A A A

Dolargan - za i przeciw

Najbardziej popularnym środkiem stosowanym w polskich porodówkach jest petydyna – narkotyczny lek z rodziny opiatów (handlowa nazwa - Dolargan). Powodem tej popularności nie są właściwości tego preparatu, gdyż jego działanie uśmierzające ból jest ograniczone i charakteryzuje się niepożądanymi skutkami ubocznymi, ale niski koszt i łatwa dostępność. Podawany jest w formie zastrzyku domięśniowego. Działa w ciągu 10-15 minut od podania a jego działanie utrzymuje się ok. 4-5 godzin.

Co przemawia za stosowaniem petydyny:
•    Zmniejsza odczuwanie bólu i pozwala rodzącej odpocząć – jest to szczególnie ważne podczas długiego i wyczerpującego porodu.
•    Przydatna jest na początku porodu, gdy rodząca jest napięta – rozluźnia i zmniejsza stres, dzięki temu poród może nabrać tempa
•    Nie zmniejsza siły skurczy, a jedynie ich subiektywne odczuwanie

Co przemawia przeciwko stosowaniu petydyny:

•    Może wywołać u rodzącej mdłości, wymioty i zaburzenia oddychania.
•    Petydyna działa bardziej jako środek uspokajający niż przeciwbólowy. Zamiast oczekiwanego efektu zniknięcia bólu, pojawiają się zawroty głowy, dezorientacja, uczucie bycia „poza” sytuacją porodu, uczucie utraty kontroli.  
•    Zawroty głowy są powodem, dla którego rodząca musi pozostać w łóżku, co z kolei wpływa na postęp porodu (poród przedłuża się).
•    Inaczej niż gaz rozweselający lub niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, których wpływ można natychmiast przerwać, petydyna utrzymuje się w organizmie parę godzin, często ograniczając użycie innych metod jak np. ciepłej wody, ruchu, zmiany pozycji.

Jak użycie petydyny wpływa na dziecko:
•    Ponieważ z łatwością przechodzi przez łożysko może to skutkować depresją oddechową u dziecka. Dzieci, których matkom podano środki narkotyczne, uzyskują mniej punktów w skali Apgar z powodu zwiotczenia mięśni, słabszych odruchów i zaburzeń oddychania lub jego braku. Takie dzieci wymagają resuscytacji lub innych inwazyjnych procedur.
•    Zastosowanie petydyny utrudnia również rozpoczęcie karmienia piersią. Tylko 20% dzieci, których matkom podano ten środek, potrafiło po porodzie dopełznąć do piersi i prawidłowo się do niej przyssać.
•    Mogą pojawić się problemy z karmieniem piersią, ponieważ petydyna usuwana jest z organizmu matki w ciągu 2-3 dni. W tym czasie przekazywany jest dziecku w pokarmie wywołując senność i trudności z przyssaniem się do piersi nawet do siedmiu dni po porodzie.

Dowiedz się więcej o gazie wziewnym - sposobie łagodzenia bólu!

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

 

Szukaj

Wesprzyj nas!