A A A

Osoba do porodu

Poród to wielkie emocje, ale także ogromny wysiłek i ból. Warto dzielić to wszystko z bliską osobą, do której masz zaufanie i której obecność będzie dawała Ci sił do zmagania się z kolejnymi skurczami.

Dawniej kobiety zawsze rodziły w otoczeniu bliskich z rodziny lub społeczności. Najczęściej była to matka oraz inne starsze i doświadczone kobiety. Współcześnie coraz bardziej popularne są porody rodzinne. W wielu szpitalach są specjalnie w tym celu przygotowane sale, w których będziecie mieć zapewnioną intymność podczas porodu. Dzięki temu partner kobiety może wspierać ją w czasie tego ważnego wydarzenia, a także towarzyszyć dziecku już od pierwszych chwil po narodzinach.

Partner, przyjaciółka czy doula?

Zanim jednak podejmiesz decyzje dotyczącą tego, czy ktoś ma Ci towarzyszyć w porodzie, zastanów się dobrze, czy na pewno tego chcesz? Jeśli tak – kto to ma być? Najczęściej kobiety decydują się na obecność męża lub partnera,  ale może chciałabyś by była przy Tobie mama, siostra lub przyjaciółka? Są też osoby, które profesjonalnie zajmują się towarzyszeniem przy porodzie – doule oraz położne – może chciałabyś zaangażować jedną z nich? To Twoja decyzja! Nie ulegaj modzie czy sugestiom koleżanek, ważne, by była to osoba, przy której czujesz się bezpiecznie. Omów z nią szczegółowo swoje oczekiwania, powiedz na czym Ci szczególnie zależy w przebiegu porodu, a czego byś nie chciała. Razem przygotujcie się do porodu w szkole rodzenia. Odwiedźcie wspólnie szpital, porozmawiajcie z położną. Osoba towarzysząca jest często łącznikiem z personelem, zwłaszcza w tych momentach porodu, gdy jesteś całkowicie skoncentrowana na skurczach. Wspólnie zapakujcie szpitalną torbę, aby osoba towarzysząca wiedziała, gdzie są dokumenty i rzeczy, których będziesz potrzebowała.

Wspólne przeżywanie

Pamiętaj! Bardzo ważne jest to, by osoba, która ma Ci towarzyszyć w porodzie naprawdę tego chciała. Wsparcie podczas porodu polega przede wszystkim na byciu z kobietą rodzącą w nienarzucający się sposób, na uboczu. Nie jest potrzebna do tego żadna wiedza medyczna, ale cierpliwość, empatia i czułość. Dlatego dużo i często i rozmawiajcie o tym, jak sobie wyobrażacie tę chwilę, czego możesz potrzebować, a jakie zachowania lub uwagi mogą Ci przeszkadzać.

Dowiedz się więcej, o tym, kim jest doula!

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.


 

Szukaj

Wesprzyj nas!