A A A

Nacięcie krocza - jak uniknąć?

Nacięcie krocza jeszcze parę lat temu było nieodłącznym elementem porodu, a jego niewykonanie traktowane było przez wiele położnych i lekarzy jako błąd w sztuce. Na szczęście, takie podejście odchodzi powoli do lamusa, choć do niektórych krajów europejskich w których nacięcie krocza wykonywane jest w mniej niż 10%, jeszcze nam daleko.


Wg. zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia opartych się na wynikach badań naukowych rutynowe nacięcie krocza jest procedurą szkodliwą. Powinno być stosowane tylko w szczególnych przypadkach, wobec 5 - 20% rodzących kobiet.

 

Do sytuacji szczególnych zaliczamy:

  • poród pośladkowy,

  • dystocję barkową,

  • konieczność zastosowania kleszczy lub próżniociągu,

  • obecność wyraźnych blizn po pęknięciu III lub IV stopnia podczas poprzednich porodów,

  • poważne wahania tętna płodu.

                
Na czym polega nacięcie krocza (nazywane także epizjotomią)?
 
Położna lub lekarz specjalnymi nożyczkami nacina skórę i mięśnie w ostatnim odcinku kanału rodnego. Robi to w końcowej fazie parcia, na szczycie skurczu, tzn. wtedy, gdy tkanki krocza są napięte przez napierającą główkę dziecka. Rana zszywana jest po porodzie. Szycie krocza powinno odbywać się w znieczuleniu miejscowym.

  

Co możesz robić, aby uniknąć nacięcia lub pęknięcia krocza?

W czasie ciąży:

•    Ćwicz mięśnie dna miednicy


ĆWICZENIE I
Zaciśnij zwieracze, wytrzymaj - policz do pięciu - rozluźnij - policz do dziesięciu. Powtórz 10 razy - odpocznij chwilę.
ĆWICZENIE II
Zaciśnij zwieracze - policz w skurczu do pięciu - rozluźnij - policz do pięciu - zaciśnij - policz do siedmiu - rozluźnij - policz do 14. Powtórz 5 razy - odpocznij.
ĆWICZENIE III
Zaciśnij zwieracze - policz do pięciu - rozkurcz podziel na 2, gdy się rozluźnisz policz do piętnastu. Powtórz 10 razy.

    Bądź aktywna fizycznie


Spaceruj, gimnastykuj się, pływaj - wzmocnisz w ten sposób mięśnie i uelastycznisz tkanki. Będziesz także miała więcej siły, aby wypierać dziecko w pionowej pozycji. Z ćwiczeń szczególnie polecane są pozycje, w których rozciągasz mięśnie i tkanki krocza.

W czasie porodu:


•    Nie przyj na leżąco!
•    Poproś położną, aby starała się ochronić krocze
•   Nie przyj z całej siły! Sama siła skurczu i siła grawitacji (dlatego warto przeć w pozycji pionowej!), pozwolą, by główka dziecka spokojnie i powoli wysuwała się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza.
•    Skorzystaj z wody lub ciepłych kompresów
Woda rozluźnia i uelastycznia tkanki krocza. Jeśli to możliwe, skorzystaj w czasie porodu z wanny. W II okresie porodu, pomiędzy skurczami, możesz również zastosować ciepłe okłady na krocze - z naparu lawendy, rumianku lub kawy.

Korzyści z nienaciętego krocza:

 

Mamy, które nie miały naciętego krocza, już parę dni po porodzie są sprawne, mogą zajmować się dzieckiem, bez problemu wstają z łóżka, siedzą na krześle czy w fotelu. Czasami w trakcie parcia krocze samoistnie pęka. W ogromnej większości przypadków jest to małe pęknięcie, które nie powoduje w późniejszych dniach dyskomfortu, gdyż rana po pęknięciu bardzo szybko się zrasta.

 

Poznaj wady i zalety znieczulenia dolarganem!

 

 

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

 

Szukaj

Wesprzyj nas!