A A A

Połóg - co się dzieje z Twoim ciałem?

Połóg – co Cię może zaskoczyć?

 

Po porodzie w Twoim ciele zachodzą dynamiczne zmiany – organizm powraca do formy sprzed ciąży i jednocześnie adaptuje się do nowej sytuacji i funkcji, związanych z opieką nad dzieckiem. Połóg trwa 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod ochroną i opieką bliskich Ci osób. Powracanie „do normy” łączy się z różnymi dolegliwościami, które (choć normalne) mogą przysparzać Ci trochę kłopotów. Możesz czuć się również zaskoczona intensywnością przeżywanych w tym okresie emocji.


Bóle i skurcze w dole brzucha

 

Rozciągnięta macica, która przed porodem ważyła ok. 1,5 kg, w ciągu 6 tygodni zmniejsza swój ciężar do 50 gramów. Ból który czujesz, świadczy o zwijaniu się (inwolucji) macicy i jest objawem pozytywnym, choć nieprzyjemnym. Najsilniejszy jest w pierwszych dniach po porodzie, w szczególności podczas karmienia piersią, ponieważ oksytocyna, która odpowiedzialna jest za wypływ mleka z piersi, wywołuje również skurcze macicy. Jeżeli ból jest dokuczliwy możesz używać łagodnych środków przeciwbólowych (np. paracetamol) 2-3 razy dziennie.


 Odchody połogowe

 

Macica oczyszcza się, dlatego zaobserwujesz wydzielinę z dróg rodnych. Początkowo jest ona krwista (3 - 7 dni), mogą zdarzać się również skrzepy. Następnie staje się różowawa, potem brązowa. Po kilkunastu dniach zmienia się na śluzową, aby w 5.- 6. tygodniu po porodzie zaniknąć. Karmienie naturalne i aktywność ruchowa przyspieszają proces oczyszczania macicy.

Zgłoś się do położnej lub lekarza, jeśli:
 

 •  po 2-3 dniach dość ustabilizowanego krwawienia staje się ono znacznie intensywniejsze i nie ustaje po kilku minutach

 •  wydalane są większe kawałki tkanek
   

 •  odchody mają nieprzyjemny, gnilny zapach i zmieniają kolor na malinowy

 •  pojawia się gorączka albo uczucie „rozbicia”

 •  proces wydalania odchodów nagle zatrzymał się (odchody nie pojawiły się np. przez 12 godzin)

 
Rana po nacięciu krocza

 

W miejscu nacięcia możesz czuć ból, drętwienie, ciągnięcie. Nacięcie lub pęknięcie powinno zagoić się po 10 dniach, jeśli nie było zbyt duże. Najważniejsza jest higiena: myj ręce przed i po zmianie podpasek, podmywaj się letnią wodą po każdym pójściu do toalety i osuszaj jednorazowymi chusteczkami lub suszarką do włosów (nastawioną na letni strumień powietrza), zapewnij dostęp powietrza do rany.

Jak możesz sobie pomóc?

 • W pierwszych dniach po porodzie zmień sposób wstawania - najpierw klęknij na łóżku w pozycji podpartej, zestaw nogi z łóżka i dopiero później wyprostuj się

 •  Unikaj zbyt długiego stania i siedzenia

 •  Gdy krocze jest spuchnięte, stosuj zimne okłady, np. zmrożoną plastikową butelkę z wodą, owiniętą w pieluszkę

 •  Siadaj na gumowym kółku do pływania lub specjalnej poduszce z dziurką

 •  Jeśli ból jest dokuczliwy, zastosuj łagodne środki przeciwbólowe

Zgłoś się do położnej lub lekarza, jeśli:

 • pojawi się tępy, narastający, pulsujący ból w jedynym miejscu – może to być oznaką tworzenia się krwiaka

 •  któryś ze szwów bardzo ciągnie - lekarz może go zdjąć albo zmienić.

 

Trudności w oddawaniu stolca

 

Przez pierwsze 3 doby po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się – często porody fizjologiczne rozpoczynają się biegunką. Możesz mieć obawy o wytrzymałość szwów, to zrozumiałe, ale bardzo rzadko się zdarza, aby w tej sytuacji szwy puściły.

Jak możesz sobie pomóc?

 •  Podczas oddawania stolca podtrzymuj krocze podpaską

 • Staraj się być aktywna, jedz produkty bogate w błonnik (chleb pełnoziarnisty, otręby, płatki śniadaniowe itp.)

 

Trudności w oddawaniu moczu

 

Trudności w oddawaniu moczu spowodowane są naciągnięciem mięśni, przez które przechodziła główka dziecka, a także otarciami okolic cewki moczowej.

Jak możesz sobie pomóc?

 • Puść wodę z kranu w czasie próby oddania moczu;

 • Jeśli krocze szczypie, polewaj je w czasie oddawania moczu wodą z dzbanka, lub spróbuj oddać mocz pod prysznicem.

 Mimowolne popuszczanie moczu

 

Tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje u wielu kobiet przez 2 – miesiące po porodzie. Spowodowane jest zmianą stosunków anatomicznych w miednicy i przeciążeniem przepony moczopłciowej (mięśni Kegla) w trakcie ciąży. Mięśnie te dodatkowo naciągają się w trakcie porodu. Trzeba czasu, zanim powrócą do stanu poprzedniej elastyczności.


 Hemoroidy (żylaki odbytu)

 

Hemoroidy mogą się pojawić już w ciąży, na skutek fizjologicznego zastoju krwi w okolicach odbytu i w miednicy mniejszej oraz z powodu częstych zaparć. Przyczyną hemoroidów może być również intensywne parcie w trakcie porodu.

Jak możesz sobie pomóc?

 •  Ćwicz mięśnie Kegla

 •  Stosuj maści i kremy łagodzące (w aptece bez recepty)


 Nie dźwigaj!

 

Przynajmniej przez okres połogu powinnaś unikać podnoszenia ciężarów (np. wypełnionej wodą wanienki). Unikaj wykonywania prac domowych wymagających długiego pochylania się. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może mieć poważne konsekwencje – mięśnie miednicy mniejszej i więzadła macicy mogą nigdy nie wrócić do stanu poprzedniej elastyczności – powodując dolegliwości przypisywane porodom z ochroną krocza, czyli obniżenie się narządu rodnego i nietrzymanie moczu.

 

Dowiedz się więcej o "baby blues"!

 

 
Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

Szukaj

Wesprzyj nas!