A A A

Gaz wziewny jako sposób łagodzenia bólu - za i przeciw

Co to jest wziewne łagodzenie bólu?
Znieczulenie wziewne –  mieszanina gazowa (tlen i podtlenek azotu – zwany potocznie gazem rozweselającym), która jest powszechnie stosowaną alternatywą dla znieczulenia zewnątrzoponowego i środków opioidowych w porodzie.

Jak szybko działa gaz?
Najlepszy czas na rozpoczęcie wdychania mieszaniny gazowej jest przed wystąpieniem skurczu. Nie należy jednak oczekiwać natychmiastowych efektów. lek zaczyna działać po około 20–30 sekundach, a pełen efekt można uzyskać po upływie dwóch do trzech minut. Jeżeli zaczniesz wdychać gaz przy pierwszych oznakach skurczu, powinien osiągnąć najsilniejsze działanie na szczycie skurczu. Jeżeli przestaniesz wdychać gaz na szczycie skurczu, unikniesz odczuwania pełnego efektu działania leku między skurczami i zmniejszysz prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, np. ospałości i dezorientacji.

Co przemawia za stosowaniem gazu wziewnego?
- zmniejszone odczuwanie bólu podczas skurczy porodowych (gaz nie eliminuje bólu, ale zmniejsza jego subiektywne odczuwanie)
 - łatwość podawania oraz możliwość natychmiastowego zaprzestania korzystania, jeśli zajdzie taka potrzeba
- natychmiastowe efekty – działanie gazu odczuwasz już po kilkudziesięciu sekundach
- jest to lek o zdecydowanie łagodniejszym działaniu niż np. dolargan lub znieczulenie zewnątrzoponowe – masz większą szansę na to, że urodzisz siłami natury i że nie stracisz kontroli nad swoim porodem.


 

 

Co przemawia przeciwko stosowaniu gazu wziewnego?
- działania niepożądane, głownie ospałość, która może sprawić, że odczujesz brak sił w dalszym etapie porodu
- nudności
- dodatkowo dezorientacja, uczucie oszołomienia – co może spowodować, że znajdziesz się „poza” sytuacją porodu a także, że nie będziesz mogła się swobodnie poruszać i rodzić np. w wybranej przez siebie pozycji
- uczucie mrowienia, zwłaszcza w palcach u rąk
- wiele kobiet odczuwa suchość w ustach – upewnij się zatem, zanim zdecydujesz się skorzystać z gazu wziewnego, że w Twoim szpitalu można pić w trakcie porodu


Jak gaz wziewny wpływa na dziecko?
Na dzień dziejszy badania nie wskazują na to, by gaz wpływał negatywnie na stan noworodka. Jest natomiast pewne, że gaz przenika przez łożysko.

Jak należy stosować gaz?
Gazem oddychasz samodzielnie przez specjalny, jednorazowy ustnik. Robiąc wdech przez ustnik, uruchomisz przepływ gazu. Wydech przez ustnik ułatwi usuwanie gazu.

Czy wiesz, że poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?  Dowiedz się więcej!

 

Szukaj

Wesprzyj nas!