Niepotrzebna cesarka?

10 znaków świadczących o tym, że twój lekarz planuje zrobić Ci niepotrzebne cesarskie cięcie.

1. Przychodzi na izbę przyjęć po godzinach pracy i mówi „Wydaje mi się, że to dziecko się nie zmieści”!

2. Trzeci trymestr, rutynowa wizyta kontrolna: „Wydaje się, że dziecko będzie duże. Powinna Pani zdecydować się na cesarkę” – czy wiesz, że ACOG ma bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące tego, kiedy powinno się zaproponować kobiecie wybór cesarskiego cięcia w związku z MAKROSOMIĄ płodu (wymyślna nazwa na duże dziecko). „Profilaktyczny poród przez cesarskie cięcie może być brany pod uwagę przy spodziewanej makrosomii płodu przy wadze dziecka wynoszącej 5kg dla kobiet zdrowych i 4,5 kg dla kobiet z cukrzycą ciążową”.

3. „Powinniśmy wywołać poród w 39 tygodniu. Twoje dziecko za bardzo przybiera na wadze”. Czy wiedziałaś, że w odniesieniu do ACOG:
„Sztuczne wywołanie porodu, co najmniej dwukrotnie zwiększa ryzyko cesarskiego cięcia bez jednoczesnego obniżenia ryzyka dystocji barkowej (sytuacja położnicza, w której po urodzeniu się główki płodu dochodzi do zahamowania postępu porodu w skutek niemożności zstąpienia przedniego barku poniżej spojenia łonowego) czy śmierci noworodkowej (w związku z komplikacjami). Spodziewana makrosomia płodu nie jest wskazaniem do indukcji porodu, bo w tej sytuacji indukcja nie ma pozytywnego wpływu ani na matkę ani na dziecko”.

4. Lekarz planuje rutynowe badanie USG na koniec ciąży, żeby ocenić, jak duże jest dziecko. Czy wiedziałaś, że waga dziecka stwierdzona na USG pod koniec ciąży może być nawet do 0,9 kg mniejsza niż w rzeczywistości? Zapytaj kobiety, które zdecydowały się na poród pochwowy po cesarskim cięciu. Przy drugim porodzie miały prawdopodobnie większe dziecko od tego, które urodziły przez cesarskie cięcie, i na które zostały skierowane ze względu na wielkość dziecka.

5. „Ma Pani wirusa opryszczki narządów płciowych. Jeżeli poród odbędzie się drogą pochwową, może Pani zakazić dziecko”. Spróbuj zażyć odpowiedni lek przeciwwirusowy (przyp. tłum.) w ciągu ostatniego miesiąca ciąży. Obecnie jest to standardowe leczenie. Zapobiega rozwijaniu się wirusa i umożliwia poród drogą pochwową.

6. „Dziecko jest ułożone w pozycji pośladkowej. Musi się Pani zdecydować na cesarskie cięcie”. Czy nie słyszałaś nigdy o Obrocie Zewnętrzym Płodu (manewr, podczas którego dziecko zmienia pozycje na odpowiednią)? To naprawdę działa.

7. „Parłaś już dwie godziny” (po znieczuleniu zewnątrzoponowym, które uniemożliwia Ci odczuwanie czegokolwiek, w tym skurczów partych, prawdopodobnie nie przesz efektywnie).

8. „Zaplanowałem dla Pani indukcję porodu w 38 tygodniu. To jest dla Pani bardziej odpowiednie rozwiązanie! ( i zdecydowanie zwiększa ryzyko cesarskiego cięcia, w szczególności jeśli nie masz rozwarcia, a poród jest już wywoływany). Co najmniej 80% moich pacjentek, które urodziły drogą pochwową po cesarskim cięciu, miało wywoływany poród. Dla czyjej wygody indukowano te porody?

9. Pierwsza wizyta (7 tydzień ciąży): „Moje gratulacje! Będzie Pani miała bliźniaki! Wybiegnę w przyszłość i zaplanuję już dziś poród przez cesarskie cięcie w 38 tygodniu. Ale proszę się nie martwić, jeśli poród rozpocznie się wcześniej, również wykonamy cesarskie cięcie!”. W tłumaczeniu: Jestem bardzo wystraszony przyjmowaniem porodu bliźniaczego odbywającego się droga pochwową, ponieważ nie zostałem nauczony postępowania przy rodzeniu drugiego dziecka, a dodatkowo za operacje cesarskiego cięcia dostanę więcej pieniędzy. Nie nawiązałem również z Panią żadnej bliższej relacji, bo każda z rutynowych wizyt jest dość krótka (obliczamy wzrost dziecka, słuchamy bicia serca i „do zobaczenia następnym razem”!), więc boję się, że zostanę zaskarżony za próbę poprowadzenia porodu pochwowego”.

10. W trakcie pierwszego badania miednicy w gabinecie lekarskim (7 tydzień): „mhh, ma Pani wąską miednicę”.

Bonus:

11. Wizyta w 38 tygodniu: „Ma dziś Pani wysokie ciśnienie krwi. Prawdopodobnie skończy się to stanem przedrzucawkowym lub zatruciem ciążowym. A to może spowodować napad rzucawki! Najlepszym leczeniem jest wydostanie dziecka na zewnątrz. Musi Pani mieć cesarskie cięcie, ponieważ jest to najszybszy i najlepszy sposób na pozbycie się tego problemu. Najlepiej od razu pojedźmy na izbę przyjęć!”. Tłumaczenie: Nadciśnienie indukowane ciąża lub stan przedrzucawkowy to kula u nogi lekarzy. Jeśli wywołam poród, może on potrwać 24 godziny, a nawet dłużej i w tej sytuacji będę musiał ciągle nadzorować ciśnienie krwi i podawać pacjentce siarczan magnezu. Nie, to jest zbyt niewygodne postępowanie. Nie martw się, następnym razem na pewno urodzisz drogami natury!”

Mamy nadzieję, drogie mamy, że te informacje na coś się Wam przydadzą. Pamiętajcie, jest tylko kilka niepodważalnych wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, jak stan zagrożenia płodu, niewytłumaczalne obfite krwawienie matki etc. Zadawajcie pytania swoim lekarzom. Nie powinni gryźć!

Poznaj nasze rady na dolegliwości w ciąży!

Źródło: http://www.friscowomenshealth.com/?option=com_wordpress&Itemid=205&lang=en&p=89

O autorze: Jonathan Weinstein, Ginekolog/Położnik, mąż pięlęgniarki noworodkowej z 27 letnim doświadczeniem, ojciec dwojga pięknych dzieci, Zoe i Ashtona.