A A A

Kosmetyczka - co wolno w ciąży

Kosmetyczka a ciąża- co wolno, a czego nie wolno

Podczas ciąży nie trzeba rezygnować z wizyt w gabinecie kosmetycznym. Warto jednak pamiętać, aby zawsze poinformować kosmetyczkę o ciąży. Delikatne zabiegi oczyszczania oraz nawilżania skóry zapewnią świeży, promienny wygląd oraz znakomicie zrelaksują i odprężą przyszłą mamę.

Natomiast w tym okresie należy unikać zabiegów z zastosowaniem prądów (tj. jonoforezy, galwanizacji, mezoterapii bezigłowej), ponieważ prąd, przepływający przez organizm, może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. Zabronione są również zabiegi silnie rozgrzewające, silnie złuszczające, zabiegi z użyciem lasera, ultradźwięków i fal radiowych. 

 
Solarium w ciąży
 

Podczas ciąży trzeba zrezygnować z wizyt w solarium, ponieważ jego działanie polega na emitowaniu promieniowania ultrafioletowego, które, choć opala, jest wielokrotnie silniejsze i bardziej szkodliwe niż naturalne kąpiele słoneczne. Nie należy więc narażać rozwijającego się płodu na takiego rodzaju promieniowanie. 

Ponadto w ciąży nie należy dopuszczać do przegrzewania organizmu. Przebywanie przez około 10 minut w bardzo wysokiej temperaturze, jaka panuje w kabinie, jest niebezpieczna dla mamy i jej dziecka. Wysoka temperatura silnie wzmaga czynność skurczową macicy i powoduje zaburzenia krążenia.

Kolejnym powodem, dla którego warto zrezygnować z solarium jest jego wpływ na skórę. Podczas ciąży jest ona cieńsza, bardziej sucha i wrażliwsza na bodźce. Wizyta w solarium może jeszcze bardziej ją wysuszyć oraz spowodować powstanie przebarwień. 

 
Opalanie w ciąży – czy dozwolone?
 
Na plaży trzeba uważać na ewentualne przegrzanie ciała. Należy usiąść w cieniu i nie zapominać o kremach z filtrami (SPF 50). 
 
Farbowanie włosów
 

Zawsze warto brać pod uwagę fakt, że skóra w czasie ciąży jest bardziej delikatna i wrażliwa, więc przed wykonaniem zabiegu chemicznego na włosach, trzeba wcześniej wykonać próbę uczuleniową. 

W I trymestrze ciąży warto unikać farbowania włosów i trwałej ondulacji.

Natomiast w II i III trymestrze można już korzystać prawie ze wszystkich usług i zabiegów fryzjerskich. Do farbowania włosów najlepiej jest używać tych farb, które nie zawierają amoniaku i nie mają zbyt intensywnego zapachu, nie będą wtedy dla nas drażniące. Podczas rozjaśniania włosów w czasie ciąży istnieje jedynie możliwość zbyt mocnego lub zbyt słabego efektu rozjaśnienia. Podobnie może zdarzyć się w przypadku trwałej ondulacji. Włosy mogą uzyskać większy lub mniejszy skręt niż planowany. Zmiany te są uwarunkowane działaniem hormonów w organizmie. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu należy poinformować fryzjera, że jest się w ciąży. 

 
 
Depilacja przyszłej mamy
 

Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą lasera lub IPL jest zabronione w czasie ciąży. Jeśli chodzi o ciepły wosk, to zdania są podzielone. Niektórzy uważają, że jest to niewskazane ze względu na nagrzewanie organizmu, inni sądzą, że takie zabiegi można wykonywać. Tutaj decyzja należy do przyszłej mamy. Należy wziąć pod uwagę fakt, czy zabieg jest dla konkretnej osoby bardzo bolesny i jakie odczucia towarzyszą jej podczas zabiegu. Jeżeli takie zabiegi były wykonywane przez kobietę przed zajściem w ciążę i nie wywoływały u niej dużego bólu i stresu, to można je powtarzać także podczas ciąży. Jeżeli jest to nowość dla przyszłej mamy lub zabiegi były bardzo nieprzyjemne i stresujące, to lepiej odłożyć depilację woskiem na czas po porodzie. Warto zwrócić uwagę, aby obszar depilacji podczas jednego zabiegu nie był zbyt duży.   

 
Jak dbać o paznokcie w ciąży?
 

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów stylizacji paznokci. Do tej pory nie udowodniono szkodliwości preparatów do tego stosowanych. Jedyną przeszkodą może być nieprzyjemny zapach podczas zakładania lub uzupełniania paznokci akrylowych oraz konieczność długiego siedzenia w jednej pozycji  (ok. 2 godzin). Jednak do samego porodu najlepiej mieć naturalną płytkę paznokciową, ponieważ lekarz czy położna obserwują jej kolor, sprawdzają, czy nie sinieje, dlatego nie powinno się wówczas malować paznokci. 

 

Dowiedz się, czy warto chodzić do szkoły rodzenia!

 

Opracowane na podstawie wywiadu z Edytą Archacką, kosmetologiem.

Źródło: Archiwum Fundacji Rodzić po Ludzku.
 
Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.
 

Szukaj

Wesprzyj nas!