A A A

Wybrane pozycje wertykalne

Pamietaj! Zgodnie z tzw. standardem opieki okołoporodowej osoba przyjmująca poród powinna zachęcac Cię do aktywnosci fizycznej, przyjmowania dogodnych, wertykalnych pozycji oraz stosowania różnych udogodnień (piłka, worek sako, drabinki). Także w 2. okresie porodu możesz przyjąć dowolną, wygodna dla ciebie pozycję (również wertykalną) i przeć zgodnie z własną potrzebą, niekoniecznie na "komendę".

 

Siedzenie w klęku podpartym


Usiądź na piętach, z szeroko rozwartymi kolanami. Pochyl się do przodu, wyprostuj ręce, dłonie oprzyj o podłogę. W czasie trwania skurczu możesz kołysać się w przód i w tył. Połącz ruch z rytmem oddechu.

 


Pozycja ta przydatna jest w zaawansowanej fazie 1. okresu porodu, gdy skurcze macicy są już bardzo silne. Pochylenie ciała powoduje, że skurcze działają zgodnie z siłą ciążenia, ułatwiając rozwieranie szyjki i szybsze schodzenie główki. Ruch zmniejsza odczuwany ból.

 

Parcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej


Kucnij na płasko opartych stopach, z szeroko rozstawionymi nogami. Osoba towarzysząca niech usiądzie za Tobą, na rozstawionych nogach, z lekko ugiętymi kolanami. Dla zachowania lepszej równowagi może oprzeć się plecami o ścianę. Jej dłonie lub zgięte łokcie podtrzymują cię pod pachami. W czasie skurczu oprzyj się plecami o jej nogi i „zawieś” się na podtrzymujących cię ramionach. Postaraj się zachować rozluźnione ramiona i barki. W przerwach między skurczami wstań i rozluźnij nogi lub zastosuj siedzenie w klęku podpartym.


W pozycji tej kanał rodny skierowany jest ku dołowi i rozszerza się, a siła grawitacji wzmacnia siłę skurczów. Główka dziecka równomiernie naciska na tkanki krocza, które powoli na tkanki krocz, które powoli rozciąga się. Często nie jest konieczne, abyś dodatkowo wkładała wysiłek w parcie – dziecko przesuwa się w dół siłą samych skurczów.


Parcie w pozycji siedzącej


Usiądź na fotelu ze zgiętymi w kolanach nogami. Twoje plecy powinny być ustawione jak najbardziej pionowo. Musisz mieć oparcie dla nóg, ale – co bardzo ważne – stopy nie mogą być uniesione powyżej pośladków. Dla zwiększenia Twojego komfortu, w czasie skurczu chwytaj się poręczy


Taką pozycję łatwo przyjąć na łóżku lub fotelu porodowym. Jeśli nie ma ono regulowanego oparcia, plecy można podeprzeć workiem sako lub poduszkami. Ważne, by stopy nie były uniesione powyżej pośladków! Gdy są zbyt wysoko, kanał rodny kieruje się ku górze.

 

Klęk podparty

 

 

Pozycja kolankowa

 

Pozycja na boku

Pozycja kuczna na łóżku - z parnterem, doulą, położną lub innymi bliskimi Ci ludźmi.

 

 

Pozycja stojąca z osobą towarzyszącą.

 

Dowiedz się, dlaczego warto być aktywną w czasie porodu!

 

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji

 

 

 

Szukaj

Wesprzyj nas!