A A A

TENS – łagodzenie bólu porodowego

CO TO JEST TENS?
TENS (transcuteneous electrical nerve stimulation) - przezskórna, elektryczna stymulacja nerwów jest uznaną w fizjoterapii metodą zmniejszania bólu. Od lat 70 XX wieku wykorzystuje się ją do łagodzenia bólu porodowego.


NA CZYM POLEGA ZABIEG Z WYKORZYSTANIEM ELEKTROSTYMULACJI TENS?
Zabieg wykorzystujący elektrostymulację TENS, polega na umieszczeniu wzdłuż kręgosłupa 4 samoprzylepnych elektrod. Pod elektrodami płynie prąd zmienny, który NIE POWODUJE ODCZUĆ BÓLOWYCH. W czasie skurczu prąd odczuwany jest jako „mrowienie”, natomiast w przerwach między skurczami - jako „impulsy”. Rodząca sama może dozować sobie natężenie prądu, bądź poprosić o to osobę towarzyszącą podczas porodu. Ważne jest, aby przez cały czas zabiegu prąd był WYRAŹNIE odczuwalny.


DLACZEGO WARTO STOSOWAĆ TENS?
TENS może znacznie złagodzić ból porodowy. Bóle krzyżowe, pojawiające się czasem w czasie porodu, w większości przypadków są całkowicie znoszone już po 10 - 20 minutach od rozpoczęcia stosowania. A TENS stosowany po porodzie, w którym nastąpiło nacięcie krocza, znacznie zmniejsza ból.


KIEDY MOŻNA ZACZĄĆ STOSOWAĆ TENS?
TENS można zacząć stosować już od pierwszych skurczów porodowych w celu łagodzenia bólu. Im szybciej podłączy się TENS, tym lepsze efekty można uzyskać. TENS jest szczególnie polecany osobom, które nie mogą korzystać z farmakologicznych metod łagodzenia bólu (uczulenie na leki, poród po uprzednim cięciu cesarskim). Elektrostymulacja może być prowadzona aż do samego końca porodu.


CZY Z ELEKTRODAMI MOŻNA SIĘ PORUSZAĆ?
Osobiste elektrody stosowane w czasie zabiegu są samoprzylepne. Korzystanie z TENS nie wyklucza aktywnych pozycji porodowych czy w ogóle ruchu w trakcie porodu. Jedynie w czasie korzystania z prysznica należy odkleić elektrody, a następnie ponownie je przykleić na osuszoną skórę.


CZY TENS JEST SZKODLIWY DLA DZIECKA LUB MATKI?
Elektrostymulacja TENS jest całkowicie bezpieczną metodą łagodzenia bólu. Nie ma negatywnego wpływu na dziecko. Zastosowanie TENS nie zwiększa ryzyka powikłań porodu.


KIEDY NIE MOŻNA STOSOWAĆ TENS?
Przeciwwskazaniami do stosowania elektrostymulacji typu TENS są: poród, który rozpoczął się przed 38 tygodniem ciąży, epilepsja, nowotwory, rozrusznik serca, metale w kręgosłupie, endoprotezy, owrzodzenia żylne, nadwrażliwość na prąd, porażenia spastyczne, zaburzenia czucia, nadczynność i niedoczynność  tarczycy, która nie jest regulowana farmakologicznie. Elektrod nie wolno układać na pieprzykach, naczyniakach, uszkodzeniach skóry, znamionach na skórze, bliznach, tatuażach.

 

 Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

Szukaj

Wesprzyj nas!