A A A

Aktywność fizyczna w ciąży

W czasie ciąży Twoje ciało zmienia się i daje przeróżne sygnały tego stanu. Jest to bardzo dobry moment, aby zatrzymać się i wsłuchać w siebie. Sprzyja temu również potrzeba zdrowego odżywiania, ruchu, większego dbania o siebie.

Aktywność fizyczna podczas ciąży jest bardzo wskazana. Umiarkowane ćwiczenia są korzystne nie tylko dla Ciebie, ale i dziecka. Łagodna gimnastyka pozwala zmniejszyć bóle kręgosłupa, wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe, zapobiega zaparciom, żylakom, poprawia samopoczucie i przygotowuje do porodu. Zadbanie o swoją kondycję podczas 9 miesięcy ma także nieoceniony wpływ na przebieg połogu oraz powrót do formy sprzed ciąży. Ważne, abyś dostosowała intensywność treningu do swojej kondycji, przebiegu ciąży oraz poziomu aktywności z czasów przed zajściem w ciążę. W przypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości, skonsultuj się z położną lub lekarzem przed przystąpieniem do wybranej formy aktywności.

Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś, lepiej abyś podczas I trymestru nie rozpoczynała żadnego treningu, a czas wolny wypełniła odpoczywaniem, relaksem, spaniem. Po 12. tygodniu ciąży możesz wykonywać łagodne formy jogi przystosowanej dla ciężarnych, pływać, spacerować, tańczyć, uprawiać pilates, wykonywać ćwiczenia oddechowe oraz mięśni dna miednicy.

Jeśli regularnie uprawiałaś sport, możesz przez cały okres ciąży nadal dbać o swoją kondycję, jednak w łagodniejszej formie. Wszelkie forsowne, wysiłkowe treningi powinnaś zamienić na zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży lub samodzielnie dostosować aktywność do samopoczucia oraz okresu ciąży. Szczególnie na początku, Twoje ciało samo domaga się relaksu, odpoczynku, kontemplacji. W II trymestrze zazwyczaj następuje wzrost poziomu energii, a tym samym potrzeba ruchu, aktywnośc i przygotowywania do porodu.


 

Dobrze dobrany trening ogólnorozwojowy, taniec czy joga powodują zwiększony przepływ krwi w organizmie, a tym samym - wydzielanie endorfin. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo występowania typowych ciążowych dolegliwości: bólów głowy i kręgosłupa, ociężałości, zaparć, obrzęków, drętwienia kończyn, problemów ze spaniem. Dotleniając siebie, dotleniasz również dziecko, dostarczając mu więcej substancji odżywczych, a Twój ruch pobudza jego rozwój.

Szczególnie ważnym obszarem są mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla), których ćwiczenie zwiększa ich świadomość i elastyczność, co jest bardzo pomocne podczas porodu. Dobrze utrzymany tonus dna miednicy zapobiega problemom z nietrzymaniem moczu i opadaniem narządów, dlatego ćwiczenia te zalecane są nie tylko w czasie ciąży, ale podczas całego życia kobiety.

Podczas ciąży niewskazane jest uprawianie dyscyplin, podczas których grozi Ci upadek, wstrząs lub uderzenie, np. jazdy na nartach, łyżwach, jazdy konnej.
Jeśli podczas ćwiczeń poczujesz silne skurcze albo zrobi Ci się słabo, należy natychmiast przerwać trening i skonsultować się z położną lub lekarzem.

Aleksandra Kunstler
Psycholożka, nauczycielka jogi i instruktorka szkoły rodzenia. Pracuje z kobietami i parami przygotowującymi się do porodu, a także prowadzi grupy wsparcia dla mam.

 

Przedruk, kopiowanie, skaracanie i wykorzystywanie tekstów (w całości lub ich fragmentów) wymaga pismenej zgody Fundacji.

Szukaj

Wesprzyj nas!