Mikulicz Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Mikulicz

Marii Curie-Skłodowskiej 3/7 58-160 Świebodzice Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-08-2017
74 641 91 19; 74 64 19 290
www.emc-sa.pl/pl/szpital-mikulicz
swiebodzice@emc-sa.pl

Położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Nazarkiewicz (od 2006), neonatologii – Ewa Waliszewska (od 2009)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: imię nazwisko: Małgorzata Nazarkiewicz, tel.: 783850362, e-mail: malgorzatan@emc-sa.pl, www: www.emc-sa.pl

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego – wskazania do cięcia cesarskiego.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu:  zakładanie wenflonu, golenie krocza
- na prośbę pacjentki: lewatywa

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy i 2 sale jednoosobowe.  Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 360 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut przez lekarza i położną. Rodząca może pić przezroczyste płyny i może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS)
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne ze wskazań medycznych. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w pozycji siedzącej. W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula, gdy rodząca jest sama. Osoba bliska nie może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem po porodzie
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin; wówczas, gdy jest obserwowany u noworodka odruch szukania i ssania. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonantologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kaciku noworodka w pobliżu matki, po 2 godzinach po narodzinach,  po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim po 5-10 minutach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest “kangurowany” przez osobę bliską i jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym, inne. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli decyduje matka i jest wykonywana na prośbę opiekuna.

W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką, 1 jednoosobowa sala bez łazienki, 1 dwuosobowa sala z łazienką, 2 dwuosobowe sale bez łazienek, 2 sale trzyosobowe bez łazienek i 1 sala więcej niż trzyosobowa bez łazienki.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym i 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka po każdym badaniu, zabiegu.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna . Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Opłata za salę poporodową o podwyższonym standardzie w wysokości 36zł za dobę.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

ANNIULKAA
07-08-2017 00:04

Super opieka, pomoc przy poprawnym dostawieniu dziecka do piersi. Polecam z całego serca!

Praxeda
20-02-2015 20:50

Polecam szpital, bardzo rodzinna atmosfera, indywidualne podejście do pacjentek, personel pełen wyrozumiałości co do obaw przyszłych i świeżo upieczonych mam :)

Mama_Mania
27-02-2014 19:52

Chciałabym z całego serca podziękować absolutnie wszystkim członkom zespołu medycznego, paniom położnym, pielęgniarkom a na paniach sprzątających kończąc za fantastyczną opiekę, ogrom empatii i wielki trud włożony w pomoc przyjściu na świat Antosia. Pozdrawiam serdecznie, M.

Joanna
31-01-2014 18:05

Szpital godny polecenia. Poród oraz opieka przed i po porodzie rewelacyjna. Panie położne mają świetne podejście do pacjentek, we wszystkim pomagają. Pan Ordynator oraz pozostali lekarze bardzo mili, fachowo zajęli się mną oraz pozostałymi pacjentkami. Jednym słowem profesjonalna opieka od całego personelu. Jestem bardzo zadowolona i jakbym miała rodzić ponownie na pewno wybiorę ten szpital. Jest kameralnie, przytulnie oraz można liczyć na doskonałą opiekę. Oddział noworodkowy również jest super. pokazano mi jak karmić jak opiekować się dzidziusiem, personel jest zawsze miły uśmiechnięty i służy pomocą. Szkoła rodzenia w szpitalu rewelacja wiele się nauczyłam. Obydwie Panie Małgosie świetnie przygotowują do porodu i opieki nad dzieckiem. Szczerze polecam ten szpital!!!

agnieszka
22-01-2014 19:15

Najlepszy szpital na świecie, fachowa opieka pod każdym względem. Bardzo miłe Panie położne, ordynator fantastyczny człowiek. Po porodzie panie położne były bardzo pomocne, z uśmiechem na twarzy odpowiadały na każde pytanie. Bardzo polecam.

peggy
05-10-2013 21:22

Szpital jest czysty,zadbany,sala porodowa nowa ,pielęgniarki i położne miłe i pomocne.Pobyt w szpitalu wspominam mile,aczkolwiek nie zostałam poinformowana o tym iż podczas porodu wystąpiły komplikacje w skutek czego moje dziecko mogło mieć złamane obojczyki albo co gorsza porażenie splotu barkowego (dowiedziałam sie tego od położnej na wizycie patronażowej kiedy zobaczyła wpis w książeczce zdrowia)Generalnie szpital polecam ze wzgledu na kameralność i szacunek ,aczkolwiek zalecam być ostrożnym,czujnym i pytać personel o wszystko co jest związane z porodem i noworodkiem.

Lovelylilo
23-02-2013 20:56

Ze spokojnym sumieniem mogę polecić ten szpital. Położne jak i lekarze bardzo sympatyczni, kiedy było trzeba pomagali z uśmiechem na twarzy. Z każdym można było porozmawiać i pożartować jak z człowiekiem. Po porodzie dziecko zostaje pod opieka mamy, a Panie pielęgniarki zaglądają co parę godzin. Na prośbę matki jest możliwość dokarmiania maluszka. Miałam to szczęście, że trafiłam na wolny pokój jednoosobowy. Było to wielkie udogodnienie ze względu na osobną łazienkę. Koszt jest mały, więc na prawdę warto. Ordynator także bardzo miły człowiek.