NZOZ „Szpital Położniczo Operacyjny” im. Św. Elżbiety

Roztoka 55 32-831 Olszyny Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
www.sw-elzbieta.pl
biuro@sw-elzbieta.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Jacek Sysło (od 2016), neonatologii – Mariusz Lange (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa – Jolanta Dudek (od 2016), neonatologii – Jolanta Dudek (2016).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, zaświadczenie od lekarza specjalisty o przeprowadzonej konsultacji, np. kardiologa, ortopedy, dotyczącej wskazań do cięcia cesarskiego. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni; antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C); badanie układu krzepnięcia; wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje (np. od okulisty lub kardiologa). Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i temperatury, wagi), badanie wewnętrzne, USG, KTG, zaznajomienie z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa i golenie krocza.

W oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat, wyposażone w worki sako, piłki, stołki porodowe, materace, prysznic i wannę

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną: co 2 godziny lub częściej, jeżeli sytuacja położnicza tego wymaga oraz przez lekarza: w zależności od postępu porodu lub co 1 godz.
Rodząca w trakcie porodu może pić wodę niegazowaną, lecz nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, prysznic, immersja wodna;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Szpital nie podał najczęściej stosowanych pozycji w czasie II okresu porodu. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba, w tym również doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach, a po cięciu cesarskim po 5-10 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest kangurowany przez osobę towarzyszącą, a pierwsze karmienie piersią odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka następuje wtedy, kiedy zadecyduje o tym matka lub opiekun dziecka.

W oddziale położniczym są 3 sale jednoosobowe z łazienkami oraz 7 sal dwuosobowych z łazienkami.
Matki po porodzie fizjologicznym oraz po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka oraz są zawsze obecni w trakcie szczepień i badania lekarskiego, podczas którego otrzymują informację o stanie zdrowia dziecka.
Personel proponuje kobiecie poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne i pielęgniarki neonatologiczne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (np. choroba matki).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze dnia i nocy w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

S
04-04-2019 09:56

Cudowna opieka w trakcie porodu jak i po porodzie, personel który słucha co się do niego mówi nie narzucając swojego zdania np co donpozycji porodowych. Pani Barbara Zawartka - najlepsza położna na świecie- nigdy z mężem nie zapomnimy tego co dla nas zrobiła- starała się ulżyć z bólach stosując masaż, proponując chyba wszystkie dostępne formy załagodzeniu bólu. Położne na oddziale neonatologicznym przecudowne - każda czynność pielęgnacyjna oraz kąpiel czy badania w obecności rodzica. Mim zdaniem najlepsze miejsce do powitania na świecie nowego członka rodziny :)

JW
17-09-2017 07:46

Znakomity szpital pod względem medycznym, położenia, czystości, obsługi. Blisko do Krakowa i Tarnowa. Nawet parking wygodny. Trudno znaleźć wady, a jestem bardzo wymagający generalnie... Bardzo polecamy z żoną!!! Taka atmosfera powinna być w każdym szpitalu położniczym.

Kasiaa
17-04-2015 20:59

Szpital godny polecenia. Wspaniała atmosfera, przyjazny personel medyczny. Nie ma lepszego w okolicy.

blue
28-11-2014 11:41

Położony w malowniczym miejscu, cisza, spokój...warunki lokalowe komfortowe: nowoczesny wystrój, wszędzie czysto i przyjemnie. Można by rzec, że idealne miejsce na poród. Niestety, jednak nie do końca. Opieka w czasie porodu dobra, chociaż też mam kilka zastrzeżeń: przebijanie pęcherza płodowego bez jakiejkolwiek wcześniej informacji czy zapytania mnie o zgodę. Po porodzie (ja rodziłam naturalnie) praktycznie nie ma kontaktu z dzieckiem "skóra do skóry", synka położyli mi dosłownie na parę sekund a później odebrali, co uważam za karygodne!!! Noworodkom podają również bez wiedzy i zgodny matki od razu sztuczne mleko (sic!), gdy dostałam na chwilkę mojego synka kilka godzin po porodzie (przywieźli mi go bo strasznie płakał -nie dziwię się, bo powtórzę raz jeszcze brak kontaktu "skóra do skóry") to ulał bardzo dużo tego sztucznego mleka, płakał to dokarmiały go na siłę!!! A ja pokarm miałam od razu i oczywiście chciałam karmić tylko naturalnie...no cóż rodziłam po raz pierwszy to też człowiek jest w szoku i myśli w pierwszej chwili ,że tak ma być...Ehh...położne też nie do końca wszystkie z powołania. Dwie były naprawdę super i tylko dzięki nim tam przetrwałam w jako takiej kondycji psychicznej. Ale była również taka, która powiedziała mojej koleżance z pokoju "nie radzi sobie pani z tym dzieckiem", bo miała problemy z przystawieniem dziecka do piersi (a takie problemy ma na początku przecież każda matka!!!), zamiast doradzić, pokazać, pomóc...to usłyszeć po porodzie taki komentarz...brak słów... Ogólnie rzecz biorąc radzę się zastanowić nad tym szpitalem, dużo plusów ale w najistotniejszych kwestiach kilka DUŻYCH minusów..

Aj
13-07-2014 15:24

Zaraz po przyjechaniu do szpitala polozna bez poinformowania mnie o zamiarze oraz bez uzyskania ode mnie jakiejkolwiek zgody chciala przebic pecherz plodowy (nie rozumiem jak mozna przyspieszac porod ktory toczy sie wlasnym tempem i to 15 min od siadniecia na fotel porodowy) Chciala rowniez podac oksytocyne. Zaczela mowic a raczej klamac ze faza parcia nie powinna trwac dluzej niz godzine bo to zagrozenie. Zakazala mi przyjecia poz. wertykalnej bo jak stwierdzila.. ona przeciez musi widziec. Pozycja pollezaca - niezgodna z grawitacja i parcie pod gore! Okazalo sie, ze tetno dziecka zaczelo spadac co mnie nie dziwi bo nie pozwolono mi w spokoju rodzic w pozycji wertykalnej i dodatkowo zamiast przec musialam toczyc klotnie z personelem, co przyczynilo sie do podania oksytocyny oraz przeciecia krocza jak rowniez barbarzynskiego skakania po brzuchu w celu wypchniecia dziecka. Odmowiono kontaktu skora-do-skory twierdzac ze tak sie nie robi,naczytalam sie glupot, nie bede im mowic co maja robic,moglam sobie rodzic w domu, dziecko przeciez zziebnie. Kłamstwo, świadome wprowadzanie w błąd pacjenta oraz łamanie praw pacjenta!Nadmienie iz dziecko urodzilo sie zdrowe (pkt.10/10)Zostawiono je same. Błagałam żeby mi go dali! Wkoncu pielegniarka sie zlitowala i dala na pare minut (!!) po czym zabrala mowiac ze musza go zbadac bo juz do domu ida! Trafilam na zmiane personelu!Juz wiem skad ten pospiech! W pokoju badan dziecko lezalo godzine i nikt sie nim nie zajmowal.. tego chyba komentowac nie musze! Nastepnie, oskarzenia pielegniarki. Wparowala o 23 godz do pokoju bo wg niej głodze dziecko, ze moje mleko dla niego nie wystarcza i trzeba dokarmiac bo waga leci w dol. Spadek wagi to normalne zjawisko! Porownala mnie do rodzicow zmarlej Madzi z Brzeznej! Pomocy przy karmienia piersia w ogole nie bylo! Jesli chcecie rodzic w duchu idei "rodzic po ludzku" radzilabym sie zastanowic nad tym szpitalem!

mamacudaka
12-11-2013 10:14

Witam, urodziłam tam swojego pierwszego synka. Opieka rewelacyjna, lekarze zainteresowani pacjentem, położne życzliwe zawsze udzielały porad i były pomocne.Opieka neonatologów całodobowa wbrew temu jakie pogłoski chodzą. Szkoda tylko, że tarnowskie szpitale robią taki czarny PR wokół tej placówki. Jeżeli miałabym jeszcze kiedykolwiek rodzić to na 100% tam. Dodam, że nie chodziłam do żadnego lekarza, który tam pracuje, a byłam traktowana rewelacyjnie. Nie robią też problemu ze znieczuleniem, gdzie w innych szpitalach bardzo często nie można się doprosić.Gorąco polecam

asuare
09-10-2013 20:59
Rok narodzin dziecka: 2012

Polecam ten szpital! Jestem super zadowolona z pierwszego porodu i drugi odbędzie się tylko tam!

Malgo246
16-11-2012 09:40
Rok narodzin dziecka: 2012

Wspanialy szpital i wspaniała opieka. Miałam bardzo trudny poród i tylko dzięki położnej Pani Basi Zawartka urodziłam zdrowego synka i u mnie również obeszło sie bez komplikacji. Jest to niesamowita osoba i każdej kobiecie życze rodzic przy kims takim jak Pani Barbara warto przyjechac do tego szpitala właśnie ze wzgledu na tą położną. Zawdzięczm jej życie moje i swojego dziecka. Dziękuję. Szpital również bardzo przyjemny sale jednoosobowe z lazienkami, urządzone w bardzo domowym stylu nie czuje sie ze przebywa sie w szpitalu.