Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Sp. z o.o. Sp. k.

Zamenhofa 19 15-435 Białystok Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 20-10-2014
www.arciszewski.pl
klinika@arciszewski.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat ilości cesarskich cięć, nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa Andrzej Lenczewski (od 2005), neonatologii Bożena Galińska-Kin (od 2005), położne oddziałowe: położnictwa Beata Bartoszuk (od 2011), neonatologii Anna Sidz (od 2005).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I.

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia, ale współpracuje z dwiema.
Płatna Szkoła Rodzenia „Dar”, osoba do kontaktu: Małgorzata Tymińska, tel. 501 675 997, e-mail: info@szkolarodzeniadar.pl, www: szkolarodzeniadar.pl
Bezpłatna Szkoła Rodzenia „Cud Życia”, osoba do kontaktu: Teresa Markowska, tel. (85) 741 58 95, www:szkolarodzenia2005.republika.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, skierowanie do szpitala, dotychczasowa dokumentacja medyczna z pobytu w szpitalu oraz karta ciąży, aktualny dowód ubezpieczenia, wyniki badań: SG, grupa krwi, ostatnia morfologia, posiew z pochwy. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta w Izbie Przyjęć podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda pisemna na cesarskie cięcie przy przyjęciu do szpitala i zgoda ustna bezpośrednio przed zabiegami przy porodach zabiegowych. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, drabinki, koło porodowe, wanna do porodu w wodzie.

Wenflon zakładany jest zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i/lub lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest raz na jakiś czas. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną i/lub lekarza. Można pić i jeść. Podawana jest również kroplówka nawadniająca. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: prysznic, muzyka relaksująca, możliwość uczestniczenia osoby towarzyszącej przy porodzie, prawidłowe oddychanie, TENS, masaż odcinka lędźwiowego (łóżko z masażem), hydromasaż w wannie,.
- farmakologiczne: znieczulenie dolędźwiowe, ze względu na brak chętnych od maja 2014 roku placówka zrezygnowała z używania gazu wziewnego.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. Kobieta w znieczuleniu może się poruszać.
II okres porodu przebiega najczęściej w pozycji wybranej przez pacjentkę. Personel informuje rodzącą z własnej inicjatywy o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach oraz o przebiegu porodu. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. Rodzącej może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna i nie może kangurować dziecko. Po cesarskim cięciu przystawienie dziecka do piersi jest możliwe jeszcze na bloku operacyjnym.
Możliwy poród zakończony urodzeniem dziecka do wody.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi. Niejednoznaczne dane dotyczące nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem. Oddział położniczy zapewnia, że trwa on minimum 2 godziny, podczas gdy oddział neonatologiczny twierdzi, że powyżej 30 minut. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie jeszcze w sali porodowej. Podczas szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ocena Agar dokonywana jest na brzuchu matki przez położna i lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 30 minut -2 godziny od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel dziecka jest wykonywana w szpitalu tylko na życzenie matki.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. Na oddziale jest 9 łóżek dla matek z dziećmi. 1w.c i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może z nim być bez ograniczeń, gdy tylko chce. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Matka (lub ojciec) zawsze mogą być, jeśli poproszą, obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matka jest uczona karmienia piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych: spadek wagi ciała, wzrost temperatury lub gdy występują przeciwwskazania do karmienia piersią. Od kwietnia 2014 roku można skorzystać z porad Certyfikowanego doradcy laktacyjnego (w czasie pobytu w szpitalu, jak równiez po wypisie). Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny w godzinach 9 -21, w sali gdzie leży matka.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie

frajda9
13-08-2016 22:57

Od początku do końca byłam traktowana jak człowiek, czułam się zaopiekowana, dziecko od razu po cc (w 30 minut może) było już na mojej piersi przez ile czasu chciałam, odpowiadano na moje wszelkie pytania i wszystko pokazywano i uczono. Nic nie robiono wbrew mnie i o wszystkim informowana oraz pytano każdorazowo o zgodę.

mama dwójeczki
21-08-2015 12:02

Bardzo miło wspominam. Urodziłam tu pierwsze dziecko, udało się SN. Nie wiedziałam co to bóle porodowe, tak zostałam znieczulona, a jednocześnie mogłam być aktywna: chodziłam, korzystałam z drabinek-piłka się nie sprawdziła przy podpięciu do ktg (a drabinki i owszem - ważne bo nie wszystkie porodówki je mają np.: Parkowa!). Maź całty czas przy mnie, połoźna zostawiała nas nadłuźsze chwile, co mi nie rprzeszkadzało, a wręcz dodawało intymności. Lekarz prowadzący obecny w znaczacych momentach (poród trwał 11 godz.). Wazenie mierzenie synka - wszystko przy mnie. Jedyne co mi nie odpowiadało to parcie personelu na cc (chociaż lepiej chyba w te stronę) i rutynowe naciecie krocza (informacja od położnej, która ogladala mnie po porodzie). Szwy rozpuszczalne bez konieczności zdejmowania i to gojenie rany to był mój jedyny , niewielki ból zwiazany z porodem i pologiem. Warunki niemal hotelowe, połoźne bardzo pomocnei, jedzenie pyszne, dzieci zabierane na noc by mama mogła się wyspać-oczywiścite z zapytaniem czy dokarmiac czy przynosić do karmienia. Ja wybrałam drugą opcję i rzeczywiście synek był przynoszony w nocy na karmienie piersia. Duzy plus! Lekarze kontaktowi. Z opieki poporodowej poza badaniem po 6 tyg. nie musiałam na szczęście korzystać, wiec się nie wypowiem. Generalnie dzięki podmiotowemu traktowaniu w klinice nie balam się 2 porodu! Polecam szczególnie pierworódkom. Tak na marginesie porodu przed 37 tc. nie mogą przyjąć choćby chcieli ze wgledu na brak odpowiedniego stopnia referencyjnosci i oddziału dla wcześniaków.

Justyna
31-07-2013 10:27

REWELACJA!!! Fantastyczna opieka podczas i po porodzie, warunki lokalowe jak w hotelu4*, personel przemiły. Jedyny minus to rzeczywiście za szczepionki, nikt nie poinformował, że za 30zł można w aptece kupić polski odpowiednik euvaxa, a szkoda, bo wiele mam pewnie by się zdecydowało. Nie mniej jednak klinika jest fantastyczna i jesli zdecyduje się na kolejne dziecko to nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na poród. POLECAM !!!

Kasia
21-11-2012 11:00
Rok narodzin dziecka: 2010

NAJWSPANIALSZE miejsce by urodzić po ludzku :-) Pod każdym względem!!! Tu rodziłam drugie dziecko i żałuję, że nie urodziłam tu pierwszego. Coś PIĘKNEGO!!!!!! Prowadziłam tu też ciążę, jestem nadal Ich pacjentką i będę :-) Kilka moich koleżanek za moją namową też już tu rodziły i są zachwycone! Polecam z całego serca!!! :-)))

m.p.k.
16-11-2012 16:57
Rok narodzin dziecka: 2012

Opieka prenatalna super. Na początku ciąży byłam pod opieką lekarza spoza Polikliniki, dopiero pod koniec ciąży byłam pod opieką dr W. Karwowskiego z Polikliniki (wspaniały lekarz), który zlecił mi kilka badań, których nie zleciłby mi poprzedni lekarz - okazało się, że gdybym ich nie zrobiła mogłoby się bardzo źle skończyć dla mojej córeczki. W następnej ciąży od razu będę chodziła tylko tam do lekarza – (na tym nie warto oszczędzać). Urodziłam przez c.c. (wskazania okulistyczne). Poród trwał ok 15 min. Opieka nad mamą i dzieckiem wzorowa. Dbają o komfort mamy i dziecka. Jeśli mama chce się wyspać w nocy to pielęgniarki karmią dziecko mlekiem modyfikowanym. Ponadto pielęgniarki same myją dziecko, przewijają itd. W razie potrzeby przychodzą natychmiast z uśmiechem na ustach, jak trzeba to uczą wszystkiego. Warunki pobytu i jedzenie bardzo dobre.Złego słowa na Poliklinikę nie mogę powiedzieć. Po porodzie opieka ambulatoryjna nieoceniona (np. przy zapaleniu piersi- pomogli mi odciągnąć pokarm, przepisali antybiotyk i dlatego mogę karmić dalej, natomiast w niektórych poradniach laktacyjnych od razu dają zastrzyk i koniec po karmieniu). Gdy mała mi ulewała i wymiotowała, miejscowa pediatra skierowała nas do szpitala („położyć się”), lecz pojechaliśmy do Polikliniki, gdzie zalecili malutkiej Delicol i Nutriton – jak ręką odjął. Do tej pory jest super. Polecam wszystkim.

E.
15-10-2012 11:16
Rok narodzin dziecka: 2011

Miałam poród wywoływany ze wzg. na 42 tydzień ciąży. Położna przemiła, profesjonalna. Tyle się mówi o indywidualnej pozycji do rodzenia- tutaj tylko na leżąco i oczywiście nacięcie krocza. Poza tym żadnych uwag, ponieważ wszystko odbyło się tak jak to sobie wyobrażałam - dostałam też synka od razu po urodzeniu na brzuch. Szpital super, tylko ceny mniej :)

mamika
14-10-2012 18:34
Rok narodzin dziecka: 2006

Rodziłam tam 2 razy. Oba porody c.c. (z konieczności). Ogólnie ok, chociaż np. córa wróciła do domu z odparzoną pupką - zbyt rzadko była przewijana . Natomiast syn został zaszczepiony euvaxem - najtańszym koreanskim g.., po którym zaledwie 2miesiące wczesniej zmarło dziecko. Mam wrażenie, że w tym szpitalu oszczędza się nie na tym co trzeba - najtańsze leki, etc. Obie moje ciąże prowadził dr Lenczewski - i tutaj mogę gorąco polecić. Wspaniały człowiek, super lekarz.

Monika k
11-10-2012 15:15
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam tam 11 lipca 2012 drugie dziecko,synka. Poród oceniam najlepiej jak można(miałam cc) Pobyt tam był wspaniały, fachowa opieka i wspaniali ludzie. GORĄCO POLECAM

lucyna
11-10-2012 15:03
Rok narodzin dziecka: 2012

Miałam rodzić w klinice, chodziłam tam, płaciłam za wizyty, usg, badania i jak się skończyło? w 35 tygodniu ciąży odeszły mi wody płodowe i odesłano mnie z kliniki do szpitala państwowego .. także klinika może i fajna ale jak wszystko fajnie z ciążą, po prostu unikają problemów, oby zapłacić, szybko urodzić i szybko wypisać - takie jest moje zdanie.. a ciąży się nie przewidzi, czy się ją donosi czy nie, także wszystko super jak donosimy ale jak nie donosimy to tylko strata pieniędzy na prywatne wizyty w klinice

Totanka
11-10-2012 14:08
Rok narodzin dziecka: 2011

Warunki lokalowe jak w hotelu z 4 gwiazdkami. Najnowocześniejszy sprzęt zarówno do porodu, diagnostyki prenatalnej, ale także do ratowania życia noworodka (którego w innych prywatnych klinikach często nie ma). Najlepsi specjaliści z Białegostoku. Przemili lekarze. Jeszcze bardziej miłe położne, pielęgniarki noworodkowe z sercem na dłoni. Cały personel wyjątkowo profesjonalnie i na najwyższym poziomie podchodzi zarówno do Matki, Ojca, jak i Nowo narodzonego Człowieka. Dwa porody wspominam idealnie (bynajmniej nie ze względu na znieczulenie, ale na ATMOSFERĘ i POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA).