Poliklinika Ginekologiczno-Położnicza Sp. z o.o. Sp. k.

Zamenhofa 19 15-435 Białystok Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
www.arciszewski.pl
klinika@arciszewski.pl

Ordynatorzy: położnictwa –  Andrzej Lenczewski (od 2003), neonatologii – Bożena Galińska-Kin (od 2003), położne oddziałowe: położnictwa – Beata Bartoszuk (od 2011), neonatologii – Anna Sidz (od 2006).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Małgorzata Tymińska, tel. 48501675997, e-mail: info@szkolarodzeniadar.pl, www.szkolarodzeniadar.pl

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem, pod pewnymi warunkami: sale porodowe i pokoje, w których pacjentki przebywają po porodzie można obejrzeć tylko w czasie, kiedy nie są zajęte przez pacjentki przebywające aktualnie na oddziale.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego – rozpatrywane indywidualnie.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i  temperatury, ważenie),  badanie KTG, badanie USG,  zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od sytuacji:  badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym jest 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic, wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem i położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu przy użyciu telemetrii. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, ale tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym lub w poziomym klęku. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może także zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez  lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach, tak samo po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 5-10 minut, następnie zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji lub jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na prośbę matki/opiekuna dziecka.

W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką i 4 dwuosobowe sale z łazienkami .
Matki po porodzie przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury,  po porodzie zabiegowym i  po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekunowie najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu. Rodzic zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają doradcy laktacyjni.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki/opiekuna, ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie

frajda9
13-08-2016 22:57

Od początku do końca byłam traktowana jak człowiek, czułam się zaopiekowana, dziecko od razu po cc (w 30 minut może) było już na mojej piersi przez ile czasu chciałam, odpowiadano na moje wszelkie pytania i wszystko pokazywano i uczono. Nic nie robiono wbrew mnie i o wszystkim informowana oraz pytano każdorazowo o zgodę.

mama dwójeczki
21-08-2015 12:02

Bardzo miło wspominam. Urodziłam tu pierwsze dziecko, udało się SN. Nie wiedziałam co to bóle porodowe, tak zostałam znieczulona, a jednocześnie mogłam być aktywna: chodziłam, korzystałam z drabinek-piłka się nie sprawdziła przy podpięciu do ktg (a drabinki i owszem - ważne bo nie wszystkie porodówki je mają np.: Parkowa!). Maź całty czas przy mnie, połoźna zostawiała nas nadłuźsze chwile, co mi nie rprzeszkadzało, a wręcz dodawało intymności. Lekarz prowadzący obecny w znaczacych momentach (poród trwał 11 godz.). Wazenie mierzenie synka - wszystko przy mnie. Jedyne co mi nie odpowiadało to parcie personelu na cc (chociaż lepiej chyba w te stronę) i rutynowe naciecie krocza (informacja od położnej, która ogladala mnie po porodzie). Szwy rozpuszczalne bez konieczności zdejmowania i to gojenie rany to był mój jedyny , niewielki ból zwiazany z porodem i pologiem. Warunki niemal hotelowe, połoźne bardzo pomocnei, jedzenie pyszne, dzieci zabierane na noc by mama mogła się wyspać-oczywiścite z zapytaniem czy dokarmiac czy przynosić do karmienia. Ja wybrałam drugą opcję i rzeczywiście synek był przynoszony w nocy na karmienie piersia. Duzy plus! Lekarze kontaktowi. Z opieki poporodowej poza badaniem po 6 tyg. nie musiałam na szczęście korzystać, wiec się nie wypowiem. Generalnie dzięki podmiotowemu traktowaniu w klinice nie balam się 2 porodu! Polecam szczególnie pierworódkom. Tak na marginesie porodu przed 37 tc. nie mogą przyjąć choćby chcieli ze wgledu na brak odpowiedniego stopnia referencyjnosci i oddziału dla wcześniaków.

Justyna
31-07-2013 10:27

REWELACJA!!! Fantastyczna opieka podczas i po porodzie, warunki lokalowe jak w hotelu4*, personel przemiły. Jedyny minus to rzeczywiście za szczepionki, nikt nie poinformował, że za 30zł można w aptece kupić polski odpowiednik euvaxa, a szkoda, bo wiele mam pewnie by się zdecydowało. Nie mniej jednak klinika jest fantastyczna i jesli zdecyduje się na kolejne dziecko to nie wyobrażam sobie lepszego miejsca na poród. POLECAM !!!

Kasia
21-11-2012 11:00
Rok narodzin dziecka: 2010

NAJWSPANIALSZE miejsce by urodzić po ludzku :-) Pod każdym względem!!! Tu rodziłam drugie dziecko i żałuję, że nie urodziłam tu pierwszego. Coś PIĘKNEGO!!!!!! Prowadziłam tu też ciążę, jestem nadal Ich pacjentką i będę :-) Kilka moich koleżanek za moją namową też już tu rodziły i są zachwycone! Polecam z całego serca!!! :-)))

m.p.k.
16-11-2012 16:57
Rok narodzin dziecka: 2012

Opieka prenatalna super. Na początku ciąży byłam pod opieką lekarza spoza Polikliniki, dopiero pod koniec ciąży byłam pod opieką dr W. Karwowskiego z Polikliniki (wspaniały lekarz), który zlecił mi kilka badań, których nie zleciłby mi poprzedni lekarz - okazało się, że gdybym ich nie zrobiła mogłoby się bardzo źle skończyć dla mojej córeczki. W następnej ciąży od razu będę chodziła tylko tam do lekarza – (na tym nie warto oszczędzać). Urodziłam przez c.c. (wskazania okulistyczne). Poród trwał ok 15 min. Opieka nad mamą i dzieckiem wzorowa. Dbają o komfort mamy i dziecka. Jeśli mama chce się wyspać w nocy to pielęgniarki karmią dziecko mlekiem modyfikowanym. Ponadto pielęgniarki same myją dziecko, przewijają itd. W razie potrzeby przychodzą natychmiast z uśmiechem na ustach, jak trzeba to uczą wszystkiego. Warunki pobytu i jedzenie bardzo dobre.Złego słowa na Poliklinikę nie mogę powiedzieć. Po porodzie opieka ambulatoryjna nieoceniona (np. przy zapaleniu piersi- pomogli mi odciągnąć pokarm, przepisali antybiotyk i dlatego mogę karmić dalej, natomiast w niektórych poradniach laktacyjnych od razu dają zastrzyk i koniec po karmieniu). Gdy mała mi ulewała i wymiotowała, miejscowa pediatra skierowała nas do szpitala („położyć się”), lecz pojechaliśmy do Polikliniki, gdzie zalecili malutkiej Delicol i Nutriton – jak ręką odjął. Do tej pory jest super. Polecam wszystkim.

E.
15-10-2012 11:16
Rok narodzin dziecka: 2011

Miałam poród wywoływany ze wzg. na 42 tydzień ciąży. Położna przemiła, profesjonalna. Tyle się mówi o indywidualnej pozycji do rodzenia- tutaj tylko na leżąco i oczywiście nacięcie krocza. Poza tym żadnych uwag, ponieważ wszystko odbyło się tak jak to sobie wyobrażałam - dostałam też synka od razu po urodzeniu na brzuch. Szpital super, tylko ceny mniej :)

mamika
14-10-2012 18:34
Rok narodzin dziecka: 2006

Rodziłam tam 2 razy. Oba porody c.c. (z konieczności). Ogólnie ok, chociaż np. córa wróciła do domu z odparzoną pupką - zbyt rzadko była przewijana . Natomiast syn został zaszczepiony euvaxem - najtańszym koreanskim g.., po którym zaledwie 2miesiące wczesniej zmarło dziecko. Mam wrażenie, że w tym szpitalu oszczędza się nie na tym co trzeba - najtańsze leki, etc. Obie moje ciąże prowadził dr Lenczewski - i tutaj mogę gorąco polecić. Wspaniały człowiek, super lekarz.

Monika k
11-10-2012 15:15
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam tam 11 lipca 2012 drugie dziecko,synka. Poród oceniam najlepiej jak można(miałam cc) Pobyt tam był wspaniały, fachowa opieka i wspaniali ludzie. GORĄCO POLECAM

lucyna
11-10-2012 15:03
Rok narodzin dziecka: 2012

Miałam rodzić w klinice, chodziłam tam, płaciłam za wizyty, usg, badania i jak się skończyło? w 35 tygodniu ciąży odeszły mi wody płodowe i odesłano mnie z kliniki do szpitala państwowego .. także klinika może i fajna ale jak wszystko fajnie z ciążą, po prostu unikają problemów, oby zapłacić, szybko urodzić i szybko wypisać - takie jest moje zdanie.. a ciąży się nie przewidzi, czy się ją donosi czy nie, także wszystko super jak donosimy ale jak nie donosimy to tylko strata pieniędzy na prywatne wizyty w klinice

Totanka
11-10-2012 14:08
Rok narodzin dziecka: 2011

Warunki lokalowe jak w hotelu z 4 gwiazdkami. Najnowocześniejszy sprzęt zarówno do porodu, diagnostyki prenatalnej, ale także do ratowania życia noworodka (którego w innych prywatnych klinikach często nie ma). Najlepsi specjaliści z Białegostoku. Przemili lekarze. Jeszcze bardziej miłe położne, pielęgniarki noworodkowe z sercem na dłoni. Cały personel wyjątkowo profesjonalnie i na najwyższym poziomie podchodzi zarówno do Matki, Ojca, jak i Nowo narodzonego Człowieka. Dwa porody wspominam idealnie (bynajmniej nie ze względu na znieczulenie, ale na ATMOSFERĘ i POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA).