Centrum Medyczne Esculap Sp z o.o.

Cieszyńska 472 43-382 Bielsko-Biała Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-04-2017
www.klinika-eskulap.pl
biuro@klinika-eskulap.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Bogdan Zalewski (od 2014), neonatologii –  Maria Sporny-Gęszka (od 2002), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii – Krystyna Klepek (od 2014).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital nie prowadzi ani nie współpracuje z żadną szkołą rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem ale tylko, gdy oddział ma wolną choć jedną salę chorych. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu oraz plan porodu. Dodatkowo niezbędne są następujące wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG oraz zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. W zależności od decyzji personelu kobieta może być skierowana na badanie USG. Golenie krocza oraz lewatywa nie są w ogóle wykonywane.

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich za opłatą. Do dyspozycji rodzących są dostępne piłki oraz wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 60 minut przez położną i co 120 minut przez lekarza. Rodząca nie  może pić ani jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel lub prysznic;
- farmakologiczne: znieczulenie rdzeniowe – podpajęczynówkowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka ze znieczuleniem może się poruszać.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki lub w klęku z pomocą osoby towarzyszącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Równocześnie szpital deklaruje, że w porodzie zarówno rodzącej jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, a następnie w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin. Może zostać również na noc, ale za dodatkową opłatą. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna .

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie zawsze przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury lub po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach od narodzin, po cięciu cesarskim po 11 - 30 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca na pierś mamy na 10-15 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka jest wykonywana na życzenie matki.

Na oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką oraz 4 dwuosobowe sale z łazienkami. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekunów. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic na każdą prośbę jest informowany o stanie zdrowia dziecka. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w drugiej dobie pobytu. Porad laktacyjnych udzielają doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w określonych godzinach: 10-11 oraz 16-18 w sali, w której leży matka.

Szpital pobiera opłatę za poród z osobą towarzyszącą w wysokości 2500 zł. Pozostanie ojca na noc w szpitalu jest płatne w cenie 500 zł.

Nie

ELAMELA
18-02-2017 12:12

Z czystym sumieniem polecam każdej ciężarnej tę klinikę! Zdecydowałam się na nią bo nie chciałam pierwszego porodu przeżywać w szpitalu, mimo iż nie jestem osobą zamożną przez całą ciąże odkładałam sumę na poród- cesarskim cięciem ze względu na nieprawidłowe ułożenie dziecka! I to były najlepiej wydane pieniądze w życiu- bo dzięki nim mój syn przeżył ciężki poród, ponieważ był owinięty pępowiną wokół szyi, myślę że tylko dzięki fachowo przeprowadzonemu zabiegowi mój synuś żyje i jest całkowicie zdrowy! Nie wspomnę już o luksusowych warunkach, sali na której byłam sama- ciszy spokoju (oprócz oczywiście płaczu noworodków;), opieki pielęgniarek (czasami aż za dużej;) troski o mnie i o dziecko! Tak można rodzić!

mama trójki
09-02-2015 00:20
Rok narodzin dziecka: 2003

urodziłam w tym szpitalu 2 z trójki dzieci. pierwsze rodziłam w szpitalu państwowym w Bielsku i wspominam to bardzo źle, 2 przez cesarkę w Esculapie. Pod każdym względem było super, opieka, zaangażowanie, pokój, czystość! polecam wszystkim. Dziwi mnie że przy opisie szpitala nie jest zaznaczone znieczulenie zewnątrzoponowe które jest wykonywane każdej rodzącej sn. Ja ze wskazań miałam cesarkę, ale rodziło w tej klinice wiele moich koleżanek i każda miała znieczulenie co bardzo sobie chwaliły!! tą klinikę można polecić w rozumieniu "rodzić po ludzku"

Mary
26-08-2014 13:40

Rodząca traktowana jest podmiotowo a nie przedmiotowo,oddany personel,traktujący pacjentkę z szacunkiem,zwłaszcza praca położnych zasługuje na uznanie,znieczulenie zewnątrzoponowe podane we właściwym czasie,rewelacyjna opieka po porodzie.Szczerze polecam.

Kaja
13-01-2014 11:17

Jestem świeżo po porodzie przez cc. To co na plus- dobre warunki i opieka. Sale dwuosobowe z łazienkami ( przy czym ja byłam na sali sama bo było mało pacjentek). Bardzo kameralnie :) Panie położne bardzo pomocne. W dniu zabiegu przychodzi też doradca laktacyjny na krótką pogadankę. Dziecko cały czas jest przy mamie- chyba, że poprosi o pomoc- wtedy położne zabierają maluszka na noc. Sam zabieg sprawnie i szybko- blizna po cięciu niemal niewidoczna. Uruchomienie następuje po około 6 h ale tutaj też można liczyć na pomoc i wsparcie. To co może być minusem to fakt, że szpital wypisuje już po 48 h po zabiegu- jeśli wszystko jest OK. Poza tym nie robią tam przesiewowych badań słuchu- trzeba to potem robić we własnym zakresie.

fil
12-12-2013 23:26
Rok narodzin dziecka: 2009

Dwa porody w Eskulapie: 2009 i 2012. Możliwość korzystania z wanny tylko teoretyczna. Żadnych dostępnych (!) pomocy porodowych - worków, drabinek, rodzące są zachęcane do tego, by przez cały czas pierwszej fazy porodu chodziły po korytarzu. Kroplówka z oksytocyną podawana w zasadzie wszystkim rodzącym drogami natury, zaraz po przyjęciu, bez pytania o zgodę. Nie można jeść ani pić w trakcie porodu. Przy pierwszym porodzie nikt nie pytał mnie o karmienie dziecka, o to, czy w ogóle je karmię, nie udzielał pomocy w tym zakresie (a miałam z tym duże trudności). Zalety to duże zaangażowanie położnych w trakcie porodu, dwuosobowe sale z łazienką, czystość na oddziale, ograniczony czas wizyt rodziny. Nikt nie zwleka z cesarskim cięciem, jeśli tylko jest zagrożenie dla dziecka - to na pewno zaleta. Podczas pierwszego porodu nie zostałam dzięki pomocy położnej nacięta i przeszłam poród bardzo dobrze - mogłam wrócić do domu po dobie. Poród wspominam dobrze, mimo, że zszywana byłam bez znieczulenia. Podczas drugiego porodu byłam wiele razy bardzo boleśnie badania, lekarz był wyraźnie zniecierpliwiony czasem trwania porodu i okazywał mi to. Położne nie były tak pomocne -były wyraźnie tylko dodatkiem do lekarza. Lekarz był wyraźnie zniesmaczony moim pytaniem o to, czy mogłabym urodzić dziecko inaczej, niż na łóżku porodowym. W sumie się nie dziwię, bo tam, poza wanną, do której przecież żadna rodząca z podpiętą non stop kroplówką nie wchodzi, nie ma nawet gdzie klęknąć itd. Po drugim porodzie położna chcąc zmierzyć i ważyć dziecko odsuwała moje ręce od niego, uważając wyraźnie, że jej "obowiązki i prawa" są ważniejsze niż moja chęć przytulenia dziecka. Mam wrażenie, że świetne opinie wielu kobiet na temat rodzenia w tym miejscu, wynikają z tego, że w innych jest zdecydowanie gorzej.

Mama
11-03-2013 14:25
Rok narodzin dziecka: 2002

CZĘŚĆ DRUGA Szpital ten nie wciska pacjentom kitu,. Po prostu normalnie ich traktuje. Na własne uszy słyszałam, jak ta pacjentka, która przyjechała rodzić, prosiła o lewatywę, a położne nie mogły się nadziwić, że ona sama chce, że przecież dla personelu ewentualne nieestetyczne skutki braku lewatywy to nie jest żaden problem, że to jest przecież normalne, żeby się nie przejmowała. Ale ona się uparła, więc jej zrobili. Później się okazało, że to w cudownej szkole rodzenia powołującej się na Fundację Rodzić po Ludzku dała się przekonać, że lewatywa to konieczność. W takiej szkole mnie usiłowano przekonać, że znieczulenie zewnątrzoponowe unieruchomi mnie w łóżku, że dziecko się udusi itp. Głośno oponowałam przeciwko tym głupotom, bo to było na forum publicznym, ale bezskutecznie. Po sprawdzeniu w literaturze okazało się, że unieruchamia znieczulenie podpajęczynówkowe stosowane do cesarki. Podczas mojego porodu pierwszego w Kolejowym w Katowicach opłacony anestezjolog podał mi zewnątrzoponowe i przez jakiś czas nie czułam bólu, a tylko twardnienie brzucha, jednak cały ten czas spacerowałam! Wniosek: w tyskiej szkole rodzenia położna była zwyczajnie niedouczona, to ja w popularnych książkach wyczytałam więcej! A to była szkoła chwaląca się współpracą z Fundacją! Szkoda, że w Esculapie teraz takie obłożenie, bo nie ma już tej jednoosobowej sali.

Mama
11-03-2013 14:24
Rok narodzin dziecka: 2002

CZĘŚĆ PIERWSZA Rodziłam tu w 2002 r., gdy była jeszcze sala jednoosobowa i jedna położna na jedną pacjentkę po porodzie. Bajka. Po koszmarze pierwszego porodu w Szpitalu Kolejowym w Katowicach mój drugi poród - niesłusznie odsądzane od czci i wiary cesarskie cięcie w tej klinice. Pojedynczy pokój z luksusową łazienką (wszystko było nowe - ich początki). Jedna położna dla jednej pacjentki,. Byłam w tak doskonałym stanie, że nie potrzebowałam jej obsługi, więc praktycznie miała wolne poza podawaniem mi przepisanych leków. Wizyty lekarskie po uprzednim pukaniu do drzwi pokoju. Raz karmiłam, a raz byłam w łazience, gdy zapukał lekarz. Gdy się zorientował, że nie mogę go przyjąć, zawstydzony powiedział: O, przepraszam - i się wycofał. Bolało mnie przez sześć godzin od operacji, później wykreślono mi wszelkie środki przeciwbólowe na moją wyraźną prośbę. A nie należę do osób, które są odporne na ból. Na noc dziecko pod opieką położnej, która przepraszając, przyniosła mi je ok. 5 rano, gdy nagle pojawiła się nowa pacjentka rodząca, a druga położna była jeszcze w drodze (patrz: standard-jedna położna na jedną pacjentkę).

Sissi
15-01-2013 07:51
Rok narodzin dziecka: 2012

Do tej pory nie bardzo wiedziałam co dokładnie ma oznaczać hasło "rodzić po ludzku". Poród bez bólu (?), bez przynajmniej jednej położnej "na fochu" (?), z lekarzami, którzy pomagają i dzielą sie swoją wiedzą i sobą po prostu, zapominając zupełnie, o tym, że "są lepszą częścią świata" (?). Przepraszam za ironię,ale po pierwszym porodzie w szpitalu miejskim, przyjaznym matce i dziecku przekonana byłam, ze powyższe jest niemożliwe. W Esculapie ,dwa tygodnie temu uwierzyłam, że można urodzić naprawdę w godnych warunkach, w otoczeniu życzliwości i przy pełnym zaangażowaniu personelu. Nie czułam, że jestem w klinice, czułam, że jestem w miejscu , gdzie jest cały zastęp przyjaznych osób, które zrobią wszystko, abyśmy ja i moje dziecko czuli się dobrze. Pozytywne wrażenia towarzyszyły mi od wizyty przedporodowej, przez cały pobyt aż do momentu wychodzenia z kliniki - z uśmiechem na ustach, bez złych wspomnień, bez bólu. W Esculapie oferują znieczulenie do każdego porodu, nie zwlekają z cesarką, kiedy sytuacja zaczyna się komplikować, pomagają w każdej czynności (pójście pod prysznic, pomoc w wytarciu stop, pomoc w przewijaniu i przebieraniu maleństwa, porady dotyczące karmienia). Mogłabym wymieniać i wymieniać, ale napiszę jeszcze tylko, że pracują tam Ludzie dobrzy i kulturalni, którzy rozumieją ideę niesienia pomocy innym.. Polecam poród w Esculapie :) , bo to naprawdę piękne przeżycie. Poród jest płatny, jednak to moje najlepiej wydane pieniądze ;)

betty
14-01-2013 23:05
Rok narodzin dziecka: 2011

Rodziłam tam synka w 2011 i jest baaaardzo zadowolna! Pierwsze dziecko rodziłam w innym szpitalu wiec mam porównanie.Nie mam przykrych wspomnień z porodem w normalnym szpitalu ale jednak poród w eskulapie to bajka w porównaniu z porodem w normalnym szpitalu! Moj poród w eskulapie był po prostu piękny! Potwierdzam-jest to naprawdę miejsce gdzie można rodzić po ludzku! Szkoda,że teraz można rodzić tam tylko prywatnie ale gdybym była kolejny raz w ciązy to wydałabym te 2000 zł żeby móc tam rodzić.Polecam wszystkim!

Anka
14-01-2013 20:44
Rok narodzin dziecka: 2009

Gorąco polecam tę placówkę. Rodziłam tam córeczkę w 2009 r. , na marzec szykuję się na kolejny poród kolejnej córeczki. Placówka gdzie wyznacznikiem udanego porodu jest szczęśliwa mama i dziecko . Cały czas pod opieką na najwyższym poziomie. Gdy coś nie tak , szybka decyzja o cc . Dostępne znieczulenie . Tak , to miejsce gdzie rodzi się po ludzku.