Opis placówki
A A A

Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska. Szpital Specjalistyczny

Hirszfelda 8 56-200 Góra Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 05-12-2017
65 543 25 55
www.phm.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za okres styczeń - wrzesień 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Kapłon (od 2014), położna oddziałowa położnictwa – Bronisława Białousz (od 1985).

Stopień referencyjności oddziału położniczego  – I.

Szkoła Rodzenia
Szpital nie prowadzi ani nie współpracuje z żadną szkołą rodzenia.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, w przypadku planowego cięcia cesarskiego dodatkowe dokumenty od lekarza specjalisty (np. neurolog, diabetolog)
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu,badanie KTG, lewatywa
- w ogóle nie wykonywane są na izbie przyjęć: badanie wewnętrzne, badanie USG, golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
Szpital nie podał informacji ile jest miejsc w oddziale porodowym i czy są sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, drabinki, materace, prysznic.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 15-20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 60 lub 120 minut.
Rodząca może jeść i pić wodę  lub herbatę w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: aktywność fizyczna (ruch, pozycje wertykalne), praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym oraz  w kucki z pomocą osoby towarzyszącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), a także na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska może być obecna za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po 5 -10 minutach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 31 minutach do 2 godzinach od narodzin, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 2 godzinach, po cięciu cesarskim po 11-30 min. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest kładziony na pierś mamy na 5 -10 minut, następnie zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel wykonywana jest zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa  i 4  sale dwuosobowe, wszystkie bez łazienek.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka pod opiekę personelu na parę godzin. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury,  3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu, po każdym badaniu, na każdą prośbę oraz przy wypisie. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu oraz ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o dowolnej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
133 Cesarskie cięcia
 
39.00%
Nacięcia krocza
 
86.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

mamusia
16-11-2012 22:42
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Jestem po cesarskim cięciu w tym szpitalu i muszę powiedzieć, że szczerze poleciłabym tą placówkę. Opieka w czasie cięcia super, pani, która asystowała pani anestezjolog cały czas trzymała mnie za rękę i komentowała po cichu jak wygląda moja córeczka i uspokajała mnie, że wszystko jest dobrze jak tylko moje tętno podskakiwało w górę :) Opieka po porodzie też bardzo miła, pomocne położne, co chwilę były przy mnie, a szczególnie miła młoda położna, która chyba zaczynała swoją pracę. Minusem może być wygląd szpitala, stare łóżka, niewygodne materace, ale na to jak wiadomo zawsze brak środków. A co najważniejsze przydałyby się dzwonki przy łóżkach, w razie potrzeby. Polecam ten szpital.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!