Polskie Centrum Zdrowia Góra Śląska. Szpital Specjalistyczny

Hirszfelda 8 56-200 Góra Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 13-11-2014
www.pczim.pl/index.php/gora/szpital-gora
ogs@pcz.com.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynator położnictwa – Andrzej Kapłon, oddziałowa położnictwa – Bronisława Białousz

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, grupa krwi, HBS, HIV, morfologia, mocz, przeciwciała, GBS. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta przy przyjęciu do szpitala podpisuje zgodę na poszczególne zabiegi. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Sala jednoosobowa, do dyspozycji rodzących:  piłka, wanna/prysznic.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest gdy czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, co ok. 15 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są przez położną. Rodząca może pić i jeść, jeśli ma na to ochotę. Podawana jest również kroplówka nawadniająca. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: masaż, muzykoterapia, immersja wodna;

- farmakologiczne: leki rozkurczowe, gaz wziewny, opiaty.

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wybranej przez rodzącą. Personel informuje rodzącą o stosowanych środkach i zabiegach jeśli sytuacja tego wymaga. O przebiegu porodu informuje z własnej inicjatywy. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, w większości sytuacji.

Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba. Doula może towarzyszyć, zarówno rodzącej, jak i jej partnerowi. Osoba towarzysząca może zostać ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna i może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po przewiezieniu do sali poporodowej.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ojciec może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Wstępna ocena Apgar dokonywana jest w sali porodowej przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna, oraz zostać tak długo, jak chce w oddziale położniczym. Pierwsza kąpiel wykonywana jest w ciągu pierwszych 12 godzin od narodzin.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 10 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 5 łóżek. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 doby po porodzie drogami natury, 3 doby po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Jeżeli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno , matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być zawsze obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki nie są dokarmiane sztucznym mlekiem, ewentualnie jeżeli są ku temu wskazania medyczne. Możliwość konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny o każdej porze, w salach w których leżą matki.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

mamusia
16-11-2012 22:42
Rok narodzin dziecka: 2011

Jestem po cesarskim cięciu w tym szpitalu i muszę powiedzieć, że szczerze poleciłabym tą placówkę. Opieka w czasie cięcia super, pani, która asystowała pani anestezjolog cały czas trzymała mnie za rękę i komentowała po cichu jak wygląda moja córeczka i uspokajała mnie, że wszystko jest dobrze jak tylko moje tętno podskakiwało w górę :) Opieka po porodzie też bardzo miła, pomocne położne, co chwilę były przy mnie, a szczególnie miła młoda położna, która chyba zaczynała swoją pracę. Minusem może być wygląd szpitala, stare łóżka, niewygodne materace, ale na to jak wiadomo zawsze brak środków. A co najważniejsze przydałyby się dzwonki przy łóżkach, w razie potrzeby. Polecam ten szpital.