Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewenętrznych

ul. ks. R. Markwarta 4-6 85-015 Bydgoszcz Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 29-09-2014
tel.: 52 582 62 05
www.zoz-mswia.bydgoszcz.pl
sek.byd.msw@wp.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014. Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Mariusz Lisiak (od 2010), neonatologii – Małgorzata Barkowska-Czerniak (od 2010), położna koordynujaca oddziałowu położnictwa i neonatologii – Aneta Grabarska (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - II

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Aneta Grabarska tel. 668737084, e-mail: anetagrabarska@op.pl, www.akademiazbrzuszkiem.pl

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, grupa krwi, badanie GBS, ubezpieczenie, pozostałe wyniki badań w ciąży, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie w Izbie Przyjęć, wyraża zgodę ustną bezpośrednio przed wszystkimi zabiegami i czynnościami oraz zgodę pisemną przed cięciem cesarskim, indukcją porodu, znieczuleniem zewnątrzoponowym. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie

Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materace, drabinki, udogodnienie porodowe Multitrack.

Poród

Wenflon zakładany jest po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest w Sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny (lub w zależności od potrzeby) przez położną. Można pić, ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: pozycje wertykalne, piłka, prysznic, zimne i ciepłe okłady, worek sako;
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki rozkurczowe, opiaty, znieczulenie zewnątrzoponowe, TENS.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, bezpłatnie dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
Parcie:

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji dogodnej dla rodzącej. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

 

Poród z osobą towarzyszącą


Możliwy poród z osobą/ami towarzyszącą/cymi. Rodzącej może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać tyle czasu, ile przewiduje regulamin oddzwiedzin. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Po cesarskim cięciu, od razu można przystawić dziecka do piersi.

 

Kontakt z dzieckiem


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. W tym czasie lub nie później niż po 2 godzinach od porodu odbywa się pierwsze karmienie. Ojciec może przeciąć pępowinę. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ocena Apgar dokonywana jest przez neonatologa na brzuchu mamy. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, wtedy kiedy chcą rodzice dziecka. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna, oraz zostać tak długo, jak chce, również w oddziale położniczym. Po cesarskim cięciu dziecko mierzy się i waży w gabinecie zabiegowym w obecności taty, babci, dziadka, bliskiej osoby. Osoba towarzysząca może zostać również na noc jeżeli mama przebywa w sali jednosobowej. Pierwsza kąpiel w pierwszej dobie życia dziecka, chyba że były zielone wody płodowe, wtedy zaraz po porodzie.


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 26 łóżek, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 1-3 łóżka. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, matka może być z nim bez ograniczeń. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 doby po porodzie drogami natury, 2-3 doby po porodzie zabiegowym, 3 doby po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poproszą. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na życzenie matki potwierdzone podpisem lub ze wskazań medycznych (jeżeli dziecko przebywa na oddziale Intensywnego Nadzoru Neonatologicznego, jeżeli jest wentylowane mechanicznie, jeżeli ma zaburzenia oddechowe).
Można skorzystać z porady doradcy laktacyjnego - Anna Swiderek-Tubelska, codziennie od poniedziałku do piątku. Poradnia laktacyjna - czwartek, 15-18, rejestracja pod tel.: 52 58 26 225. Całodobowa konsultacja telefoniczne w pilnych potrzebach, tel.: 52 582 62 05. Możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny w godzinach 14.00-17.00 w salach w których leżą matki lub na korytarzu.


Opłaty


Opłaty dodatkowe zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie internetowej szpitala.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 67 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1648 Cesarskie cięcia
 
27.55%
Nacięcia krocza
 
37.44% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

MKS
24-11-2016 22:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Żadne słowa nie są w stanie wyrazić mojej wdzięczności za tak profesjonalną opiekę jakiej doświadczyłam w oddziale Ginekologiczno - Położniczym w stresujących a później radosnych dla mnie dniach. Uśmiech, życzliwość, gotowość pomocy w każdej chwili, przyjazna atmosfera wśród personelu - to wszystko świadczy o najważniejszym jest to powołanie, i po prostu uczciwe podejście do wykonywanej pracy a także troska o każdego pacjenta. Kilka spędzonych dni w tym oddziale to były dni bez bólu, w bardzo przyjaznej atmosferze.Dziękuje bardzo za extra opiekę wszystkim lekarzom a w szczególności dr Wojciechowi Stachurze i Piotrowi Domarackiemu którzy przeprowadzili operację, wszystkim położnym a w szczególności P. Ani Frankiewicz i Karolinie Dobek, pielęgniarkom zespołowi neonatologicznemu i anestezjologicznemu a także salowym. Jesteście super! wasza postawa sprawia że nie można zwariować, ani zbyt dużo panikować. Personel oddziału zawsze pociesza ciepłym słowem. Wszyscy są mili, uśmiechnięci, serdeczni … Kadra dobrze wykwalifikowana, z pewnością będę polecać ten oddział wszystkim przyszłym mamom. Serdecznie dziękujemy Małgorzata z mężem i córką Basią

Misza1988
31-08-2016 20:59
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

„Rodzić po ludzku” – te słowa idealnie opisują szpital MSWiA. Dzięki pracującym tam wspaniałym ludziom, niemiłe doświadczenie jakim niewątpliwie jest poród, można wspominać bardzo dobrze. Na wstępie wspomnę, że w ciąży borykałam się z niedoczynnością tarczycy oraz cukrzycą ciążową (uregulowaną dietą), mimo tego nie było problemów z przyjęciem mnie do szpitala. Trafiłam na oddział ginekologiczny z bólami podbrzusza promieniującymi do krzyża. Jak się okazało, to jeszcze nie były skurcze. Z minimalnym rozwarciem zostałam przyjęta na obserwację. Na drugi dzień wszystko ruszyło i urodziłam naturalnie zdrowe dziecko. Do dyspozycji miałam prysznic, piłkę, worek sako. W związku z tym, iż miałam silne bóle promieniujące do krzyża i odbytu, poprosiłam o znieczulenie zewnątrzoponowe. Prawdopodobnie miałam szczęście, że anestezjolog pojawił się u mnie w 10 minut. Dzięki zzo, byłam w stanie przeżyć czas, do momentu pojawienia się bóli partych. Po podaniu zzo, dostałam również oksytocynę. Krocze nacięto, ale sama wyraziłam na to zgodę. Dodatkowo, dziecku groziło niedotlenienie, więc użyto próżnociągu. Dziecko na miejscu miało wykonane USG główki - wszystko ok. Opieka fantastyczna – zarówno oddział ginekologiczny, jak i sama porodówka. Wszyscy mili, kompetentni, odpowiedzialni, okazujący należny szacunek kobietom w ich niedyspozycji. Bardzo dziękuję Pani Marcie Staneckiej za wsparcie i doping oraz Panu Doktorowi Wojciechowi Stachurze za uratowanie zdrowia mojego synka i (mam nadzieję) ładnie zszyte krocze. :) I oczywiście dziękuję całemu personelowi MSWiA, ponieważ przez te kilka dni ma się okazję poznać prawie całą kadrę. Na wstępie napisałam, że w MSWiA rodzi się po ludzku… Nie. Tam rodzi się po królewsku!

zadowolona
13-07-2016 23:54
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Opinia świeża ponieważ rodziłam 24maja 2016r. :) Na początku wspomnę,że to był mój pierwszy poród. Trafiłam tam z nadciśnieniem, pierwszą dobę przeleżałam na ginekologii gdzie trafiłam wieczorem niestety na niemiłą pielęgniarkę Danutę Małolepszą(nikomu nie polecam tej położnej, bo niby wygląda na miłą i podobnie się zachowuje, ale to tylko pozory i w rzeczywistości jest wredna i nie uprzejma) ,po czym kolejnego dnia rano stwierdzono,że zrobią mi cesarkę w trybie pilnym.Przygotowanie do operacji było w pełnym stresie,ale otrzymałam ogromne wsparcie od p.Grażyny Puzio, która mnie pocieszała:) Operował mnie dr,Dariusz Lorek, który mimo wyrazu twarzy był bardzo dobrym lekarzem. Po operacji trafiłam na położnictwie pod opiekę położnej Weroniki Kwiatkowskiej, która była przy mnie prawie cały czas i pomagała w każdej chwili.Po zmianie dyżurów opiekę przejęła położna Anna Frankiewicz, która dosłownie "postawiła mnie na nogi"-pomagała przy pierwszym wstaniu(które jest baaardzo trudne) i za to jestem jej wdzięczna:) .Ogólnie położne są na każde zawołanie,pomagają w każdej chwili, wspierają w chwilach załamania, interesują się wszystkim, sale czyste i zadbane, szpital zapewnia podkłady itd,jedzenie zadowalające jak na szpital,lekarze kompetentni. Dużo również zawdzięczam innym położnym, które bardzo dobrze opiekowały się mną i moją córeczką.Były nimi m.in.: Małgorzata Drgas, Alicja Wobolewicz.Dziękuję wam bardzo :) Z czystym sumieniem mogę polecić ten szpital jak i kadrę :) Jeśli wahacie się gdzie rodzić, to właśnie jest najlepsze miejsce w Bydgoszczy. Serdecznie polecam :)

nowa mama
11-03-2016 13:28
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Opinię wystawiam na świeżo - tydzień po porodzie. Jestem bardzo zadowolona z tego, jak się nami tam zajęto. Miła obsługa na izbie przyjęć, potem też lekarze i położne przedstawiali się, wyjasniali, co i jak. Poród odbierała Anna K, która naprawdę potrafi pomóc, zmotywować, pozbyć się krępacji. Do tego nie nacięła mi krocza (dziękuję za wszystko). Opieka po - również super, przemiłe, pomocne, zainteresowane sytuacją położne. I tylko lekarze podczas obchodów potrafili być niemili, ale to da się przeżyć. Jedzenie - jak na szpitalne - całkiem znośne i duże porcje. Na oddziale czysto. Polecam!

Ulina90
25-02-2016 22:55
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Poród w październiku 2014, a od tego czasu wiem, że się pozmieniało :) Wspominam na tyle dobrze, że polecam i drugie dziecko chcę rodzić właśnie tam. Choć zdarzyły się nieprzyjemne sytuacje (lekarz "ochrzanił" mnie, że nie chcę oksytocyny do porodu łożyska, więc grozi mi wycięcie macicy), to personel fantastycznie znosił fanaberie pierworódki ;) (a trochę ich miałam i to naprawdę były fanaberie). Po porodzie opieka ok z wyjątkiem 1 sytuacji, gdy wykończona porodem zostałam ochrzaniona, że nie mam siły przewinąć małej, że nie umiem uspokoić piersią własnego dziecka i tym sposobem moja córa wylądowała w ramionach śmierdzącej fajkami pielęgniarki. Przy drugim porodzie liczę na cieplejszą wodę w prysznicu, średnio da się zrelaksować pod chłodnym natryskiem. Pozostałe kwestie w porządku, nie chcę rodzić gdzie indziej :)

AnetaD
12-02-2016 17:07
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Rodziłam w tym szpitalu w styczniu 2016r. To był mój pierwszy poród i jak pewnie każda pierworódka obawiałam się tego co mnie spotka :-) ale mogę z czystym sumieniem polecić ten szpital. Jak będę rodzić drugi raz - to znowu wybiorę MSWiA!. Na izbie przyjęć nie było kolejki( izba tylko dla oddziału położniczego), wszystko sprawnie i profesjonalnie. Rodziłąm na jednoosobowej porodówce z mężem - bez żadnych opłat. Cały mój poród od pierwszego ktg po zszywanie po porodzie - prowadziła wspaniała położna, nikt inny się nie krzątał. Położna super, radziła jak radzić sobie z bólem, co 2h ktg oraz badanie rozwarcia, piłka i prysznic na porodówce, środki przeciwbólowe na życzenie. Myślę że dzięki tej super opiece mój poród będę wspominać z sentymentem :-) Po porodzie 2h kontakt skóra do skóry, dobra opieka, położne zainteresowane pacjentkami, na oddziale doradczynie laktacyjne, dostępne nawet w nocy, nie miałam dzięki temu problemów z karmieniem.. Jedzenie dobre jak na szpital.Nie mam w sumie się do czego doczepić. Dlatego bardzo polecam ten szpital!

Marta
15-01-2016 22:20
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodziłam w tym szpitalu w listopadzie 2015r. Mogę z czystym sumieniem polecić go każdemu! Był to mój pierwszy poród. Na porodówce opiekowała się mną Pani położna Małgorzata. Cudowna kobieta, przy której czułam się bezpiecznie. Była ogromnym wsparciem podczas porodu, cały czas uśmiechnięta. Jest osobą z powołaniem i każdemu życzę na nią trafić. Dzień później przyszła zobaczyć, jak się czuję oraz powiedzieć, że byłam dzielna. Kobieta- anioł, której ogromnie DZIĘKUJĘ!! Rodziłam w towarzystwie męża, mogłam skakać na piłce, siedzieć pod prysznicem a w tle leciała muzyka z radia. Dostałam znieczulenie ZZO. Nacięcie krocza bezbolesne, tak samo szycie.Cały czas byłam informowana o przebiegu porodu, a wszelkie działania były ze mną konsultowane. Czułam się bezpiecznie, wiedziałam, że jestem w dobrych rękach. Po porodzie pojechałam na 3- osobową salę z łazienką. Czysto i przyjemnie. Opieka po porodzie również wspaniała. Położne przychodziły na każde "zawołanie". Jako pierworódka, niewiele wiedziałam o opiece nad noworodkiem. Położne pokazały, jak przebierać, jak myć, oraz jak karmić dziecko. Lekarze również mili. Jeśli zajdę w kolejną ciążę, na pewno tu wrócę.

Iwona A
21-12-2015 23:49
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

rodziłam w tym szpitalu w lipcu 2014r. nie mam zastrzeżeń. położne,lekarze super. a spędziłam tam tydzień więc sporą część kadry miałam okazji poznać:) jedyne co mogłoby być lepiej to czystość łazienek- zwłaszcza toalety, ale to dało się przeżyć ;) przy następnym dzidziu chcę tam wrócić rodzić:)

Karolina
27-10-2015 11:36
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Gdyby nie kilka pań, które były bardzo miłe i pomocne to cały pobyt w tym szpitalu wspominałabym koszmarnie. Po pierwsze - chciałam znieczulenie zzo - nie dostałam, pomimo że była ku temu okazja. Przyjęto mnie z 3cm rozwarciem. Położna wymyślała różne przyczyny, dlaczego nie warto go dawać. Za każdym razem miała coś przeciw aż w końcu było już za późno i dostałam - paracetamol w kroplówce! Po porodzie, kiedy dostałam dziecko do piersi, zapytałam jak to się w ogóle robi. B. niemiła pani od noworodków odp mi "no chyba czytała pani w książkach?" Po czym wcisnęła córce pierś do buzi. Z łaską pokazała mi jak przewijać małą. Córka miała żółtaczkę i była naświetlana. W tym czasie przez ponad dobę nie siusiała. Ja płakałam, bo myślałam, że źle ją przystawiam do piersi. Nikt mi nie powiedział, że te naświetl. wysuszają i może dziecko nie siusiać. Po powrocie do domu siuśki już były. I na przyszłość również bym wzięła salę 1- os. Bo leżałam na 3-os, razem z kobietą po cc. Aparatura ciągle piszczała, co chwilę ktoś się kręcił. O spaniu można było pomarzyć. No i jeszcze grupy studentów podczas porodu - nie podoba mi się to.

Ewa
19-10-2015 15:50
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodzilam w sierpniu. Szczerze moge powiedziec ze nigdy wiecej nie zdecyduje sie na porod w tym szpitalu. Przyjechalam na odzial ze skurczami co 8 min. Lekarz dyzurny stwierdzil cytuje" pierworodka, moze poczekac..." I tak wiec czekalam. Siedem godzin...Maz szukal lekarza, pytal polozne- chcialam znieczulenie, niestety lekarz do mnie nie dotarl. Jak juz lekarz sie zjawil, zbadal mnie i stwierdzi ze mam 8 cm rozwarcia wyslal zara na blok. Tam czekala juz "polozna". Pisze w cudzyslowie, bo ta kobieta byla straszna. Najpooerw dala mi papiery do podpisania, czy zgadzam sie na naciecie. A potem zdziwiona ze nie pekl mi pecherz- jakby ktos do mnie prpzed wszystkim przyszedl to wiedzieliby ze wody mi nie odeszly, a tak pretensje, ze niby czemu tego nie mowie. Pecherz mi przebito, potem wykonano masaz szyjki- bolalo strasznie... W trakcie parcia uslyszalam ze "nie staram sie, nie chce chyba urodzic..." Skurcze zaczely slabnac, cala sie trzeslam. Dostalam oksytocyne, nacieto mnie. Nie mialam nawet tych 2 h z dzieckoem. Zaraz na sale mnie wywieziono. Tam dostalam krwotoku, ale to maz pomagal mi zmieniac wklady, bo poloznych nie bylo. Nasmutniejsze bylo jednak to ze tak bardzo sie ze mna spieszyli, ze mojej corce nie zalozyli pampersa, zawineli ja tylko w rozek. Mala zrobila kupke, jak maz poszedl to zglosic to usyszal ze przeciez dzieci robia kupy...tak ale w pampeprsy. Mala byla cala brudna...W nocy nie moglam sie doprosic pomocy poloznej-mala caly czas plula sluzem- a ja bylam za slaba zeby wstac...Jak sobie o tym pomysle to mi slabo. Smutne to troche, niestety.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!