Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.

Słowackiego 18 87-700 Aleksandrów Kujawski Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
www.szpital-aleksandrow.internetdsl.pl/
spzcal@poczta.onet.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Leszek Rotuski (od 2004), neonatologii – Paweł Serafin (od 2013), położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Posiedlak (od 2004), neonatologii – Małgorzata Podsiedlak

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego – I

Szpital nie prowadzi i nie współpracuje z szkołą rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości,  wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, szpital nie podał danych dotyczących dodatkowych dokumentów w przypadku planowego cięcia cesarskiego i innych dokumentów.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, szpital nie podał informacji dotyczących dodatkowych badań w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólnie (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- na prośbę pacjentki: lewatywa
- w ogóle nie wykonujemy: badanie USG, golenia krocza

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy (oddzielone niską ścianką) i  1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat.
Szpital nie podał informacji jaki sprzęt jest dostępny do dyspozycji rodzących.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Szpital nie podał częstotliwości wykonywania badań wewnętrznych.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę i herbatę. Szpital nie podał informacji, czy Rodząca może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, inne.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, ale tylko ze wskazań medycznych.Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to w kucki na łóżku porodowym, w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba bliska  może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum przez 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się jak najszybciej – 5 do max. 10 minut. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki .
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) oraz po cięciu cesarskim odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia wraca czasem nie  pierś mamy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka zawsze w pierwszej dobie życia.

W oddziale położniczym są 2 jednoosobowe sale z łazienkami oraz 2 jednoosobowe,  2 dwuosobowe i 2 trzyosobowe bez łazienek..
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka n jest uczona,jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu i  zabiegu (np. szczepieniu). Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną jeśli jest pierworódką, inne kobiety na życzenie i w razie potrzeby. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (nadmierny spadek wagi - powyżej 10% wagi urodzeniowej, niedostateczny przyrost masy ciała, niedostateczna ilość pokarmu u matki (położne robią wszystko, aby tę laktację pobudzić oraz uczą matkę jak to zrobić), zaburzenia ssania.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w innym miejscu (pokój rekreacyjny dla kobiet).

Brak opłat

MonikaJM
14-07-2015 14:28
Rok narodzin dziecka: 2009

Jestem bardzo wdzieczna ordynatorowi oraz Pani poloznej, ktora sie mna zajmowala (chyba miala na imie Ania i nazwisko K..) Bardzo profesjonalnie pomogla mi z radzieniem sobie z bolami. To juz ponad 5 lat temu, ale jestem bardzo zadowolona i pomyslalam, ze warto o tym wspomniec.

justyna1510
01-12-2014 14:12

Polecam ten szpital! Warunki lokalowe ok, bardzo kompetentne i sympatyczne położne. Opieka lekarska również na bardzo dobrym poziomie. Mimo, że rodziłam po raz pierwszy, położna poprowadziła mi tak poród, że trwał tylko 4 godziny, fantastycznie współpracowała ze mną, instruowała co i jak, podpowiadała jak naturalnie złagodzić ból, jak oddychać, proponowała różne formy aktywności. Opieka po porodzie bardzo dobra. Nie zostawili żadnego pytania bez odpowiedzi. Mąż mógł uczestniczyć przy porodzie, nie został wyproszony nawet na chwilę, mógł pomagać choćby co jakiś czas przykładając głowicę od KTG.

aanuszaak
08-06-2013 15:01
Rok narodzin dziecka: 2008

szpital jest tragiczny rodziłam tam dwa razy, duża agresja w stosunku do pacjentek, brak staranności a nawet jak poczułam na własnym przykładzie sterylności narzędzi, położna mówiła do mnie per "dzieciaku", pęcherz a co za tym idzie sztuczna indukcje porodu przebito mi bez mojej zgody, bez wyraźnych wskazań, każde moje dziecko było wypychane przez położnika, żadnej możliwości ustalenia moich oczekiwań, podczas pierwszego porodu położna przyczepiła mi słuchawkę KTG do brzucha kazał płasko leżeć i nie ruszać się przez 7 godzin porodu żeby się przypadkiem nie zsunęła, żadnej pomocy przy pielęgnacji noworodka ani rad jak dostawiać dziecko, przepajanie glukozą bez zgody, polecenie by kupić dziecku smoczek, podczas 2 porodu naśmiewanie się lekarza z ćwiczeń łagodzących ból, przymusowa lewatywa i golenie krocza, po porodzie ja i położnica która rodziła godzinę po mnie dostałyśmy zapalenia błony śluzowej macicy, obie nie miałyśmy raka przydatków ani resztek łożyska i obie miałyśmy przebijany pęcherz płodowy, straszenie prokuratura po to abym zgodziła się na indukcje porodu