Powiatowy Szpital w Aleksandrowie Kujawskim Sp. z o.o.

Słowackiego 18 87-700 Aleksandrów Kujawski Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 22-12-2015
www.szpital-aleksandrow.internetdsl.pl/
spzcal@poczta.onet.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynator położnictwa – Leszek Rotuski (od 2004), koordynator oddziału pediatryczno-neonatologicznego – Paweł Serafin (od 2013), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Małgorzata Podsiedlak (od 2004).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia ani z żadną nie współpracuje.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, wyniki badań laboratoryjnych. Plan porodu jest załączany do dokumentacji. Kobieta podpisuje w Izbie Przyjęć ogólną zgodę na proponowane leczenie, wyraża ustną zgodę bezpośrednio przed zabiegami/czynnościami (wykonanie lewatywy, nacięcie krocza), wyraża pisemną zgodę na poszczególne zabiegi (poród operacyjny – cięcie cesarskie, zgoda na znieczulenie do cięcia cesarskiego). Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi wysoką ścianką i sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, drabinka gimnastyczna, sprzęt do słuchania muzyki relaksacyjnej.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i/lub z lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest 1 raz w trakcie porodu. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną lub przez lekarza. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: masaż, muzykoterapia, prysznic, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, nieodpłatne, ze wskazań medycznych. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wygodnej dla rodzącej. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą we wszystkich salach. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba, także doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna pod pewnymi warunkami, a po porodzie kangurować dziecko. Przystawienie dziecka do piersi uzależnione od stanu zdrowia matki.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z matką w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut. Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Wstępna ocena Apgar dokonywana jest przy matce przez neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ważenie i mierzenie dziecka w kąciku noworodka wtedy kiedy chcą rodzice dziecka. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna i może zostać jak długo chce, również w oddziale położniczym. O pierwszej kąpieli decyduje matka.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 12 łóżek, w tym 9 dla matek z dziećmi. 1 wc przypada na 2 łóżka, i 1 prysznic na 3 łóżka. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to może ona z nim być bez ograniczeń, kiedy chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 5 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec), jeśli poproszą, mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych. Matki mogą skorzystać z porad doradcy laktacyjnego. Jest też możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny 9 - 22, w salach, w których leżą matki.

Nie ma opłat.

MonikaJM
14-07-2015 14:28
Rok narodzin dziecka: 2009

Jestem bardzo wdzieczna ordynatorowi oraz Pani poloznej, ktora sie mna zajmowala (chyba miala na imie Ania i nazwisko K..) Bardzo profesjonalnie pomogla mi z radzieniem sobie z bolami. To juz ponad 5 lat temu, ale jestem bardzo zadowolona i pomyslalam, ze warto o tym wspomniec.

justyna1510
01-12-2014 14:12

Polecam ten szpital! Warunki lokalowe ok, bardzo kompetentne i sympatyczne położne. Opieka lekarska również na bardzo dobrym poziomie. Mimo, że rodziłam po raz pierwszy, położna poprowadziła mi tak poród, że trwał tylko 4 godziny, fantastycznie współpracowała ze mną, instruowała co i jak, podpowiadała jak naturalnie złagodzić ból, jak oddychać, proponowała różne formy aktywności. Opieka po porodzie bardzo dobra. Nie zostawili żadnego pytania bez odpowiedzi. Mąż mógł uczestniczyć przy porodzie, nie został wyproszony nawet na chwilę, mógł pomagać choćby co jakiś czas przykładając głowicę od KTG.

aanuszaak
08-06-2013 15:01
Rok narodzin dziecka: 2008

szpital jest tragiczny rodziłam tam dwa razy, duża agresja w stosunku do pacjentek, brak staranności a nawet jak poczułam na własnym przykładzie sterylności narzędzi, położna mówiła do mnie per "dzieciaku", pęcherz a co za tym idzie sztuczna indukcje porodu przebito mi bez mojej zgody, bez wyraźnych wskazań, każde moje dziecko było wypychane przez położnika, żadnej możliwości ustalenia moich oczekiwań, podczas pierwszego porodu położna przyczepiła mi słuchawkę KTG do brzucha kazał płasko leżeć i nie ruszać się przez 7 godzin porodu żeby się przypadkiem nie zsunęła, żadnej pomocy przy pielęgnacji noworodka ani rad jak dostawiać dziecko, przepajanie glukozą bez zgody, polecenie by kupić dziecku smoczek, podczas 2 porodu naśmiewanie się lekarza z ćwiczeń łagodzących ból, przymusowa lewatywa i golenie krocza, po porodzie ja i położnica która rodziła godzinę po mnie dostałyśmy zapalenia błony śluzowej macicy, obie nie miałyśmy raka przydatków ani resztek łożyska i obie miałyśmy przebijany pęcherz płodowy, straszenie prokuratura po to abym zgodziła się na indukcje porodu