Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Szpitalna 12 16-300 Augustów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-12-2014
www.spzoz.augustow.pl
ginekologia@spzoz.augustow.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Bogusław Falkowski (od 1998), neonatologii – Bożena Wojtuszko (od 1981); położne oddziałowe: położnictwa – Danuta Niedźwiecka (od 2001), neonatologii – Teresa Czygier (od 1985).

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego - I.

Szpital współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Miklaszewska, Elżbieta Paszkowska, tel.: 609 070 366, 606 369 193, www.szkolarodzenia.teit.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wyniki badań wykonywanych w ciąży. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża ustną zgodę przed nacięciem krocza, podaniem leków, pobraniem krwi do badań oraz pisemną bezpośrednio przed cesarskim cięciem i przetoczeniem preparatów krwi. Nie ma golenia ani lewatywy.

Trakt porodowy podzielony na 2 boksy i 4 sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materace, lina, wanny. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po nim, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny przez 20–40 minut. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godzin przez położną. Można pić, nie można jeść.
Personel zachęca do aktywności.
– niefarmakologiczne: pozycje wertykalne, ćwiczenia, oddychanie, immersja wodna, masaż,
– farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji dowolnej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala. Możliwy poród w wodzie zakończony urodzeniem dziecka w wodzie.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie, ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe bezpośrednio po powrocie z bloku operacyjnego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po około 15 minutach. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki wtedy, kiedy chcą rodzice. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w drugiej dobie życia.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 11 łóżek, z czego 9 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka lub ojciec mogą, jeśli poproszą, być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są, jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki. W oddziale działa poradnia laktacyjna: ul. 3-go Maja 49, 16-300 Augustów, pon.–pt., godz. 8–10. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Dowolna cegiełka na rzecz szpitala - dobrowolna kwota.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

akarp7
09-08-2016 17:53

Opieka fachowa miły personel godny polecenia szpital i oddział wszystkie swoje dzieci tu urodziłam I każdemu polecam w 100procentach

Marta
19-09-2014 19:07

Plan porodu- nie znają. Dziecko jest zabierane po CC i jest na chwilę przyniesione.Moja szwagierka po CC (Wrocław)musiała lezeć 6 godzin- ja leżałam 21godzin- nie wiem czemu. Miałam odleżyny. Pierwsze karmienie to wyciśnięta kropla przez pielęgniarkę ( która wcale się nie pyta czy może Cię dotknąć, tylko po prostu pcha łapy)- najstarsza z nich wszystkich krótka ścięta.. Tej pielęgniarce nie można przeszkadzać także w nocy gdy śpi.- jest bardzo nieprzyjemna. Poszłam do niej żeby sprawdziła czy Dziecko nie jest głodne( strasznie płakało i ja już nie miałam pomysłu co zrobić) myślałam że jest po prostu głodny)- głodny nie był- ale Pani karmiła go tak że mleko ciekło mu po brodzie i krztusił się.Chamka nie chciała mi wtedy oddać Dziecka. Doprowadziła mnie do płaczu, mówiąc że kobiety po porodzie są niestabilne emocjonalnie. Reszta Pań od Noworodków- wspaniałe babki :) :) Położne są ogólnie bardzo miłe,pomocne ale ta jedna.. miałam napisać na nią skargę- z takim podejściem to ona powinna ziemniaki w warzywniaku sprzedawać a nie z ludźmi... ale co to by dało. Sale 1-osobowe, skromne ale czyste. Lekarze też ok.

Ania
09-11-2013 09:57
Rok narodzin dziecka: 2011

Szczerze polecam. Sama dojeżdżałam do tego SZpitala z Suwałk i nie żałuję. Super opieka, świetnie wyposażone sale, żadnych problemów z porodem rodzinnym, a także fakt, że liczą się z potrzebami rodzącej.

Sylwia
30-09-2013 13:23

Gdy zaszłam w ciążę, bardzo się bałam i nie chciałam rodzić w Augustowie. Nasłuchałam się opinii znajomych i koleżanek. Legend o niemiłych położnych, niekompetentnych lekarzach. Los jednak chciał bym swoją córeczkę urodziła w augustowskim szpitalu. Poród był długi i męczący, to prawda nie ma znieczulenia, kobieta musi liczyć się z bólem, lecz co do opieki w trakcie porodu nie mam zastrzeżeń. Czysta duża sala do porodu rodzinnego, kompetentna położna, która pomagała jak mogła. Cały poród spędziłam z mężem, nie spotkałam się z opryskliwością czy wrogością mimo że prowadził mnie lekarz z prywatnego gabinetu. Mówię o swoim przypadku u mnie było ok. Poród siłami natury, w ostatniej fazie stymulowany oksytocyną. Nic złego się nie wydarzyło, mogłam liczyć na personel ( szczególnie położną). Po porodzie miła opieka, dzieciaczka zabrali mi na parę godzin bym mogła odpocząć, nie musiałam nawet o to prosić sami zaproponowali. Panie od noworodków super! Miłe, pomagały, doradzały.