Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Szpitalna 12 16-300 Augustów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
www.spzoz.augustow.pl
ginekologia@spzoz.augustow.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Bogusław Falkowski (od 1998), neonatologii – Bożena Wojtuszko (od 1981), położne oddziałowe: położnictwa – Danuta Niedźwiecka (od 2001), neonatologii – Danuta Niedźwiecka (od 2014).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego – I.

Szpital współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Beata Miklaszewska, tel. 609070366, e-mail: beatka.miklaszewska@wp.pl

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości.  Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Brak położniczej izby przyjęć, pacjentki przyjmowane są w ogólnej izbie przyjęć.

W oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne  dla wszystkich, bez opłat.  Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Rodząca nie może pić i jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach  lub na boku na łóżku porodowym. W szpitalu jest możliwy jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach prawie zawsze, w zależności od sytuacji.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba, także doula.  Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 – 30 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w innym pomieszczeniu, po 11-30 minutach po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie po cięciu cesarskim odbywa się  po 5-10 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym są 3 jednoosobowe sale z łazienkami, 3 sale  dwuosobowe bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeżeli o to poprosi, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka w czasie obchodu.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.  Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny), oraz ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

akarp7
09-08-2016 17:53

Opieka fachowa miły personel godny polecenia szpital i oddział wszystkie swoje dzieci tu urodziłam I każdemu polecam w 100procentach

Marta
19-09-2014 19:07

Plan porodu- nie znają. Dziecko jest zabierane po CC i jest na chwilę przyniesione.Moja szwagierka po CC (Wrocław)musiała lezeć 6 godzin- ja leżałam 21godzin- nie wiem czemu. Miałam odleżyny. Pierwsze karmienie to wyciśnięta kropla przez pielęgniarkę ( która wcale się nie pyta czy może Cię dotknąć, tylko po prostu pcha łapy)- najstarsza z nich wszystkich krótka ścięta.. Tej pielęgniarce nie można przeszkadzać także w nocy gdy śpi.- jest bardzo nieprzyjemna. Poszłam do niej żeby sprawdziła czy Dziecko nie jest głodne( strasznie płakało i ja już nie miałam pomysłu co zrobić) myślałam że jest po prostu głodny)- głodny nie był- ale Pani karmiła go tak że mleko ciekło mu po brodzie i krztusił się.Chamka nie chciała mi wtedy oddać Dziecka. Doprowadziła mnie do płaczu, mówiąc że kobiety po porodzie są niestabilne emocjonalnie. Reszta Pań od Noworodków- wspaniałe babki :) :) Położne są ogólnie bardzo miłe,pomocne ale ta jedna.. miałam napisać na nią skargę- z takim podejściem to ona powinna ziemniaki w warzywniaku sprzedawać a nie z ludźmi... ale co to by dało. Sale 1-osobowe, skromne ale czyste. Lekarze też ok.

Ania
09-11-2013 09:57
Rok narodzin dziecka: 2011

Szczerze polecam. Sama dojeżdżałam do tego SZpitala z Suwałk i nie żałuję. Super opieka, świetnie wyposażone sale, żadnych problemów z porodem rodzinnym, a także fakt, że liczą się z potrzebami rodzącej.

Sylwia
30-09-2013 13:23

Gdy zaszłam w ciążę, bardzo się bałam i nie chciałam rodzić w Augustowie. Nasłuchałam się opinii znajomych i koleżanek. Legend o niemiłych położnych, niekompetentnych lekarzach. Los jednak chciał bym swoją córeczkę urodziła w augustowskim szpitalu. Poród był długi i męczący, to prawda nie ma znieczulenia, kobieta musi liczyć się z bólem, lecz co do opieki w trakcie porodu nie mam zastrzeżeń. Czysta duża sala do porodu rodzinnego, kompetentna położna, która pomagała jak mogła. Cały poród spędziłam z mężem, nie spotkałam się z opryskliwością czy wrogością mimo że prowadził mnie lekarz z prywatnego gabinetu. Mówię o swoim przypadku u mnie było ok. Poród siłami natury, w ostatniej fazie stymulowany oksytocyną. Nic złego się nie wydarzyło, mogłam liczyć na personel ( szczególnie położną). Po porodzie miła opieka, dzieciaczka zabrali mi na parę godzin bym mogła odpocząć, nie musiałam nawet o to prosić sami zaproponowali. Panie od noworodków super! Miłe, pomagały, doradzały.