Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

Małachowskiego 12 42-500 Będzin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 27-10-2014
www.pzzoz.bedzin.pl
sekretariat@pzzoz.bedzin.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Mariusz Włusek (od 2013), neonatologii – Beata Agaś (od 2002), położne oddziałowe: położnictwa – Dorota Kasińska (od 2007), neonatologii – Katarzyna Głowacka (od 2006).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 1999.

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Dorota Kasińska, tel. kom.: 797 296 418, e-mail: d.kasinska@pzoz.bedzin.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ubezpieczenia zdrowotnego, karta ciąży. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi: zabieg operacyjny, przetoczenie krwi. Wyraża ustną zgodę przed wlewem oczyszczającym oraz pisemną bezpośrednio przed znieczuleniem. Nie ma golenia, o lewatywie decyduje personel (za zgodą pacjentki).

Trakt porodowy z 3 stanowiskami oraz sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, stołek do porodu. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG prowadzony jest 2 razy w trakcie porodu. Badania wewnętrzne prowadzone są co 120 minut przez położną i co 90 minut przez lekarza. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: immersja wodna, TENS, masaż

- farmakologiczne: gaz wziewny

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej na łóżku porodowym. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula, a jednocześnie szpital zaznacza, że rodzącej może towarzyszyć tylko jedna bliska osoba. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe zaraz po przewiezieniu mamy do oddziału położniczego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w pierwszej dobie życia noworodka, jeśli jest pobrudzone smółką lub krwią, jeśli po porodzie było czyste - w kolejnej dobie.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 13 łóżek, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 3 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2-3 dni. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w konkretnych przypadkach – dzieci do adopcji, matka zażywa leki przeciwwskazane przy karmieniu piersią, ciężki stan matki, matka definitywnie odmawia karmienia piersią. W oddziale działa poradnia laktacyjna tel.: 32 267 30 11 wew. 36, całodobowo. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem

Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Gosc
19-01-2017 13:33

Okropny szpital, nie stosują sie do planu porodu, pielęgniarki od dzieci to kobiety ktore terroryzują matki, nie wiedziałam ze ktos tak moze znęcać sie nad człowiekiem !! cały poród to koszmar. Niekompetentne położne kuly mnie 10 razy zeby założyć wenflon! Za późno podały oksytocynę i przez wachania tętna dziecka miałam cesarkę! Nigdy wiecej !

Tuśka
19-12-2016 12:33

Rodziłam w listopadzie 2016. Poród rozpoczął się naturalnie. Pani położna pomagała jak tylko mogła , żeby tak też się skończył. Mogłam korzystać z wanny, piłek , worków sako. Poród zakończony cesarskim cięciem z powodu braku postępu porodu. I tu też bardzo profesjonalne podejście do operacji przeprowadzona bardzo sprawnie . Bardzo miłe położne, mimo to że cc odbyło się późnym wieczorem , położna przychodziła i pytała jak się czuje i czy w czymś pomóc. Po cc dziecko dostawione do piersi na 2 godziny. Pielęgniarki od noworodków na każdym kroku pomagały przy dzieciach. Personel zasłużył na piątke z plusem. Jednak żeby nie było tak miło, to stan sal i toalet i pryszniców bardzo słaby. Remont potrzebny od zaraz. Jednak bardzo polecam ten szpital. Gdybym miała rodzić znów to tylko tam. Mam nadzieje, że nie zamkną tej porodówki.

Katarzyna
15-06-2016 16:01

Zdecydowanie odradzam wykonywanie cc w szpitalu w Będzinie. Cesarkę wykonano mi praktycznie na żywo, gdyż pani anestezjolog pokpiła sprawę i prawdopodobnie źle dobrała znieczulenie, dodatkowo nie poczekano nawet chwili aż znieczulenie zacznie działać- może wtedy byłby jakiś efekt, ale podkreślam - nie zaczekano nawet minuty. Na moje jęki że mnie to boli, cały czas mi powtarzano "wydaje ci się". Jeśli ktoś lubi tortury to zapraszam do Będzina na cc. Opieka w porządku, położne miłe i pomocne (oprócz jednej złośliwej), sale w porządku, prysznice- same węże brak "słuchawek" natryskowych, co przy rozerwanym kroczu przy porodzie naturalnym uniemożliwia umycie się. Zalety to brak tłoku.

magda
05-12-2015 22:08

Ja rodzilam w bedzinie i jakbym miala rodzic kolejny raz to tez tam. Opieka wspaniala. Ciagle polozne przychodzily pytac jak sie czuje. 3 razy dziennie mialam robione ktg. Podczas porodu korzustalam z wanny ktora naprawde przynosi ulge oraz z pilki. Moglam korzystac z gazu rozweselajacego. Jak juz doszlo do boli partych bylo ze mna 5 pan z ktorych 3 zajmowaly sie mna a 2 czekaly na narodzenie dziecka. Byl to moj pierwszy porod ale dzieki wspanialej opieki i pomoc poloznych wspominam ten dzien bardzo milo. Moze szpital nie jest wyremontowany ale personel jest najlepszy. A przeciez nie chodzo o to zeby miec pomalowane sciany w sali. Polecam ten szpital!!

Marika
24-02-2015 18:21

Nie urodziłam w tym szpitalu ale byl taki zamiar. Do szpitala trafiłam 1,5 miesiąca przed porodem z komplikacjami i niestety trafiłam na dyżur takiego lekarza który moim zdaniem nie powinien dyżurować sam albo w ogóle. Brak mu wiedzy i kompetencji, gdyby nie moje jako takie pojęcie o poloznictwie i własnym stanie w jakim sie znajdowalam, nie wiem jakby sie to skonczylo. Ogólnie opieka jest bardzo dobra, lekarze i pielęgniarki bardzo sie starają i widac ze zalezy im na pacjencie. Na porodówce i oddziale polozniczym oblężenie podobno bardzo bardzo male.

sadowska
11-08-2014 21:58

Rodzilam w marcu 2014 drugie dziecko ( pierwsze w rudzie sl) i jestem ogromnie zadowolona. Polozne pelny profesjonalizm. Z uwagi na fakt, ze jest malo pacjentów wiekszosc osob lezy same na sali z noworodkiem. Pokoje czyste, personel bardzo mily i uczynny. Bardzo dobra opieka . lazienki nie naleza do pieknych ale dla mnie wazniejsza byla opieka, na ktora nie moge zkego slowa powiedziec.Goraco polecam.

Iwopol
28-01-2014 10:43

W tym szpitalu rodziłam drugie dziecko w marcu 2013,pierwsze rodziłam w Sosnowcu,więc mam porównanie. Warunki lokalowe kiepskie tzn łazienki i toalety ,natomiast sale dosyć przyjemne. Jeśli chodzi o opiekę przed porodem ,w trakcie i po porodzie jestem bardzo zadowolona.Położne bardzo miłe o wszystko pytają, odpowiadają na wszystkie pytania.Opieka personelu naprawdę bardzo dobra.Polecam

Silje
12-07-2013 14:35

W ostatniej chwili zdecydowałam się na szpital w Będzinie i absolutnie jestem zadowolona. Rodziłam naturalnie, po 9 godzinach akcja porodowa się zatrzymała, lekarze w ciągu kilku chwil zdecydowali o cesarskim cięciu. Dzięki temu moja córka urodziła się zdrowa i bez komplikacji. Może faktycznie toalety nie są zbyt piękne, ale za to sale odnowione, opieka zarówno w trakcie porodu, jak i po nim rewelacyjna. Położne odpowiedzą na wszystkie pytania, wyjaśnią, pomogą. Dzieci są praktycznie cały czas przy matce. Lekarze również są bardzo mili i udzielają wyczerpujących informacji na temat tego co dzieje się z rodzącą, pediatrzy informują ze szczegółami o stanie dziecka. POLECAM!

lusilu
16-10-2012 23:35
Rok narodzin dziecka: 2012

Porodówka super, minus dwa natryski i toalety w kiepskim nawet tragicznym, pokoje ok. Pomoc przy porodzie super gdyby nie Pani która nie potrafi delikatnie badać tylko sprawiać ból, rodziłam w nocy i pewnie była zmęczona daleko nie czekając od razu bez nawet uprzedzenia nacięła krocze i pół godziny je zszywała a znieczulenie wogóle nie działało ale jej to nie interesowało. Po szyciu zwijałam się z bólu ale nikogo to nie interesowało. Jest pani od laktacji która zamiast pokazać jak karmić dziecko to tylko powiedziała czego nie wolno jeść i kazała pić herbatkę z kopru nikt nawet nie sprawdził czy dziecko dobrze przykładam.