Opis placówki
A A A

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

Małachowskiego 12 42-500 Będzin Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-04-2017
32 267 73 55
www.pzzoz.bedzin.pl
sekretariat@pzzoz.bedzin.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Mariusz Włusek (od 2013), neonatologii – Beata Agaś (od 2002), położne oddziałowe: położnictwa – Dorota Kasińska (od 2007), neonatologii – Katarzyna Głowacka (od 2006).

 

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 1999.

 

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

 

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu:  Dorota Kasińska, tel.: 797 296 418, e-mail: d.kasinska@pzoz.bedzin.pl.

 

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: dokument tożsamości, karta ciąży, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu oraz plan porodu. Dodatkowo następujące wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen Hbs – HBS Ag – badanie w kierunku WZW B – w ciąży, OWA, WR – odczyn Wassermanna – badanie w kierunku kiły, wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) – wykonanego po 35. tygodniu ciąży, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów, jeśli były przeprowadzane konsultacje, np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu to: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśniania, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta oraz pomiar masy ciała. W zależności od decyzji personelu lewatywa oraz golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym 2 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są worek sako, piłka, materac oraz prysznic. Dodatkowo w niektórych salach stołek porodowy oraz wanna.

Poród

Plan porodu omawiany jest często, z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 90 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę mineralną niegazowaną, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to: parcie na plecach na łóżku porodowym lub parcie w pozycji siedzącej.

 

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Równocześnie szpital deklaruje, że w porodzie zarówno rodzącej, jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba bliska nie może zostać przez 2 godziny po porodzie ani w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin) za to może zostać w oddziale położniczym na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w oddziale noworodkowym, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 5 - 10 minutach po narodzinach a po cięciu cesarskim po czasie od 31 minut do 2 godzin po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
Na oddziale położniczym jest 1 sala trzyosobowa bez łazienki i 3 sale z większą ilością łóżek, również bez łazienki. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury oraz zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Matka jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Porad laktacyjnych udzielają położne. Personel proponuje pomoc w tym zakresie w określonych sytuacjach. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze dnia i nocy.

Opłaty
Brak opłat. 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 10 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
350 Cesarskie cięcia
 
-
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Oliwka198)
24-05-2017 19:46
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Rodziłam w 2015 roku. Jestem bardzo zadowolona, położne na medal! Lekarz pan dr L. ktory był przy porodzie super, potrafił pomóc, odpowiadał na pytania, nie olewal! Po porodzie panie położne bardzo pomocne.

Iwona
10-05-2017 22:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Ja szczerze polecam ten szpital. Lekarze w pełni profesjonalni, położne bardzo pomocne. Dzięki szybkiej reakcji ordynatora mam dziś zdrowego synka a to najważniejsze.

Gosc
19-01-2017 13:33
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Okropny szpital, nie stosują sie do planu porodu, pielęgniarki od dzieci to kobiety ktore terroryzują matki, nie wiedziałam ze ktos tak moze znęcać sie nad człowiekiem !! cały poród to koszmar. Niekompetentne położne kuly mnie 10 razy zeby założyć wenflon! Za późno podały oksytocynę i przez wachania tętna dziecka miałam cesarkę! Nigdy wiecej !

Tuśka
19-12-2016 12:33
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Rodziłam w listopadzie 2016. Poród rozpoczął się naturalnie. Pani położna pomagała jak tylko mogła , żeby tak też się skończył. Mogłam korzystać z wanny, piłek , worków sako. Poród zakończony cesarskim cięciem z powodu braku postępu porodu. I tu też bardzo profesjonalne podejście do operacji przeprowadzona bardzo sprawnie . Bardzo miłe położne, mimo to że cc odbyło się późnym wieczorem , położna przychodziła i pytała jak się czuje i czy w czymś pomóc. Po cc dziecko dostawione do piersi na 2 godziny. Pielęgniarki od noworodków na każdym kroku pomagały przy dzieciach. Personel zasłużył na piątke z plusem. Jednak żeby nie było tak miło, to stan sal i toalet i pryszniców bardzo słaby. Remont potrzebny od zaraz. Jednak bardzo polecam ten szpital. Gdybym miała rodzić znów to tylko tam. Mam nadzieje, że nie zamkną tej porodówki.

Katarzyna
15-06-2016 16:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Zdecydowanie odradzam wykonywanie cc w szpitalu w Będzinie. Cesarkę wykonano mi praktycznie na żywo, gdyż pani anestezjolog pokpiła sprawę i prawdopodobnie źle dobrała znieczulenie, dodatkowo nie poczekano nawet chwili aż znieczulenie zacznie działać- może wtedy byłby jakiś efekt, ale podkreślam - nie zaczekano nawet minuty. Na moje jęki że mnie to boli, cały czas mi powtarzano "wydaje ci się". Jeśli ktoś lubi tortury to zapraszam do Będzina na cc. Opieka w porządku, położne miłe i pomocne (oprócz jednej złośliwej), sale w porządku, prysznice- same węże brak "słuchawek" natryskowych, co przy rozerwanym kroczu przy porodzie naturalnym uniemożliwia umycie się. Zalety to brak tłoku.

magda
05-12-2015 22:08
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Ja rodzilam w bedzinie i jakbym miala rodzic kolejny raz to tez tam. Opieka wspaniala. Ciagle polozne przychodzily pytac jak sie czuje. 3 razy dziennie mialam robione ktg. Podczas porodu korzustalam z wanny ktora naprawde przynosi ulge oraz z pilki. Moglam korzystac z gazu rozweselajacego. Jak juz doszlo do boli partych bylo ze mna 5 pan z ktorych 3 zajmowaly sie mna a 2 czekaly na narodzenie dziecka. Byl to moj pierwszy porod ale dzieki wspanialej opieki i pomoc poloznych wspominam ten dzien bardzo milo. Moze szpital nie jest wyremontowany ale personel jest najlepszy. A przeciez nie chodzo o to zeby miec pomalowane sciany w sali. Polecam ten szpital!!

Marika
24-02-2015 18:21
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Nie urodziłam w tym szpitalu ale byl taki zamiar. Do szpitala trafiłam 1,5 miesiąca przed porodem z komplikacjami i niestety trafiłam na dyżur takiego lekarza który moim zdaniem nie powinien dyżurować sam albo w ogóle. Brak mu wiedzy i kompetencji, gdyby nie moje jako takie pojęcie o poloznictwie i własnym stanie w jakim sie znajdowalam, nie wiem jakby sie to skonczylo. Ogólnie opieka jest bardzo dobra, lekarze i pielęgniarki bardzo sie starają i widac ze zalezy im na pacjencie. Na porodówce i oddziale polozniczym oblężenie podobno bardzo bardzo male.

sadowska
11-08-2014 21:58
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Rodzilam w marcu 2014 drugie dziecko ( pierwsze w rudzie sl) i jestem ogromnie zadowolona. Polozne pelny profesjonalizm. Z uwagi na fakt, ze jest malo pacjentów wiekszosc osob lezy same na sali z noworodkiem. Pokoje czyste, personel bardzo mily i uczynny. Bardzo dobra opieka . lazienki nie naleza do pieknych ale dla mnie wazniejsza byla opieka, na ktora nie moge zkego slowa powiedziec.Goraco polecam.

Iwopol
28-01-2014 10:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

W tym szpitalu rodziłam drugie dziecko w marcu 2013,pierwsze rodziłam w Sosnowcu,więc mam porównanie. Warunki lokalowe kiepskie tzn łazienki i toalety ,natomiast sale dosyć przyjemne. Jeśli chodzi o opiekę przed porodem ,w trakcie i po porodzie jestem bardzo zadowolona.Położne bardzo miłe o wszystko pytają, odpowiadają na wszystkie pytania.Opieka personelu naprawdę bardzo dobra.Polecam

Silje
12-07-2013 14:35
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

W ostatniej chwili zdecydowałam się na szpital w Będzinie i absolutnie jestem zadowolona. Rodziłam naturalnie, po 9 godzinach akcja porodowa się zatrzymała, lekarze w ciągu kilku chwil zdecydowali o cesarskim cięciu. Dzięki temu moja córka urodziła się zdrowa i bez komplikacji. Może faktycznie toalety nie są zbyt piękne, ale za to sale odnowione, opieka zarówno w trakcie porodu, jak i po nim rewelacyjna. Położne odpowiedzą na wszystkie pytania, wyjaśnią, pomogą. Dzieci są praktycznie cały czas przy matce. Lekarze również są bardzo mili i udzielają wyczerpujących informacji na temat tego co dzieje się z rodzącą, pediatrzy informują ze szczegółami o stanie dziecka. POLECAM!

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!