Opis placówki
A A A

SP ZOZ Szpital Powiatowy im. dr W.Oczki

ul. Lubelska 90 24-200 Bełżyce Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 28-11-2014
81 516 26 29
www.spzoz1belzyce.pl
sekretariat.zoz1@powiat.lublin.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.


Ordynatorzy: położnictwa – Michał Samberger (od 2012), neonatologii – Elżbieta Spoz (od 1991), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Maria Tomaszewska (od 2005).Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny 2008; rok reoceny 2013.Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Maria Tomaszewska, tel.: 81 516 26 29, e-mail: szpitaloczki@powiat.lublin.pl.Izba PrzyjęćMożna obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód tożsamości, karta przebiegu ciąży, grupa krwi, plan porodu, GBS, WR, Hbs, HIV. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta wyraża pisemną zgodę na zabiegi przy przyjęciu do szpitala i bezpośrednio przed zabiegami. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.Warunki i wyposażenieSala jednoosobowa. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, materace, taboret porodowy.PoródWenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i lekarzem. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

Dostępne sposoby łagodzenia bólu:

- niefarmakologiczne: immersja wodna, masaż

- farmakologiczne: gaz wziewny

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

Parcie:

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji dowolnie wybranej przez pacjentkę. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.Poród z osobą towarzyszącąMożliwy poród z osobą towarzyszącą. W porodzie może uczestniczyć doula, tylko gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe bezpośrednio po zakończeniu cięcie cesarskiego.Kontakt z dzieckiem

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi jednak brak jednoznacznej informacji o czasie trwania nieprzerwanego kontaktu. Pierwsze karmienie odbywa się w czwartym okresie porodu. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 30 minut - 2 godziny po porodzie. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w następnej dobie po porodzie.Po porodzieMożna obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 11 łóżek, z czego 8 dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 5 łóżek. 1 prysznic na 4 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na zlecenie lekarskie, w wyjątkowych sytuacjach, zbyt duży spadek masy ciała przy braku pokarmu, wady rozwojowe u noworodka uniemożliwiające karmienie naturalne. Przy oddziale działa poradnia laktacyjna tel.: 81 516 26 29. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny o dowolnej porze w sali, w której leży matka.Opłaty

Nie ma opłat.


Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 4 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
426 Cesarskie cięcia
 
35.00%
Nacięcia krocza
 
10.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Ta placówka nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!