Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach

ul. Lubelska 90 24-200 Bełżyce Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 22-03-2017
81 516 26 31
www.spzoz1belzyce.pl
ginekologia@spzoz1belzyce.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Michał Samberger (od 2012), neonatologii – Marta Jurkiewicz (od 2014), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii – Maria Tomaszewska (od 2005).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 2008.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Maria Tomaszewska, tel.: 81 516 26 29, e-mail: majkatom2@o2.pl, strona internetowa: www.spzoz1belzyce.pl.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu, w przypadku planowego cięcia cesarskiego dodatkowo skierowanie do szpitala. Wymagane wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu to zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, KTG, USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. W zależności od decyzji personelu: pobranie posiewu z pochwy, założenie wenflonu. Lewatywa na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym znajduje się jedna sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, pacjentka leży na łóżku porodowym. Szpital nie podał informacji o częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może pić wodę w trakcie porodu, ale nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne: gaz wzierny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. W porodzie może towarzyszyć doula ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Wówczas też inicjowane jest pierwsze karmienie piersią. W trakcie szycia krocza dziecko jest prawie zawsze zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w innym pomieszczeniu niż przebywa matka w ciągu dwóch godzin po narodzinach (najwcześniej po 30 minutach), osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się po 11 – 30 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
Na oddziale położniczym są dwie sale jednoosobowe z łazienkami, dwie sale dwuosobowe z łazienkami i jedna sala dwuosobowa bez łazienki. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i 4 dni po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim.
Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna, ale każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Matka jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) i z powodu wskazań medycznych. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem. |
Odwiedziny odbywają się w godz. 11.00 -18.00 w sali, w której leży matka, w miejscu przystosowanym do wizyt poza salami matek, na korytarzu lub w innym miejscu. 

Opłaty
Szpital nie pobiera opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 4 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
377 Cesarskie cięcia
 
46.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
2.45%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Ta placówka nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!