Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Jędrzeja Śniadeckiego

Warszawska 15 - oddziały położniczy i neonatologiczny, 15-062 Białystok Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-01-2017
www.sniadecja.pl
ginekologia@sniadecja.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Maciej Kinalski (od 2004), neonatologii – Danuta Cynkier (od 1990), położne oddziałowe: położnictwa – Ewa Budrecka(od 1996), neonatologii – Elżbieta Kruszewska.

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego – III.

Szpital współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Bogusz, tel.: 609 265 551, www. szkolabobas.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, ubezpieczenie zdrowotne, karta przebiegu ciąży, karty informacyjne, skierowanie - jeśli jest konieczne. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi: szczepienie BCG przeciw WZW typ B i podanie Wit. K. Wyraża ustną zgodę przed pobraniem krwi do analizy oraz pisemną bezpośrednio przed cięciem cesarskim, nacięciem i zszyciem krocza, indukcją porodu. Dodatkowo oświadczenia pacjentki o udostępnianiu dokumentacji medycznej, informacji o stanie zdrowia i udzielonych świadczeniach zdrowotnych. Nie ma golenia, o lewatywie decyduje personel lub pacjentka.

Trakt porodowy z 4 stanowiskami i 4 sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, materace, krzesło do porodu. W sali jednoosobowej można dodatkowo skorzystać z drabinek i prysznica. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat.

Wenflon zakładany jest każdej kobiecie zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godz. przez 30 min. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godz. przez położną i lekarza. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: prysznic, piłka, worek sako, akupresura
- farmakologiczne: opiaty
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półleżącej, pacjentki rodza rónież w pozycjach kolankowo-łokciowej, kucznej i na boku. Personel informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach oraz zabiegach, gdy wymaga tego sytuacja. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula, ale jednocześnie szpital zaznacza, że rodzącej może towarzyszyć tylko jedna bliska osoba. Osoba towarzysząca może zostać dwie godz. po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po 30 min.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5-30 mininut. Brak jednoznacznej informacji dotyczącej pierwszego karmienia. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki lub na brzuchu matki przez położną i lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w oddziale neonatologicznym po 10-30 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Dzieci nie są kąpane w oddziale.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 35 łóżek, z czego 26 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki i ze wskazań medycznych. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny, 9-21.

Opłata od osoby towarzyszacej przy porodzie - 3 zł/godzina.

Nie

olakk
01-06-2016 12:00

Rodziłam w Śniadeckim w lutym tego roku. Był to mój drugi poród, i od razu zaznaczam, że szpital ten polecam wieloródkom! Przeszłam przez wszystkie "etapy" - izbę, patologię, porodówkę i połóg. Jedyne zastrzeżenia mogę mieć do położnej, która próbowała mi wmówić na izbie przyjęć, że nie rodzę ;) Mimo wszystko przyjęto mnie, po badaniu przekochany ordynator (złoty człowiek!) potwierdził moje przeczucia - rozwiązanie nadchodziło, potrzeba było tylko CZASU. Opieka jeszcze przed trafieniem na salę porodową wzorowa - przemiły, konkretny, młody lekarz, równie dobre położne. Na salę porodową trafiłam późnym wieczorem, wprost pod złote ręce położnych - Ewy Zimnoch i Małgorzaty Górskiej, którym chcę bardzo podziękować za PRZEPIĘKNY PORÓD! Mogłam wybrać pozycję, poprosić o masaż w trakcie skurczu, nikt mnie do niczego nie zmuszał, należycie ochroniono krocze, dzięki czemu obyło się bez urazów i nacięcia. Na połogu trafiłam na salę 4-osobową z oddzielną łazienką, ze względu na ogromne obłożenie. Nie stanowiło to jednak dla mnie problemu. Z racji tego, że było to moje drugie dziecko, to nie miałam problemu z przystawianiem do piersi i pielęgnacją, widziałam jednak, że pierworódki mogą czuć się zagubione - położne po prostu nie mają czasu obskoczyć wszystkie sale i pomóc przy maluszkach. Lekarze i położne zarówno na porodówce, jak i na połogu szanują decyzje dot. sposobu karmienia i szczepień. Nie żałuję, że wybrałam to miejsce na narodziny córki! Polecam i mam nadzieję, że wszystkie mamy tam rodzące będą miały takie pozytywne odczucia o tych magicznych dniach.

banera
07-04-2016 17:25

Rodziłam tam i mam mieszane uczucia. Opieka lekarzy po porodzie jest naprawdę dobra. Na obchodzie zawsze odpowiadają na pytania - mili, uprzejmi i uśmiechnięci. Natomiast położne to już zupełnie inna bajka. Jedyna godna polecenia, to Pani Predko, dzięki której w ogóle urodziłam. Ona jako jedyna zmierzyła mi miednicę i dziecko, po czym szybko wezwano lekarzy i zrobiono mi cesarkę, bo okazało się, że miednica byłą zwężona. Wcześniej przez 16 godzin nikt tego nie zrobił. Na połogu położne ani nie są uprzejme, ani wyrozumiałe - wolałam ich unikać. Odnośnie porad laktacyjnych - spytałam jak się prawidłowo karmi i szybko tego pożałowałam. Położna podeszła, siłą wepchnęła sutek w usta córki i ... poszła - tyle z nauki :/ Z plusów: - super sale na porodówce i na połogu - komfortowe warunki - świetni lekarze ( a to chyba najważniejsze) Z minusów: - 90% położnych powinno zdawać sobie sprawę, że dla większości kobiet jest to pierwsze dziecko, które rodzą - trochę wyrozumiałości i uprzejmości przydałoby się na co dzień - właściwie nie udało mi się skorzystać z porad laktacyjnych Ogólnie polecam szpital, bo liczą się lekarze i ich szybkie reakcje na problemy. Nie polecam natomiast tym, dla których zależy na warunkach idealnych.

ilka
11-12-2015 10:10

Opieka na patologii w porządku. Warunki lokalowe- nie ma co narzekać. Poród miałam szybki, położna świetna, bardzo mi pomogła. Za to lekarz był bezczelny, komentarz mógłby sobie darować. Opieka po porodzie słaba, ale 3 dni można znieść.

ewa
14-11-2015 13:41

Szpital ma znakomite warunki. Sala porodowa czysta, jednoosobowa, personel miły i opiekuńczy, we wszystkim pomaga i odpowiada na pytania. Nie jest prawdą to że jak rodzi się bez osoby towarzyszącej to pacjentka jest gorzej traktowana. Opieka w czasie porodu znakomita. Po porodzie również nie jest źle. Sale dwuosobowe z łazienką co bardzo ułatwia funkcjonowanie. Położne pomocne, ale trzeba mieć język w ustach i jak się czegoś potrzebuje po prostu o to poprosić (spytać), bo raczej mało która sama przychodzi i pyta czy wszystko w porządku. Pacjentów jest bardzo dużo, a położnych mało. Muszą naprawdę się uwijać kobiety. Opieka medyczna nad maluszkami bardzo dobra, jednak minus za brak obchodu neonatologa w weekend. Minusem też jest temperatura pomieszczenia na sali. Na podwórku ok 10 stopni, a na sali grzejnik odkręcony na maksa, którego nie da się zakręcić z powodu braku pokrętła. Matka mokra, dziecko spocone i mimo zgłaszania nic nikt nie zrobił.

Falka
06-10-2015 14:44

Warunki lokalowe w szpitalu są bardzo dobre. Na patologii ciąży leżałam w sali 3-osobowej z łazienką, pielęgniarki i lekarze służą pomocą. Nie indukują porodu aż do przekroczenia terminu o 2 tygodnie. Sale porodowe pojedyncze z workiem, piłką i łazienką - nasilona opieka położnicza i lekarska. Odklejało mi się łożysko więc zostałam przewieziona na sale operacyjną (to samo piętro co sale porodowe i patologia ciąży). Dziecko po wytarciu przyłożono mi do twarzy, później ja zostalam przewieziona na połóg piętro wyżej a dziecko zostało na noc u pielęgniarek. Sale połogowe są różne ja leżałam w 2osobowej. Położnych było zbyt mało i były dosyć obciążone - całe piętro było zajęte. Jeżeli matka i dziecko są zdrowi to położna przychodzi rzadziej. Po uruchomieniu (po cc) dziecko jest z matką już na stałe, cały czas można dokarmiać noworodka mlekiem modyfikowanym (w dyżurce). I tutaj nie zazdroszczę dziewczynom rodzącym pierwszy raz - trzeba prosić o pomoc rodzinę - podniesienie z łóżka itd. Wieloródki wiedzą jak karmić. Do lekarzy i położnych trzeba zwracać się z konkretnymi rzeczami i pytaniami wtedy odpowiedzą. Da się wyczuć że szpital jest przeciążony ilością pacjentów w stosunku do liczby personelu, nawet nocą wszystkie położne są w ruchu. Wypis po cc po 2 pełnych dobach, decyduje głównie neonatolog. Polecam

mama dwójeczki
20-08-2015 15:14

Polecam wieloródkom.Chciałam na Parkowej, ale nie wyszło (brak miejsc).Położna, która odbierała porod super, z wrażenia chyba nie zdążyłam jej podzìękować, co niniejszym czynię. Zapomnieli o moim mężu i przyszedł w ostatniej fazie, pewnie dlatego, źe urodziłam SN w godzinę po przyjezdzie (przy czym polowe czasu zajęła papierologia).Wyposażenie bogate ale nie zdążyłam z niego skorzystać, tak jak i ze znieczulenia. Położna pytała o pozycje do porodu.Dzieciątko bylo ze mna krótko, bo zmarzło. Ważone i mierzone poza salą!Ok 40 min leźałam jeszcze na sali porodowej z mężem, bez dziecka!W międzyczasie informacja tylko o wadze i wzroście dziecka nawet o pkt. w skali Apgar nas nie poinformowano-może ze względu na późną porę i tępy dyżur. Położna, która została ze mną powiedziała, że jak bedzie w porządku to przywiozą małą do sali poporodowej i tak było. Warunki w salach "po" super,codziennie sprzątane.Podkłady poporodowe i na łóżko oraz pieluchy i chusteczki nawilżane dla dziecka trzeba mieć ze sobą. Jak się zapomni to też nie ma tragedii -w awaryjnych sytuacjach szpital udostępnia. Dzieci razem na sali, położne przychodzą na wezwanie. Oficjalnie nic nie wiadomo o dokarmianiu mm, ale jest możliwość otrzymania mleka do karmienia w dyżurce. Połoźne różne-przy drugim dziecku nie ma to takiego znaczenia. Najlepsza byla kobita w srednim wieku co i wymasowac dziecię na kolke pieknie potrafila, a przy przewijaniu uzywala wody a nie chusteczek chemicznych.Poza tym bywalo, ze przychodzila sama z siebie pytajac czy wszystko w porzadku, a to rzadkość.Jedzenie nie dla wskazań eliminacyjnych.Najgorzej wspominam wypis - ordynator potraktował mnie z góry jak uczniaka i pani z iżby przyjec bardzo oschla, ale moze dlatego, ze dyzuru nie mieli a i tak mnie przyjeli za co jestem wdzieczna i mimo wszystko rodzilabym tam znow.

Monika Z.
20-06-2015 17:33

Pani z izby przyjęć mało kontaktowa, ale poza tym wszystko szybko i sprawnie przeprowadzone, choć mało mnie o czymkolwiek informowano za co duży minus. Lekarze przed operacją i na obchodach raczej przedmiotowo podchodzą do kobiety, są mało kontaktowi. Miałam cesarskie cięcie i może dlatego wbrew opisowi nie było kontaktu "skóra do skóry", choć lekarz do którego chodziłam w trakcie ciąży twierdził, że będę miała taką możliwość, o pierwsze karmienie też nikt mnie nie pytał. Za to panie pielęgniarki bardzo pomocne i uprzejme, można było bez problemu liczyć na leki przeciwbólowe. Z karmieniem naturalnym położna też bardzo pomogła i zachęcała do tego, za to pani neonatolog niepotrzebnie naciskała na dokarmianie butelką, bo dziecko chudnie, a chyba wszystkie dzieci chudną po porodzie i mój synek mieścił się w normie. Ponadto straszyła, żeby po wyjściu ze szpitala dokarmiać butelką, a w nocy po wyjściu miałam taki nawał mleka, że nadal po 5 miesiącach nie dokarmiam synka butelką. Sale komfortowe z dostępem do łazienki za co duży plus.

Karolina
22-04-2015 19:31

Polecam tę placówkę. Trafiłam tam na naprawdę przemiłą młodziutką położną, może dlatego nie podeszła do tematu sztampowo. Rodziłam w pozycji na kolana, dopasowała pozycję obserwując jak jest mi najłatwiej/najwygodniej. Zadbała o to, aby krocze nie zostało nacięte. Już pół godziny po porodzie dostałam maleństwo do piersi. Na połogu panie również pomocne i uśmiechnięte. Personel cierpliwie tłumaczy i pomaga, ale nie wyręcza mam w opiece nad dzieckiem. W końcu dwa dni później rodzice mogą już liczyć tylko sami na siebie. Doradzam dobrze wykorzystać czas w trakcie ciąży i zapoznać się z zasadami pielęgnacji maleństwa, a przede wszystkim dowiedzieć się jak najwięcej o laktacji, która bywa największym problemem po porodzie. Nadmienię jeszcze, że nie prowadziłam ciąży u żadnego lekarza z tej placówki, zaszłam tam bez dyżuru i zostałam przyjęta, nawet nie musiałam korzystać z wystawionego w szkole rodzenia zaświadczenia (wystawia takie szkoła na Bukowskiego i wówczas powinni przyjąć na Warszawskiej bez dyżuru, o ile oczywiście mają miejsca).

La Chica Bonita
23-02-2015 21:38
Rok narodzin dziecka: 2009

Tu rodziłam pierwsze dziecko. Od wejścia dostałam kroplówkę z oksytocyną, po krótkim czasie znieczulenie, w czasie partych nacięto mi krocze - czyli absolutny standard medykalizacji. Położne na sali porodowej były miłe i troskliwe, ale niespecjalnie przejmowały się moim zdaniem. Poród był sztampowy, wszystkie kobiety mają tak rodzić i już. Po porodzie zabrali mi moją piękną zdrową córkę na oddział noworodkowy (nie było wtedy w zwyczaju 2-godzinnego kontaktu po porodzie), podczas gdy dla mnie nie było miejsca na połogu (przeładowanie pacjentkami), więc zostałam na noc w salce obok sali porodowej. Byłyśmy z córką w osobnych skrzydłach tego samego szpitala, bez szans na kontakt przez pierwszych kilkanaście godzin. Po nocy, gdy udało mi się do niej dojść, nie pozwolili mi jej wynieść z salki noworodków, żebyśmy mogły się przywitać, musiałam wisieć nad jej łóżeczkiem. Gdy chciałam ją przystawić do piersi, dali mi twardy taboret i nikt mi nie chciał pomóc w przystawieniu. Nie wiem też czy i ile ją karmili butelką bez informowania mnie o tym, że powinnam dziecko nakarmić piersią. Gdy już dostałam miejsce na sali oddziału poporodowego i mogłam ją mieć na stałe obok siebie, także nie pomagali mi w przystawieniu jej do piersi, tylko wciskali mi w rękę butlę. Nie mogłam się doczekać nikogo pomocnego, panie były bardzo niemiłe i zasłaniały się niewiedzą. Bardzo się cieszę, że dwie doby minęły szybko, bo w domu poradziłam sobie sama znacznie lepiej. Jest we mnie jednak sporo żalu, drugie dziecko urodziłam zupełnie inaczej, dlatego wiem, że da się urodzić dobrze i mieć z tego satysfakcję.

Korba
13-02-2015 13:38
Rok narodzin dziecka: 2012

Wody zaczęły mi odchodzić ok. 3 w nocy, w szpitalu stawiłam się ok. 7. Położna, która nas przyjmowała nie należała do zbyt życzliwych, a badanie rozwarcia... wolę nie wspominać. Położna powątpiewała co do tego, że rozpoczęłam akcję porodową, ale jak wyciągnęła swoją rękę z mego krocza, to wody dosłownie trysnęły (i wcale im się nie dziwię...). Sama porodówka i personel - super. Mimo, że nie byłam pod opieką żadnego z pracujących tam lekarzy. Ale też może dlatego, że byłam z mężem i ani mnie było słychać, ani widać :). Natomiast połogowa... istny koszmar. Większość pielęgniarek niesympatyczna, dziećmi dosłownie miotały po przewijakach, a jak wynosiły na badania to z prędkością światła przemieszczały się z dzieckiem na ręku, gdy główkę od framugi dzieliły milimetry (szczególnie jedna z nich). Ogólnie poród i opiekę nade mną przy porodzie oceniam na 5/5, wszelkie minusy wynikają właśnie z opieki poporodowej.