Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Kleszczelowska 1 17-100 Bielsk Podlaski Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-12-2014
85 833 27 51
www.spzoz-bielsk.pl
sekretariat@spzoz-bielsk.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

Koordynatorzy: położnictwa - Jarosław Śliwko (od 2014), neonatologii - Elżbieta Kulikowska (od 2010), położna oddziałowa oddziału ginekologicznego, połozniczo-noworodkowego oraz neonatologicznego -  Beata Bołdak (od 2006).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny 2008, rok reoceny 2014.

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Bołdak, tel.: 607 214 222.

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży i dowód osobisty. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Przy przyjęciu do szpitala rodząca wyraża zgodę na zabiegi operacyjne. Zgoda ustna wyrażana jest bezpośrednio przed nacięciem krocza, założeniem wenflonu i cewnika. Golenie i lewatywa tylko na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie

Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzacych bez opłat. Sale wyposażone są w wężły sanitarne. W dwóch salach, do dyspozycji rodzących: nowoczesne łóżka porodowe, worek sako, fotel porodowy, materace, piłki.

Poród

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu jest omawiany w trakcie porodu. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka wykonywany jest co godzine przez 30-60 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności, korzystania ze sprzętów oraz prysznica dostępnego w każdej sali..
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: aktywność fizyczna, immersja wodna, techniki oddechowe, udział osoby towarzyszącej, korzystanie z dostępnych sprzętów;
- farmakologiczne: nie wymieniono.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega najczęściej w pozycji leżącej na plecach. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.
Możliwy poród w wodzie, zakończony urodzeniem dziecka do wody.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi dopiero w oddziale położniczym.

Kontakt z dzieckiem

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. W tym czasie odbywa się też pierwsze karmienie. Podczas szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez położną i lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 2 godziny po porodzie. W tym czasie może być obecna osoba towarzysząca. Pierwsza kąpiel po 24 godzinach.

Po porodzie

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale są 4 łóżka wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to odwiedziny regulowane są przez personel. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poproszą. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych. Przy oddziale działa przez całą dobę poradnia laktacyjna, tel.: 85 833 27 51. Możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny, 11-18 w sali, w której leży matka.

Opłaty

Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
353 Cesarskie cięcia
 
58.10%
Nacięcia krocza
 
30.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

martucha
09-11-2013 17:00
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Warunki szpitala jak na placówkę państwową nie najgorsze. Poród ok, to zależy do jakiego lekarza sie chodziło; Jeżeli chodzi o czas po porodzie MASAKRA. Niektóre pielęgniarki (te starsze ) są ok, chociaż często się słyszy "nie tylko Pani dziecko tu jest. Z drugiej strony nie ma co się dziwić jest po prostu za mało personel. Jeżeli chodzi o młodszy personel to może niektóre Panie powinny same się zastanowić po co tam są. Zero pomocy, a jak juz łaskawie się zjawi to zabija wzrokiem. Współczuje młodym dziewczynom które nie mają wprawy w opiece nad dzieckiem, a jak jeszcze ktoś sie trafi z depresją... szkoda słów. Niektóre Panie Doktor przychodzą chyba tylko na ploteczki, a Neonatolog mówi "wyklepaną" regółę od lat i to chyba do ściany.

agaa
06-11-2013 11:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

nie wiem jak ten szpital otrzymał miano "przyjaznego dziecku". sala porodowa ok; ale poporodowa - porażka, łazienka - to samo. personel - powinien pomagać - a co niektóre panie są tam jakby za karę. no i dziecko otrzymało w "prezencie" gronkowca.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!