Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Kleszczelowska 1 17-100 Bielsk Podlaski Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-11-2017
85 833 27 51
www.spzoz-bielsk.pl
sekretariat@spzoz-bielsk.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Śliwko (od 2015), neonatologii – Elżbieta Ewa Kulikowska (od 2008), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii – Karolina Rola – Paruk (od 2016).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital posiada tytuł „Szpitala Przyjaznego Dziecku” – rok oceny: 2014.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Karolina Rola-Paruk, tel.: 85 833 43 48.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni; antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje (np. od okulisty lub kardiologa), zaświadczenie od lekarza specjalisty o przeciwwskazaniach do porodu drogami i siłami natury.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, wagi), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, pobieranie krwi do badań laboratoryjnych;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu, lewatywa;
- na prośbę pacjentki: golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, prysznic, a tylko w jednej sali jednoosobowej: drabinka, stołek porodowy, materac, wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem oraz z położną w izbie przyjęć i w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są raz na jakiś czas.
Rodząca może pić w trakcie porodu wyłącznie wodę i nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic;
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Na sali porodowej może być obecna doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin i również na noc).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po kilku minutach po narodzinach, gdy noworodek wykazuje chęć ssania piersi. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może/nie może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i cięciu cesarskim odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji, następnie jest przewożony na oddział noworodkowy i przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na prośbę matki lub opiekuna.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa z łazienką, 2 sale dwuosobowe z łazienkami, 2 sale trzyosobowe z łazienkami.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka oraz są zawsze obecni w trakcie szczepień i badania lekarskiego, podczas którego otrzymują informację o stanie zdrowia dziecka.
Porad laktacyjnych udzielają położne. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej w określonych sytuacjach.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11:00-18:00 w sali, w której matka leży. 

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
353 Cesarskie cięcia
 
65.00%
Nacięcia krocza
 
87.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

martucha
09-11-2013 17:00
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Warunki szpitala jak na placówkę państwową nie najgorsze. Poród ok, to zależy do jakiego lekarza sie chodziło; Jeżeli chodzi o czas po porodzie MASAKRA. Niektóre pielęgniarki (te starsze ) są ok, chociaż często się słyszy "nie tylko Pani dziecko tu jest. Z drugiej strony nie ma co się dziwić jest po prostu za mało personel. Jeżeli chodzi o młodszy personel to może niektóre Panie powinny same się zastanowić po co tam są. Zero pomocy, a jak juz łaskawie się zjawi to zabija wzrokiem. Współczuje młodym dziewczynom które nie mają wprawy w opiece nad dzieckiem, a jak jeszcze ktoś sie trafi z depresją... szkoda słów. Niektóre Panie Doktor przychodzą chyba tylko na ploteczki, a Neonatolog mówi "wyklepaną" regółę od lat i to chyba do ściany.

agaa
06-11-2013 11:01
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

nie wiem jak ten szpital otrzymał miano "przyjaznego dziecku". sala porodowa ok; ale poporodowa - porażka, łazienka - to samo. personel - powinien pomagać - a co niektóre panie są tam jakby za karę. no i dziecko otrzymało w "prezencie" gronkowca.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!