Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II

Wyspiańskiego 21 43-300 Bielsko-Biała Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-04-2017
www.onkologia.bielsko.pl
szpital@onkologia.bielsko.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Michał Baliś (od 2012), neonatologii – Irena Grudziecka (od 1995), położna oddziałowa położnictwa – Małgorzata Miksa (od 2014), pielęgniarka oddziałowa neonatologii - Małgorzata Mizik (od 2006)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital nie prowadzi ani nie współpracuje z żadną szkołą rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala to karta ciąży i dokument tożsamości. Niezbędne wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Szpital nie podał informacji na temat konieczności posiadania dodatkowych dokumentów ani badań w przypadku planowego cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu to badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie) oraz zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. W zależności od decyzji personelu następuje zbieranie wywiadu, badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG. Lewatywa oraz golenie krocza wyłącznie na prośbę pacjentki.

W oddziale porodowym jest 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich bez opłat oraz trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy (oddzielonymi parawanem). Do dyspozycji rodzących są worki sako, piłki, materace oraz prysznic. W sali jednoosobowej znajduje się wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, trwa ok. 25 minut. Brak procedury wykonywania badań wewnętrznych. Rodząca w trakcie porodu może jeść oraz pić (wodę). Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, kąpiel lub prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym oraz w kucki na łóżku porodowym.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, aczkolwiek szpital deklaruje, że zarówno rodzącej, jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba bliska może przebywać na trakcie porodowym przez cały czas trwania porodu. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może też zostać w oddziale położniczym na noc. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Wówczas też inicjowane jest pierwsze karmienie piersią. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach od narodzin, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.Badanie po cięciu cesarskim  odbywa się po 5-10 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest kładziony nagi na odsłoniętej piersi mamy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest zawsze w pierwszej dobie życia dziecka.

W oddziale położniczym jest 10 dwuosobowych sal z łazienkami. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi noworodkami przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności jednego z rodziców. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu). Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (np. duży spadek masy ciała dziecka - powyżej 10%). Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11-20, w sali, w której leży matka .

Brak opłat.

2000 Cesarskie cięcia

- Znieczulenie dolarganem

stokrotka
04-08-2017 19:53
Rok narodzin dziecka: 2017

Urodziłam przez cc i nie mogę złego słowa powiedzieć o szpitalu i opiece po porodzie. Już sama liczba urodzeń, których w ciągu roku jest ok. 2000 mówi sama za siebie. Położne oraz lekarze mili i pomocni, nie zdarzyło mi się, ani nie słyszałam skarg innych, aby personel obcesowo odnosił się w stosunku do pacjentek. Mój dzidziuś po urodzeniu był umieszczony w inkubatorze, ale miał zapewnioną najlepszą opiekę, mogłam go odwiedzać kiedy chciałam i na bieżąco byłam informowana o jego stanie zdrowia. Kiedy już był ze mną w ciągu dnia i w nocy (to teraz standard na każdym oddziale, tzw.: rooming-in), zawsze mogłam liczyć na pomoc. Świetne położne laktacyjne, dzięki którym karmię piersią, gdyby nie ich rady pewnie skończyłoby się na butelce. Ogólnie jestem bardzo zadowolona i polecam ten szpital do rodzenia. PS.: przy szpitalu jest szkoła rodzenia, którą także polecam, świetne prowadzące, dużo można się dowiedzieć o porodzie i opiece nad maluszkiem, poza tym na spotkania są zapraszani goście, np.: położna, która omawia fazy porodu, czy neonatolog, który tłumaczy co dzieje się z dzieckiem po porodzie.

Bea.Pol
09-04-2017 21:17

Opieka ze strony lekarzy ginekologów bardzo dobra ale położne sprawujące opiekę nad kobietą po porodzie jak i te od dzieci to patologia! Dziecko po porodzie urodzone w stanie bardzo dobrym zabrali i po 40 minutach dostałam wymyte i zalane! MM nawet nikt nie spytał czy chce karmić piersią,o kontakcie skóra do skóry mogłam pomarzyć,skończyło się tym że mając dużo siary musiałam odciągać do laktatora.Na drugi dzień na wizycie dostałam zakaz wstawania bo był problem z raną a 2 minuty później rozwrzeszczane dziecko położna wwiozła zza drzwi i zostawiła,reakcja na dzwonek po 30,minutach stanęła w drzwiach i powiedziała że opieka w dzień należy do mnie.Dziecka nie podała.Jak po czasie się okazało mieliśmy NOP ale nikt z lekarzy neonatologów tego nie zauważył.Twierdzili że dziecko pewnie głodne i dokarmiali MM aż skończyło się założeniem sondy bo MM z dziecka aż wylewało się buziom.Dramat.Dodam że nie chciałam szczepić zaraz po porodzie ze względu na obciążony wywiad rodzinny(były NOP-y) ale zostałam zastraszona że dziecko mi umrze jak nie zaszczepię,ogólnie przeżywałam regularne naloty personelu aby wymóc na mnie zgodę.W końcu uległam.W 2 noc mając dziecko,które jak się okazało na skutek szczepień dosłownie darło się 24h/dobę padało na 5minut i od nowa wrzask,pomocy personelu się nie doczekałam.Nikt przez całą noc nawet do nas nie zajrzał!!! Dramat.Wrogowi nie życzę takiej opieki szczególnie nad noworodkiem.

joa123
22-03-2017 10:14

To był mój pierwszy poród . Rodziłam siłami natury . NIe miałam umówionej położnej,Jestem bardzo zadowolona z porodu ze szpitala i z całej opieki. Miałam przy sobie plan porodu który by w pełni przestrzegany. Położna na każdym kroku informowała mnie co się dzieje, na jakim etapie jesteśmy. Za każdym razem pytano mnie o zgodę na wykonanie badanie. Podczas porodu mogłam korzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu. Mąż mógł być przy mnie przez cały czas. Mogłam słuchać własnej muzyki. Położna była przy mnie przez cały czas. Po porodzie miałam kontakt z dzieckiem skóra do skóry przez 2 godziny. Poinstruowano mnie jak karmić piersią. Polecam ten szpital .

alekub
25-07-2016 18:51

Poród - rewelacyjna położna, rewelacyjna pani doktor, sala do powodów rodzinnych, troskliwa opieka. Opieka poporodowa położnych z oddziału noworodkowego tragiczna - zupełny brak pomocy jeżeli chodzi o karmienie, przewijanie noworodka; brak jakiejkolwiek pomocy w przypadku problemów z laktacja - szpitalny laktator nie odciaga pokarmu, a panie polozne zamiast pomoc mi w sciagnieciu pokarmu z piersi, nieudolnie uciskaly je (bol na granicy wytrzymałości), po czym wypuścily z siniakami bez zadnego wsparcia do domu, informując mnie o tym, że karmić piersią nie będę, bo dziecko nie chwyta i jednocześnie wpisujac w wypisie "dziecko karmione piersią". Zawyżanie statystyk i zupełny brak wsparcia!!! Na szczęście w domu dzięki pomocy męża i położnej srodowiskowej na drugi dzień udalo sie ustabilizować laktacje :)

Sabi
22-04-2016 16:15

Dokładnie miesiąc temu urodziłam córeczkę przez cc w tym szpitalu. CC była zaplanowana. Lekarz, który wykonał operację był bardzo sympatyczny i po porodzie przychodził do mnie pytać o samopoczucie. Opieka po porodzie bardzo zadowalająca. Pierwszy poród przez cc przeżyłam w innym mieście i w innym szpitalu. Porównanie jest jak niebo i ziemia. Poleciłabym każdemu ten szpital. Jestem mega zadowolona i doszłam do siebie o wiele wiele szybciej niż po pierwszym cc.

Wyciorova
04-04-2016 21:07

Powinni zamknąć ten szpital zanim dojdzie do tragedii! To co wyprawiają tam z pacjentem jest karygodne!

sheloba
12-05-2015 22:11

Poród siłami natury, w terminie, z własną położną. Sala do porodów rodzinnych dobrze wyposażona (wanna, piłka itp.), ale nie ma żadnej gwarancji, że będzie wolna. W przeciwnym wypadku poród odbywa się na sali dwuosobowej. Personel zaangażowany i pomocny. Wydaje mi się, że umówiona położna nie jest konieczna, choć jestem zadowolona, że mogłam poznać ją wcześniej. Można omówić plan porodu i jest on respektowany. Dwie panie doktor, które miały dyżur profesjonalne i przyjazne. Jako znieczulenie podaje się wyłącznie kroplówkę z paracetamolem. Po porodzie dziecko od razu kładzione jest przy piersi matki i pozostaje aż do urodzenia łożyska i ewentualnego zszycia krocza. Później przebywa się z dzieckiem około dwóch godzin na sali obserwacyjnej. Oddział położniczy odnowiony, choć sale wieloosobowe nie są zbyt komfortowe (w pokojach jest więcej łóżek niż to przewidziano, w związku z czym np. nie wszystkie pacjentki mają dostęp do instalacji przyzywowej). Jedna łazienka przypada na dwa pokoje. Dziecko jest cały czas z matką, ale można je na jakiś czas oddać pod opiekę położnych. Odwiedziny możliwe w czasie dnia w ustalonych godzinach. Położne w większości pomocne, jednak warto wcześniej umówić się z konsultantką laktacyjną, ponieważ różna panie mają różną wiedzę na temat karmienia piersią. Jedzenie - okropne, warto zabezpieczyć sobie posiłki z zewnątrz.

agatkapp
07-03-2015 11:19

Urodziłam tam moje dwie córy i jestem mega zadowolona. Miałam swoja położną i lekarza do ktorego chodziłam w ciąży co znacznie wszystko ułatwia. Polecam z czystym sumieniem. Jesli ktos jest upierdliwy i wszystko mu nie pasuje to bedzie narzekał na kazde warunki. Gdybym rodziła jeszcze raz to napewno tam.

bkp
08-01-2015 22:51

Rodziłam w tym szpitalu bliźniaki, niestety przedwcześnie w 25 tygodniu. Lekarz, który mnie zbadał powiedział, że nie ma sensu robić cesarki bo dzieci są strasznie małe i tak nie mają szans na przeżycie a ja szybko je wypluje. Zawieziono mnie na salę gdzie rodziła już jedna kobieta i darła się w niebogłosy. Prosiłam o cesarkę bo usłyszałam, że dzieci mają wtedy większe szanse na przeżycie i dopiero po podpisaniu dziesiątek papierów wykonano mi cesarkę na moje żądanie. Sama cesarka ok, chociaż zszywało mnie chyba 2 lekarzy i do połowy blizna jest ładna a druga połowa wystająca i brzydka. Po urodzeniu dzieci o godzinie 12:15 leżały we wspólnym inkubatorze i czekały do 21:00 na przewiezienie do innego szpitala, który ma oddział neonatologiczny przystosowany do opieki nad wcześniakami. Ten szpital niestety nie ma pojęcia o zajmowaniu się wcześniakami ani odpowiedniego sprzętu. W tym czasie kiedy moje dzieci walczyły o życie w innym szpitalu ja leżałam na sali ze szczęśliwą mamą i jej nowonarodzonym synkiem. Odwiedziła mnie raz pani psycholog, która powiedziała mi tylko, że mam się wypłakać i to mi pomoże a w międzyczasie mama leżąca ze mną na sali dostała jeszcze od niej opiernicz bo wg niej źle zajmowała się synkiem. Zdecydowanie nie polecam i bardzo ostrzegam!!!

robertdzidek
03-06-2014 10:14

Dziecko urodzi się niebawem już czeka na prezenty ze sklepu: Asport-Junior.pl