Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II

Wyspiańskiego 21 43-300 Bielsko-Biała Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 27-12-2014
www.onkologia.bielsko.pl
szpital@onkologia.bielsko.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Michał Baliś (od 2012), neonatologii – Irena Grudziecka (od 1995), położna oddziałowa położnictwa – Teresa Sędzik (od 1987), pielęgniarka oddziałowa neonatologii- Małgorzata Mizik (od 2006),

Stopień referencyjności oddziału położniczego I i neonatologicznego – II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia, telefon kontaktowy: 602 26 22 06

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, wyniki badań krwi. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta w Izbie Przyjęć podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie i po przyjęciu do szpitala podpisuje zgodę na poszczególne zabiegi. Bezpośrednio przed zabiegami kobieta wyraża zgodę ustną lub pisemną. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 3 stanowiskami oddzielonymi parawanem oraz sala jednoosobowa, dostępna bez opłat, tylko do porodów rodzinnych. Do dyspozycji wszystkich rodzących: worek sako i piłka.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu jest omawiany w sali porodowej z położną lub z lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na 2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną. Rodząca może pić ale nie może jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: immersja wodna

- farmakologiczne: środki przeciwbólowe, rozkurczowe, opioidy

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej na boku. Personel,  jeśli wymaga tego sytuacja informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Poród z osobą towarzyszącą możliwy tylko w sali jednoosobowej. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecko. Szpital deklaruje, że pierwsze przystawienie dziecka do piersi możliwe jest zaraz po cesarskim cięciu.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ojciec może przeciąć pępowinę, jeżeli wyrazi życzenie. Wstępna ocena Apgar dokonywana jest na łóżku porodowym. Ocenę tą wykonuje lekarz neonatolog. W trakcie szycia dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Może zostać w oddziale, ile chce. Pierwsza kąpiel odbywa się po 24 godzinach po przyjęciu do oddziału neonatologicznego.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. Po porodzie niektóre kobiety pozostają w oddziale położniczym, inne – noworodkowym. W sumie jest 20 łóżek. W oddziale jest kilka sal trzy-, cztero- i sześcioosobowych, w każdej sali jest łazienka z prysznicem i toaletą. Matki przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Pobyt w oddziale trwa średnio 2-3 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Jeżeli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w innym pomieszczeniu. Matka może uczestniczyć we wszystkich procedurach. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) zawsze mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego. Rodzice mogą być obecni w trakcie szczepień dziecka jeśli o to poproszą. Matki uczone są jak karmić piersią, gdy o to poproszą. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych – przy spadku masy ciała poniżej 10%. Nie można skorzystać z porad doradcy laktacyjnego. Możliwość konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny o każdej porze, w Sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

joa123
22-03-2017 10:14

To był mój pierwszy poród . Rodziłam siłami natury . NIe miałam umówionej położnej,Jestem bardzo zadowolona z porodu ze szpitala i z całej opieki. Miałam przy sobie plan porodu który by w pełni przestrzegany. Położna na każdym kroku informowała mnie co się dzieje, na jakim etapie jesteśmy. Za każdym razem pytano mnie o zgodę na wykonanie badanie. Podczas porodu mogłam korzystać z naturalnych metod łagodzenia bólu. Mąż mógł być przy mnie przez cały czas. Mogłam słuchać własnej muzyki. Położna była przy mnie przez cały czas. Po porodzie miałam kontakt z dzieckiem skóra do skóry przez 2 godziny. Poinstruowano mnie jak karmić piersią. Polecam ten szpital .

alekub
25-07-2016 18:51

Poród - rewelacyjna położna, rewelacyjna pani doktor, sala do powodów rodzinnych, troskliwa opieka. Opieka poporodowa położnych z oddziału noworodkowego tragiczna - zupełny brak pomocy jeżeli chodzi o karmienie, przewijanie noworodka; brak jakiejkolwiek pomocy w przypadku problemów z laktacja - szpitalny laktator nie odciaga pokarmu, a panie polozne zamiast pomoc mi w sciagnieciu pokarmu z piersi, nieudolnie uciskaly je (bol na granicy wytrzymałości), po czym wypuścily z siniakami bez zadnego wsparcia do domu, informując mnie o tym, że karmić piersią nie będę, bo dziecko nie chwyta i jednocześnie wpisujac w wypisie "dziecko karmione piersią". Zawyżanie statystyk i zupełny brak wsparcia!!! Na szczęście w domu dzięki pomocy męża i położnej srodowiskowej na drugi dzień udalo sie ustabilizować laktacje :)

Sabi
22-04-2016 16:15

Dokładnie miesiąc temu urodziłam córeczkę przez cc w tym szpitalu. CC była zaplanowana. Lekarz, który wykonał operację był bardzo sympatyczny i po porodzie przychodził do mnie pytać o samopoczucie. Opieka po porodzie bardzo zadowalająca. Pierwszy poród przez cc przeżyłam w innym mieście i w innym szpitalu. Porównanie jest jak niebo i ziemia. Poleciłabym każdemu ten szpital. Jestem mega zadowolona i doszłam do siebie o wiele wiele szybciej niż po pierwszym cc.

Wyciorova
04-04-2016 21:07

Powinni zamknąć ten szpital zanim dojdzie do tragedii! To co wyprawiają tam z pacjentem jest karygodne!

sheloba
12-05-2015 22:11

Poród siłami natury, w terminie, z własną położną. Sala do porodów rodzinnych dobrze wyposażona (wanna, piłka itp.), ale nie ma żadnej gwarancji, że będzie wolna. W przeciwnym wypadku poród odbywa się na sali dwuosobowej. Personel zaangażowany i pomocny. Wydaje mi się, że umówiona położna nie jest konieczna, choć jestem zadowolona, że mogłam poznać ją wcześniej. Można omówić plan porodu i jest on respektowany. Dwie panie doktor, które miały dyżur profesjonalne i przyjazne. Jako znieczulenie podaje się wyłącznie kroplówkę z paracetamolem. Po porodzie dziecko od razu kładzione jest przy piersi matki i pozostaje aż do urodzenia łożyska i ewentualnego zszycia krocza. Później przebywa się z dzieckiem około dwóch godzin na sali obserwacyjnej. Oddział położniczy odnowiony, choć sale wieloosobowe nie są zbyt komfortowe (w pokojach jest więcej łóżek niż to przewidziano, w związku z czym np. nie wszystkie pacjentki mają dostęp do instalacji przyzywowej). Jedna łazienka przypada na dwa pokoje. Dziecko jest cały czas z matką, ale można je na jakiś czas oddać pod opiekę położnych. Odwiedziny możliwe w czasie dnia w ustalonych godzinach. Położne w większości pomocne, jednak warto wcześniej umówić się z konsultantką laktacyjną, ponieważ różna panie mają różną wiedzę na temat karmienia piersią. Jedzenie - okropne, warto zabezpieczyć sobie posiłki z zewnątrz.

agatkapp
07-03-2015 11:19

Urodziłam tam moje dwie córy i jestem mega zadowolona. Miałam swoja położną i lekarza do ktorego chodziłam w ciąży co znacznie wszystko ułatwia. Polecam z czystym sumieniem. Jesli ktos jest upierdliwy i wszystko mu nie pasuje to bedzie narzekał na kazde warunki. Gdybym rodziła jeszcze raz to napewno tam.

bkp
08-01-2015 22:51

Rodziłam w tym szpitalu bliźniaki, niestety przedwcześnie w 25 tygodniu. Lekarz, który mnie zbadał powiedział, że nie ma sensu robić cesarki bo dzieci są strasznie małe i tak nie mają szans na przeżycie a ja szybko je wypluje. Zawieziono mnie na salę gdzie rodziła już jedna kobieta i darła się w niebogłosy. Prosiłam o cesarkę bo usłyszałam, że dzieci mają wtedy większe szanse na przeżycie i dopiero po podpisaniu dziesiątek papierów wykonano mi cesarkę na moje żądanie. Sama cesarka ok, chociaż zszywało mnie chyba 2 lekarzy i do połowy blizna jest ładna a druga połowa wystająca i brzydka. Po urodzeniu dzieci o godzinie 12:15 leżały we wspólnym inkubatorze i czekały do 21:00 na przewiezienie do innego szpitala, który ma oddział neonatologiczny przystosowany do opieki nad wcześniakami. Ten szpital niestety nie ma pojęcia o zajmowaniu się wcześniakami ani odpowiedniego sprzętu. W tym czasie kiedy moje dzieci walczyły o życie w innym szpitalu ja leżałam na sali ze szczęśliwą mamą i jej nowonarodzonym synkiem. Odwiedziła mnie raz pani psycholog, która powiedziała mi tylko, że mam się wypłakać i to mi pomoże a w międzyczasie mama leżąca ze mną na sali dostała jeszcze od niej opiernicz bo wg niej źle zajmowała się synkiem. Zdecydowanie nie polecam i bardzo ostrzegam!!!

robertdzidek
03-06-2014 10:14

Dziecko urodzi się niebawem już czeka na prezenty ze sklepu: Asport-Junior.pl

patka
07-04-2014 11:48

To był mój pierwszy poród przez CC po terminie 10 dni kilka m-cy temu. Opieka w miarę przyzwoita na sali przy kobietach po porodzie. Największą traumę przeżyłam gdy po 5h od cięcia cesarskiego na siłę kazano mi wstać i iść się samemu wykąpać pod prysznic. Mojego męża wyproszono z sali a pielęgniarka, która kazała mi wstać nie chciała nawet podać mi ręki abym mogła się podnieść z łóżka. Czułam ze jeszcze znieczulenie nie zeszło mi do końca i że nogi mam lekko drętwe. Na moją prośbę o pomoc odburknęła że " jakby każdemu rękę podawała to po paru latach kręgosłup by jej wysiadł". Moje pytanie : to po co wyprosiła mojego męża.... Wstałam ale po tym przeżyciu nie mogłam się ponownie podnieść kilkanaście godzin. W rezultacie dziecka nie miałam przy sobie od początku bo nie byłam odcewnikowana i nie mogłam go karmić. Lekarka od dzieci natarczywie zmuszała mnie do karmienia a ja nie miałam pokarmu przez stres który przeżyłam... Skończyło się to tak, że po powrocie do domu nie karmiłam wogóle piersią - mała nie umiała ssać, nauczyła się na butelce. A tak bardzo bardzo chciałam karmić :( odciągałam pokarm przez 5 m-cy... Przy kolejnym porodzie na pewno wybiore ten szpital ale nie pozwolę aby zmuszano mnie do wstania kiedy nie będę na to gotowa. Moim zdaniem potrzeba min 8h. Mam nadzieję, że trafie na lepszy personel zaraz po porodzie.

sasza
17-02-2014 22:38

Dwa razy rodziłam w tym szpitalu, jeśli znowu będę rodzić to też na pewno tam. Z porodem rodzinnym nie było problemów, personel w porządku (z małymi wyjątkami-ale to jak wszędzie). Szczerze doradzam, żeby mieć swoją położną!