Szpital Wojewódzki

Al. Armii Krajowej 101 43-316 Bielsko-Biała Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 19-01-2015
www.hospital.com.pl
sekretariatl@hospital.com.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Ryszard Roztoczyński, neonatologii – Aleksandra Włodarczyk (od 2007 ), położne oddziałowe: położnictwa – Barbara Sadlik (od 2000), neonatologii – Bożena Urbańska (od 2000).

Stopień referencyjności oddziału położniczego - III, neonatologicznego – I (w szpitalu jest Oddział Petologii Noworodka o III stopniu referencyjności, który przyjmuje noworodki wymagające intensywnej terapii).

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia. Szpital współpracuje ze szkołą rodzenia (jest to prywatna szkoła rodzenia na terenie szpitala). Osoby do kontaktu: Beata Pyjur, tel.: 691 351 229, Małgorzata Osowska, tel.: 604 948 298, Malwina Okrzesik, tel.: 502 127 588, www.szkolarodzenia.bielsko.eu.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, grupa krwi, morfologia, Hbs, wymaz z pochwy. Weryfikacja ubezpieczenie w systemie e-WUŚ. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed operacją ginekologiczną, cięciem cesarskim, zabiegiem ginekologicznym, znieczuleniem do zabiegu oraz na wszystkie zabiegi i czynności wykonywane podczas porodu zawarte w planie porodu. Golenie i lewatywa na życzenie pacjentki, zgodnie z planem porodu.

Trakt porodowy podzielony na 4 boksy i 2 sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących krzesło porodowe, mata, drabinka, wanna.

Wenflon zakładany jest każdej kobiecie zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 3 godziny przez 30 minut lub według potrzeby. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: masaż okolicy krzyżowej, TENS, immersja wodna, zmiany pozycji;

- farmakologiczne: środki przeciwbólowe i rozkurczowe

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne tylko ze wskazań medycznych. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach.Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji (zgodnie z planem porodu).

Możliwy poród w wodzie zakończony urodzeniem dziecka do wody.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym (ograniczenia w porze nocnej oraz ze względu na drugą pacjentkę w dwuosobowym pokoju). W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe zaraz po przywiezieniu pacjentki z sali operacyjnej.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się w trakcie kangurowania, czyli w ciągu 2 godzin po porodzie. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w sali przy matce po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w pierwszej dobie życia dziecka.

Można obejrzeć oddział Połozniczo-Noworodkowy przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 27 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 3 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2-3 dni po porodzie drogami natury, 3-4 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Położne prowadzą edukację i udzielaja wskazówek w zakresie karmienia piersią. Do rozwiązywania problemów laktacyjnych zatrudniony jest również Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem, gdy laktacja nie jest wystarszajaca i/lub jest odnotowany spadek masy ciała poniżej 10% masy urodzeniowej. Codziennych porad w oddziale udziela psycholog i rehabilitant. Odwiedziny do godziny 20, w sali, w której leży matka.

Opłta od osoby towarzyszącej za strój– 25 zł

Indywidualna opieka pielęgnacyjna położnej (na podstawie umowy cywilno-prawnej) - 200-300 zł

1970 Cesarskie cięcia

Nie

Mamuska2011/2016
08-01-2017 12:41

Poród naturalny! Jestem kobieta która moze o Szpitalu wiele napisać albowiem rodziłam 2 razy naturalnie i przeszłam przez wszystkie 3 części na położnictwie i ginekologi. Począwszy od oddziału patologi ciąży po porodówkę, położnictwo, neonatologie i ginekologię. Rodziłam w 08.2011 i 11.2016. Opieka wg mnie na bardzo wysokim poziomie, zarówno lekarzy jak i położnych. Opieka przy porodzie bardzo dobra, a po porodzie miałam wrażenie jakbym była pacjentka ze specjalna opieka. Leżałam w pokoju 1 osobowym. Co chwile ktoś przychodził i pytał czy mi w czymś pomoc, czy sobie radzę, czy nie trzeba mi mleka, kilka razy na dobę przynosily tabletki i okłady na krocze. Pielęgniarki przygotowują dziecko do porannego badania przez pediatrę przy matce, kąpiąc je przy niej I ważąc(wanienka i waga w każdej sali) dziecko kapią pod prysznicem ale lejac wczesniej wodę do wanienki. Jedyna rada by sprawdzić jaka woda myją dziecko. Woda z rana nie jest gorąca, i powinny zanim włożą dziecko sporo jej odpuścić. Ja przy drugim dziecku sprawdzałam temperaturę wody, by mi nie myli dziecka w lodowatej! Pierwsze dziecko trafiło na patologie noworodków a mnie przewieźli na ginekologię. Wyszlismy ze szpitala po 12 dniach. Opieka na neonatologii na najwyższym poziomie. Na ginekologi rowniez dobra opieka matkami ktore sa po porodzie, minusem jest tylko brak łazienek na sali.

Zaneta
07-01-2017 23:13

Ogromna ilość personelu. Zainteresowanie pacjentem, życzliwie odpowiadają na pytania. Mimo nacięcia i bolesnego szycia panie podtrzymywaly na duchu. Można korzystać ze wszystkich metod łagodzenia bólu, położne sugerują różne pozycje indywidualnie do możliwości pacjentki. Sale bardzo czyste, na całym oddziale piękne fotografie dziecięce. Posiłki jak na szpital były w porządku. Polecam, rodziła bym tu drugi raz gdyby się przytrafiło :-)

Monita
03-07-2016 09:33

Planu porodu nikt ze mną nie omawial, rozczarowana jestem toaletą i prysznicem. W toalecie rzadko kiedy był papier, więc lepiej zaopatrzyć się w swój, w łazience brak mydła, ręczników papierowych, myślałam, że takie rzeczy to podstawa, okazuje się, że nie, także lepiej mieć swoje. Leżałam w 2-os.pokoju,łazienkę z toaleta miałam po drugiej str.korytarza,która była wspólna dla 4 pokoi dwuosobowych,wycieczki do toalety lub pod prysznic kończyły się czekaniem w kolejce. Kiedy dzwoniłam po pomoc (w nocy,nad ranem)- nikt nie raczył przyjść:( Ogólnie jeśli chodzi o lekarzy czy położne - wszystko zależy od tego, na jaki zespół się trafi,porodu lekkiego nie miałam, mimo to jestem zadowolona, że mojej córci pomogła przyjść na świat pani dr Ewa Putowska - os.kompetentna, życzliwa,empatyczna.

Ania
09-12-2015 18:29

Niestety ja się bardzo rozczarowałam Szpitalem Wojewódzkim. Za kilka dni mam termin porodu i wierząc w ludzi wybrałam ten szpital nie mając tam żadnego znajomego lekarza ani położnej. Pojechałam na ktg i po tej wizycie już tam nie wrócę. Zostałam potraktowana dosłownie jak śmieć lub człowiek gorszej kategorii. Zarówno pani na izbie przyjęć, jak i pani doktor były nieuprzejme i właściwie nie chciały ze mną rozmawiać. Pielęgniarka co po chwilę informowała wszystkich, że przyszłam z zewnątrz na ktg,co oznaczało, że nie mam tu żadnego lekarza ani położnej lub nikomu nie zapłaciłam, aby tam rodzić. Inne pacjentki traktowano jak boginie, a mnie z łaską obsługiwano. Moja rada dla wszystkich przygotowujących się do porodu: jeżeli nie masz lekarza prowadzącego w szpitalu w którym chcesz rodzić, znajomej położnej lub jakichkolwiek znajomości to licz się z gorszym traktowaniem. A te lekceważenie może wpłynąć na przebieg porodu. Ja ryzykować nie będę.

Ala
10-11-2015 10:12

Opieka w trakcie porodu na najwyższym poziomie. Co prawda znieczulenia ( tego z NFZ ) nie ma ( brak anestezjologa ) ale Panie robią wszystko, aby bolało jak najmniej ( w każdej chwili są dostępne piłki, można pójść pod prysznic, podpiąć stymulator TENSE, który łagodzi trochę ból i relaksuje ). Opieka po porodzie też bez większych zastrzeżeń, panie miłe, służące pomocą i poradą, także laktacyjną. Polecam przed porodem udać się do szkoły rodzenia ( choćby tej weekendowej ) w szpitalu, panie super, można zwiedzić porodówkę i zobaczyć w jakich warunkach będzie się rodzić i dowiedzieć się jakie procedury są stosowane w tym szpitalu.

Marta1991
05-11-2015 20:55

Rodziłam w tym szpitalu w sierpniu swoje pierwsze dziecko siłami natury. Pomimo tego że doszło do nacięcia krocza, jestem bardzo zadowolona zarówno z opieki podczas samego porodu jak i również z tej którą otrzymałam po porodzie. Polecam ten szpital. Nie można mu nic zarzucić. Personel miły, atmosfera fantastyczna...

Mamusia
27-10-2015 19:35

Świetna opieka w czasie porodu i na oddziale położniczym. Czułam się bezpiecznie i wiedziałam, że wszystko będzie dobrze. Mimo, że bardzo bolało, to poród wspominam jako cudowne przeżycie. Położne - super babki, pomocne i bardzo miłe. Polecam porodówkę w Szpitalu Wojewódzkim:)

Iza P
12-08-2015 08:39

Leżałam na patologi ciąży tydzień przed porodem- i tu miałabym wiele do życzenia jeśli chodzi o opiekę- lekarska, bo panie położne były miłe (na 10 może jedna była średnia). Poród w porządku, w 37 tyg zrobili mi cc bo zanikało tętno dzidzi, rana zszyta pięknie zagoiła sie w ekspresowym tempie ;) szybko zareagowali na komplikacje dziecka, krótko mówiąc uratowali życie mojej córce. Opieka po porodzie ... róznie. Problemy były przy pierwszej i drugiej dobie- bo panie miały problem dawać mi mieszankę mm... ale poźniej wszystko było super, bo miałam pokarm :) leżałam tam 10 dni. Polecam tam rodzić, bo nigdzie nie ma kolorowo, a tak chociaż sala szpitalna nie przytłacza swoim wyglądem.

Iza
28-07-2015 21:21

Rodziłam w maju 2015r. Najpierw wylądowałam na patologii gdzie położne nie były za miłe i nie wierzyły mi że mam skurcze krzyżowe, które nie wychodzą na KTG..sam poród był trudny trafiłam na dwie zmiany położnych i pierwsza była do rany przyłóż a druga ani nie pomagała i dobrze że był ze mną mąż. Niestety skończyło się cesarskim cięciem chociaż ordynator chciał poczekać na rozwój wydarzeń to trafiłam na świetnego lekarza który wykonał cesarskie cięcie prawdopodobnie ratując mojego synka od niedotlenienia a mnie pewnie przed gigantycznym pęknięciem.Po porodzie opieka świetna panie położne pomocne i jedynie zawiodłam się na jednej pani doktor pediatrze która chyba pomyliła się z powołaniem i każdej dziewczynie mówiła coś okropnego o jej dzieciątku..

Magdalena
15-06-2015 18:02

Rodziłam siłami natury. Po terminie mialam indukowany poród. Kroplówka rozkręciła akcję porodową i moje skurcze. Mogłam korzystać z wanny która niwelowała ból oraz z dolarganu. Położne zachęcały do aktywnego porodu. Wszystkie były miłe i dopingowały mnie. Nie przeszkadzały im nawet moje krzyki przy bólach partych. Mogłam rodzić klęcząc. Ranę krocza dobrze i profesjonalnie zszyto. Lekarze fantastyczni i profesjonalni. Dziecko od narodzin było cały czas ze mną. Warunki bardzo dobre. Drugie dziecko też będę chciała tu rodzić.