Szpital Wojewódzki

Al. Armii Krajowej 101 43-316 Bielsko-Biała Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-04-2017
www.hospital.com.pl
sekretariatl@hospital.com.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Ryszard Roztoczyński, neonatologii – Aleksandra Włodarczyk (od 2007 ), położne oddziałowe: położnictwa – Barbara Sadlik (od 2000), neonatologii – Bożena Urbańska (od 2000).

Stopień referencyjności oddziału położniczego - III, neonatologicznego – I (w szpitalu jest Oddział Petologii Noworodka o III stopniu referencyjności, który przyjmuje noworodki wymagające intensywnej terapii).

Szpital współpracuje z płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Beata Pyjur, tel.: 691351229, e-mail: beatapyjur@interia.pl, www.szkolarodzenia.bielsko.eu

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży oraz dokument tożsamości; w przypadku planowego cięcia cesarskiego – konsultacja specjalistyczna wraz z dokumentacją. Niezbędne wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu to: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, słuchanie tętna płodu oraz zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. W zależności od decyzji personelu zakładanie wenflonu i badanie KTG.

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 4 stanowiskami, podzielony na boksy. Do dyspozycji rodzących są worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace. W niektórych boksach dostępna jest wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 180 minut, trwa ok. 40 minut. Rodząca może jeść w trakcie porodu, może też pić (wodę).
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, kąpiel lub prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: buscolizyna, no-spa, scopolan, spasticol.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, ale tylko ze wskazań medycznych. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w klęku z pomocą osoby towarzyszącej oraz parcie w pozycji siedzącej. W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Równocześnie szpital deklaruje, że zarówno rodzącej jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w pokoju matki, po kontakcie skóra do skóry, najwcześniej po 2 godzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Również po cięciu cesarskim badanie odbywa się po 2 godzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy lub jest “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest zwykle w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 7 jednoosobowych i 7 dwuosobowych sal z łazienkami, 1 dwuosobowa sala bez łazienki oraz 1 sala z większą ilością łóżek, z łazienką. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Kobiety po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury oraz po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka gdy o to poprosi jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu czy zabiegu. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się  dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której leży matka.

Opłata od osoby towarzyszącej w czasie porodu fizjologicznego za strój w wysokości 25 zł.

Nie

Galladroel1
12-07-2017 07:50
Rok narodzin dziecka: 2017

Rodziłam w Szpitalu Wojewódzkim dwa razy IX 2013/II 2017 i przyznam, że od mojego pierwszego porodu, którego nie wspominam za dobrze (rodziłam 16 h i tak poród zakończył się cc) wiele się zmieniło na korzyść szpitala. Personel do rany przyłóż. Wiadomo to są tylko ludzie, jedni z powołaniem drudzy bez, ale wszyscy starają się by pacjentka odczuła dobrą opiekę. Zwłaszcza, że teraz jest mnóstwo pozwów, więc lekarze i pielęgniarki mają to na uwadze. Ja byłam w szpitalu 2 tygodnie, miałam wielowodzie, dlatego poród w 8 miesiącu był wskazany. Córeczka urodziła się z wrodzonym zapaleniem płuc.Opieka na patologii noworodka na 6+, natomiast opieka na ginekologi -5 (młody personel na +5 ciepłe i miłe, natomiast starsze pielęgniarki bardzo oficjalne i chłodne ale ok). Taka moja wskazówka: dobrze rodzić w szpitalu w którym ma się lekarza prowadzącego lub swoją położną. Wtedy opieka jest lepsza (lepszy przepływ informacji) niż bez "znajomości". Poród jak poród niestety boli, ale o tym na szczęście się szybko zapomina :) Wielki minus za ubikacje, gdyż są brudne, to razi i to bardzo!!! Pozdrawiam wszystkie przyszłe i obecne mamy!

magdalena
30-05-2017 11:26
Rok narodzin dziecka: 2017

Z pewnoscią nie jest to dobre miejsce do rodzenia. Szczególnie jeśli idziesz tam bez swojej położnej (lekarz ci nie pomoże przy i po porodzie). Szpital jest generalnie dobrze wyposażony, choć sprzątanie jest u nich pod dużym znakiem zapytania. Leżałam 3 dni, w tym czasie żadna pani sprzątająca nie ogarnęła łazienki. Leżałam na jakiejś zapomnianej 4osobowej sali poporodowej na trakcie porodowym. Nie bylo tam nawet prysznica, musiałam biegać na drugi koniec korytarza. Oprócz obowiązkowych wizyt ginekologów i neonatologów nikt po porodzie się mną nie interesował, ani dzieckiem, ani karmieniem, ani raną. Przy samym porodzie (poród po godzinie 14, czyli już na dyżurze) panie położne dały mi odczuć że im zawadzam i mogłabym szybciej urodzić bo chcą iść na kawę. Spotkałam się z wieloma przykrymi słowami pod moim adresem i gdyby nie mój mąż, który był ze mną cały czas, nie wiem czy dałabym radę. Nikt ze mną nie omówił planu porodu, choć prosiłam. Zostałam nacięta choć prosiłam o ochronę krocza. Z wanny mnie panie szybko wygoniły, bo szkoda wody, która zresztą była bardzo chłodna. Dobre słowo należy się paniom z noworodków, w ostatni dzień z nimi miałam największy kontakt i dobrze go wspominam. Panie bardzo pomocne, uśmiechnięte i w końcu ktoś kto odpowiada na pytania, a nie fuczy i buczy że w ogóle istniejesz. Nie idżcie tam rodzić.

Mamuska2011/2016
08-01-2017 12:41

Poród naturalny! Jestem kobieta która moze o Szpitalu wiele napisać albowiem rodziłam 2 razy naturalnie i przeszłam przez wszystkie 3 części na położnictwie i ginekologi. Począwszy od oddziału patologi ciąży po porodówkę, położnictwo, neonatologie i ginekologię. Rodziłam w 08.2011 i 11.2016. Opieka wg mnie na bardzo wysokim poziomie, zarówno lekarzy jak i położnych. Opieka przy porodzie bardzo dobra, a po porodzie miałam wrażenie jakbym była pacjentka ze specjalna opieka. Leżałam w pokoju 1 osobowym. Co chwile ktoś przychodził i pytał czy mi w czymś pomoc, czy sobie radzę, czy nie trzeba mi mleka, kilka razy na dobę przynosily tabletki i okłady na krocze. Pielęgniarki przygotowują dziecko do porannego badania przez pediatrę przy matce, kąpiąc je przy niej I ważąc(wanienka i waga w każdej sali) dziecko kapią pod prysznicem ale lejac wczesniej wodę do wanienki. Jedyna rada by sprawdzić jaka woda myją dziecko. Woda z rana nie jest gorąca, i powinny zanim włożą dziecko sporo jej odpuścić. Ja przy drugim dziecku sprawdzałam temperaturę wody, by mi nie myli dziecka w lodowatej! Pierwsze dziecko trafiło na patologie noworodków a mnie przewieźli na ginekologię. Wyszlismy ze szpitala po 12 dniach. Opieka na neonatologii na najwyższym poziomie. Na ginekologi rowniez dobra opieka matkami ktore sa po porodzie, minusem jest tylko brak łazienek na sali.

Zaneta
07-01-2017 23:13

Ogromna ilość personelu. Zainteresowanie pacjentem, życzliwie odpowiadają na pytania. Mimo nacięcia i bolesnego szycia panie podtrzymywaly na duchu. Można korzystać ze wszystkich metod łagodzenia bólu, położne sugerują różne pozycje indywidualnie do możliwości pacjentki. Sale bardzo czyste, na całym oddziale piękne fotografie dziecięce. Posiłki jak na szpital były w porządku. Polecam, rodziła bym tu drugi raz gdyby się przytrafiło :-)

Monita
03-07-2016 09:33

Planu porodu nikt ze mną nie omawial, rozczarowana jestem toaletą i prysznicem. W toalecie rzadko kiedy był papier, więc lepiej zaopatrzyć się w swój, w łazience brak mydła, ręczników papierowych, myślałam, że takie rzeczy to podstawa, okazuje się, że nie, także lepiej mieć swoje. Leżałam w 2-os.pokoju,łazienkę z toaleta miałam po drugiej str.korytarza,która była wspólna dla 4 pokoi dwuosobowych,wycieczki do toalety lub pod prysznic kończyły się czekaniem w kolejce. Kiedy dzwoniłam po pomoc (w nocy,nad ranem)- nikt nie raczył przyjść:( Ogólnie jeśli chodzi o lekarzy czy położne - wszystko zależy od tego, na jaki zespół się trafi,porodu lekkiego nie miałam, mimo to jestem zadowolona, że mojej córci pomogła przyjść na świat pani dr Ewa Putowska - os.kompetentna, życzliwa,empatyczna.

Ania
09-12-2015 18:29

Niestety ja się bardzo rozczarowałam Szpitalem Wojewódzkim. Za kilka dni mam termin porodu i wierząc w ludzi wybrałam ten szpital nie mając tam żadnego znajomego lekarza ani położnej. Pojechałam na ktg i po tej wizycie już tam nie wrócę. Zostałam potraktowana dosłownie jak śmieć lub człowiek gorszej kategorii. Zarówno pani na izbie przyjęć, jak i pani doktor były nieuprzejme i właściwie nie chciały ze mną rozmawiać. Pielęgniarka co po chwilę informowała wszystkich, że przyszłam z zewnątrz na ktg,co oznaczało, że nie mam tu żadnego lekarza ani położnej lub nikomu nie zapłaciłam, aby tam rodzić. Inne pacjentki traktowano jak boginie, a mnie z łaską obsługiwano. Moja rada dla wszystkich przygotowujących się do porodu: jeżeli nie masz lekarza prowadzącego w szpitalu w którym chcesz rodzić, znajomej położnej lub jakichkolwiek znajomości to licz się z gorszym traktowaniem. A te lekceważenie może wpłynąć na przebieg porodu. Ja ryzykować nie będę.

Ala
10-11-2015 10:12

Opieka w trakcie porodu na najwyższym poziomie. Co prawda znieczulenia ( tego z NFZ ) nie ma ( brak anestezjologa ) ale Panie robią wszystko, aby bolało jak najmniej ( w każdej chwili są dostępne piłki, można pójść pod prysznic, podpiąć stymulator TENSE, który łagodzi trochę ból i relaksuje ). Opieka po porodzie też bez większych zastrzeżeń, panie miłe, służące pomocą i poradą, także laktacyjną. Polecam przed porodem udać się do szkoły rodzenia ( choćby tej weekendowej ) w szpitalu, panie super, można zwiedzić porodówkę i zobaczyć w jakich warunkach będzie się rodzić i dowiedzieć się jakie procedury są stosowane w tym szpitalu.

Marta1991
05-11-2015 20:55

Rodziłam w tym szpitalu w sierpniu swoje pierwsze dziecko siłami natury. Pomimo tego że doszło do nacięcia krocza, jestem bardzo zadowolona zarówno z opieki podczas samego porodu jak i również z tej którą otrzymałam po porodzie. Polecam ten szpital. Nie można mu nic zarzucić. Personel miły, atmosfera fantastyczna...

Mamusia
27-10-2015 19:35

Świetna opieka w czasie porodu i na oddziale położniczym. Czułam się bezpiecznie i wiedziałam, że wszystko będzie dobrze. Mimo, że bardzo bolało, to poród wspominam jako cudowne przeżycie. Położne - super babki, pomocne i bardzo miłe. Polecam porodówkę w Szpitalu Wojewódzkim:)

Iza P
12-08-2015 08:39

Leżałam na patologi ciąży tydzień przed porodem- i tu miałabym wiele do życzenia jeśli chodzi o opiekę- lekarska, bo panie położne były miłe (na 10 może jedna była średnia). Poród w porządku, w 37 tyg zrobili mi cc bo zanikało tętno dzidzi, rana zszyta pięknie zagoiła sie w ekspresowym tempie ;) szybko zareagowali na komplikacje dziecka, krótko mówiąc uratowali życie mojej córce. Opieka po porodzie ... róznie. Problemy były przy pierwszej i drugiej dobie- bo panie miały problem dawać mi mieszankę mm... ale poźniej wszystko było super, bo miałam pokarm :) leżałam tam 10 dni. Polecam tam rodzić, bo nigdzie nie ma kolorowo, a tak chociaż sala szpitalna nie przytłacza swoim wyglądem.