Opis placówki
A A A

Arion Szpitale Sp. z o.o Zespół Opieki Zdrowotnej Biłgoraj

ul. Dr Pojaska 5 23-400 Biłgoraj Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-09-2014
Tel: 84 688 22 94
www.arion-szpitale.pl/arion_szpitale_zoz_bilgoraj
sekretariat.bilgoraj@arion-szpitale.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014. Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa - Jarosław Furmanek (od 2009), neonatologii – Piotr Krawiec (od 2012), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Grażyna Szymanik (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego: I

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Grażyna Szymanik  Tel. 84 688 22 18

Izba Przyjęć

Rodząca może obejrzeć oddział położniczy przed porodem, ale tylko w grupie, ramach szkoły rodzenia. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, dokument ubezpieczenia, karta ciąży, grupa krwi, wyniki badań USG, wymaz z pochwy. Plan porodu nie jest załączany do dokumentacji. Rodząca podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie i daje zgodę ustną bezpośrednio przed zabiegami (iniekcje, golenie, nacięcie krocza). Zgoda pisemna jest wyrażana bezpośrednio przed wyłyżeczkowaniem jamy macicy, cesarskim cięciem i znieczuleniem. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie

Trakt porodowy podzielony na 3 boksy i sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzacych: worek sako i piłka.

Poród

Wenflon zakładany jest pacjentce w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli wymaga tego sytuacja. Plan porodu omawiamy jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co cztery godziny. Badania wewnętrzne wykonywane zależnie od potrzeb. Można pić, ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, zmiana pozycji, oddech
- farmakologiczne: leki przeciwbólowe.  
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej. Rodząca informowana jest przez personel o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, gdy sytuacja na to pozwala.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy poród z osobą towarzyszącą i/lub doulą. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie.

Kontakt z dzieckiem

Po porodzie zdrowy noworodek jest kładziony matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 5 do 30 minut. Jednocześnie ważenie i mierzenie odbywa się 5-10 minut po porodzie w kąciku noworodka. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest w punkcie noworodka, w sali porodowej przez lekarza neonatologa. Osoba towarzysząca może być obecna. Pierwsza kąpiel po 6 godzinach od porodu.

Po porodzie

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale są 23, łóżka dla matek z dziećmi. 1 toaleta przypada na 5 łóżek, 1 prysznic na 7 łóżek . Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to odwiedziny regulowane są przez personel. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i 4 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety możliwy jest szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec), jeśli poproszą mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i podczas szczepień.
Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych.
Można skorzystać z porad doradcy laktacyjnego i z porad psychologa. Szpital prowadzi punkt lub poradnię laktacyjną.
Odwiedziny 14.00-19.00 w salach gdzie leżą matki.

Opłaty

Nie ma opłat.

 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
526 Cesarskie cięcia
 
37.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

GabrielaM
08-07-2016 10:26
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

W tym szpitalu wszystko zależy od zmiany na jaką się trafi. Dyskusji nie podlega troskliwość i zaangażowanie lekarzy. Niestety podejście wielu położnych... Delikatnie mówiąc utknęło w okolicach lat 70-90 poprzedniego wieku. To 'ich teren' gdzie praktykantki słyszą by "nie układać się z pacjentkami bo wejdą na głowę" Niestety w tym szpitalu powyżej doby po porodzie nie podaje się leków przeciwbólowych, nawet paracetamolu ponieważ "jest to egoistyczne myślenie o sobie" gdyż "przecież szkodzi to dziecku" Położna na którą trafiłam podczas indukcji oxy była w ciężkim szoku kiedy okazało się że oczekuję żeby pomogła mi poradzić sobie z bólem.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!