Opis placówki
A A A

Arion Szpitale Sp. z o.o Zespół Opieki Zdrowotnej Biłgoraj

ul. Dr Pojaska 5 23-400 Biłgoraj Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 22-03-2017
84 688 22 06
www.arion-szpitale.pl
sekretariat.bilgoraj@arion-szpitale.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jarosław Furmanek (od 2010), neonatologii – Piotr Krawiec (od 2012), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii – Grażyna Szymanik (od 2010).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego  – I.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 2013.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Grażyna Szymanik, tel.: 84 688 22 77, e-mail: g.szymanik@arion-szpitale.pl, strona internetowa: www.arion-szpitale.pl.

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie. Niezbędne wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. W przypadku planowego cięcia cesarskiego dodatkowo badanie elektrolitów.Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu to zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśniania, tętna, temperatury, ważenie), badanie KTG, badanie USG oraz zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. Decyzja o badaniu wewnętrznym oraz o założeniu wenflonu należy do personelu szpitala. Lewatywa oraz golenie krocza wyłącznie na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie
Na oddziale porodowym jest trakt porodowy z dwoma stanowiskami podzielonymi na boksy oraz 1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat.  Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Szpital nie podał informacji o częstotliwości wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może jeść oraz pić (wodę, soki i herbatę) w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład, kąpiel lub prysznic, muzykoterapia, psychoterapia.
- farmakologiczne: znieczulenie zewnątrzoponowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie. Pacjentka ze znieczuleniem może się poruszać.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach lub na boku na łóżku porodowym.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Równocześnie szpital deklaruje, że zarówno rodzącej jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba bliska może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą na to zgodę. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska może być obecna za zgodą ordynatora.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się bezpośrednio po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po dwóch godzinach po narodzinach Osoba bliska może być przy tym obecna.  Badanie w przypadku noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się wtedy, gdy chcą tego rodzice dziecka.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
Na oddziale położniczym są 2 sale dwuosobowe bez łazienek, 1 sala trzyosobowa bez łazienki oraz 3 sale więcej niż trzyosobowe bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Dodatkowo matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki to może być ona z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach (szpital nie sprecyzował w jakich). Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak ciężka choroba psychiczna matki i przyjmowane przez nią leki. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny odbywają się w godzinach 10-20, w sali, w której leży matka.

Opłaty
Brak opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 4 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
623 Cesarskie cięcia
 
50.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
0.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

Milka 87
12-01-2018 14:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

To była 1 ciąża i 1 poród, 2 dni po terminie zrobili mi foleya i podali oxytocyne po dniu z rozwarcia 1 wyszło 3,5 wtedy zrobili mi usg popatrzyli na mnie i stwierdzili że nie dam rady urodzić że przewidywana waga dziecka to 4,5 kg i trzeba ciąć, dali mi papiery do podpisania powiedzieli że jeszcze anestezjolog przyjdzie - nie przyszedł a ja podpisałam zgodę na cc bo zaczęli mnie straszyć a że to był mój I poród byłam zielona i zgodziłam się na wszystko aby dziecko było zdrowe. Na sali operacyjnej spotkałam I raz w życiu anestezjologa kazał mi wziąć głęboki wdech i odpłynęłam, obudziłam się sama na sali goła i bez dziecka zaczęłam krzyczeć gdzie moje dziecko potem ze 3 razy zwracałam miałam problemy z oddychaniem... koszmar! Wolałabym do tego nie wracać.

GabrielaM
08-07-2016 10:26
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

W tym szpitalu wszystko zależy od zmiany na jaką się trafi. Dyskusji nie podlega troskliwość i zaangażowanie lekarzy. Niestety podejście wielu położnych... Delikatnie mówiąc utknęło w okolicach lat 70-90 poprzedniego wieku. To 'ich teren' gdzie praktykantki słyszą by "nie układać się z pacjentkami bo wejdą na głowę" Niestety w tym szpitalu powyżej doby po porodzie nie podaje się leków przeciwbólowych, nawet paracetamolu ponieważ "jest to egoistyczne myślenie o sobie" gdyż "przecież szkodzi to dziecku" Położna na którą trafiłam podczas indukcji oxy była w ciężkim szoku kiedy okazało się że oczekuję żeby pomogła mi poradzić sobie z bólem.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!