Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza

Armii Krajowej 8 11-300 Biskupiec Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
www.szpital-biskupiec.pl
info@szpital-biskupiec.pl

Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016,szpital nie podał statystyk medycznych za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Rafał Potolon (od 2012), neonatologii – Maria Pieszak (od 1986), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii: – Małgorzata Kukawka (od 2005).

Stopień referencyjności oddziału położniczego  i neonatologicznego– I.

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 1997; rok reoceny - 2009 .

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: Małgorzata Kukawka.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego – skierowanie do szpitala, dokument określający grupę krwi.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, posiew GBS, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C). Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.

Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar RR, HR, temperatury, ważenie), badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie USG, lewatywa, golenie krocza.

Na oddziale porodowym są dwie sale jednoosobowe. Szpital nie podał informacji o dostępności sprzętów ułatwiających poród.

Plan porodu omawiany jest często z lekarzem lub położną w izbie przyjęć bądź z lekarzem lub położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres trwania porodu. Kobieta leży na łóżku porodowym.
Badania wewnętrzne wykonywane są co około 120 minut przez lekarza lub położną. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, psychoprofilaktyka
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne na życzenie. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym oraz parcie na boku na łóżku porodowym.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba. W porodzie może towarzyszyć doula. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez około 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż w 2 godziny po narodzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5-10 minutach od narodzin, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Także po  porodzie zabiegowym lub po cesarskim cięciu badanie noworodka odbywa się w kąciku noworodka po 5 - 10 minutach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji lub zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym są trzy sale jednoosobowe z łazienkami oraz dwie sale trzyosobowe z łazienkami. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym lub po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym oraz 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka podczas obchodu. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny). Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnych godzinach w ciągu dnia w sali, w której matka leży, na korytarzu lub w bufecie.

Brak opłat.

- Cesarskie cięcia

- Znieczulenie dolarganem

Aleksandra
16-12-2016 11:38

rodzilam,w,Biskupcu w 2014r. Warunki oraz,opieka na,najwyzszym,poziomie. Byl to moj pierwszy porod. Polozne bardzo sympatyczne, wszystko,mi tlumaczyly. Z calego serca wszystkim polecam !!

Jaaa
10-05-2016 12:11

Gdy wybierałam szpital do porodu sugerowałam się opiniami na tej stronie dlatego sama postanowiłam napisać o moich spostrzeżeniach. Mimo że mieszkam od Biskupca 50km to nie mogłam wybrać lepiej. Rodziłam przez cesarskie cięcie w ciąży wysokiego ryzyka. Czułam się zaopiekowana, mąż zaraz po porodzie kangurował małego, potem dali mi syna na piersi "skóra do skóry", mały nie chciał ssać więc położne bardzo się starały aby nam pomóc, pokazywały jak karmić, pokazywały różne techniki aby zachęcić małego do ssania. Sale są dobrze wyposażone, mimo że było przepełnienie ja ,po cesarce, dostałam sale pojedyńczą. Opieka świetna, lekarze profesjonalni, szczególnie ordynator i Pani neonatolog. Położne cierpliwe i wyrozumiałe. Jak będę rodzić drugie dziecko to tylko w Biskupcu.

Magdalena
19-11-2014 11:36

Rodziłam w czerwcu 2014.To był mój pierwszy poród i muszę powiedzieć że czym więcej czasu upływa od tego momenty i z większą ilością kobiet rozmawiam o ich porodach- tym bardziej pozytywne mam wrażenia. Zostałam przyjęta bardzo dobrze. W prawdzie nikt się nade mną nie rozczulał, ale cały czas był przy mnie ktoś z personelu. Podczas II etapu porodu na sali było dwóch lekarzy i położne. Wszyscy aktywnie mi pomagali. Panowała atmosfera spokoju i komfortu. Lekarze cały czas spokojnie do mnie mówili i wspierali a położna instruowała na bieżąco. Po porodzie otrzymałam jednoosobowy czyściutki pokój z niewiarygodnie wygodnym i przestronnym łóżkiem. Pokój był doskonale wyciszony- nie docierały do mnie żadne dźwięki z porodówek. Położne często się pojawiały i chętnie pomagały. Wyszłam ze szpitala z uśmiechem i na pewno jeśli będę jeszcze rodzić to wrócę do tego szpitala.

aguusek
23-08-2013 21:31

Dzień narodzin mojego dziecka w tym szpitalu był dla mnie i mojego męża istnym horrorem. II faza porodu nie postępowała, więc lekarz kazał szykować mnie do cięcia niestety nie mogli wykonać cesarki bo nie było anestezjologa na dyżurze. Lekarz podszedł do mnie i powiedział, że to już nie chodzi o mnie ale o życie dziecka. Muszę urodzić drogami natury. Więc rozcieli mnie aby założyć próznociąg. Było za ciasno więc strzelił. Kiedy tętno dziecka było bardzo słabe podjęto decyzję, że trzeba dziecko wycisnąć ze mnie. 2 lekarzy na zmianę kładło się na mój brzuch i wypychało małą... horror... Do tego wszystkiego nie podano mi antybiotyku (jestem nosicielką gronkowca) i dziecko zaraziło się ode mnie. Mała była bardzo słaba i prawie 2 tyg była leczona. (Zarażenie gronkowcem w najgorszym przypadku prowadzi do śmierci dziecka). Niektóre położne nie zmieniały rękawiczek podchodząc od jednego dziecka do drugiego. Były panie, które przychodząc z papieroska nie myjąc rąk brały dziecko i takie śmierdzące przystawiały je do piersi... były bardzo niemiłe!!! Jak wchodzę do szpitala oblewa mnie zimny pot i chce mi się ryczeć. Nikomu nie życzę tego co ja musiałam przejść w tym szpitalu(zresztą nie tylko ja...)