Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni. "Szpital Powiatowy" im. bł. Marty Więckiej

Krakowska 31 32-700 Bochnia Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
www.szpital-bochnia.pl
administracja@szpital-bochnia.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Jan Klasa (od 2001), neonatologii – Katarzyna Zych (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa – Anna Bielewicz (od 2010), neonatologii – Anna Jaworska (od 2003).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 2011

Szpital prowadzi i współpracuje bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Bielewicz, tel.: 14 6153366, popoloznictwo@szpitalbochnia.pl, www.szpital-bochnia.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.  Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),  antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. ciśnienia, tętna i , temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.

W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielony na boksy  oraz  1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, stołki porodowe, materace,  prysznic, wanna (w sali jednoosobowej).

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej oraz z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 720 minut, trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu przeźroczyste płyny oraz jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic .
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, w klęku z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się kiedy noworodek wykazuje chęci do ssania. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka, po 2 godzinach od narodzin,  osoba towarzysząca może być przy tym obecna.  Badanie  noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się po 30 minutach, a po cięciu cesarskim po 10 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, może też być “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu kilku godzin.
Pierwsza kąpiel noworodka zgodnie z decyzją matki.

W oddziale porodowym są  2 jednoosobowych sale z łazienkami  oraz 7 dwuosobowych sal z łazienkami .
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka w trakcie obchodu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej na życzenie. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub  ze wskazań medycznych np. duży spadek masy ciała.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11:00-12:00, w sali, w której matka leży.

Brak opłat

Karina C.
09-03-2016 17:39

Po raz drugi już trafiłam na bocheńską porodówkę i dyżur dr Bogusia Marinkovicia - tym razem poród siłami natury do wody. Raz dwa i ani się nie obejrzałam córcia była już ze mną ;) A raczej z nami, bo jeszcze zanim wyszłyśmy z wody mój mąż wraz z synkiem weszli na salę :) Przed porodem kilka dni musiałam spędzić w szpitalu na obserwacji, więc tym bardziej moja opinia jest poparta twardymi dowodami na świetność szpitala. Rewelacja pod każdym względem!

florentine
29-09-2014 22:37

Polecam każdej kobiecie rodzącej szpital w Bochni. Oddział jest nowoczesny i świetne przystosowany. Ma wszystko, co umożliwia poród naturalny. Pomoc położnych nieoceniona. Możliwość rodzenia w wodzie, brak zmuszania do czegokolwiek, podmiotowy stosunek do rodzącej i jej Dziecka. A jednocześnie profesjonalna pomoc w razie kryzysu. Tego wszystkiego doświadczyłam rodząc Córeczkę. Planu porodu, ktory zaproponowałam przestrzegano do tego stopnia, że aż sie zdziwiłam ;) chciałam urodzic w 100% naturalnie i tak tez sie stalo. Wertykalne pozycje możliwe, wręcz zalecane. Po porodzie super opieka, szczególnie ze strony doradcow laktacyjnych. Dzięki pomocy tych pań udało się i karmię piersią, choć początki były opłakane. Jedyny mankament to... jedzenie - dieta zupełnie nienadająca sie dla matki karmiącej..., ale na ten szpitalny standard to już chyba nikt nie poradzi ;) polecam dra Górczewskiego i praktycznie wszystkie położne :) gdybym miała jeszcze kiedykolwiek rodzić to tylko w Bochni.

skrzatek
12-02-2014 11:11

Mój poród odbył się poprzez nieplanowane cesarskie cięcie . Sam poród wspominam raczej jako traumatyczne wydarzenie ale oceniam podejście personelu oraz warunki zatem do rzeczy. Warunki bardzo dobre zaczęłam rodzić na sali z wanna:) miło, czysto, intymnie. Położna cierpliwa, szukająca dla mnie odpowiednich pozycji. Mój lekarz prowadzący (dzięki Bogu miał wtedy dyżur) zatem cesarskie cięcie wykonywał właśnie on. Wszystko odbyło się szybko z tego okresu niewiele pamiętam. Dzieciątka nie dostałam od razu ale parę godzin później. Niestety potem już na oddziale czułam się trochę pozostawiona sama sobie. Pielęgniarki z oddziału noworodków oceniam na plus oczywiście zawsze zdarzają się wyjątki ale tak jest chyba wszędzie. Natomiast niektóre pielęgniarki z położnictwa mogły by wiele nauczyć się o empatii szczególnie do kobiet rodzących pierwsze dziecko. Podsumowując liczba plusów przewyższa minusy zatem polecam.

aga
16-01-2014 19:02

Warunki na porodówce jak i oddziale bardzo dobre. Cały personel bardzo miły, pomocny i fachowy o co niestety w Polsce nie tak łatwo. Jedynym minusem (chociaż to moja subiektywna opinia) jest chęć a raczej niechęć podania zzo. Nie mniej jednak wybrałabym ten szpital jeszcze raz :)

Majka
07-11-2013 10:38

Ja rodziła naturalnie i jestem bardzo zadowolona i z opieki w czasie porodu i po, nie mogę złego słowa powiedzieć.

Karina C.
05-08-2013 13:24

Znakomity personel i komfortowe warunki - tak w wielkim skrócie można powiedzieć o tym szpitalu. W naszym przypadku był to pierwszy poród, rodzinny, siłami natury. Dzięki położnej p. Basi Monecie i lekarzowi przyjmującemu poród dr Marinkoviciowi, a także lekarzowi prowadzącemu całą moją ciążę dr Górczewskiemu bardzo pozytywnie wspominam poród i pobyt z Maleństwem na oddziale ;) Warunki zarówno na porodówce (sala porodów rodzinnych znakomicie wyposażona i przestrzenna), jak i na sali poporodowej (akurat miałam "jedynkę") oceniam bardzo wysoko. Na sali wszelkie niezbędne wyposażenie do pielęgnacji noworodka, duża łazienka. Przez cały pobyt (dwa dni) Dzieciątko przebywało ze mną 24h/dobę. Za każdym razem na wizycie informowano mnie o stanie zdrowia Malucha, wykonywanych badaniach, zaleceniach po wyjściu ze szpitala. Cały personel bardzo życzliwy, pomocny i przede wszystkim wykwalifikowany i godny zaufania! Wyżywienie - smaczne, urozmaicone i dostosowane do zalecanej diety (inna po cc, inna po pn), dość dużo jak dla mnie Dodatkowym plusem jest pełna refundacja ze strony NFZ'tu - za nic nie musieliśmy płacić dodatkowo. Szczerze polecam!

ja
10-01-2013 12:57
Rok narodzin dziecka: 2012

po cesarce ok, ale naturalny juz nie tak dobrze. Kazda pielegniarka mowi co innego na ten sam temat. Troche dziwne sa.