Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni. "Szpital Powiatowy" im. bł. Marty Więckiej

Krakowska 31 32-700 Bochnia Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-10-2014
www.szpital-bochnia.pl
administracja@szpital-bochnia.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Jan Klasa (od 2001), neonatologii – Katarzyna Zych (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa - Anna Bielewicz (od 2010), neonatologii – Anna Jaworska (od 2003).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny 2012

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: II

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia, Tel.: 14 615 33 66, e-mail: oddzialporodowy@szpital-bochnia.pl, www.szpital-bochnia.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty: karta ciąży, dowód ubezpieczenia, dowód osobisty, oryginalny wynik grupy krwi. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Rodząca podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda ustna na nacięcie krocza, zalożenie wenflonu, hegar. Zgoda pisemna na cesarskie cięcie, wszystkie rodzaje znieczulenia. Golenia nie wykonuje się. Lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 4 łóżkami, podzielony na boksy i sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących worek sako i piłka, krzesło porodowe, materac, wanna. Sale jednoosobowe dostępne są dla wszystkich rodzących, bez opłat. W sali jednoosobowej przebiega tylko pierwszy okres porodu, II okres porodu (parcie) odbywa się na sali porodowej lub trakcie porodowym.

Wenflon zakładany w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w Izbie Przyjęć z lekarzem oraz w sali porodowej z położną lub lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas: 1 raz na wstępie, potem osłuchiwanie. Badania wewnętrzne wykonywane są co 1-2 godziny przez położną i co 2-3 godziny przez lekarza. W trakcie porodu można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: poruszanie się, zmiana pozycji, kąpiel w wannie lub prysznic, TENS, słuchanie muzyki, piłka, worek sako, wsparcie osoby bliskiej, masaż;
- farmakologiczne: gaz wziewny i leki przeciwbólowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne bezpłatne tylko ze wskazań medycznych. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
Parcie
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji dowolnie wybranej przez rodzącą. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące nacięcia krocza, parcia w wybranej pozycji, etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać jak długo chce (musi jednak opuścić szpital na noc ponieważ pokoje są w większości dwuosobowe). W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po zakończeniu operacji.
Możliwy jest poród zakończony urodzeniem dziecka do wody.

Kontakt z dzieckiem po porodzie

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki, jeżeli stan dziecka i matki na to pozwala, przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się 2 godziny (lub wcześniej jeżeli rodzice o to proszą) po porodzie w kąciku noworodkowym. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel odbywa się najwcześniej następnego dnia po porodzie, wcześniej jedynie obmycie głowy z krwi jeśli jest taka konieczność.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 25 łóżek w tym 18 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic na 2 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń. Pobyt w oddziale trwa średnio 2-3 dni po porodzie drogami natury, po porodzie zabiegowym w zależności od potrzeb matki i dziecka, 4-5 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala (po 48 godzinach i po wykonaniu testów przesiewowych). Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka własnej. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych (wcześniactwo, choroba dziecka, ciężka żółtaczka, hypoglikemia). Nie ma możliwości konsultacji z doradcą laktacyjnym, ale dwie osoby są w trakcie szkoleń. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny w sali matki w godzinach 14-17 (istnieje możliwość odwiedzin w innych godzinach po wcześniejszym ustaleniu tego z personelem i pacjentką towarzyszącą w sali).

Nie ma opłat.

Karina C.
09-03-2016 17:39

Po raz drugi już trafiłam na bocheńską porodówkę i dyżur dr Bogusia Marinkovicia - tym razem poród siłami natury do wody. Raz dwa i ani się nie obejrzałam córcia była już ze mną ;) A raczej z nami, bo jeszcze zanim wyszłyśmy z wody mój mąż wraz z synkiem weszli na salę :) Przed porodem kilka dni musiałam spędzić w szpitalu na obserwacji, więc tym bardziej moja opinia jest poparta twardymi dowodami na świetność szpitala. Rewelacja pod każdym względem!

florentine
29-09-2014 22:37

Polecam każdej kobiecie rodzącej szpital w Bochni. Oddział jest nowoczesny i świetne przystosowany. Ma wszystko, co umożliwia poród naturalny. Pomoc położnych nieoceniona. Możliwość rodzenia w wodzie, brak zmuszania do czegokolwiek, podmiotowy stosunek do rodzącej i jej Dziecka. A jednocześnie profesjonalna pomoc w razie kryzysu. Tego wszystkiego doświadczyłam rodząc Córeczkę. Planu porodu, ktory zaproponowałam przestrzegano do tego stopnia, że aż sie zdziwiłam ;) chciałam urodzic w 100% naturalnie i tak tez sie stalo. Wertykalne pozycje możliwe, wręcz zalecane. Po porodzie super opieka, szczególnie ze strony doradcow laktacyjnych. Dzięki pomocy tych pań udało się i karmię piersią, choć początki były opłakane. Jedyny mankament to... jedzenie - dieta zupełnie nienadająca sie dla matki karmiącej..., ale na ten szpitalny standard to już chyba nikt nie poradzi ;) polecam dra Górczewskiego i praktycznie wszystkie położne :) gdybym miała jeszcze kiedykolwiek rodzić to tylko w Bochni.

skrzatek
12-02-2014 11:11

Mój poród odbył się poprzez nieplanowane cesarskie cięcie . Sam poród wspominam raczej jako traumatyczne wydarzenie ale oceniam podejście personelu oraz warunki zatem do rzeczy. Warunki bardzo dobre zaczęłam rodzić na sali z wanna:) miło, czysto, intymnie. Położna cierpliwa, szukająca dla mnie odpowiednich pozycji. Mój lekarz prowadzący (dzięki Bogu miał wtedy dyżur) zatem cesarskie cięcie wykonywał właśnie on. Wszystko odbyło się szybko z tego okresu niewiele pamiętam. Dzieciątka nie dostałam od razu ale parę godzin później. Niestety potem już na oddziale czułam się trochę pozostawiona sama sobie. Pielęgniarki z oddziału noworodków oceniam na plus oczywiście zawsze zdarzają się wyjątki ale tak jest chyba wszędzie. Natomiast niektóre pielęgniarki z położnictwa mogły by wiele nauczyć się o empatii szczególnie do kobiet rodzących pierwsze dziecko. Podsumowując liczba plusów przewyższa minusy zatem polecam.

aga
16-01-2014 19:02

Warunki na porodówce jak i oddziale bardzo dobre. Cały personel bardzo miły, pomocny i fachowy o co niestety w Polsce nie tak łatwo. Jedynym minusem (chociaż to moja subiektywna opinia) jest chęć a raczej niechęć podania zzo. Nie mniej jednak wybrałabym ten szpital jeszcze raz :)

Majka
07-11-2013 10:38

Ja rodziła naturalnie i jestem bardzo zadowolona i z opieki w czasie porodu i po, nie mogę złego słowa powiedzieć.

Karina C.
05-08-2013 13:24

Znakomity personel i komfortowe warunki - tak w wielkim skrócie można powiedzieć o tym szpitalu. W naszym przypadku był to pierwszy poród, rodzinny, siłami natury. Dzięki położnej p. Basi Monecie i lekarzowi przyjmującemu poród dr Marinkoviciowi, a także lekarzowi prowadzącemu całą moją ciążę dr Górczewskiemu bardzo pozytywnie wspominam poród i pobyt z Maleństwem na oddziale ;) Warunki zarówno na porodówce (sala porodów rodzinnych znakomicie wyposażona i przestrzenna), jak i na sali poporodowej (akurat miałam "jedynkę") oceniam bardzo wysoko. Na sali wszelkie niezbędne wyposażenie do pielęgnacji noworodka, duża łazienka. Przez cały pobyt (dwa dni) Dzieciątko przebywało ze mną 24h/dobę. Za każdym razem na wizycie informowano mnie o stanie zdrowia Malucha, wykonywanych badaniach, zaleceniach po wyjściu ze szpitala. Cały personel bardzo życzliwy, pomocny i przede wszystkim wykwalifikowany i godny zaufania! Wyżywienie - smaczne, urozmaicone i dostosowane do zalecanej diety (inna po cc, inna po pn), dość dużo jak dla mnie Dodatkowym plusem jest pełna refundacja ze strony NFZ'tu - za nic nie musieliśmy płacić dodatkowo. Szczerze polecam!

ja
10-01-2013 12:57
Rok narodzin dziecka: 2012

po cesarce ok, ale naturalny juz nie tak dobrze. Kazda pielegniarka mowi co innego na ten sam temat. Troche dziwne sa.