Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni. "Szpital Powiatowy" im. bł. Marty Więckiej

Krakowska 31 32-700 Bochnia Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
14 615 34 00
www.szpital-bochnia.pl
administracja@szpital-bochnia.plOpis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Jan Klasa (od 2001), neonatologii – Katarzyna Zych (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa – Anna Bielewicz (od 2010), neonatologii – Anna Jaworska (od 2003).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 2011

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi i współpracuje bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Bielewicz, tel.: 14 6153366, popoloznictwo@szpitalbochnia.pl, www.szpital-bochnia.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.  Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał),  antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. ciśnienia, tętna i , temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest  trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielony na boksy  oraz  1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, stołki porodowe, materace,  prysznic, wanna (w sali jednoosobowej).

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej oraz z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 720 minut, trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu przeźroczyste płyny oraz jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic .
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, w klęku z pomocą osoby towarzyszącej.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody). Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się kiedy noworodek wykazuje chęci do ssania. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka, po 2 godzinach od narodzin,  osoba towarzysząca może być przy tym obecna.  Badanie  noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się po 30 minutach, a po cięciu cesarskim po 10 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, może też być “kangurowany” przez osobę bliską. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu kilku godzin.
Pierwsza kąpiel noworodka zgodnie z decyzją matki.

Po porodzie
W oddziale porodowym są  2 jednoosobowych sale z łazienkami  oraz 7 dwuosobowych sal z łazienkami .
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka w trakcie obchodu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej na życzenie. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub  ze wskazań medycznych np. duży spadek masy ciała.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11:00-12:00, w sali, w której matka leży.

Opłaty
Brak opłat 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 10 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
1077 Cesarskie cięcia
 
37.00%
Nacięcia krocza
 
29.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Lena
05-02-2019 17:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2019

1. całe skrzydło jest nowe, jeszcze nie widać śladów zużycia. Sale porodowe rodzinne są dobrze zorganizowane - choć czasami trzeba poprosić o piłkę czy worek sako, bo są na innej sali. To nieduża niedogodność. W tym czasie ruch na porodówce był na tyle duży, że matki z dziećmi trafiały też na oddział przed porodowy - tam nie ma warunków przystosowanych dla dzieci - np lampy dogrzewające z miejscem do przewijania, szafki z ubrankami dla dzieci- szpital je oferuje i to SUPER sprawa, zlew-wanienka, na salach poporodowych jest też więcej miejsca po prostu. Dodatkowo jest kuchnia gdzie można wysterylizować laktator czy butelkę, jest też "dyżurna" kapusta 2. Położna pani Leokadia jest bardzo miła, cierpliwa, spokojnie tłumaczy, wprowadza taką dobrą, kojącą atmosferę. Lekarz - niestety nie znam nazwiska - też był bardzo miły, doradzał, ale nie zmuszał do niczego. Niestety nie dostałam znieczulenia - o znieczulenie musi wnioskować lekarz, który robił USG pacjentkom z oddziału. Jak się zjawił to okazało się, że tym razem anestezjolog jest niedostępny, bo zajmował się już pacjentką z cc... Ale przez to czekanie okazało się że rozwarcie jest już duże i możemy przejść do parcia. Dla mnie na szczęście było to ulgą samą w sobie. Ale jak widać po raz kolejny przeludnienie na oddziale działa na niekorzyść 3. opiekę nad dziećmi oceniam na 5 - codziennie na obchodzie dzieci są badane, panie od karmienia chodzą od sali do sali, pomagając każdemu. Na oddziale dużą uwagę przykłada się do karmienia piersią. Dzieci z badań wracają w czystej pieluszce i przebrane. Jedyny minus to glukoza. opiekę nad matkami oceniam na 3 - na obchodzie lekarze pytają czy ok i tyle. Jak boli to znaczy że boleć musi. Nikt nie sprawdził szycia krocza. Dopominajcie się uwagi jeśli to konieczne w waszej opinii Plus - wieczorem położna roznosi środki przeciwbólowe dla chętnych. 4. Polecałabym ten szpital: zdecydowanie TAK. Minusy, które zauważyłam wynikają głównie z przeludnienie na oddziałach

Kate_Ks
13-10-2018 12:43
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Niedawno urodziłam swoje pierwsze dziecko w szpitalu bocheńskim. Z czystym sumieniem mogę polecić go wszystkim mamom, które zastanawiają się gdzie rodzić. Leżałam w szpitalu 2 dni przed planowanym terminem powodu z powodu nadciśnienia i podejrzenia makrosomii płodu. Jedynym minusem w tych dniach było "przeludnienie" szpitala. Musiałam co chwilę zmieniać piętro i salę, ale opieka zarówno na 1 jak i 2 piętrze była wspaniała. Nie mogę narzekać na żadną położną lub pielęgniarkę. Po porodzie (cc), który przebiegł bez żadnych komplikacji dzięki wspaniałemu personelowi i dużemu doświadczeniu lekarzy zostałam przewieziona na 3 piętro. Tutaj sprawa się troszkę komplikuje - mam zastrzeżenia do zachowania pewych Pań z działu noworodkowego. Nie chcę wrzucać wszystkich do jednego "wora" ponieważ część Pań tam pracujacych jest wspaniała, ale przynajmniej dwie, wg mnie, bez powołania (pomimo bólu i osłabienia po cc wzięłam swoje maleństwo na noc do swojego pokoju ponieważ miałam watpliwości czy Panie będace akurat na dużurze dobrze się nim zajmą). Jeśli chodzi o warunki socjalne - rewelacja. Pokoje 1 i 2 osobowe z łazienkami, smaczne jedzenie. Generalnie bardzo polecam szpital !

basia
04-12-2017 00:49
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

To był mój trzeci poród w tej placówce, ale pierwszy na nowym oddziale. Warunki oceniam na bdb, podejście personelu też, położne doglądały, pytały czy potrzebuję pomocy, ale też zależy od zmiany (zawsze się trafi ktoś nie w humorze;)). Dostałam wszystko czego potrzebowałam, dla siebie i dla dziecka.POLECAM

Karina C.
09-03-2016 17:39
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Po raz drugi już trafiłam na bocheńską porodówkę i dyżur dr Bogusia Marinkovicia - tym razem poród siłami natury do wody. Raz dwa i ani się nie obejrzałam córcia była już ze mną ;) A raczej z nami, bo jeszcze zanim wyszłyśmy z wody mój mąż wraz z synkiem weszli na salę :) Przed porodem kilka dni musiałam spędzić w szpitalu na obserwacji, więc tym bardziej moja opinia jest poparta twardymi dowodami na świetność szpitala. Rewelacja pod każdym względem!

florentine
29-09-2014 22:37
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Polecam każdej kobiecie rodzącej szpital w Bochni. Oddział jest nowoczesny i świetne przystosowany. Ma wszystko, co umożliwia poród naturalny. Pomoc położnych nieoceniona. Możliwość rodzenia w wodzie, brak zmuszania do czegokolwiek, podmiotowy stosunek do rodzącej i jej Dziecka. A jednocześnie profesjonalna pomoc w razie kryzysu. Tego wszystkiego doświadczyłam rodząc Córeczkę. Planu porodu, ktory zaproponowałam przestrzegano do tego stopnia, że aż sie zdziwiłam ;) chciałam urodzic w 100% naturalnie i tak tez sie stalo. Wertykalne pozycje możliwe, wręcz zalecane. Po porodzie super opieka, szczególnie ze strony doradcow laktacyjnych. Dzięki pomocy tych pań udało się i karmię piersią, choć początki były opłakane. Jedyny mankament to... jedzenie - dieta zupełnie nienadająca sie dla matki karmiącej..., ale na ten szpitalny standard to już chyba nikt nie poradzi ;) polecam dra Górczewskiego i praktycznie wszystkie położne :) gdybym miała jeszcze kiedykolwiek rodzić to tylko w Bochni.

skrzatek
12-02-2014 11:11
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Mój poród odbył się poprzez nieplanowane cesarskie cięcie . Sam poród wspominam raczej jako traumatyczne wydarzenie ale oceniam podejście personelu oraz warunki zatem do rzeczy. Warunki bardzo dobre zaczęłam rodzić na sali z wanna:) miło, czysto, intymnie. Położna cierpliwa, szukająca dla mnie odpowiednich pozycji. Mój lekarz prowadzący (dzięki Bogu miał wtedy dyżur) zatem cesarskie cięcie wykonywał właśnie on. Wszystko odbyło się szybko z tego okresu niewiele pamiętam. Dzieciątka nie dostałam od razu ale parę godzin później. Niestety potem już na oddziale czułam się trochę pozostawiona sama sobie. Pielęgniarki z oddziału noworodków oceniam na plus oczywiście zawsze zdarzają się wyjątki ale tak jest chyba wszędzie. Natomiast niektóre pielęgniarki z położnictwa mogły by wiele nauczyć się o empatii szczególnie do kobiet rodzących pierwsze dziecko. Podsumowując liczba plusów przewyższa minusy zatem polecam.

aga
16-01-2014 19:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Warunki na porodówce jak i oddziale bardzo dobre. Cały personel bardzo miły, pomocny i fachowy o co niestety w Polsce nie tak łatwo. Jedynym minusem (chociaż to moja subiektywna opinia) jest chęć a raczej niechęć podania zzo. Nie mniej jednak wybrałabym ten szpital jeszcze raz :)

Majka
07-11-2013 10:38
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Ja rodziła naturalnie i jestem bardzo zadowolona i z opieki w czasie porodu i po, nie mogę złego słowa powiedzieć.

Karina C.
05-08-2013 13:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2013

Znakomity personel i komfortowe warunki - tak w wielkim skrócie można powiedzieć o tym szpitalu. W naszym przypadku był to pierwszy poród, rodzinny, siłami natury. Dzięki położnej p. Basi Monecie i lekarzowi przyjmującemu poród dr Marinkoviciowi, a także lekarzowi prowadzącemu całą moją ciążę dr Górczewskiemu bardzo pozytywnie wspominam poród i pobyt z Maleństwem na oddziale ;) Warunki zarówno na porodówce (sala porodów rodzinnych znakomicie wyposażona i przestrzenna), jak i na sali poporodowej (akurat miałam "jedynkę") oceniam bardzo wysoko. Na sali wszelkie niezbędne wyposażenie do pielęgnacji noworodka, duża łazienka. Przez cały pobyt (dwa dni) Dzieciątko przebywało ze mną 24h/dobę. Za każdym razem na wizycie informowano mnie o stanie zdrowia Malucha, wykonywanych badaniach, zaleceniach po wyjściu ze szpitala. Cały personel bardzo życzliwy, pomocny i przede wszystkim wykwalifikowany i godny zaufania! Wyżywienie - smaczne, urozmaicone i dostosowane do zalecanej diety (inna po cc, inna po pn), dość dużo jak dla mnie Dodatkowym plusem jest pełna refundacja ze strony NFZ'tu - za nic nie musieliśmy płacić dodatkowo. Szczerze polecam!

ja
10-01-2013 12:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

po cesarce ok, ale naturalny juz nie tak dobrze. Kazda pielegniarka mowi co innego na ten sam temat. Troche dziwne sa.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!