Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Gminny w Bogatyni

Szpitalna 16 59-920 Bogatynia Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-07-2014
Tel. 75 773 20 31
www.zozbogatynia.pl
kancelaria@zozbogatynia.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Marczak (od 2010), neonatologii – Gertruda Kaczyńska (od 2012), położna oddziałowa położnictwa – Jadwiga Pawlik (od 2001), pielęgniarka oddziału neonatologii – Barbara Kita-Gebauer (od 2003).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Jadwiga Pawlik, tel. kom.: 693 818 458, e-mail: j.pawlik@poczta.onet.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży wyniki morfologii krwi, moczu, GBS, WR i Hbs. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgodę ustną wyraża bezpośrednio przed zabiegami. O goleniu decyduje personel, lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi niską ścianką. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu jest omawiany, jeśli czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godz. przez 15-20 minut. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godz. przez położną. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: immersja wodna, prysznic, masaż
- farmakologiczne: leki przeciwbólowe, opiaty
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej mogą towarzyszyć w porodzie tylko osoby z nią spokrewnione. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe w zależności od stanu ogólnego kobiety najczęściej w okresie 2 godz. od narodzin.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 5-30 min. Pierwsze karmienie odbywa się 5-30 min. od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, 30 min. do 2 godz. po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel 24 godzinach od narodzin.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 7 łóżek. 1 w.c. przypada na 2 łożka. 1 prysznic na 3 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 4 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią, gdy o to poproszą. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w sytuacji, kiedy matka jest leczona albo kiedy nie ma pokarmu. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem. Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

lili
01-01-2017 20:58

Szpital taki niby zachwalany a z kim nie rozmawiać to ma przykre doświadczenia z tego szpitala..Opieka podczas porodu przyznam że wypada OK ale za to opieka poporodzie ze strony pielęgniarek noworodkowych oraz lekarzy P.Śliwko i P.Załuckiej MAKABRA..niepowinno wogóle ich tam być..

ewka-87-87
01-10-2013 09:11
Rok narodzin dziecka: 2011

Dwa razy rodziłam w tym szpitalu. W 2011 i w 2012 roku. Opieka w czasie porodu jest bardzo dobra. Po porodzie można liczyć na pomoc w karmieniu piersią oraz podczas kąpieli noworodka. Niestety jeżeli chodzi o samą sale porodową jest mało intymna. Dwa łóżka oddzielone od siebie tylko niską ścianką. Jeżeli obok rodzi druga kobieta - wszystko słychać. Nie korzystałam ze znieczulenia, ale wiem, że jest dostępne bezpłatnie. Mąż towarzyszył mi podczas obu porodów bez problemu. Niestety nie było bezpośredniego kontaktu z dzieckiem tzw. "skóra do skóry" od razu po porodzie.

Gabriela
19-11-2012 17:03
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu i jestem zadowolona. Był to mój pierwszy poród i naprawdę mogę z czystym sumieniem polecić ten szpital. Może nie ma tam jakiegoś super nowoczesnego wystroju ale na plus jest bardzo miła obsługa i atmosfera a to chyba najważniejsze.

gabiii
16-11-2012 11:16
Rok narodzin dziecka: 2012

Mała placówka ale zdecydowanie polecam. Opieka podczas porodu bdb, zarówno ze strony lekarza jak i położnej. Jest możliwość skorzystania ze znieczulenia podczas porodu. Mąż był cały czas przy mnie i nikt nie robił z tego problemu. Wychodził tylko na czas badania, ale był o wszystkim informowany przez lekarza. Opieka po porodzie również na wysokim poziomie. Panie pomagają przy maluszkach, uczą jak karmić, przewijać, ubierać, kąpią i odpowiadają na wszystkie pytania. Miło wspominam pobyt. Polecam!