Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Gminny w Bogatyni

Szpitalna 16 59-920 Bogatynia Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-08-2017
Tel. 75 773 20 31
www.zozbogatynia.pl
polozniczy@zozbogatynia.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Marczak (od 2010), neonatologii – Gertruda Kaczyńska (od 2012), położne oddziałowe: położnictwa – Mariola Chrzanowska (od 2015), neonatologii – Barbara Kita-Gebauer (2003).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Jadwiga Pawlik, tel. 693818458, e-mail: polozniczy@zozbogatynia.pl, www.zozbogatynia.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego: skierowanie ze wskazaniem do cięcia cesarskiego od innych specjalistów (np. okulisty, ortopedy).
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego: wyniki badań dodatkowych w zależności od wskazań do cięcia cesarskiego. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, lewatywa, golenie krocza, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, EKG.

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe. Szpital nie podał informacji na temat dostępnych sprzętów pomocnych podczas porodu.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej, z położną w izbie przyjęć, z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 15 minut. Szpital nie podał informacji jak często wykonywane są badania wewnętrzne.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, gorzką herbatę. Rodząca może jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, rozmowa z rodzącą.
- farmakologiczne: leki rozkurczowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki na łóżku porodowym, w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się niezwłocznie po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki; po 2 godzinach od narodzin, osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 5-10 minutach, po cięciu cesarskim po 11-30 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji, jest “kangurowany” przez osobę bliską oraz jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli noworodka decyduje opiekun.

W oddziale położniczym jest 1 jednoosobowa sala z łazienką, 3 dwuosobowe sale z łazienkami i 1 trzyosobowa sala z łazienką.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę opiekuna. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach, o każdej porze w ciągu dnia; w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

lili
01-01-2017 20:58

Szpital taki niby zachwalany a z kim nie rozmawiać to ma przykre doświadczenia z tego szpitala..Opieka podczas porodu przyznam że wypada OK ale za to opieka poporodzie ze strony pielęgniarek noworodkowych oraz lekarzy P.Śliwko i P.Załuckiej MAKABRA..niepowinno wogóle ich tam być..

ewka-87-87
01-10-2013 09:11
Rok narodzin dziecka: 2011

Dwa razy rodziłam w tym szpitalu. W 2011 i w 2012 roku. Opieka w czasie porodu jest bardzo dobra. Po porodzie można liczyć na pomoc w karmieniu piersią oraz podczas kąpieli noworodka. Niestety jeżeli chodzi o samą sale porodową jest mało intymna. Dwa łóżka oddzielone od siebie tylko niską ścianką. Jeżeli obok rodzi druga kobieta - wszystko słychać. Nie korzystałam ze znieczulenia, ale wiem, że jest dostępne bezpłatnie. Mąż towarzyszył mi podczas obu porodów bez problemu. Niestety nie było bezpośredniego kontaktu z dzieckiem tzw. "skóra do skóry" od razu po porodzie.

Gabriela
19-11-2012 17:03
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu i jestem zadowolona. Był to mój pierwszy poród i naprawdę mogę z czystym sumieniem polecić ten szpital. Może nie ma tam jakiegoś super nowoczesnego wystroju ale na plus jest bardzo miła obsługa i atmosfera a to chyba najważniejsze.

gabiii
16-11-2012 11:16
Rok narodzin dziecka: 2012

Mała placówka ale zdecydowanie polecam. Opieka podczas porodu bdb, zarówno ze strony lekarza jak i położnej. Jest możliwość skorzystania ze znieczulenia podczas porodu. Mąż był cały czas przy mnie i nikt nie robił z tego problemu. Wychodził tylko na czas badania, ale był o wszystkim informowany przez lekarza. Opieka po porodzie również na wysokim poziomie. Panie pomagają przy maluszkach, uczą jak karmić, przewijać, ubierać, kąpią i odpowiadają na wszystkie pytania. Miło wspominam pobyt. Polecam!