Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

Jeleniogórska 4 59-700 Bolesławiec Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 11-06-2014
Tel. 75 738 00 00
www.spzoz.boleslawiec.pl
sekretariat@zozbol.eu

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Helena Szwaj-Moreno (od 2008), neonatologii – Daria Sadczuk (od 2011), położne oddziałowe: położnictwa – Agata Szocińska (od 2007), neonatologii – Lilianna Paczkowska (od 1997).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Małgorzata Karasiewicz, tel. kom.: 601 857 363, e-mail: karaska66@wp.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, legitymacja ubezpieczeniowa, karta ciąży, grupa krwi, GBS. Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi, które nie zostały wymienione przez oddział. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

3 jednoosobowe sale dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinka, materac.

Wenflon zakładany jest każdej kobiecie zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 min. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godz. przez lekarza. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: prysznic, masaż (przez partnera)
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe
Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji dowolnej, najczęściej leżącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. W porodzie może uczestniczyć doula, tylko gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi po zabiegu możliwe po 1 godz. od narodzin.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie min. 2 godz. Pierwsze karmienie odbywa się po 5 min. od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez położną. Oddział deklaruje, że nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem trwa 2 godz., chociaż dziecko jest zabierane od matki w trakcie szycia krocza. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godz. od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w 2. dobie życia dziecka.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 12 łóżek, z czego 5 dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 3 łóżka, 1 prysznic na 3 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cesarskim cięciu. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poproszą. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem. Na oddziale nie ma psychologa, ale jest możliwość konsultacji z psychologiem szpitalnym.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

didi
29-01-2017 19:49

Jestem bardzo zadowolona z opieki przy porodzie jak i po. Cudowne położne, bardzo wspierają podczas porodu i pomagają tuż po nim. Opieka lekarska także była jak najbardziej w porządku. Zdecydowanie polecam !!

annairda
04-01-2017 13:20

Wspaniałe, pomocne i miłe położne oraz cały personel. Polecam w 100%!

natmik
13-11-2014 15:45
Rok narodzin dziecka: 2012

nie polecam! chyba ze ktoś jest gotowy na rzeźnie i dochodzenie do siebie po porodzie naturalnym 5 miesięcy. za wszelka cenę położne i lekarze chca prowadzić poród naturalny. to że nie było u mnie postepu 3 fazy porodu a ja pokazywałam, ze mam siłę, kazano mi przeć przez ponad 3 godziny! w każdym innym szpitalu dawno zrobiono by mi cesarkę, ale nie w Bolesławcu. przez te kilka godzin parcia dziecko nie posunęło sie ani troche w koncu mądra Pani doktor położyła mi sie całym ciałem na brzuchu i zaczęła wyciskać małą, z bólu o mało nie umarłam zostałam cała porozrywana i ponacinana. założono mi kilkadziesiąt szwów, po których wewnątrz zrobiły mi sie zrosty i musiałam mieć zabieg wycinania tego. jeśli się jednak zdecydujecie na ten szpital to moja rada: jeśli coś idzie nie tak, to rozpłaczcie się i mówcie ze nie macie siły, wtedy nie beda mieli wyjścia.

dorota
13-01-2014 20:43

Poród prowadzony sprawnie, profesjonalnie. Opieka lekarza (pani Kaczurowskiej) i położnej (pani Ziemba) perfekcyjna podczas całego porodu i pobytu w szpitalu. Trzeci poród:-)

kasia
10-01-2014 12:23

Rewelacyja opieka, przed, w trakcie i po porodzie. Polecam

mala.ma
21-11-2013 15:11

Bardzo dobra opieka lekarska i przede wszystkim położnych. Bardzo sympatyczne i pomocne Panie :)

asiek29
23-10-2013 12:07

Polecam zarówno szpital jak i szkołę rodzenia. Poród naturalny z partnerem- pomocne zarówno położne jak i lekarze. Miła atmosfera (położna nawet mi fajną muzykę puszczała), sale rooming-in wyposażone bardzo dobrze, jedynie łazienki na minus- ale może szpital wyremontuje. Ja trafiłam akurat na miłą panią z noworodków, która pomogła na problemy z laktacją. I najważniejsze szpital pracuje wg najnowszych wytycznych, czyli aktywny poród, brak opłat za poród rodzinny, 2h z dzieckiem zaraz po urodzeniu (dziecko na brzuchu i pierwsze karmienie), później również dziecko jest z matką na sali. Koleżanki z dużych miast narzekały na swoje szpitale, a ja Bolesławiec mogę tylko pochwalić.

Anna
31-08-2013 11:40

Bardzo dobra opieka lekarzy i przede wszystkim położnych. Bardzo sympatyczne i pomocne Panie :) Duzym plusem jest dbanie o czystość przez Panie salowe. Polecam przyszłym mamom ten szpital.

GPiJ
08-06-2013 12:49

Wszystko bardzo pięknie. Dobrze wspominam zarówno poród, jak i pobyt w szpitalu. Jedynie niektóre panie na noworodkach są baaardzo niemile. Mówią jedno, robią drugie. Nie ułatwiają uniknięcia momentów depresyjnych u młodej matki. Na szczęście są GENIALNE POŁOŻNE, które zawsze przychodzą z pomocą, nawet jeśli nie jest to wpisane w ich kompetencje.

Cecil
13-05-2013 09:30
Rok narodzin dziecka: 2011

Polecam szpital. Miła i fachowa obsługa, położne pomocne. Korzystałam z gazu rozweselającego i ogólnie uznaję porób za dobry. Może nie ma złotych klamek ale jest czysto i schludnie. Szkoła rodzenia na najwyższym poziomie. POLECAM