Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu

Jeleniogórska 4 59-700 Bolesławiec Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-08-2017
Tel. 75 738 00 00
www.zozbol.eu
sekretariat@zozbol.eu

Ordynatorzy: położnictwa – Helena Szwaj-Moreno (od 2008), neonatologii – Daria Sadczuk (od 2011), położne oddziałowe: położnictwa – położnictwa – Agata Szocińska (od 2008), neonatologii – Lilianna Paczkowska (od 1997).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Małgorzata Karasiewicz, tel. 75 738 00 83, e-mail: ginekologia@spzoz.boleslawiec.pl; www.zozbol.eu.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna,, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, pomiar miednicy małej, pomiar brzucha.
- w zależności od sytuacji: badanie KTG.

W oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, materace; w niektórych salach jednoosobowych: piłki, drabinki.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 20 minut. Nie jest ustalona częstotliwość badania wewnętrznego. Rodząca może pić w trakcie porodu płyny przejrzyste, ale nie może jeść.

- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki z pomocą osoby bliskiej, w klęku z pomocą osoby towarzyszącej. W szpitalu nie jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca nie może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula (jeżeli rodząca jest sama). Osoba bliska może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie oraz w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się zaraz po porodzie. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w innym pomieszczeniu, po 2 godzinach po narodzinach, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 5-10 minutach, po cięciu cesarskim po 5-10 minutach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
O czasie pierwszej kąpieli noworodka decyduje opiekun.

W oddziale położniczym są 2 jednoosobowe sale bez łazienek, 1 dwuosobowa sala z łazienką, 2 dwuosobowe sale bez łazienek, 1 sala więcej niż trzyosobowa z łazienką, 1 sala więcej niż trzyosobowa bez łazienki.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu (np. szczepieniu). Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i lekarze. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach, o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

didi
29-01-2017 19:49

Jestem bardzo zadowolona z opieki przy porodzie jak i po. Cudowne położne, bardzo wspierają podczas porodu i pomagają tuż po nim. Opieka lekarska także była jak najbardziej w porządku. Zdecydowanie polecam !!

annairda
04-01-2017 13:20

Wspaniałe, pomocne i miłe położne oraz cały personel. Polecam w 100%!

natmik
13-11-2014 15:45
Rok narodzin dziecka: 2012

nie polecam! chyba ze ktoś jest gotowy na rzeźnie i dochodzenie do siebie po porodzie naturalnym 5 miesięcy. za wszelka cenę położne i lekarze chca prowadzić poród naturalny. to że nie było u mnie postepu 3 fazy porodu a ja pokazywałam, ze mam siłę, kazano mi przeć przez ponad 3 godziny! w każdym innym szpitalu dawno zrobiono by mi cesarkę, ale nie w Bolesławcu. przez te kilka godzin parcia dziecko nie posunęło sie ani troche w koncu mądra Pani doktor położyła mi sie całym ciałem na brzuchu i zaczęła wyciskać małą, z bólu o mało nie umarłam zostałam cała porozrywana i ponacinana. założono mi kilkadziesiąt szwów, po których wewnątrz zrobiły mi sie zrosty i musiałam mieć zabieg wycinania tego. jeśli się jednak zdecydujecie na ten szpital to moja rada: jeśli coś idzie nie tak, to rozpłaczcie się i mówcie ze nie macie siły, wtedy nie beda mieli wyjścia.

dorota
13-01-2014 20:43

Poród prowadzony sprawnie, profesjonalnie. Opieka lekarza (pani Kaczurowskiej) i położnej (pani Ziemba) perfekcyjna podczas całego porodu i pobytu w szpitalu. Trzeci poród:-)

kasia
10-01-2014 12:23

Rewelacyja opieka, przed, w trakcie i po porodzie. Polecam

mala.ma
21-11-2013 15:11

Bardzo dobra opieka lekarska i przede wszystkim położnych. Bardzo sympatyczne i pomocne Panie :)

asiek29
23-10-2013 12:07

Polecam zarówno szpital jak i szkołę rodzenia. Poród naturalny z partnerem- pomocne zarówno położne jak i lekarze. Miła atmosfera (położna nawet mi fajną muzykę puszczała), sale rooming-in wyposażone bardzo dobrze, jedynie łazienki na minus- ale może szpital wyremontuje. Ja trafiłam akurat na miłą panią z noworodków, która pomogła na problemy z laktacją. I najważniejsze szpital pracuje wg najnowszych wytycznych, czyli aktywny poród, brak opłat za poród rodzinny, 2h z dzieckiem zaraz po urodzeniu (dziecko na brzuchu i pierwsze karmienie), później również dziecko jest z matką na sali. Koleżanki z dużych miast narzekały na swoje szpitale, a ja Bolesławiec mogę tylko pochwalić.

Anna
31-08-2013 11:40

Bardzo dobra opieka lekarzy i przede wszystkim położnych. Bardzo sympatyczne i pomocne Panie :) Duzym plusem jest dbanie o czystość przez Panie salowe. Polecam przyszłym mamom ten szpital.

GPiJ
08-06-2013 12:49

Wszystko bardzo pięknie. Dobrze wspominam zarówno poród, jak i pobyt w szpitalu. Jedynie niektóre panie na noworodkach są baaardzo niemile. Mówią jedno, robią drugie. Nie ułatwiają uniknięcia momentów depresyjnych u młodej matki. Na szczęście są GENIALNE POŁOŻNE, które zawsze przychodzą z pomocą, nawet jeśli nie jest to wpisane w ich kompetencje.

Cecil
13-05-2013 09:30
Rok narodzin dziecka: 2011

Polecam szpital. Miła i fachowa obsługa, położne pomocne. Korzystałam z gazu rozweselającego i ogólnie uznaję porób za dobry. Może nie ma złotych klamek ale jest czysto i schludnie. Szkoła rodzenia na najwyższym poziomie. POLECAM