Opis placówki
A A A

Talefe Mogesie NZOZ Centrum Ginekologiczno-Położnicze

Moniuszki 13 14-500 Braniewo Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-08-2017
55 620 83 88
centrumgin-pol.braniewo@o2.pl


Oddział ginekologiczno-położniczy został zamknięty w 2015

Ordynatorzy: położnictwa – Talefe Mogesie, neonatologii – Hanna Piotrowska (funkcję pełni od ok. 30 lat), pielęgniarka oddziałowa położnictwa i  neonatologii – Zofia Felczek  (od 2011).


Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I


Szkoła Rodzenia


Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Zofia Felczek, tel.: 55 620 83 89 


Izba Przyjęć


Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem, jeśli jest taka możliwość. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży z wynikami badań (ew. wypisy ze szpitala), badanie wymazu pochwy (badanie bakteriologiczne), grupa krwi, wynik HBS, WR. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda ustna i pisemna bezpośrednio przed zabiegami. Golenie i lewatywa nie u wszystkich, ale o tym decyduje personel.


Warunki i wyposażenie 


Trakt porodowy z dwoma stanowiskami przedzielonymi parawanem, brak sali jednoosobowej. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinka, materace, wanna z hydromasażem, prysznic, muzyka relaksacyjna. 


Poród 


Wenflon jest zakładany tylko jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest w Izbie przyjęć z położną i lekarzem, w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 – 3 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 1 – 2 godziny przez położną. Można pić, ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności. Dostępne sposoby łagodzenia bólu:


- niefarmakologiczne: immersja wodna, masaż, prysznic, aktywność fizyczna;


- farmakologiczne: brak danych.


Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.


Parcie:


II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, gdy sytuacja na to pozwala.


Poród z osobą towarzyszącą


Możliwy poród z więcej niż jedną osobą towarzyszącą. Doula może uczestniczyć w porodzie. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie, ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna i nie może kangurować dziecka. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po ok. 2 godzinach od narodzin.


Kontakt z dzieckiem 


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 5 i do 30 minut. Pierwsze karmienie odbywa się w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest w sali porodowej przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ojciec może przeciąć pępowinę. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5 – 10 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w pierwszej dobie życia. Przy zielonych wodach płodowych – bardzo szybko.


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 15 łóżek. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 3 – 4 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to jej odwiedziny regulowane są przez personel. Pobyt na oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i 3 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Na swoją prośbę matka lub ojciec mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki lub ze wskazań medycznych (brak pokarmu, duży spadek masy ciała). Oddział nie prowadzi poradni laktacyjnej. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem na oddziale. Odwiedziny 15-18, w sali, w której leży matka.  


Opłaty


Nie ma opłat.


 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
302 Cesarskie cięcia
 
41.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

lanna
30-10-2014 20:10
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

No cóż, tragedia mówiąc prosto. Warunki kiepskie, no ale nie to jest przy prowadzeniu porodu najważniejsze, co mam do zarzucenia: -brak informacji wyjaśniających przeprowadzane procedury albo podawane leki (jakie? po co?), o wszystko trzeba się dopytywać po kilka razy aż łaskawie odpowiedzą albo i nie -nacinanie krocza no to już chyba standard porodowy -brak możliwości wyboru pozycji w II fazie porodu -niezgodne z prawem pacjenta wypraszanie osoby towarzyszącej podczas badań czy rozmów z lekarzem -oksytocyna "lekiem na całe zło" -nadmierna medykalizacja porodu, całkowite odejście od naturalnego porodu -prześcieradło po porodzie tylko 1 na cały pobyt, nie ma możliwości zmiany!!!!! kosz na śmieci w łazience przez 2 dni pobytu nie opróżniany!!! -jedzenie no wiadomo jak to w szpitalach Polskich Ogólnie mam wrażenie,ze łaskę robią zajmując sie tobą i twoim dzieckiem prowadząc poród, na plus to,że pielęgniarka noworodkowa przemiła, cierpliwa, ciepła -

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!