Opis placówki
A A A

Zespół Opieki Zdrowotnej w Brodnicy

Wiejska 9 87-300 Brodnica Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 31-07-2017
56 668 91 74
www.zozbrodnica.pl
sekretariat@zozbrodnica.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – lek.med.Maciej Stuczyński (od 2003), neonatologii – lek.med. Robert Skowronek  (od 2013), położne oddziałowe: położnictwa – mgr Iwona Strugarek  (od 2016), neonatologii – Ewa Zulewska  (1993).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi  bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Wioletta Brdak, sekretariat@zozbrodnica.pl, www.zozbrodnica.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego: skierowanie do szpitala, inne dokumenty: wynik gr.krwi-oryginał.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, omówienie planu porodowego, sposobów łagodzenia bólu.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Poród
Plan porodu omawiany jest czasami z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas przez 20 minut.  Nie ma ustalonej częstotliwości wykonywania badań wewnętrznych.
Rodząca może pić w trakcie porodu płyny przezroczyste, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: praca z oddechem, kąpiel/prysznic
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej,.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze)  odbywa się w oddziale neonatologii najwcześniej po 2 godzinach,, po cięciu cesarskim po 30 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 7 dwuosobowych sal z łazienkami
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeśli o to poprosi, opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka po każdym badaniu, zabiegu, przy wypisie oraz na każdą prośbę.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną. Porad laktacyjnych udzielają położne oraz doradcy laktacyjni. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej na życzenie.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki/opiekuna lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 11:00-12:00, w sali, w której leży matka. 

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
648 Cesarskie cięcia
 
33.00%
Nacięcia krocza
 
8.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

paulina1993
10-01-2018 11:52
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Bardzo dobra i fachowa opieka przed, w trakcie i po porodzie. Na jedzenie nie moge zlego słowa powiedziec. Opieka nas synkiem cudowna.

hana80
09-01-2014 10:11
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Nie kojarzę w szpitalu piłki sako ale może dlatego że cały poród trwał 3h-od przyjazdu do szpitala. W szpitalu brak sali do odwiedzin.Co powoduje tabuny odwiedzających na salach ( nikt tego nie kontroluje) szpital nie wypuszcza dzieci z żółtaczką

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!