Opis placówki
A A A

Zespół Opieki Zdrowotnej w Brodnicy

Wiejska 9 87-300 Brodnica Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-04-2015
56 6668 91 100
www.zozbrodnica.webc.pl
sekretariat@zozbrodnica.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2015.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa – Maciej Stuczyński (od 2004),  neonatologii – Robert Skowronek (od 2013), położna oddziałowa położnictwa – Hanna Domżalska (od 1996),  pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Ewa Zulewska  (od 1997).


Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I


Szkoła Rodzenia


Szpital współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Iwona Strugarek, tel.: 696 706 121


Izba Przyjęć


Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, grupa krwi, wyniki ostatnich badań. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Rodząca podpisuje zgodę pisemną bezpośrednio przed zabiegami (nie podana jakimi). Nie ma golenia ani lewatywy.


Warunki i wyposażenie 


Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, nowoczesne łóżko porodowe. 


Poród 


Wenflon jest zakładany tylko jest jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu nie jest omawiany, bo pacjentki go nie mają. Ocena stanu płodu dokonywana przez osłuchiwanie. Badania wewnętrzne wykonywane są co 15 minut przez położną. Można pić ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności. 


Dostępne sposoby łagodzenia bólu:


- niefarmakologiczne: masowanie okolicy krzyżowej, przyjmowanie różnych pozycji wertykalnych;


- farmakologiczne: gaz wziewny.


Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. 


Parcie:


II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.


Poród z osobą towarzyszącą


Możliwy poród z osobami towarzyszącymi. Zarówno rodzącej jak i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać ile chce, również na oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia może być obecna doula. Ojciec nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe ok. 30 minut od operacji.


Kontakt z dzieckiem 


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki lub w kąciku noworodka przez lekarza neonatologa lub pielęgniarkę neonatologiczną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ojciec, jeśli wyrazi takie życzenie, może przeciąć pępowinę. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po 24 godzin od porodu.


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. Na oddziale jest 15 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 4 łóżka i 1 prysznic przypada na 7 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale trwa 2 dni po porodzie drogami natury, 3 po porodzie zabiegowym i 4 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala po ukończeniu drugiej doby. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) może być obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki. Można skorzystania z porady doradcy laktacyjnego. Szpital prowadzi poradnię laktacyjną. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem, który jest dostępny na wezwanie pacjentki. 


Odwiedziny o dowolnej porze z wyłączeniem nocy, w sali w której leży matka.


Opłaty


Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
615 Cesarskie cięcia
 
30.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

hana80
09-01-2014 10:11
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Nie kojarzę w szpitalu piłki sako ale może dlatego że cały poród trwał 3h-od przyjazdu do szpitala. W szpitalu brak sali do odwiedzin.Co powoduje tabuny odwiedzających na salach ( nikt tego nie kontroluje) szpital nie wypuszcza dzieci z żółtaczką

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!