Powiatowe Centrum Medyczne w Wołowie Sp. z.o.o. Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Brzegu Dolnym

Al. Jerozolimskie 26 56-120 Brzeg Dolny Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 30-08-2017
www.pcmwolow.p
sekretariat@pcm-wolow.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Grzegorz Winkiel (od 2015), neonatologii – Ludwika Długosz- Kostecka (od 2007), położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Popiel (od 2005), neonatologii – Barbara Klimczak (2012).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Małgorzata Popiel, tel. 669607418, malgorzatapopiel@pcm-wolow.pl, www.pcmwolow.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, plan porodu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego: zgoda ordynatora z terminem zabiegu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego: karty wypisowe z poprzednich ciąż.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie KTG, badanie USG, golenie krocza, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, lewatywa.

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy, oddzielonymi od siebie parawanem. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie: worki sako, piłki, materace, liny, prysznic.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 30 minut przez położną, co 120 minut przez lekarza.
Rodząca może jeść i  pić wodę mineralną w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym i w kucki z pomocą osoby bliskiej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie nie może towarzyszyć doula. Osoba bliska  może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie i w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza ginekologa-położnika.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim po 11-30 min.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest na prośbę opiekuna.

W oddziale położniczym są 4 dwuosobowe sale z łazienkami.
Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na swoją prośbę. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia; w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Ewa
13-09-2017 21:53
Rok narodzin dziecka: 2017

Szkoda,że nikt nie pisze o warunkach sanitarnych tu panujących, żaden personel mi tego chyba nie wynagrodzi, może i na sali poporodowej jest ok,ale na patologii to prawdziwa patologia, jedna obleśna łazienka na cały oddział, w dodatku z popsutymi drzwiami, których się nie da w ogóle zamknąć i nie chodzi tu wcale o zamek,którego przekręcić też się nie da, mało tego połączona jest z salą,na której leżą inne pacjentki,nie ma papieru toaletowego,ręczników papierowych,mydła ani nawet ciepłej wody w kranie, na sali jedna działająca lampa . Przykre jest to,że w Polsce człowiek na każdym kroku musi być opokarzany ,a zwłaszcza kobiety ciężarne.

Martyna
24-07-2017 20:50
Rok narodzin dziecka: 2017

Szczerze polecam ten szpital!swietny personel-wszyscy ,z którymi mialam stycznosc podczas pobytu bardzo mili i pomocni. Rodzilam z p.Justyna-cudowna kobieta, wulkan enetgii.Moj synek byl bardzo duzy-4200 g i 62 cm a mimo to porod sn przebiegl sprawnie ,bez zadnych komplikacji ,to glownie zasluga poloznej i jej podejscia do mnie.warunki lokalowe ok-sala poporodowa 2 osobowa z wlasna lazienka. Polecam rowniez zajecia w szkole rodzenia prowadzonej przez p.Mariole.Idac do szpitala niczego sie nie balam i bylam swietnie przygotowana,nic mnie nie zaskoczylo bo o wszystkim była mowa na zajeciach. Jedynym minusem jest brak doradcy laktacyjnego-przydalaby sie taka osoba, bo co polozna to inne rady. Do wyboru mialam szpital w Rawiczu,Trzebnicy i Brzegu-nie żałuje swojej decyzji i jesli bede w kolejnej ciazy to tez tu urodzę ????

kotek
01-05-2017 17:11

Nie polecam tego szpitalu! Mogę polecić szkołę rodzenia gdyż położna pani Mariola, która ją prowadzi jest bardzo oddana, również odpowiada na wszelkie pytania. Pediatrzy są również dobrzy, choć jedna pani doktor powiedziała że moje dziecko będzie w przyszłości często chorować, choć prosiłam o wyjaśnienie, zostałam po prostu mówiąc "olana" Zaistniała sytuacja nagłego cięcia cesarskiego, niestety lekarz nie widział potrzeby operowania natychmiastowego, dopiero po 4 godzinach doszło do operacji. Przed operacją choć było dużo czasu, nie tłumaczono jak cesarka będzie wglądać, kazano mi tylko szybko podpisać dokumenty. Podczas tej bardzo emocjonalnej części na którą wszystkie czekamy przez cały okres ciąży, słyszałam jak lekarze sobie żartowali w sposób bardzo nie kulturalny i przeklinali. Leżałam w szpitalu wcześniej, niestety muszę przyznać że opieka lekarska jest słaba, po cesarskim cięciu położna w nocy była tylko raz sprawdzić stan zdrowia (typu mierzenie ciśnienia oraz sprawdzenie krwawienia). Cesarka była w nocy, 6 godzin po operacji musiałam przenieść się do innego pokoju. Pseudo atutem szpitala miały być kameralne warunki na oddziale ale czułam się jak produkt na taśmie masowej produkcji. Po operacji źle się czułam, co zgłaszałam ale zostaliśmy z maluszkiem po 2 dobach wypisani z szpitala, choć dzidziuś nie był w 100 procentach zdrowy, ani ja nie spełniałam wszystkich norm po porodzie. Ordynator mało zainteresowany sprawami pacjentów, niekulturalny. Pokoje są dwuosobowe, zadbane, niestety trafiłam na panią która nie trzymała się regulaminu co do zakazu palenia we wspólnej łazience, co zgłaszałam personelowi ale nie zwrócono jej uwagi. Dużym manko szpitala jest też brak cierpliwości personelu do pacjentek w kwestii karmienia piersią. Bardzo źle wspominam jak pani pielęgniarka mi tłumaczyła jak karmić, robiła to w sposób bardzo gwałtowny. Goście przez ordynatora zostali wysłani do domu (mama moja) choć była to niedziela godzina 12.

Ami
15-01-2017 21:46

Polecam w 100% rodziłam miesiąc temu i wspominam bardzo dobrze. Pokoje dwu osobowe z łazienką odnowione. Opieka w czasie porodu bardzo dobra miałam położna bardzo sympatyczna która bardzo mi pomogła chociaż porod z bólami trwał 2 godzinny. Po porodzie pielegniarka zabrała małego na noc żebym doszła do siebie żebym odpoczela. Opieka super. Jedyny minus ze wyprosili męża bo rodziłam w nocy o 00:30 urodziłam na sali byłam o 01:15 a mężowi o 02:00 kazali opuścić szpital choć w regulaminie pisze ze może dostać ile chce. Polecam naprawdę

Patrycja
29-08-2016 19:05

Po wielu pozytywnych opiniach rodzących znajomych oraz opinii z poniższej strony, zdecydowałam się na poród w tym szpitalu. Chodziliśmy z mężem do szkoły rodzenia w owym szpitalu, którą prowadzi wspaniała Pani Mariola, jej porady przydały mi się zarówno przed, w trakcie jak i po porodzie. Dzięki jej poradom poród przebiegł szybko i bezproblemowo. Położna przyjmująca poród - Pani Basia też była ogromnie pomocna, wspierała i pomagała zwłaszcza na końcówce. Sale 2-osobowe z łazienką i toaletą, jest czysto i niczego nie brakuje. Dla dzieciątka są ubranka, nie trzeba mieć nic swojego prócz pieluch i chusteczek. Opieka jest naprawdę dobra, nie można poczuć się anonimowym, nie jest się traktowanym masowo jak np. w szpitalach wrocławskich. Dzieciaczkiem też zajmują się dobrze, panie zawsze służą poradą. Personel uprzejmy, pomocny. Jedzenie też w porządku jak na szpitalne warunki. Nie mam żadnych zastrzeżeń. Bardzo polecam zarówno szkołę rodzenia jak i poród w tym szpitalu.

Marta
13-04-2016 13:11

30 wrzesnia 2015 rodzilam vbac w tym szpitalu swojego drugiego syna. Rzetelni learze i kochane położne . Dwuosobowe sale z wlasnymi łazienkami. I bliska osoba która może być ciągle przy tobie . Szpital i obsługa na 6 .

Beab
18-01-2016 06:26

Polecam. Rodziłam tam w czerwcu 2015 r. a że nie jestem młoda mama (mam 37lat) balam sie ze gdyby cos poszlo nie tak to bede musiala jechac do innego szpitala np wroclawia.Ale na szczescie mialam w 28tgc. infekcje i musialam zostac w szpitalu na podleczenie ,w tedy zobaczlam po raz 1 ze polozne sa z powolania , normalnymi kobietami do tego wciaz podnoszaczmi kwalifikacje.Zostalam przy tym szpitalu i tam z duzymi problemami w czasie porodu, skurcze itp(naturalnie rodzilam) pomogla mi Pani Mariola , cudna kobieta ktora zapamietam na zawsze..tak jak chcialam naturalnie urodzilam sliczna coreczke.Po porodzie zaopiekowaly sie mna super, a bylam wykonczona )..hehe )) dzis dzidzia zdrowa ma prawie 7 mcy i gdybym miala znow zdecydowac to tylko tam.Maly szpital ma ta przewage ze nie jest sie aninomowym i dzieki temu jak w prywatnej klinice jest super skoncentrowana uwaga personelu .Polecam bardzo , wczesniej rodzilam we Wroclawiu- tam bardzo niepolecam(

gabarytm
17-11-2015 14:18

Rodziłam w Brzegu w październiku 2015. Jeśli chodzi o personel medyczny, to najwyższa klasa. Poród miałam przez cc, bez żadnych powikłań poporodowych ani też pooperacyjnych. Położne bardzo sympatyczne i pomocne, zarówno na oddziale położniczym jak i ginekologicznym. Pielęgniarki zajmujące się noworodkami również bardzo miłe i pomocne. Lekarze neonatolodzy konkretni, sympatyczni i cierpliwi. Ogólnie mogę powiedzieć, że warunki medyczne bardzo dobre. Lokalowe również. Powinni tylko ograniczyć możliwości odwiedzin na oddziale położniczym. Ogólnie polecam.

gabarytm
17-11-2015 14:18

Nie polecam
12-02-2015 11:21

Kobieta rodząca tam jest w złych rękach. Myślałam, że to bez różnicy, gdzie urodzę. Szpital jak szpital. Jednak tak nie jest. Leżałam na patologii, myślałam, że będę tam bezpieczna pod opieką lekarzy, lecz wyszło na odwrót. Gdyby opisywać całą sytuację to by miejsca zabrakło. Koszmar, istne piekło. Teraz już emocje opadły, bo jest po wszystkim, ale najważniejsze, że dziecko jest tam w dobrych rękach, bo lekarze, którzy się zajmują noworodkami są fachowcami. Bardzo niemiła i olewatorska Pani Justyna oraz położna Pani Urszula W., która moim zdaniem powinna zmienić zawód.