Brzeskie Centrum Medyczne

Mossora 1 49-301 Brzeg Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-12-2014
www.bcm.brzeg.pl
zozbrzeg@pro.onet.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.
Ordynatorzy: położnictwa – Marcin Kalus (od 2013),  neonatologii – Elżbieta Głowacka-Popowska (od 2004), pielęgniarki oddziałowe: położnictwa – Barbara Zoń (od 2002),  neonatologii – Małgorzata Fudali (od 2001).

Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego - I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Aleksandra Witkowska, tel.: 503 626 359, 77 444 65 41, mail: oinda@interia.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi, GBS, HBS, WR. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed zabiegami. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z trzema stanowiskami przedzielonymi niską ścianką i 1 ala jednoosobowa dostępna dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka. W sali jednoosobowej przebiega tylko pierwszy okres porodu, II okres porodu (parcie) odbywa się na trakcie porodowym.

Wenflon jest zakładany tylko jest jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 1-2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 – 180 minut przez położną i lekarza. Można pić ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: kąpiel pod natryskiem, przyjmowanie pozycji wertykalnych, muzykoterapia, masaż relaksacyjny,
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie nadoponowe, środki przeciwbólowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne dla wszystkich kobiet. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej lub półsiedzącej. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą, tylko spokrewnioną z rodzącą. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna i może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe jak najszybciej, jeśli sytuacja na to pozwala – deklaruje oddział położniczy lub po urodzeniu łożyska – informuje oddział neonatologiczny.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie „skóra do skóry” od 1 do 5 minut, później dziecko jest ubierane i zostaje z mamą przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się po urodzeniu łożyska, jeszcze wsali porodowej. Ocena Apgar dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa. Ojciec może przeciąć pępowinę. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka 10-30 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel w oddziale noworodków, około 2 godzin po porodzie.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 5 łóżek. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2,5 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 5 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem z oddziału psychiatrycznego. Odwiedziny o dowolnej porze, w miejscu przystosowanym do wizyt lub w sali w której leży matka.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

laura
07-06-2016 19:59

Zdecydowanie polecam poród w BCM. Urodziłam dn. 30.05.16 przez cesarskie cięcie. Przygotowanie do zabiegu bardzo sprawnie w miłej atmosferze. Ogromnym plusem jest nastawienie położnych, które są przemiłe! W szczególności, pani Ola, dzięki której stres przed zabiegiem nie był aż tak duży. Zabieg przeprowadzony profesjonalnie- blizna jest bardzo mała, na tyle nisko, by nie było jej widać nawet przy wyciętym bikini. Lekarze świetnie sobie poradzili pomimo tego, że moje maleństwo było owinięte pępowiną. Anestezjolog- chyba najlepszy na świecie! Zastrzyk w kręgosłup nie bolał ani troszeczkę. Kolejnym plusem jest indywidualne podejście do pacjenta- lekarze, którzy starannie odpowiadają na każde pytanie, oraz pielęgniarki gotowe do pomocy przez całą dobę. Szpital dba o to, by pomóc pacjentkom w utrzymaniu laktacji- pani Małgorzata, to istna skarbnica wiedzy o tym, jak karmić piersią. Dzięki niej, szybko nauczyłam się tej trudnej sztuki. Ponadto- standard w BCM jest b.dobry- łóżka sterowane na pilota znacznie ułatwiają wstanie po cesarce. Mi osobiście, jako świeżo upieczonej mamie, wybór tego szpitala ułatwił przystosowanie się do nowej sytuacji. Dzięki doświadczeniu personelu, szybko nauczyłam się wielu rzeczy. Zdecydowanie polecam ten szpital. Dzięki niemu, poród nie kojarzy mi się z męką i bólem, ale uważam go za najpiękniejszy moment w moim życiu :)

ERud
15-06-2015 11:22

Witam. Urodziłam synka w 2013. Wcześniej chodziłam tu na szkołę rodzenia. Szpital jest mały, ale ma wszystko, co potrzeba. Opieka bardzo dobra w czasie porodu- badania, ktg. Możliwość wzięcia prysznica w trakcie, środki przeciwbólowe. Ze znieczuleniem nie było łatwo, bo też podobno nie było akurat anestezjologa, hm. Maluszek od razu u mamy i przy piersi na pierwsze karmienie, potem badania. Opieka po porodzie też bardzo dobra, zarówno nad matką, jak i dzieckiem. Szpital promuje porody naturalne i karmienie piersią. Szczerze polecam. PS We wrześniu czeka mnie drugi porób i też wybieram ten szpital.

agniecha443
30-03-2015 16:02

Bardzo polecam ten szpital. Cała opieka podczas porodu i tuż po nim na najwyższym poziomie. Na każdym kroku czuje się profesjonalizm położnych i pielęgniarek. Odpowiedzą na każde pytanie i zawsze służa radą. Gdybym miała rodzić jeszcze raz bez wahania wybrałabym ten szpital. Godna polecenia jest też szkoła rodzenia - w bardzo przystępny sposób przekazują wiedzę, czesto przez śmiech. POLECAM!

kugil
02-06-2014 18:00

Gdybym miała jeszcze raz rodzić to wybrałabym ponownie ten szpital. Położne i lekarze bardzo sympatyczni. Jest możliwość skorzystania ze znieczulenia. Sale odnowione i schludne wyposażone w trzy łóżka. Pielęgniarki z noworodków bardzo pomocne przy obsłudze noworodka.

Ola
12-05-2014 20:27

Oddzial ginekologiczno-polozniczy polecam bardzo mocno. W kwietniu -24 urodziłam syna. Jestem bardzo zadowolona z profesjalnego podejścia lekarzy oraz położnych. Podczas porodu miałam opiekę cały czas, nie było nawet problemu ze znieczuleniem. Po porodzie opieka rownież profesjonalna jak i kobiet oraz maluszków. Jeżeli kobiety chcą rodzic w Brzeskim Centrum Medycznym to gorąco polecam.

patrycja
28-10-2013 19:37

masakryczny szpital nikomu niepolecam lekarze pomylili sie chyba z powolaniem

ewciasz23
16-11-2012 12:09
Rok narodzin dziecka: 2012

Trafiłam do szpitala 2 tyg.przed planowana data porodu, wszystko szło,ok. Ale okazalo sie,ze po 5 godzinach meczarni naturalnego porodu, trzeba zrobic cesarke..niestety probowano wydusic ze mnie dziecko-bo musze urodzic naturalnie. Maz wyblagal ich o cesarke..chcielismy znieczulenie-okazalo sie,ze nie ma anestezjologa,potem,ze jak dadza znieczulenie,to,ze nie bedzie wiadomo kiedy sa surcze.A po 15min.znalazl sie anestezjolog,bo musialam miec cesarke-wiec to bylo dosc dziwne.Znieczulenia nie chcieli dac,chcoc szpital deklaruje,ze u nich jest za darmo i daja bez problemu. Przy cesarce lekarz stiwerdzil,ze faktycznie nie urodzilabym naturalnie,bo dziecko było zle ulozone w kanale rodnym-to nic,ze meczylam sie tyle godzin..myslalam,ze umre-wierzcie mi.Mam troche zal do poloznych,ze jak wyciagneli synka,to nikt mi go nie pokazal,ani nie dali przytulic,ale mysle,ze to wiazalo sie z tym,ze maly dostal 6 pkt. i chcieli go syzbko zbadac,bo przez ten ciezki porod byl niedotleniony. Polozna przy moim porodzie byla mila,ale potem zaczela sie niecierpliwic,ze nie pre,tak jakby tego chciala,ze jestem "za spokojna,bo nie umiem krzyknac"..maz byl przy porodzie i takie uwagi typu "zona na pana w domu nie krzyczy"? moim zdaniem byly nie na miejscu,zwlaszcza,ze z wysilku mdlałam i nawet tlen mi nie pomagal...Generalnie porod porazka,ale sama opieka juz po-godna polecenia.Polozne super mile,pomocne-bez zastrzezen. Oceniam szpital na 4+. Przed porodem,w 35tyg.trafilam tam na podtrzymanie i takze opieka była bardzo dobra.