Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Szpital Powiatowy im. L.Rydygiera.

Kościuszki 68 32-800 Brzesko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-10-2014
www.spzoz-brzesko.pl
szpital@spzoz-brzesko.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego - Krzysztof Mawlichanów, kierownik neonatologii – Maria Giebułtowska-Panek, położna oddziałowa położnictwa Ewa Chmielarz (od 2007), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Elżbieta Brzyk.

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny 2011

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Ewa Chmielarz, tel. 14 662 14 63, e-mail: ewachmielarz@op.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, badanie grupy krwi, dowód osobisty, HBS, OWA, GBS. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji - można go zmienić i modyfikowac na każdym etapie porodu. Rodząca w Izbie Przyjęć podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża zgodę ustną na wykonanie lewatywy (jeśli istnieje potrzeba), podgolenie krocza (jednocześnie szpital deklaruje, że nie wykonuje się golenia), założenie cewnika, wkłucia. Zgoda pisemna na cięcie cesarskie, nacięcie krocza, kroplówkę naskurczową, kontrolę jamy macicy, ręczne wydobycie łożyska. Lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 3 łóżkami, podzielony na boksy i sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, drabinki, materace. Sale jednoosobowe dostępne są dla wszystkich rodzących, bez opłat.

Wenflon zakładany w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w Izbie Przyjęć lub w sali porodowej z położną lub lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na 3 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną i co 3 godziny przez lekarza. W trakcie porodu można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: immersja wodna, TENS, pozycje wertykalne, masaże, muzykoterapia;
- farmakologiczne: gaz wziewny i leki przeciwbólowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne po wcześniejszej kwalifikacji w Poradni Anestezjologicznej..
Parcie
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące nacięcia krocza, parcia w wybranej pozycji, etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Osoba towarzysząca może zostać jak długo chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po ukończeniu cięcia cesarskiego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. W tym czasie odbywa się pierwsze karmienie. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie w kąciku noworodka w pobliżu matki po 2 godzinach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel wykonywana „w razie potrzeby”.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 16 łóżek, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 wc przypada na 4 łóżka, 1 prysznic na 5 łóżek. Dostępne są 2 pojedyncze pokoje z łazienkami. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 3-4 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki są uczone jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych. Przy oddziale działa poradnia laktacyjna prowadzona przez Międzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego i dwóch Doradców Laktacyjnych, tel.: 510 160 958.
Moożliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny o każdej porze w sali w której matka leży.

NIe ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

beyrunia
29-05-2015 14:37

Bardzo polecam ten szpital. Cesarskie cięcie wykonane przez ordynatora pełne profesjonalizmu. Personel dbający o pacjentki

magda
14-02-2014 18:44

Polecam wszystkim ten szpital .Położne bardzo miłe i sympatyczne .Urodziłam troje dzieci przez cięcie cesarskie i przy każdym była ze mną pani Renatą Wojtal jestem jej bardzo wdzięczna za fachową pomoc przed i po cięciu .dr.Sysło też bardzo dobry lekarz polecam wszystkim panią .Z pełną odpowiedzialnością polecam ten szpital .

Sabi
05-02-2014 17:23

Mój Syn przyszedł na świat przez cc, przy porodzie była Pani Położna Renata Wojtal, cudowny człowiek i świetny fachowiec, z całego serca polecam.

redrose
03-02-2014 09:47

Poród obsługiwała Położna Renata Wojtal - wspaniały człowiek i fachowiec. Zadbała o każdy detal, czułam się bezpiecznie. Pani Położna Beata Smulska zapewniła mi opiekę w połogu, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna! Ordynator J.Sysło także zasługuje na wyróżnienie! Nie można pominąć wspaniałych pielęgniarek z oddziału Neonatologii, a w szczególności dziękuję Pani Jolancie Godzik! Z pełną odpowiedzialnością polecam brzeski szpital!

Emma
20-11-2013 13:23

W brzeskim szpitalu przyszedł na świat mój syn! Poród odbierała Pani Orzeł to wspaniała położna której los matki i dziecka nie jest obojętny. Polecam również zajęcia w szkole rodzenia które świetnie przygotowują i pomagają przejść ten trudny moment jakim jest przyjście na świat maleńkiego człowieka!

hishpla
16-11-2012 11:17
Rok narodzin dziecka: 2011

Mój poród też odbierała Pani Orzeł - kobieta Anioł - położna z prawdziwym powołaniem.