Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku. Szpital Powiatowy im. L.Rydygiera.

Kościuszki 68 32-800 Brzesko Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
centrala 14 66 21 000
www.spzoz-brzesko.pl
szpital@spzoz-brzesko.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Krzysztof Mawlichanów (od 2013), neonatologii – Maria Giebułtowska-Panek (od 2000), położne oddziałowe: położnictwa – Ewa Chmielarz (od 2000), neonatologii –Ewa Chmielarz (od 2016).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: położna Lucyna Rzenno, tel.: 14 66 21 452, szpital@spzoz-brzesko.pl , www.spzoz-brzesko.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.  Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna ciśnienia i temperatury, ważenie), badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 3 stanowiskami - podzielonymi na boksy oraz  1 sala jednoosobowa, dostępna dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie porodowym i w sali jednoosobowej: worki sako, piłki, drabinki, materace, prysznic.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 60 minut.
Rodząca może pić wodę i jeść w trakcie porodu .
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to na boku na łóżku porodowym, w poziomym klęku.
W szpitalu jest możliwy poród w wodzie (zakończony urodzeniem dziecka do wody).
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin) lub może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 2 godzinach od narodzin, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim  odbywa się po 10 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia, zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka następuje po decyzji matki.

W oddziale porodowym są: 1 jednoosobowa sala z łazienką i 4 dwuosobowe sale z bez łazienek
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na prośbę. Porad laktacyjnych udzielają położne oraz  doradcy laktacyjni.  Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak: bezwzględne przeciwwskazanie ze strony matki do karmienia piersią, bezwzględne przeciwwskazanie ze strony noworodka.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w sali, w której leży matka.

Brak opłat

beyrunia
29-05-2015 14:37

Bardzo polecam ten szpital. Cesarskie cięcie wykonane przez ordynatora pełne profesjonalizmu. Personel dbający o pacjentki

magda
14-02-2014 18:44

Polecam wszystkim ten szpital .Położne bardzo miłe i sympatyczne .Urodziłam troje dzieci przez cięcie cesarskie i przy każdym była ze mną pani Renatą Wojtal jestem jej bardzo wdzięczna za fachową pomoc przed i po cięciu .dr.Sysło też bardzo dobry lekarz polecam wszystkim panią .Z pełną odpowiedzialnością polecam ten szpital .

Sabi
05-02-2014 17:23

Mój Syn przyszedł na świat przez cc, przy porodzie była Pani Położna Renata Wojtal, cudowny człowiek i świetny fachowiec, z całego serca polecam.

redrose
03-02-2014 09:47

Poród obsługiwała Położna Renata Wojtal - wspaniały człowiek i fachowiec. Zadbała o każdy detal, czułam się bezpiecznie. Pani Położna Beata Smulska zapewniła mi opiekę w połogu, za co jestem jej niezmiernie wdzięczna! Ordynator J.Sysło także zasługuje na wyróżnienie! Nie można pominąć wspaniałych pielęgniarek z oddziału Neonatologii, a w szczególności dziękuję Pani Jolancie Godzik! Z pełną odpowiedzialnością polecam brzeski szpital!

Emma
20-11-2013 13:23

W brzeskim szpitalu przyszedł na świat mój syn! Poród odbierała Pani Orzeł to wspaniała położna której los matki i dziecka nie jest obojętny. Polecam również zajęcia w szkole rodzenia które świetnie przygotowują i pomagają przejść ten trudny moment jakim jest przyjście na świat maleńkiego człowieka!

hishpla
16-11-2012 11:17
Rok narodzin dziecka: 2011

Mój poród też odbierała Pani Orzeł - kobieta Anioł - położna z prawdziwym powołaniem.