Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

Marii Curie-Skłodowskiej 6 95-060 Brzeziny Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
www.szpital-brzeziny.pl
sekretariat@szpital-brzeziny.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Łupiński  (od 2010), neonatologii – Anna Prochowska  (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa –  Elżbieta Jochman (od 1998); neonatologii –  Justyna Matyjek (od 2013).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Elżbieta Jochman, tel.: 506008451, e-mail: :e.jochman@szpital-brzeziny.pl,

Każda kobieta może obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży,  dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu,  w przypadku planowego cięcia cesarskiego z innych wskazań niż położniczych wymagane zaświadczenie od lekarza specjalisty.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważnie), zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, osłuchanie tętna płodu
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne.

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, szpital nie podał informacji na temat wyposażenie w sprzęty ułatwiające poród.

Plan porodu omawiany jest z lekarzem oraz  z położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka nie jest prowadzony. Ocena stanu płodu dokonywana jest przez osłuchiwanie.  Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może pić wodę i jeść  w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne. Szpital jest w trakcie zatrudnienia dodatkowego personelu anestezjologicznego.
Najczęściej stosowanymi  pozycjami  w czasie II okresu porodu są pozycja w kucki z pomocą osoby towarzyszącej,oraz poród  w pozycji siedzącej. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula. Osoba bliska może zostać  w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny.  Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej 2 godziny po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) także przeprowadzane jest najwcześniej 2 godziny po narodzinach, natomiast po cięciu cesarskim po 5-10 minutach od porodu.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia  zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, wraca na pierś mamy, może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą,lub też  jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się we wskazanym przez rodziców czasie.

W oddziale położniczym jest 5  dwuosobowych sal z łazienkami  i 2  dwuosobowych sale  bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę,  matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka.Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, czy zabiegu, jest też zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta nie ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

GoniaK
02-08-2017 13:36
Rok narodzin dziecka: 2017

Cudowna opieka położnych oraz lekarzy, część Pań pielęgniarek od niemowlaków także bardzo pomocna z podejściem do dzieci i świeżo upieczonych mam- niestety nie wszystkie :(

Monika
19-07-2017 15:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam poród w Brzezinach przyszłym mamom. Połozna przy ktorej rodziłam, pani Honorata bardzo mi pomogła. Dzieki jej radom i pomocy poród był szybki a ból znośny. Do tego wszystko odbywało sie w sympatycznej atmosferze. Liczono się z moim zdaniem. Opieka po porodzie rownież bardzo dobra, zarowno jeśli chodzi o mnie jak i o dzidzie, panie pielęgniarki pomocne i życzliwe.Plus za warunki lokalowe. Jedyny minus to brak możliwosci skorzystanie ze znieczulenia zzo. Pierwsze dziecko rodzilam w prywatnym szpitalu i stwierdzam, że porod w Brzezinach nie odbiegał od tego w prywatnej klinice :-)

Anna S-Z
04-07-2017 12:26
Rok narodzin dziecka: 2017

Gorąco Polecam z ręką na sercu. To był najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać dla siebie i swojej córeczki. Wspaniała opieka, bardzo ciepłe podejście podczas porodu. Warunki, cóż można chcieć więcej :) Profesjonalnie i wszystko tak jak należy. Dziękujemy wraz z Judytką :)

Anna
23-04-2017 13:11
Rok narodzin dziecka: 2017

Witam, rodzilam w 2012 pierwsza corke warunki byly gorsze ale personel przemily, teraz 3.04.2017 rodzilam druga corke I warunki super na najwyzszym poziomie a personel jeszcze milszy I duzo bardziej pomocny. Po porodzie cala noc ktos przychodzil I zagladal, kazdy lekarz pytal sie o samopoczucie I o core. Polecam kazdej kobiecie ten szpital bo poziom wysoki w kazdek kwestii I polecam prysznic. Godzine pod nin spedzilam wyszlam I za 15 min mialam core przysobie:)

Kasik
04-04-2017 19:58
Rok narodzin dziecka: 2017

Nie mogłam dokonac lepszego wyboru! Szpital rewelacja! Położne i cały personel (z wyjątkiem wyjątkowo nieuprzejmej jeden z Pań salowych) bardzo miłe i pomocne. Sam poród przebiegał w przyjaznej atmosferze i wyborem wygodnych pozycji porodowych.

Magda
12-05-2016 10:05

Serdecznie polecam ten szpital. Urodziłam synka 26.04.2016 przez cc. Opieka od samego przyjęcia do wypisu bardzo profesjonalna a przy tym serdeczna. To nie jest ten sam szpital co 6 lat temu gdy rodziłam pierwszego syna. Poprawiły się nie tylko warunki lokalowe ale także podejście do pacjentek. Szczególne podziękowania dla pań Eweliny i Asi, które zawsze wspierały w trudnych chwilach.

Marta
26-04-2016 14:15

Bardzo polecam oddział ginekologiczno-położniczy w Brzezinach!!! Warunki zaskakująco dobre jak na nfz. klimatyzowane, 2-osobowe pokoje z łazienką, łóżko na pilota. Personel przemiły i zawsze gotowy do pomocy. Sami pytają czy czegoś nie potrzeba. Profesjonalnie przygotowani - nie odniosłam wrażenia że coś ich zaskoczyło. Jakość posiłków ok ale porcje jak dla kobiet w połogu niewielkie. Na szczęście jest opcja jedzenia i przechowania własnych produktów w lodówce, jak i przygotowania własnych napojów w kuchence oddziałowej.

Bellini Eliza
23-03-2016 18:30

Jestem zachwycona profesjonalną opieką w szpitalu. Nie było godziny, aby ktos nie sprawdzał co z mamą i z dzieckiem, cierpliwie odpowiadano na wszelkie moje przyziemne i wydumane pytania. Bardzo komfortowe pokoje, bardzo czysto, nowy sprzęt i wyjątkowo dobrze przygotowany personel. Jedynie jedzenie nie pasowało do tego standardu - np. parówka i białe pieczywo dla matki karmiącej.

Szczesliwa
11-03-2016 11:07

Serdecznie polecam szpital w brzezinach. To był drugi poród, po pierwszym byłam przygotowana na najgorsze. Dzięki wykwalifikowanym położnym i lekarzom udalo się sprawnie urodzić. Panie położne bardzo pomagają , proponują różne wygodne pozycje do porodu,sposoby łagodzenia bólu jak prysznic, aparat tens, piłka. To naprawdę pomaga. Personel bardzo zaangażowany w opiekę przed w trakcie i po porodzie. To pacjentka decyduje ostatecznie o tym w jaki sposób będzie rodziła. Zaglądają co chwila do sali,sprawdzają czy wszystko w porządku czy czegos nie potrzeba. Oddział jest pięknie odnowiony,warunki naprawde komfortowe,przede wszystkim jest czysto panie sprzątają 2 razy dziennie, jedzenie również bardzo smaczne wbrew stereotypom o szpitalnym jałowym jedzeniu. Warunki sa naprawdę super opieka cudowna Serdecznie polecam ten szpital.

Małgorzata
04-03-2016 10:39

Warunki szpitala bardzo dobre;] są sale 2 osobowe sale, w każdej sali łazienka z prysznicem;] bardzo miła opieka położnych jak i lekarzy;] zarówno w czasie porodu i po porodzie położne i lekarze bardzo opiekuj się pacjentkami jak i noworodkami;] dziecko cały czas jest z mamą od czasu porodu;] sale porodowe bardzo dobrze wyposażone ;] wiele metod znieczuleni-owych do porodu;] położne dużo pomagają przy opiece przy noworodkach ;] Serdecznie polecam ten szpital i jestem bardzo zadowolona z opieki personelu medycznego , standardu medycznego i usług medycznych;]