Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

Marii Curie-Skłodowskiej 6 95-060 Brzeziny Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
www.szpital-brzeziny.pl
sekretariat@szpital-brzeziny.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Łupiński  (od 2010), neonatologii – Anna Prochowska  (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa –  Elżbieta Jochman (od 1998); neonatologii –  Justyna Matyjek (od 2013).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Elżbieta Jochman, tel.: 506008451, e-mail: :e.jochman@szpital-brzeziny.pl,

Każda kobieta może obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży,  dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu,  w przypadku planowego cięcia cesarskiego z innych wskazań niż położniczych wymagane zaświadczenie od lekarza specjalisty.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C), badanie układu krzepnięcia, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i  temperatury, ważnie), zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, osłuchanie tętna płodu
- w zależności od decyzji personelu: badanie wewnętrzne.

W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, szpital nie podał informacji na temat wyposażenie w sprzęty ułatwiające poród.

Plan porodu omawiany jest z lekarzem oraz  z położną w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka nie jest prowadzony. Ocena stanu płodu dokonywana jest przez osłuchiwanie.  Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może pić wodę i jeść  w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne. Szpital jest w trakcie zatrudnienia dodatkowego personelu anestezjologicznego.
Najczęściej stosowanymi  pozycjami  w czasie II okresu porodu są pozycja w kucki z pomocą osoby towarzyszącej,oraz poród  w pozycji siedzącej. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, także doula. Osoba bliska może zostać  w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin). W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny.  Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż 2 godziny. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej 2 godziny po narodzinach, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) także przeprowadzane jest najwcześniej 2 godziny po narodzinach, natomiast po cięciu cesarskim po 5-10 minutach od porodu.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia  zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, wraca na pierś mamy, może być “kangurowany” przez osobę towarzyszącą,lub też  jest przekazany osobie towarzyszącej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się we wskazanym przez rodziców czasie.

W oddziale położniczym jest 5  dwuosobowych sal z łazienkami  i 2  dwuosobowych sale  bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę,  matki po cesarskim cięciu mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu.
Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka.Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, czy zabiegu, jest też zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną w określonych sytuacjach. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta nie ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze w ciągu dnia, w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Iza29
18-05-2018 17:33
Rok narodzin dziecka: 2018

Jestem świeżo po II porodzie(z wielkim bólem serca I w tym szpitalu). Jestem bardzo mile zaskoczona takim traktowaniem pacjenta na NFZ.Położne fantastyczne każda lepsza od drugiej.(w czasie porodu kiedy trzeba pogłaszczą po głowie a kiedy później ochrzanią jak trzeba aby przyszłą mamę zmotywować i jej w tym pomóc by było szybciej i lepiej dla jej maleństwa.Umieją też pożartować. Na porodówce nie ma atmosfery pt"kolejna rodząca- znowu mamy robotę albo inna wielka łaska".A po porodzie przychodzą i pomagają wstać z łóżka, pokazują jak zająć się maluszkiem, odpowiadają na każde pytanie z uśmiechem, pod powiadają i pomagają mamie i dziecku jak tylko umieją najlepiej.Widać że każda z nich pracuje tam z powołania a także z przyjemnością. Lekarze też każdy jeden lepszy od drugiego. Nawet sam ordynator ma ludzką twarz i umie pożartować. (i nie odnosi się z tym iż on pan i władca tego przybytku)Dlatego polecam tam pobyt i poród na 100 procent. A największy szpital w Łodzi CZMP powinien brać z nich przykład.

Agnieszka Kosęda
16-03-2018 10:02
Rok narodzin dziecka: 2018

Szczerze polecam. Pierwszy poród, który miał odbyć się w Łodzi, jednak wyszło inaczej i nie żałuję. Opieka na wysokim poziomie, zarówno na ginekologii, jaki i na położnictwie. Położne odbierające poród bardzo pomocne. Opieka po porodzie, zarówno nad noworodkiem jak i rodzącą na najwyższym poziomie. Szpital zapewnia wszystkie niezbędne dla bobasa artykuły, jedyne co trzeba zabrać to chusteczki nawilżane. Jedzenie również bardzo smaczne. Szczerze jestem bardzo mile zaskoczona i jeśli miałabym rodzić po raz kolejny wybrałabym właśnie ten szpital.

Aga88
21-02-2018 14:41
Rok narodzin dziecka: 2018

Jestem bardzo zadowolona z opieki, jaką otoczyli mnie i moje dziecko lekarze, położne i panie od noworodków w szpitalu. Po cesarskim cięciu przez pierwszą dobę cały czas była przy mnie położna i monitorowała mój stan, zmieniała kroplówki. Czułam się bardzo komfortowo. Lekarze przychodzili i pytali jak się czuję, gdy potrzebowałam to dostawałam leki przeciwbólowe, otrzymałam pomoc podczas pierwszego prysznica po porodzie. Jakość usług medycznych 5/5 Praca personelu medycznego 5/5 Warunki pobytu w szpitalu 5/5 Moja jedyna uwaga jaką miałam jest taka, iż zabrakło mi porad dotyczących dostawienia noworodka do piersi czy samego procesu jego pielęgnacji. Gdy kobieta ma starsze dziecko nie ma z tym problemu, jednakże pierworódka może nie wiedzieć jak przewinąć dziecko.

katarzyna
27-01-2018 17:10
Rok narodzin dziecka: 2018

Witam. Polecam każdej kobiecie Szpital w Brzezinach. 17-01-2018r. przyszła na świat moja córeczka poprzez cięcie cesarskie. Opieka lekarzy i Położnych rewelacyjna. Czułam się prawie jak w domu:) Wszyscy byli bardzo mili i informowali o każdym szczególe. Na sali pooperacyjnej leżałam 24 godz.Pani położna 2 razy na chwilę przyniosła córeczkę, żebym mogła się przytulić i dzięki temu też mogłam sobie odpocząć po operacji. Nie było problemów, żeby otrzymać leki przeciwbólowe. Przyjazna atmosfera spowodowała, że stres był bardzo niewielki. Operował mnie Pan dr.Kowalewski oraz Pan dr. Michiewicz..znakomici lekarze. Panie Położne dużo mnie nauczyły odnośnie pielęgnacji dziecka, świetne kobiety!! Cieszę się, że tym razem wybrałam ten szpital, poprzednio rodziłam w Łodzi i nie ma żadnego porównania. Zatem serdecznie polecam przyszłym mamom. :) Pozdrawiam

KarolinaJ
21-12-2017 13:51
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital czysty, opieka zarówno podczas porodu jak i później na wysokim poziomie. Jestem zadowolona, że wybrałam ten Szpital. Przesympatyczny i profesjonalny personel dbał o mnie i moje dziecko. Szczególnie Pani Asia, która jest bardzo oddana swojej pracy, taka ciocia dobra rada. Pokazała nam jak kąpać maluszka i przywróciła wiarę w to, że mogę karmić piersią. Widać, że praca jaką wykonuje jest jej pasją, a nie obowiązkiem

elwcia88
20-12-2017 14:39
Rok narodzin dziecka: 2017

szpital godny polecenia. czysto komfortowo i dobra opieka medyczna.

Monka
07-11-2017 18:32
Rok narodzin dziecka: 2017

Serdecznie polecam szpital w Brzezinach. To byl moj pierwszy porod i dzieki poloznej Pani Honoracie urodzilam ekspresowo. Opieka bardzo dobra zarówno przed jak i po porodzie. Sale przyjemne i czyste.

Bellini Eliza
25-10-2017 16:15
Rok narodzin dziecka: 2017

drugi poród w tym szpitalu, także przez cc. Opieka rewelacja, może ciut mniej niż 1,5 roku temu, ale nie ma się do czego przyczepić. Pełen komfort, także psychiczny, a pokoje świetne. jedzenie biedniutkie, ale to nie wina szpitala. część personelu super, a parę osób może miało po prostu cięższy dzień. Polecam szczerze

GoniaK
02-08-2017 13:36
Rok narodzin dziecka: 2017

Cudowna opieka położnych oraz lekarzy, część Pań pielęgniarek od niemowlaków także bardzo pomocna z podejściem do dzieci i świeżo upieczonych mam- niestety nie wszystkie :(

Monika
19-07-2017 15:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam poród w Brzezinach przyszłym mamom. Połozna przy ktorej rodziłam, pani Honorata bardzo mi pomogła. Dzieki jej radom i pomocy poród był szybki a ból znośny. Do tego wszystko odbywało sie w sympatycznej atmosferze. Liczono się z moim zdaniem. Opieka po porodzie rownież bardzo dobra, zarowno jeśli chodzi o mnie jak i o dzidzie, panie pielęgniarki pomocne i życzliwe.Plus za warunki lokalowe. Jedyny minus to brak możliwosci skorzystanie ze znieczulenia zzo. Pierwsze dziecko rodzilam w prywatnym szpitalu i stwierdzam, że porod w Brzezinach nie odbiegał od tego w prywatnej klinice :-)