Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o.

Marii Curie-Skłodowskiej 6 95-060 Brzeziny Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 23-02-2015
www.szpital-brzeziny.pl
ginekologia@szpital-brzeziny.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Andrzej Łupiński (od 2010), neonatologii – Waldemar Wroński; położna oddziałowa położnictwa – Elżbieta Jochman (od 1998).

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego: I.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Elżbieta Jochman, tel.: 506 008 451, e-mail: e.jochman@szpital-brzeziny.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dokument tożsamości, karta ciąży, grupa krwi, USG, karta leczenia szpitalnego (jeśli takie było). Plan porodu jest załączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża pisemną zgodę przed cesarskim cięciem, nacięciem krocza. Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.

Oddział otwarty w lipcu 2014 roku po całkowitym remoncie. Dwie sale jednoosobowe, w pełni wypiosażone z łazienkami, klimatyzowane. Do dyspozycji rodzących piłka, materace. Sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. W obrębie oddziału znajduje sie nowoczesna sala do cięć cesarskich

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po nim, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną lub lekarzem. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
– niefarmakologiczne: odpowiednie oddychanie, masaż, ciepły prysznic,
– farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji kucznej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie, ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe do 2 godzin po porodzie.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 5 do 30 minut. Pierwsze karmienie odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki lub w kąciku noworodka w pobliżu matki przez położną lub lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5–10 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po urodzeniu.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 14 łóżek, wszystkie dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 2 łóżka. Sale są dwuosobowe, wyposażone w stanowiska do pielęgnacji noworodków. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w innym pomieszczeniu. Lekarz z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec), jeśli poproszą, mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są, jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem, gdy takie są wskazania medyczne, np. ze względu na stan zdrowia.
Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Magda
12-05-2016 10:05

Serdecznie polecam ten szpital. Urodziłam synka 26.04.2016 przez cc. Opieka od samego przyjęcia do wypisu bardzo profesjonalna a przy tym serdeczna. To nie jest ten sam szpital co 6 lat temu gdy rodziłam pierwszego syna. Poprawiły się nie tylko warunki lokalowe ale także podejście do pacjentek. Szczególne podziękowania dla pań Eweliny i Asi, które zawsze wspierały w trudnych chwilach.

Marta
26-04-2016 14:15

Bardzo polecam oddział ginekologiczno-położniczy w Brzezinach!!! Warunki zaskakująco dobre jak na nfz. klimatyzowane, 2-osobowe pokoje z łazienką, łóżko na pilota. Personel przemiły i zawsze gotowy do pomocy. Sami pytają czy czegoś nie potrzeba. Profesjonalnie przygotowani - nie odniosłam wrażenia że coś ich zaskoczyło. Jakość posiłków ok ale porcje jak dla kobiet w połogu niewielkie. Na szczęście jest opcja jedzenia i przechowania własnych produktów w lodówce, jak i przygotowania własnych napojów w kuchence oddziałowej.

Bellini Eliza
23-03-2016 18:30

Jestem zachwycona profesjonalną opieką w szpitalu. Nie było godziny, aby ktos nie sprawdzał co z mamą i z dzieckiem, cierpliwie odpowiadano na wszelkie moje przyziemne i wydumane pytania. Bardzo komfortowe pokoje, bardzo czysto, nowy sprzęt i wyjątkowo dobrze przygotowany personel. Jedynie jedzenie nie pasowało do tego standardu - np. parówka i białe pieczywo dla matki karmiącej.

Szczesliwa
11-03-2016 11:07

Serdecznie polecam szpital w brzezinach. To był drugi poród, po pierwszym byłam przygotowana na najgorsze. Dzięki wykwalifikowanym położnym i lekarzom udalo się sprawnie urodzić. Panie położne bardzo pomagają , proponują różne wygodne pozycje do porodu,sposoby łagodzenia bólu jak prysznic, aparat tens, piłka. To naprawdę pomaga. Personel bardzo zaangażowany w opiekę przed w trakcie i po porodzie. To pacjentka decyduje ostatecznie o tym w jaki sposób będzie rodziła. Zaglądają co chwila do sali,sprawdzają czy wszystko w porządku czy czegos nie potrzeba. Oddział jest pięknie odnowiony,warunki naprawde komfortowe,przede wszystkim jest czysto panie sprzątają 2 razy dziennie, jedzenie również bardzo smaczne wbrew stereotypom o szpitalnym jałowym jedzeniu. Warunki sa naprawdę super opieka cudowna Serdecznie polecam ten szpital.

Małgorzata
04-03-2016 10:39

Warunki szpitala bardzo dobre;] są sale 2 osobowe sale, w każdej sali łazienka z prysznicem;] bardzo miła opieka położnych jak i lekarzy;] zarówno w czasie porodu i po porodzie położne i lekarze bardzo opiekuj się pacjentkami jak i noworodkami;] dziecko cały czas jest z mamą od czasu porodu;] sale porodowe bardzo dobrze wyposażone ;] wiele metod znieczuleni-owych do porodu;] położne dużo pomagają przy opiece przy noworodkach ;] Serdecznie polecam ten szpital i jestem bardzo zadowolona z opieki personelu medycznego , standardu medycznego i usług medycznych;]

Justyna
19-01-2016 18:53

Witam, w szpitalu w Brzezinach rodziłam w styczniu 2016 roku. Szpital jest bardzo dobrze przygotowany zarówno do porodu naturalnego (jednakowoż bez możliwości znieczulenia zewnątrzoponowego), jak i za pomocą cesarskiego cięcia. Ja urodziłam przez cc. Opieka przez cały pobyt była bardzo dobra. Docenić należy fakt, że dziecko nawet po operacji przez większość czasu jest przy mamie, choć zajmuje się nim personel medyczny (zabierane jest na przewijanie, badania, itd.), mama w tym czasie ma nabierać sił. Na sali dla mam z dziećmi, noworodek przebywa praktycznie cały czas z mamą. Wyrozumiałe i bardzo pomocne położne, które można prosić o wsparcie i radę w dzień i w nocy, np. położne nie mają problemu z podaniem leków przeciwbólowych (oczywiście pod nadzorem lekarza), dla złagodzenia bólu mamy po operacji. Opieka nad noworodkiem bardzo dobra, choć wiele zależy od dyżurującej pielęgniarki. Jedne przychodzą co chwilę, pytają jak pomóc, radzą jak zajmować się dzieckiem, inne pomagają przy opiece, choć nie są bardziej zainteresowane wsparciem. Co więcej, można obserwować kąpiel dziecka, ponieważ podczas mojego pobytu dziecko było kąpane codziennie. Kadra lekarzy bardzo sympatyczna, można prosić o poradę co do dalszej opieki medycznej mamy jak i dziecka. Lekarze nie mają problemu z odpowiedzią na wielokrotnie zadane pytania. Warunki lokalowe bardzo dobre. Komfortowe, dwuosobowe sale z łazienkami, wyposażone w nowy sprzęt (np. w pełni elektrycznie regulowane łóżka). Ogólnie w szpitalu panuje bardzo przyjazna atmosfera, dlatego z pełną odpowiedzialnością POLECAM TEN SZPITAL.

Bogooska
15-12-2015 18:36

Bardzo polecam szpital w Brzezinach, a już w szczególności polozną p. Bogusie. To był mój pierwszy poród. Na wstępie uslyszalam że to ją decyduje, jak bede rodziła. Na każdym etapie uslyszalam tylko pozytywne rady i wskazówki. Ból był, ale gdyby nie obecność męża i niesamowicie wykwalifikowanego i wrażliwego personelu, nie byłoby mi go tak "łatwo" znieść. Kiedy chcialam korzystałam z ciepłego prysznica, pomocy męża, temso, piłki, worka sako, a na koniec gazu. Po porodzie cały czas ktoś nas doglądał, pomagał karmić, przewijał, myl malutka. Salę są bardzo komfortowe!

joanna
23-11-2015 22:37

witam i gorąco polecam oddział połżniczy w szpitalu z brzezinach. urodziłam tam drugiego syna i jestem bardzo zadowolona z tego wyboru. mimo, że nie chodziliśmy z mężem do szkoły rodzenie nie było problemu z porodem rodzinnym. mąż towaryszył mi od samego poczatku do końca porodu. położne i lekarz wykazali się pełnym profesjonalizmem dodatkowo panowała bardzo miła i wesoła atmosfera. opieka po porodzie nad Dzieckiem i Mamą również na wysokim poziomie. dodam jeszcze, że po pordzie naturalnym dziecko od samego początku było przy mnie zabierane tylko na badania. oddział nieduży ale po remoncie wiec jest tam czysto i przyjemnie, pokoje dwuosobowe z wc.

Agnieszka
19-11-2015 10:17

Oddział polozniczo-ginekologiczny godny polecenia. Położne na 6+, wykwalifikowane na najwyższym poziome, a przy tym miłe, sympatyczne i widać że kochają swoją pracę. Szczególnie pozdrawiam p. Kasie J. i Ewę N. Potrafią pomóc i wesprzeć w najtrudniejszych chwilach dla kobiety jakim jest poród naturalny, są bezcenne!!! Szczególne podziękowania należą się również p. Asi z Neonatologii. Dzięki niej mogę w pełni cieszyć się z macierzyństwa karmiąc mojego już ponad 4 miesięcznego synka Karola. Bez jej pomocy i porad którymi mnie obdarzyła pewnie nie byłoby to możliwe. DZIĘKUJĘ Wam wszystkim!!!

Kasia
12-11-2015 16:57

Drodzy Rodzice chciałbym Wam bardzo polecić Szpital Specjalistyczny w Brzezinach. Miesiąc temu urodziłam córeczkę ,końcówka porodu była ciężka i skomplikowana. Miałam bardzo dobrą opiekę podczas porodu zarówno lekarza jak i samych pań położnych. Profesjonalna opieka , miła atmosfera i serdeczne podejście personelu.