Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny

Bielawskiego 18 36-200 Brzozów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-11-2017
13 43 09 540; 13 430 96 37
www.szpital-brzozow.pl
onkologia@szpital-brzozow.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Renata Waszczuk (od 2002), neonatologii – Zbigniew Mitas (od 2004), położne oddziałowe: położnictwa – Anna Opalińska (od 2001), neonatologii – Bogusława Dmitrzak (od 1980).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Opalińska, tel. 784 048 138, e-mail: anna.opal13@op.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem, ale tylko w grupie w ramach zajęć szkoły rodzenia.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C); zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje (np. od okulisty lub kardiologa).
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, wagi), badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta;
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu;
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza.

W  oddziale porodowym jest trakt porodowy z 2 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz  1 sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich bez opłat.
Do dyspozycji rodzących są dostępne: worki sako, piłki, drabinki, stołki porodowe, materace, liny, prysznic.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w izbie przyjęć.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 20 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić i jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu: parcie na plecach na łóżku porodowym, na boku na łóżku porodowym, w kucki z pomocą osoby towarzyszącej, w kucki na łóżku porodowym, w poziomym klęku, w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W sali porodowej może być obecna doula, ale tylko wtedy, kiedy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 30 minutach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach noworodka, a po cięciu cesarskim po 5 – 10 minutach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy, wraca na pierś mamy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest łącznie 5 sal.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt w oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka, są informowani o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę oraz obchodzie lekarskim, a także są zawsze obecni w trakcie badania i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej w określonych sytuacjach.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki lub opiekuna, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych.
Kobieta ma  możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godzinach 13.00-16.00 w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek.

Brak opłat.

Natala
18-08-2015 12:01
Rok narodzin dziecka: 2011

"Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje w nieprzerwanym kontakcie z nią 5-30 minut". No, niestety musiałam się prosić o małą, bo wszystko inne było ważniejsze. Nie obyło się też bez nieodpowiednich komentarzy. Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale generalnie zawiodłam się. Lekarz spał i obudzili go kiedy już było nieciekawie, ale najbardziej nie odpowiadała mi opieka nad noworodkami. Dla osoby niedoświadczonej brak konkretnych wskazówek.

pik
31-01-2014 11:08
Rok narodzin dziecka: 2010

Personel miły, uprzejmy. Jednak podczas porodu okazał się za mało fachowy. Doprowadzili mojacórkę do kalectwa, wydzierając i wyciskając z brzucha gdyz zaklinowała się w kanale. Wiem, że można temu zapobiec w inny sposób nie traktując matki jak bydło skacząc po brzuchu z łokciami. Po porodzie określili że córka jest zdrowa i ręka sięSAMA naprawi. Brak wiedzy, profesjonalizmu i podejścia do pacjenta. Moja córka będzie kaleką do końca życia.

gaabi1992
24-04-2013 21:06

Polecam:)

Jaga
16-11-2012 18:44
Rok narodzin dziecka: 2004

Podczas porodu właściwie zostawiona byłam sama sobie, na szczęście był przy mnie mąż i to on mnie wspierał. Kontakt z dzieckiem po porodzie krótki, informacje o dziecku i pomoc w naturalnym karmieniu znikoma. Najgorszy jednak był dla mnie zakaz odwiedzin (dozwolony jedynie krótki kontakt w pokoiku odwiedzin). Cieszę się, że drugie dziecko rodziłam gdzie indziej.