Szpital Specjalistyczny w Brzozowie Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny

Bielawskiego 18 36-200 Brzozów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 08-01-2015
www.szpital-brzozow.pl
onkologia@szpital-brzozow.pl

Dane dotyczące oddziału neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2012. Szpital nie odesłał ankiety dotyczącej oddziału położniczego jedynie dane statystyczne za 2013 rok.

Ordynatorzy: położnictwa – Renata Waszczuk, neonatologii – Zbigniew Mitas (od 2004), położne oddziałowe położnictwa – Anna Opalińska, Jolanta Irzyk, pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Bogumiła Dmitrzak (od 1980).

Stopień referencyjności oddziału neonatologicznego – II.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje w nieprzerwanym kontakcie z nią 5-30 minut. Pierwsze karmienie odbywa się nie później niż po około 2 godzinach od porodu. Ocena Apgar dokonywana jest w sali porodowej przez lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 10-30 minutach od porodu. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna i może zostać 2 godziny po porodzie. Pierwsza kąpiel dziecka po 24 godzinach od narodzin.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 20 łóżek, w tym 14 dla matek z dziećmi i 6 dla samych matek. 1 w.c przypada na 4 łóżka, 1 prysznic na 5 łóżek. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, kiedy tylko zechce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3 po cesarskim cięciu. Możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki i ze wskazań medycznych. Nie ma poradni laktacyjnej ani możliwości skorzystania z porad doradcy laktacyjnego. Możliwość konsultacji z psychiatrą.
Odwiedziny w godzinach 7 – 22 (z przerwami na dezynfekcję pomieszczeń – 3 przerwy jednogodzinne) w świetlicy lub specjalnym miejscu przystosowanym do wizyt.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

Natala
18-08-2015 12:01
Rok narodzin dziecka: 2011

"Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje w nieprzerwanym kontakcie z nią 5-30 minut". No, niestety musiałam się prosić o małą, bo wszystko inne było ważniejsze. Nie obyło się też bez nieodpowiednich komentarzy. Nie wiem jak jest gdzie indziej, ale generalnie zawiodłam się. Lekarz spał i obudzili go kiedy już było nieciekawie, ale najbardziej nie odpowiadała mi opieka nad noworodkami. Dla osoby niedoświadczonej brak konkretnych wskazówek.

pik
31-01-2014 11:08
Rok narodzin dziecka: 2010

Personel miły, uprzejmy. Jednak podczas porodu okazał się za mało fachowy. Doprowadzili mojacórkę do kalectwa, wydzierając i wyciskając z brzucha gdyz zaklinowała się w kanale. Wiem, że można temu zapobiec w inny sposób nie traktując matki jak bydło skacząc po brzuchu z łokciami. Po porodzie określili że córka jest zdrowa i ręka sięSAMA naprawi. Brak wiedzy, profesjonalizmu i podejścia do pacjenta. Moja córka będzie kaleką do końca życia.

gaabi1992
24-04-2013 21:06

Polecam:)

Jaga
16-11-2012 18:44
Rok narodzin dziecka: 2004

Podczas porodu właściwie zostawiona byłam sama sobie, na szczęście był przy mnie mąż i to on mnie wspierał. Kontakt z dzieckiem po porodzie krótki, informacje o dziecku i pomoc w naturalnym karmieniu znikoma. Najgorszy jednak był dla mnie zakaz odwiedzin (dozwolony jedynie krótki kontakt w pokoiku odwiedzin). Cieszę się, że drugie dziecko rodziłam gdzie indziej.