Zespół Opieki Zdrowotnej

Bohaterów Warszawy 67 28-100 Busko Zdrój Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 03-08-2017
www.zoz.busko.com.pl
sekretariat@zoz.busko.com.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Waldemar Helm (od 2011), neonatologii – Krystyna Rokitiańska (od 1988), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii – Renata Bisikiewicz (od 2016).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: Renata Bisikiewicz, tel. 41-378-24-01 w.324, e-mail: sekretariat@busko.com.pl, www: zoz.busko.com.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał); antygen HBs - HBsAg  (badanie w kierunku WZW B - w ciąży); OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły; wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptococcus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35. tygodniu ciąży; badanie na nosicielstwo wirusa HIV; przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C); wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży; zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje (np. od okulisty lub kardiologa).
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, golenie krocza, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, badanie zewnętrzne- badanie dna macicy, ocena zewnętrznych wymiarów miednicy kostnej (pomiar miednicy kostnej), chwyty Leopolda, ocena skurczów macicy;
- w zależności od decyzji personelu: lewatywa.

W oddziale porodowym jest trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy niską ścianką oraz 1 sala jednoosobowa.
Szpital w ankiecie nie podaje informacji, czy sala jednoosobowa jest dostępna bez opłat i dla wszystkich rodzących, a także jakie sprzęty są do dyspozycji kobiet podczas porodu.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w izbie przyjęć i w sali porodowej.  Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 4 godziny i trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 60 minut przez położną.  Rodząca może pić i jeść w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, pozycje wertykalne;
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka nie może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym lub w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna bliska osoba, w tym również doula. Osoba towarzysząca może/nie może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca może być obecna za zgodą ordynatora, ale nie przez cały czas.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin jeszcze na sali porodowej. W trakcie szycia krocza dziecko jest prawie zawsze zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez położną.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka wtedy, kiedy chcą tego rodzice dziecka, a noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) lub po cięciu cesarskim po 5 – 10 minutach po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia jest “kangurowany” przez osobę towarzyszącą. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce w drugiej lub następnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 10 sal jednoosobowych bez łazienek.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym oraz po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki lub opiekuna. Jeden lub obydwoje rodziców są uczeni, jak pielęgnować noworodka oraz są zawsze obecni w trakcie szczepień i badania lekarskiego, podczas którego otrzymują informację o stanie zdrowia dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki lub opiekuna oraz ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godzinach 10.00-15.00 oraz 18.00-20.00 w sali, w której matka leży lub w miejscu przystosowanym do wizyt poza salami matek.

Brak opłat .

Aga
21-06-2015 13:26

Witam Ja leżałam na oddziale patologii w 13 tc ,panie pielęgniarki bardzo miłe i pomocne,lekarz ordynator człowiek dusza jak na razie daję dużego plusa dla szpitala za opiekę, zobaczymy jak będzie przy porodzie i po, bo zamierzam tam rodzić -to wszystko opiszę!

Anna
13-03-2015 08:29

W lutym 2015 roku rodziłam w szpitalu w Busku Zdroju. Poród wspominam bardzo miło, rodziłam przy Pani doktor, która prowadziła moją ciążę, miałam świetną położną, na sali porodowej była miła atmosfera.Po porodzie opiekę przejął oddział położniczy, gdzie przemiłe siostry bardzo chętnie pomagały w opiece nad noworodkiem. Szpital ten zasługuje na bardzo dobrą ocenę ze względu na profesjonalne podejście do pacjenta. Na uwagę zasługuje również to, iż po porodzie pacjentka dostaje pokój jednoosobowy. Szczerze polecam!!!

Monika30
24-05-2014 19:50
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu swoje drugie dziecko (pierwsze w Pińczowie ze względu na ówczesnego lekarza prowadzącego, przy drugim zmieniłam lekarza i musiałam rodzić w Busku, gdyż tu pracował) w 2012r. Nastawiona byłam negatywnie po opiniach koleżanek i znajomych, bałam się, ze mnie też spotkają te wszystkie atrakcje...na szczęście miło się zaskoczyłam, rodziłam wieczorem w sobotę, dość spory ruch był wtedy, byłam czwarta rodząca pod rząd. Położna niezbyt miła - fakt, ale nie pyskowałam, nie pouczałam jej i szybko stała się dla mnie miła. sama zaproponowała, żeby mąż został (mimo, ze tego nie planowaliśmy), rodziłam krótko, bez nacięcia, pęknięcia. Dostałam córeczkę od razu na brzuch, przystawili mi ją, ważenie dopiero po chwili - cudne przeżycie, w Pińczowie tego nie zaznałam przy pierwszym dziecku. Opieka po porodzie również w porządku, spędziłam tam tydzień, ze względu na żółtaczkę córki, położne były cudownym wsparciem, jak wyłam z tęsknoty za synem, który czekał na mnie w domu, z kolei neonatolog była wredna i opryskliwa w stosunku do mnie, ale dzieckiem zajmowała się dobrze...nie mam jej tego za złe - nie musiała mnie przecież głaskać po głowie:). Poród wspominam dobrze.Polecam:)

Magdallenna
26-03-2014 15:20

Urodziłam tu syna i córkę. Szczerze mogę polecić szpital, bo dużo się tu zmieniło. Szpital prowadzi szkołę rodzenia-świetna sprawa(już przed porodem można poznać położne). Położne, zarówno na patologii ciąży , jak i położnictwie są kompetentne, życzliwe i pomocne. Mój 1poród trwał 1:50 min, natomiast drugi-dzięki doświadczeniu położnej- 10 minut. Jedynie oddział noworodków nie dorasta jeszcze do standardów- Panie (poza nielicznymi wyjątkami) są niemiłe, wiecznie zmęczone a na kłopoty z karmieniem p[proponują jedno-mleko modyfikowane.

agusnok
04-04-2013 11:16

Rodziłam synka i córeczkę w tym szpitalu i jestem bardzo zadowolona zarówno z opieki na patologii ciąży jak i na noworodkach. Sympatyczne położne, konkretny i miły ordynator. Jedyny minus dla mnie to to, że nie ma znieczulenia na życzenie. Poza tym polecam wszystkim.