Zespół Opieki Zdrowotnej

Bohaterów Warszawy 67 28-100 Busko Zdrój Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 17-12-2014
www.zoz.busko.com.pl
sekretariat@zoz.busko.com.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Kierownicy oddziałów: położniczego – Waldemar Helm (od 2011), neonatologicznego – Krystyna Rokitiańska (od 1988), położna oddziałowa położnictwa – Elżbieta Dąbrowska (od 2005), pielęgniarka koordynująca neonatologii - Dorota Agata Kozakowska (od 2002).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Elżbieta Dąbrowska, tel.: 41 378 24 01 wew. 324

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży. Plan porodu nie jest dołączany do dokumentacji. Pacjentka przy przyjęciu do szpitala wyraża ogólną zgodę pisemną na proponowane leczenie. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed konkretnymi zabiegami. O wykonaniu golenia i lewatywy decyduje personel.

Trakt Porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy oraz sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako i piłka.

Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie,  jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej, jeśli czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas – przy przyjęciu, a następnie co kilka godzin. Badania wewnętrzne robione są co godzinę przez  położną. Można pić  i jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne : brak
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o stosowanych podczas porodu środkach i zabiegach oraz o przebiegu porodu. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. Jednocześnie szpital informuje, że rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać, ile chce, również w oddziale położniczym. Ojciec dziecka może przeciąć pępowinę. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca  może być obecna ale nie może kangurować dziecka. Po cesarskim cięciu przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po przewiezieniu do oddziału położniczego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny – deklaruje oddział neonatologiczny, do 5 minut – według oddziału położniczego. Pierwsze karmienie odbywa się po 3 minutach od narodzin. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez położną i lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki wtedy, kiedy chcą rodzice. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 19 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 9,5 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki i ze wskazań medycznych (choroba matki, wcześniactwo). Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem na wezwanie pacjentki.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali w której leży matka.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Aga
21-06-2015 13:26

Witam Ja leżałam na oddziale patologii w 13 tc ,panie pielęgniarki bardzo miłe i pomocne,lekarz ordynator człowiek dusza jak na razie daję dużego plusa dla szpitala za opiekę, zobaczymy jak będzie przy porodzie i po, bo zamierzam tam rodzić -to wszystko opiszę!

Anna
13-03-2015 08:29

W lutym 2015 roku rodziłam w szpitalu w Busku Zdroju. Poród wspominam bardzo miło, rodziłam przy Pani doktor, która prowadziła moją ciążę, miałam świetną położną, na sali porodowej była miła atmosfera.Po porodzie opiekę przejął oddział położniczy, gdzie przemiłe siostry bardzo chętnie pomagały w opiece nad noworodkiem. Szpital ten zasługuje na bardzo dobrą ocenę ze względu na profesjonalne podejście do pacjenta. Na uwagę zasługuje również to, iż po porodzie pacjentka dostaje pokój jednoosobowy. Szczerze polecam!!!

Monika30
24-05-2014 19:50
Rok narodzin dziecka: 2012

Rodziłam w tym szpitalu swoje drugie dziecko (pierwsze w Pińczowie ze względu na ówczesnego lekarza prowadzącego, przy drugim zmieniłam lekarza i musiałam rodzić w Busku, gdyż tu pracował) w 2012r. Nastawiona byłam negatywnie po opiniach koleżanek i znajomych, bałam się, ze mnie też spotkają te wszystkie atrakcje...na szczęście miło się zaskoczyłam, rodziłam wieczorem w sobotę, dość spory ruch był wtedy, byłam czwarta rodząca pod rząd. Położna niezbyt miła - fakt, ale nie pyskowałam, nie pouczałam jej i szybko stała się dla mnie miła. sama zaproponowała, żeby mąż został (mimo, ze tego nie planowaliśmy), rodziłam krótko, bez nacięcia, pęknięcia. Dostałam córeczkę od razu na brzuch, przystawili mi ją, ważenie dopiero po chwili - cudne przeżycie, w Pińczowie tego nie zaznałam przy pierwszym dziecku. Opieka po porodzie również w porządku, spędziłam tam tydzień, ze względu na żółtaczkę córki, położne były cudownym wsparciem, jak wyłam z tęsknoty za synem, który czekał na mnie w domu, z kolei neonatolog była wredna i opryskliwa w stosunku do mnie, ale dzieckiem zajmowała się dobrze...nie mam jej tego za złe - nie musiała mnie przecież głaskać po głowie:). Poród wspominam dobrze.Polecam:)

Magdallenna
26-03-2014 15:20

Urodziłam tu syna i córkę. Szczerze mogę polecić szpital, bo dużo się tu zmieniło. Szpital prowadzi szkołę rodzenia-świetna sprawa(już przed porodem można poznać położne). Położne, zarówno na patologii ciąży , jak i położnictwie są kompetentne, życzliwe i pomocne. Mój 1poród trwał 1:50 min, natomiast drugi-dzięki doświadczeniu położnej- 10 minut. Jedynie oddział noworodków nie dorasta jeszcze do standardów- Panie (poza nielicznymi wyjątkami) są niemiłe, wiecznie zmęczone a na kłopoty z karmieniem p[proponują jedno-mleko modyfikowane.

agusnok
04-04-2013 11:16

Rodziłam synka i córeczkę w tym szpitalu i jestem bardzo zadowolona zarówno z opieki na patologii ciąży jak i na noworodkach. Sympatyczne położne, konkretny i miły ordynator. Jedyny minus dla mnie to to, że nie ma znieczulenia na życzenie. Poza tym polecam wszystkim.