Opis placówki
A A A

Szpital Powiatu Bytowskiego Sp. z o o.

Lęborska 13 77-100 Bytów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-08-2017
59 822 85 00
www.szpital-bytow.com.pl
nzoz.szpital@bytow.biz


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.
.

Ordynatorzy: położnictwa- Adam Prądzyński  (od 2014), neonatologii- Renata Wodzisławska- Trzcińska (od 2013), położne oddziałowe: położnictwa- Beata Hryndzio- Wojtczak ( od 2015), neonatologii- Beata Kurkowska (od 2014).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego- I.
 

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Bogusława Maikowska, tel.: 608370471,www.szpital-bytow.com.pl/index.php/pages/szkola-rodzenia

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu oraz plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs- HBS Ag- badanie w kierunku WZW B- w ciąży, OWA, WR- odczyn Wassermanna- badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV ( badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje, np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu: zbieranie wywiadu, badanie ogólne ( tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym jest sala wieloosobowa (trakt)  z trzema miejscami oddzielonymi niską ścianką. Do dyspozycji rodzących są dostępne: worki sako, piłki, materace, prysznice.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w izbie przyjęć lub w sali porodowej.Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok 15 minut.Rodząca może pić w trakcie porodu wodę mineralną i herbatę. Rodząca nie może jeść w trakcie porodu.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, na życzenie pacjentki. Pacjentka nie może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca. W porodzie może towarzyszyć doula zarówno rodzącej jak i jej partnerowi. Osoba bliska nie może przebywać na trakcie porodowym.
Osoba towarzysząca może zostać przez dwie godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 1- 5 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 5- 10 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przekazany osobie bliskiej w wózeczku szpitalnym lub przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 7 sal: 1 sala jednoosobowa z łazienką, 1 sala jednoosobowa bez łazienki, 3 sale dwuosobowe bez łazienki, 2 sale trzyosobowe bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka po każdym badaniu, zabiegu .
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad udzielają położne oraz doradca laktacyjny.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych (gdy matka przyjmuje leki, które uniemożliwiają karmienie piersią, ciężkie upośledzenie psychiczne matki, noworodki, które mają być oddane do adopcji).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze dnia w sali, w której leży matka. 

Opłaty
Opłata za poród z osobą towarzyszącą w wysokości 68 zł.
Opłata za nocleg osoby towarzyszącej w wysokości 86 zł.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
497 Cesarskie cięcia
 
41.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

jarzebinka
01-08-2016 16:02
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Po ciężkim porodzie w innym szpitalu, Szpital w Bytowie okazał się strzałem w dziesiątkę. Opieka bardzo dobra, pracownicy szpitala mili i wyrozumiali. Wszyscy mieli dla mnie czas. Jedzenie podawane do pokoju. Pielęgniarki stosują sie do wszystkich próśb. Polecam pokój rodzinny- warunki hotelowe. Ogólnie rodzących bardzo mało, co sprawia, że człowiek czuje się wręcz dopieszczony;)

Agnieszka Dis-Łoboda
24-11-2015 20:53
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Witam serdecznie..chciałabym najszczerzej jak tylko mogę polecić tę placówkę szpitalną.. Położne..lekarze..pielęgniarki oraz wszyscy inni..to osoby , które troszczą się o Ciebie i Twoje nowonarodzone malenstwo z pełnym profesjonalnym podejściem..Na oddziale panuje niesamowicie miła atmosfera.. Nie ma ograniczeń pod względem odwiedzin. Polecam pokój rodzinny - fantastyczna sprawa..

szczęśliwa mama:)
03-12-2012 16:32
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Położne sympatyczne, lekarze wykazują zainteresowanie pacjentką. Polecam

kiniaszuta
08-11-2012 15:24
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2011

Położne naprawdę super.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!