Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny

Szpitalna 53B 22-100 Chełm Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 19-12-2014
www.szpital.chelm.pl
ginpol@szpital.chelm.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza.

Kierownicy oddziałów: położnictwa – Krzysztof Wojewoda (od 1998),  neonatologii – Ewa Winiarska-Góra (od 1987), położna oddziałowe położnictwa – Krystyna Omańska (od 1997),  pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Barbara Stachniuk.

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 2000, rok reoceny – 2013.

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - II.

Szpital współpracuje ze szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Urszula Krystynek, tel.: 511 301 851

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, grupa krwi, badania laboratoryjne, np. GBS. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Nie ma golenia ani lewatywy.

Szpital dysponuje 3 salami jednoosobowymi dostępnymi dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, drabinki.

Wenflon jest zakładany tylko jest jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu na łóżku porodowym oraz za pomocą telemetrii (wtedy pacjentka może chodzić). Jak często i przez kogo wykonywane są badania wewnętrzne zależy od stopnia zaawansowania porodu. Można pić ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
- niefarmakologiczne: muzykoterapia;
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji półsiedzącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o stosowanych środkach i zabiegach. Gdy wymaga tego sytuacja personel informuje o przebiegu porodu. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobami towarzyszącymi we wszystkich salach. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie – informuje oddział położniczy lub tak długo jak chce, również w oddziale położniczym – deklaruje oddział neonatologiczny. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po 30 minutach od cesarskiego cięcia.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 min – informuje oddział położniczy; minimum 2 godziny – deklaruje oddział neonatologiczny. Pierwsze karmienie odbywa się bezpośrednio po porodzie. Ojciec może przeciąć pępowinę. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez położną. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 2 godzinach od narodzin. Pierwsza kąpiel na życzenie mamy.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale są 22 łóżka, z czego 16 dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 4 łóżka, 1 prysznic na 6-7 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to odwiedziny matki regulowane są przez personel. Pobyt w oddziale trwa średnio 2-3 dni po porodzie drogami natury, 4-6 dni po porodzie zabiegowym, 6 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Rodzice mogą, jeśli poproszą, być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego. W oddziale działa poradnia laktacyjna (Poradnia Laktacyjna przy oddziale Neonatologii, otwarta w godzinach 11-15). Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem jedynie na prośbę matki lub ze wskazań lekarskich. Możliwość konsultacji z psychologiem po wezwaniu na konsultację.
Odwiedziny w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Justa
30-05-2015 21:27

Rodziłam w marcu 2015 r. w chełmskim szpitalu i jestem bardzo zadowolona z opieki zarówno przed i po porodzie. Słyszałam wiele negatywnych komentarzy i nie wiem z czego wynikają. Warunki są całkiem dobre a położne wspaniałe. Zaraz po porodzie nie miałam pokarmu, więc położne uczyły mnie jak sprawić by ten pokarm się pojawił, uczyły przystawiać dziecko do piersi, gdy miałam nawał mleczny masowały mnie i przynosiły kapustę na obolałe piersi, cały czas pytały o zdrowie i samopoczucie, zawsze miłe i pomocne. Gdy całą noc dziecko płakało były przy mnie jak matki. Zawsze będę chwalić personel, a dodam że bardzo bałam się rodzić w Chelmie. Lekarzem prowadzącym był dr Wojewoda, codziennie przychodził do mnie i pytał jak się czuję. Świetny lekarz. Dziewczyny nie bójcie się rodzić w Chełmie, jest dużo lepiej niż w Lublinie, wiem to bo siostra była załamana opieką tam. Pozdrawiam

aleksandra
14-03-2014 09:26
Rok narodzin dziecka: 2009

W 2009 w Chełmskim szpitalu umarło mi dziecko innym pacjentkom również. Nie chciałam widzieć zmarłego dziecka dr Wojewoda rzucił mi go jak psa na brzuch masakra nie polecam tego szpitala najlepszym szpitalem jest Szpital w Krasnymstawie. Ani lekarze a ni cały personel nie są przyjemni. Jeden z Lekarzy dr Egiert powiedział do mnie " czego się drzesz nie trzeba było du... dawać" tacy właśnie oni są masakra nie jedzcie tam.....

lasota.monika@wp.pl
25-04-2013 09:10
Rok narodzin dziecka: 2012

Super ludzie towarzyszą Tobie do porodu a potem nie czujesz się jak w szpitalu tylko jak w pięciogwiazdkowym Spa. Pozdrawiam wszystkich pracujących tam i pomagających przy porodzie mojej córeczki Lenki.Monika:)