Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny

Ceramiczna 1 22-100 Chełm Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 01-08-2017
www.szpital.chelm.pl
szpital@szpital.chelm.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Piotr Bijak (od 2015), neonatologii – Ewa Winiarska-Góra (od 1997), położna oddziałowa – Beata Bornus-Chmielewska (od 1998), położna koordynująca położnictwo - Katarzyna Grządkowska (od 2016), połozna neonatologii – Barbara Stachniuk (od 1990).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 2013.

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Bożena Śliwa, tel.: 784 574 320, 82 562 31 78, e-mail: bozena.sliwa@szpital.chelm.pl, strona internetowa: www.szpital.chelm.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości oraz następujące wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Dodatkowe badania w przypadku planowego cięcia cesarskiego w zależności od rodzaju wskazania do operacji. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu to zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta, badanie KTG, pomiary miednicy, zakładanie dokumentacji, wywiad położniczy, pobranie posiewu z pochwy. W zależności od decyzji personelu kobieta może być skierowana na badanie USG. Golenie krocza i lewatywa nie są wykonywane.

Na oddziale porodowym są 3 sale jednoosobowe oraz trakt porodowy z dwoma łóżkami oddzielone parawanem. Szpital nie podał informacji o wyposażeniu.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 60 minut, trwa ok. 30 minut. Nie jest ustalona częstotliwość wykonywania badania wewnętrznego. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę mineralną niegazowaną, ale nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel lub prysznic, muzykoterapia;
- farmakologiczne: gaz wziewny.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej i parcie w poziomym klęku.

Osoba towarzysząca, którą może być tylko osoba spokrewniona z rodzącą może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. Może ona przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę. Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może zostać w oddziale położniczym w godzinach odwiedzin. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią takiego dziecka odbywa się po około 5-10 minutach. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury, porodzie zabiegowym lub cesarskim cięciu odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki najwcześniej po dwóch godzinach od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią po zabiegu cięcia cesarskiego odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się na życzenie opiekuna.

Na oddziale położniczym są 2 sale jednoosobowe bez łazienek, 2 sale dwuosobowe z łazienkami, 5 sal dwuosobowych bez łazienek i 1 sala więcej niż trzyosobowa z łazienką. Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym i po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym i 5 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona jak pielęgnować noworodka. Rodzic jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i doradcy laktacyjni. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych takich jak brak pokarmu, wady jamy ustnej noworodka lub nieprawidłowa budowa brodawki sutkowej. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 12.00 – 20.00 w sali, w której leży matka.

Brak opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Justa
30-05-2015 21:27

Rodziłam w marcu 2015 r. w chełmskim szpitalu i jestem bardzo zadowolona z opieki zarówno przed i po porodzie. Słyszałam wiele negatywnych komentarzy i nie wiem z czego wynikają. Warunki są całkiem dobre a położne wspaniałe. Zaraz po porodzie nie miałam pokarmu, więc położne uczyły mnie jak sprawić by ten pokarm się pojawił, uczyły przystawiać dziecko do piersi, gdy miałam nawał mleczny masowały mnie i przynosiły kapustę na obolałe piersi, cały czas pytały o zdrowie i samopoczucie, zawsze miłe i pomocne. Gdy całą noc dziecko płakało były przy mnie jak matki. Zawsze będę chwalić personel, a dodam że bardzo bałam się rodzić w Chelmie. Lekarzem prowadzącym był dr Wojewoda, codziennie przychodził do mnie i pytał jak się czuję. Świetny lekarz. Dziewczyny nie bójcie się rodzić w Chełmie, jest dużo lepiej niż w Lublinie, wiem to bo siostra była załamana opieką tam. Pozdrawiam

aleksandra
14-03-2014 09:26
Rok narodzin dziecka: 2009

W 2009 w Chełmskim szpitalu umarło mi dziecko innym pacjentkom również. Nie chciałam widzieć zmarłego dziecka dr Wojewoda rzucił mi go jak psa na brzuch masakra nie polecam tego szpitala najlepszym szpitalem jest Szpital w Krasnymstawie. Ani lekarze a ni cały personel nie są przyjemni. Jeden z Lekarzy dr Egiert powiedział do mnie " czego się drzesz nie trzeba było du... dawać" tacy właśnie oni są masakra nie jedzcie tam.....

lasota.monika@wp.pl
25-04-2013 09:10
Rok narodzin dziecka: 2012

Super ludzie towarzyszą Tobie do porodu a potem nie czujesz się jak w szpitalu tylko jak w pięciogwiazdkowym Spa. Pozdrawiam wszystkich pracujących tam i pomagających przy porodzie mojej córeczki Lenki.Monika:)