Opis placówki
A A A

Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie

Pl. Rydygiera 1 86-200 Chełmno Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-12-2017
56 677 26 07; 56 677 26 45
www.zoz.chelmno.pl
sekretariat@zoz.chelmno.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – Piotr Piekarski (od 1996), neonatologii – Mariusz Walkowski (od 2014), położna oddziałowe: położnictwa i neonatologii – Beata Durawa (od 2014).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I

Szpital posiada tytuł „Szpitala Przyjaznego  Dziecku” - rok reoceny: 2008

Szkoła Rodzenia 
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Katarzyna Linkowska; tel. 663242416, e-mail :katalin75@wp.pl, www.zoz.chelmno.pl/

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu oraz obowiązkowa ankieta niezbędna do konsultacji lekarza anestezjologa. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia  i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS,badanie na nosicielstwo wirusa HIV , przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C),
wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży, zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa, dodatkowe badania w przypadku planowego cc poziom cukru, Na, K, INR, APTT.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia, temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: badanie KTG, badanie USG, zakładanie wenflonu.
- na prośbę pacjentki:  golenie krocza i lewatywa.

 

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są dwie sale jednoosobowa. Do dyspozycji rodzących są dostępne: worki sako, piłki, materace, prysznic, wanna.

Poród
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej. Zapis KTG podczas porodu niskiego ryzyka prowadzony jest co 240 minut, trwa ok. 45 minut. Szpital nie ustalił częstotliwości badań wewnętrznych. Rodząca może w trakcie porodu jeść i pić wodę i napoje niegazowane.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły i zimny okład, kąpiel/prysznic, psychoterapia, muzykoterapia.
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowo-rozkurczowe (Paracetamol, Ketonal, Papaveryna, Buscopan, Scopolan).
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne, tylko ze wskazań medycznych, pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie n aparcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej oraz w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba bliska  może zostać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca  nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie, średnio po około 20 minutach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba bliska może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz zabiegowy (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki  po 2 godzinach, po cięciu cesarskim w czasie 11 - 30 minut od narodzin.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia, wraca na pierś mamy , może być  “kangurowany” przez osobę bliską, a pierwsze karmienie piersią odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale porodowym są 2 jednoosobowe i 3 dwuosobowe sale, wszystkie z łazienkami.
Zdrowe matki po porodzie zarówno fizjologicznym jak i cięciu cesarskim przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki, matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu. Jedno z rodziców może być obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka jeśli o to poprosi.
Kobieta otrzymuje pomoc laktacyjną na życzenie, porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni oraz lekarze.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę opiekuna oraz ze wskazań medycznych (hipoglikemia,odwodnienie,zmniejszenie masy ciała powyżej 10% wagi urodzeniowej, gdy noworodek nie podejmuje z różnych powodów ssania piersi, opóźniony nawał mleczny,nieprawidłowe zwiększenie masy ciała dziecka.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach, w sali, w której leży matka.

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
317 Cesarskie cięcia
 
44.00%
Nacięcia krocza
 
7.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

EmmaLecka
11-04-2018 22:10
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2018

Rodziłam w tym szpitalu trójkę moich dzieciaków w latach 2009, 2010 i 2018. Warunki lokalowe zmieniły się w tym czasie diametralnie natomiast opieka nie. Opieka cały czas jest na bardzo wysokim poziomie. W trakcie porodów miałam okazję poznać 2 położne: Panią Anię i Panią Danusię obie cudowne. Poza tym personel wspaniały zaczynając od Ordynatora poprzez położne i pielęgniarki i Panie utrzymujące porządek. Polecam szpital wszystkim mamom, które się zastanawiaja gdzie urodzić swojego maluszka. Podczas porodu zawsze były brane pod uwagę moje prośby. Wszystko odbywało się w dyskretnej atmosferze. Warunki w tej chwili są świetne. Na salach (o ile nie ma ograniczeń miejsca) mamy leżą same z maluszkami. Wszystkie pokoje mają łazienki. Do szpitala nic nie trzeba zabierać prócz chusteczek nawilżanych.

KateAnnaKa
10-01-2018 10:50
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2015

Opieka poporodowa bardzo dobra. Jednakże samego porodu nie wspominam dobrze przez bardzo oschłe i niemiłe podejście położnej. Warunki na oddziale pozostawiły wiele do życzenia (brak dzwonka w sali) ,ale teraz oddział jest po remoncie i wszystko diametralnie się zmieniło.

tanisia
10-11-2014 16:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Bardzo polecam ten szpital. Co prawda warunki nie robią szału, natomiast na dniach ma się zacząć remont oddziału, więc już nic nie będzie mu brakować. Opieka zarówno lekarska jak i położnych na wysokim poziomie. Panie pielęgniarki od noworodków również bardzo miłe, uprzejme i pomocne. Pediatra - dr Walkowski pierwsza klasa. Jedyne do czego mogę się przyczepić to posiłki, no ale wszystkiego mieć nie można :)

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!