Opis placówki
A A A

Zespół Opieki Zdrowotnej w Chełmnie

Pl. Rydygiera 1 86-200 Chełmno Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 17-11-2014
56 677 26 07
www.zoz.chelmno.pl
sekretariat@zoz.chelmno.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Piotr Piekarski  (od 1996), neonatologii – Mariusz Walkowski (od 2014), położne oddziałowe: położnictwa – Beata Durawa (od 2014), neonatologii - Beata Durawa (od 2014).


Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”: rok oceny -  2002, rok reoceny -2009. 


Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I


Szkoła Rodzenia 


Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Katarzyna Linkowska, tel.: 663 242 416, e-mail: katalin75@wp.pl, www.zoz.chelmno.pl


Izba Przyjęć


Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem, jeśli kobieta wyrazi taką chęć. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta przebiegu ciąży, plan porodu. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed zabiegami w zależności od sytuacji położniczej, np. nagłe cięcie cesarskie. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.


Warunki i wyposażenie 


Trakt porodowy z 2 stanowiska oddzielonymi parawanem oraz 2 sale jednoosobowe. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłki, drabinki, materace. 


Poród


W sali jednoosobowej przebiega tylko pierwszy okres porodu, II okres porodu (parcie) odbywa się na trakcie porodowym. Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Jeśli czas na to pozwala plan porodu omawiany jest z położną w Izbie Przyjęć i w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas w zależności od sytuacji i postępu porodu. Można pić i jeść jeśli rodząca ma na to ochotę. W pierwszym okresie porodu personel zachęca rodzącą do aktywności.


Dostępne sposoby łagodzenia bólu:


- niefarmakologiczne: pozycje wertykalne, korzystanie z prysznica, masaż, prawidłowe oddychanie


- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe nienarkotyczne;


Wszystkie sposoby łagodzenia bólu są omawiane z pacjentką. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.


Parcie:


II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji najdogodniejszej dla rodzącej. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są  uwzględniane w większości sytuacji. 


Poród z osobą towarzyszącą 


Możliwy poród z osoba towarzyszącą bez opłat. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie jak długo chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe od razu po cięciu cesarskim. 


Kontakt z dzieckiem 


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie odbywa się w sali porodowej. Ocena APGAR dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ojciec może przeciąć pępowinę. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodkowym w pobliżu matki, po 2 godzinach od porodu lub wtedy, kiedy chcą rodzice dziecka. Osoba towarzysząca może być obecna przy ważeniu i mierzeniu. Pierwsza kąpiel dziecka wykonywana jest w drugiej dobie życia.


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 16 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 3 łóżka,  1 prysznic na 4 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad certyfikowanego doradcy laktacyjnego oraz z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych. W oddziale działa poradnia laktacyjna: Poradnia laktacyjna przy Oddziale Położniczo – Ginekologicznym, Chełmno, Plac Rydygiera 1, tel.: 56 677 26 45. Możliwość konsultacji z psychologiem. 


Odwiedziny o dowolnej porze w sali, w której leży matka. 


Opłaty


Całodobowy pobyt ojca z matką i dzieckiem w sali rodzinnej po porodzie – 100 zł/doba. 


 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
354 Cesarskie cięcia
 
30.00%
Nacięcia krocza
 
5.00% Znieczulenie dolarganem
 
0.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

tanisia
10-11-2014 16:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Bardzo polecam ten szpital. Co prawda warunki nie robią szału, natomiast na dniach ma się zacząć remont oddziału, więc już nic nie będzie mu brakować. Opieka zarówno lekarska jak i położnych na wysokim poziomie. Panie pielęgniarki od noworodków również bardzo miłe, uprzejme i pomocne. Pediatra - dr Walkowski pierwsza klasa. Jedyne do czego mogę się przyczepić to posiłki, no ale wszystkiego mieć nie można :)

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!