Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy im. prof. Romana Drewsa

Żeromskiego 29 64-800 Chodzież Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 10-04-2015
67 282 05 70
www.szpital-chodziez.pl
szpitalpowiatowy@chodziez.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2015.
Ordynatorzy: położnictwa - Halina Szplit (od 2011), neonatologii Andrzej Ruminowicz (od 1991), położna oddziałowa położnictwa (od 2005) i neonatologii (od 2001) - Iwona Macierzyńska
 
Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I
 
Szkoła Rodzenia
 
Szpital współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Nie podano osoby, z którą trzeba się kontaktować.
 
Izba Przyjęć
 
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, zaświadczenie o ubezpieczeniu, karta ciąży. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie i wyraża zgodę pisemną na poszczególne zabiegi (operacje, zabiegi, iniekcje). Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.
 
Warunki i wyposażenie
 
Trakt porodowy podzielony na 2 boksy. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka.
 
Poród
 
Wenflon zakładany jest w trakcie lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i lekarzem, zależnie czy czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną i co 2-4 godziny przez lekarza. Można pić, podawana jest również kroplówka nawadniająca, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:

- niefarmakologiczne: TENS;

 - farmakologiczne: leki przeciwbólowe, znieczulenie nasiękowe.  
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji siedzącej i półleżącej. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.
 
Poród z osobą towarzyszącą
 
Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po 2 godzinach od operacji.
 
Kontakt z dzieckiem 
 
Po porodzie zdrowy noworodek jest kładziony matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 1 do 5 minut. Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana w sali porodowej przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie dziecka po porodzie jest przeprowadzane w kąciku noworodka w pobliżu matki po 5-10 minutach od narodzin. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Po porodzie osoba towarzysząca według oddziału neonatologicznego może zostać, ile chce, także na oddziale położniczym, zaś oddział położniczy podaje, że może zostać 2 godziny po porodzie. 
 
Po porodzie
 
Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. Na oddziale jest 25 łóżek. 1 w.c. przypada na 2 łóżka, 1 prysznic przypada na 4 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 doby po porodzie drogami natury, 3 doby po porodzie zabiegowym i po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) może być obecna (obecny) w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią i mogą skorzystać z porady doradcy laktacyjnego. Noworodki nie są dokarmiane sztucznym mlekiem. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem, który jest dostępny na oddziale. 
Odwiedziny 15-20, w sali w której leży matka.
 
Opłaty

Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
360 Cesarskie cięcia
 
34.00%
Nacięcia krocza
 
30.00% Znieczulenie dolarganem
 
30.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Nie

Komentarze

Mama
22-07-2016 15:46
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Polecam wszystkim przyszłym mamą chodzieski szpital. Opieka super, personel bardzo miły i pomocny. Pokoje jedno lub dwu osobowe, czysto i wszystko jest nowe. Sale naprawdę bardzo wygodne. Dla dziecka po porodzie praktycznie nic nie potrzeba zabierać z domu bo wszystko dają. Pielęgniarki od noworodków gdy tylko dziecko zapłacze zaraz przychodzą i pytają czy pomoc, lekarze oddani i bardzo mili. Jestem bardzo zadowolona ze rodziłam właśnie tutaj i polecam wszystkim!!

ms
01-04-2014 15:30
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Zachecam wszystkich do rodzenia w Chodzieży. Miły i fachowy personel dawał poczucie bezpieczeństwa w trakcie porodu. Mozna rodzic z mezem. Opieka po porodzie również bez zarzutów. Wyposażenie sal- bardzo dobre. W razie wątpliwości można odwiedzić oddział przed porodem.

green_girl
31-01-2014 12:36
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2012

Miłe położne (i dla mnie, i dla męża), respektowanie mojego planu porodu, uszanowanie prośby o nienacinanie krocza. Dość małe pomieszczenie samej porodówki, ale to bardziej problem personelu, który musi się tam pomieścić :). Dobra opieka poporodowa, duże wsparcie od położnych (np. córka płakała, więc szybko wracałam z łazienki, a w pokoju zastałam położną, która już uspokajała dziecko i kazała mi na spokojnie zająć się sobą). Jest tam mało porodów, więc łatwo dostać pojedynczy pokój. Na wyposażeniu duży stolik do przewijania. Rodziłam drugi raz i na tle dużego wojewódzkiego szpitala chodzieska porodówka wypadła świetnie.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!