Szpital Powiatowy im. prof. Romana Drewsa

Żeromskiego 29 64-800 Chodzież Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-08-2017
www.szpital-chodziez.pl
szpitalpowiatowy@chodziez.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Halina Szymańska-Szplit; (od 2010), neonatologii – Andrzej Ruminowicz (od 1991); położne oddziałowe: położnictwa – Iwona Macierzyńska (od 2001); neonatologii – Iwona Macierzyńska (od 2001).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Małgorzata Kucner,  tel.:509378480.

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, dokument potwierdzający ubezpieczenie, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu  z ostatnich 6 tygodni, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły posiew GBS; badanie na nosicielstwo wirusa HIV, wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: lewatywa

Na oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat.  Szpital nie podał informacji o sprzętach ułatwiających poród.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej, z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, nie może jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS), inne;
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w kucki z pomocą osoby towarzyszącej, w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy gdy kobieta jest sama.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna .

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez 1-5 minut Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po określonym czasie od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie zawsze jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana w kąciku noworodka w pobliżu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 5-10 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji lub zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym jest 7 sal: 4  jednoosobowe sale , 3 dwuosobowe sale , wszystkie bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka w czasie obchodu.  Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie Porad laktacyjnych udzielają położne i pielęgniarki noworodkowe.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym  ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny).
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie o każdej porze w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Brak opłat .

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Mama
22-07-2016 15:46

Polecam wszystkim przyszłym mamą chodzieski szpital. Opieka super, personel bardzo miły i pomocny. Pokoje jedno lub dwu osobowe, czysto i wszystko jest nowe. Sale naprawdę bardzo wygodne. Dla dziecka po porodzie praktycznie nic nie potrzeba zabierać z domu bo wszystko dają. Pielęgniarki od noworodków gdy tylko dziecko zapłacze zaraz przychodzą i pytają czy pomoc, lekarze oddani i bardzo mili. Jestem bardzo zadowolona ze rodziłam właśnie tutaj i polecam wszystkim!!

ms
01-04-2014 15:30

Zachecam wszystkich do rodzenia w Chodzieży. Miły i fachowy personel dawał poczucie bezpieczeństwa w trakcie porodu. Mozna rodzic z mezem. Opieka po porodzie również bez zarzutów. Wyposażenie sal- bardzo dobre. W razie wątpliwości można odwiedzić oddział przed porodem.

green_girl
31-01-2014 12:36
Rok narodzin dziecka: 2012

Miłe położne (i dla mnie, i dla męża), respektowanie mojego planu porodu, uszanowanie prośby o nienacinanie krocza. Dość małe pomieszczenie samej porodówki, ale to bardziej problem personelu, który musi się tam pomieścić :). Dobra opieka poporodowa, duże wsparcie od położnych (np. córka płakała, więc szybko wracałam z łazienki, a w pokoju zastałam położną, która już uspokajała dziecko i kazała mi na spokojnie zająć się sobą). Jest tam mało porodów, więc łatwo dostać pojedynczy pokój. Na wyposażeniu duży stolik do przewijania. Rodziłam drugi raz i na tle dużego wojewódzkiego szpitala chodzieska porodówka wypadła świetnie.