Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Niedziałkowskiego 4A 73-200 Choszczno Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-12-2014
www.spzozchoszczno.pl
sekretariat@spzozchoszczno.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa - Bogusław Zimny (p.o. od 2011), neonatologii - Ewa Korzeniewska (od 1998), położna oddziałowa położnictwa i neonatologii - Agnieszka Rusak (od 2002)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego  - I

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Krystyna Głębocka, tel.: 510 932 827, e-mail: krystyna.glebocka@wp.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód ubezpieczenia, dowód osobisty. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Przy przyjęciu do szpitala rodząca podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi. Zgoda pisemna bezpośrednio przed: nacięciem i szyciem krocza, porodem zabiegowym, cesarskim cięciem. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 2 stanowiskami oddzielonymi parawanem. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, wanna.

Wenflon zakładany w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas. W trakcie porodu można pić ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: immersja wodna, masaż, techniki oddechowe, korzystanie z piłki i worka sako;

- farmakologiczne: brak

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.

Parcie

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach.. Życzenia rodzącej (dotyczące nacięcia krocza, parcia w wybranej pozycji, etc.) są uwzględniane gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą, jeżeli inna obecna rodząca wyrazi na to zgodę. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba. Rodzącej może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać tak długo, jak chce – według oddziału położniczego, natomiast według informacji od oddziału neonatologicznego – musi wyjść po kilkunastu minutach. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po przewiezieniu do oddziału poporodowego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny – deklaruje oddział położniczy, 5-30 minut – informuje oddział neonatologiczny. Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest przez lekarza neonatologa w kąciku porodowym w pobliżu matki. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie dziecka odbywa się po 30 minutach – 2 godzinach od porodu, osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel dziecka – po 12 godzinach.

Można obejrzeć oddział przed porodem (także w ramach zajęć szkoły rodzenia). Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 18 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 6 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi noworodkami przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeżeli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w szpitalu trwa 2 dni po porodzie drogami natury, 3-5 dni po porodzie zabiegowym lub cesarskim cięciu. Istnieje możliwość szybszego wypisu ze szpitala. Matki uczone są, jak pielęgnować dziecko, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są w ich obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Rodzice mogą być obecni w trakcie badań lekarskich i szczepień dziecka. Matki są uczone, jak karmić piersią, mogą także skorzystać z porad doradcy laktacyjnego. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych (stan dziecka, leki przyjmowane przez matkę, dzieci pozostawione do adopcji).Możliwość konsultacji z psychologiem.

Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

Agata
04-11-2014 22:13
Rok narodzin dziecka: 2012

Troszkę przekoloryzowali sobie w tym opisie. - Jeść w trakcie porodu nie wolno, nawet do picia wody pani położna miała obiekcje. - II faza w pozycji leżącej, nawet nie było słowa propozycji by rodzić inaczej. - Gdy pytałam o poród do wody powiedziano mi, że nie ma takiej możliwości. - Po porodzie dziecko dostałam dopiero po badaniu, na dosłownie 30 sekund. Urodziłam przed 3 w nocy a córkę uprosiłam dopiero ok 10 rano (przywieziono mi ją nakarmioną sztucznym mlekiem bez mojej wiedzy i zgody), pierwsze karmienie miało miejsce ok godziny 16 a więc ponad 13 h po porodzie! Poród ok ale dopuszczenie do kontaktu matki i dziecka fatalne.

anula
10-02-2013 21:04
Rok narodzin dziecka: 2009

Szpital okropny. Jak tylko pojawiłam się na oddziale kazali położyć się na łóżku i podłączyli KTG. Może oddział jest wyposażony w piłki, drabinki itp ale nie każda może z tego skorzystać. Męża nie chciały wpuścić na oddział, po paru godzinach w końcu dostał zgodę ale przy samym porodzie nie mógł być został wyproszony. Znieczulenie można zapomnieć. Dziecko dostałam po ok 6h.