Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Niedziałkowskiego 4A 73-200 Choszczno Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 28-08-2017
www.spzozchoszczno.pl
sekretariat@spzozchoszczno.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Sławomir Szymański (od 2014), neonatologii – Mirosław Suski (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa i neonatologii – Agnieszka Rusak (od 2008).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi/współpracuje z bezpłatną szkołą rodzenia.  Kontakt do szkoły rodzenia: Krystyna Głębocka, tel: 510 932 827, e-mail: krystyna.glebocka@wp.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości. Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: posiew GBS.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, zakładanie wenflonu, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta,  badanie USG,
- na prośbę pacjentki: badanie KTG, lewatywa, golenie krocza.

W oddziale porodowym trakt porodowy z 12 stanowiskami oddzielonymi parawanami.  Do dyspozycji rodzących są dostępne na niektórych stanowiskach na trakcie: worki sako, piłki, materace, liny, prysznic, wanna.

Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w sali porodowej.
Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 30 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut przez lekarza.
Rodząca może jeść oraz pić płyny przejrzyste w trakcie porodu.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, kąpiel/prysznic,
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna, fnt.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.
Szpital jest w trakcie wprowadzania procedur umożliwiających znieczulenie zewnątrzoponowe.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym oraz parcie na boku na łóżku porodowym,.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy rodząca jest sama. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym, nawet jeśli pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), nie może zostać na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez 30-120 minut. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach od narodzin. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka wtedy, gdy chcą tego rodzice, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) po 11-30 minutach od narodzin, a po cięciu cesarskim po 5-10 minutach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym są sale dwuosobowe – jedna z łazienką oraz cztery bez.
Zdrowe matki po porodzie fizjologicznym lub po cesarskim cięciu przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym oraz 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każdy rodzic jest uczony jak pielęgnować noworodka. Matka najczęściej jest informowana o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, szczepieniu. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośbę matki.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w dowolnych godzinach w ciągu dnia w sali, w której matka leży.

Brak opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Agata
04-11-2014 22:13
Rok narodzin dziecka: 2012

Troszkę przekoloryzowali sobie w tym opisie. - Jeść w trakcie porodu nie wolno, nawet do picia wody pani położna miała obiekcje. - II faza w pozycji leżącej, nawet nie było słowa propozycji by rodzić inaczej. - Gdy pytałam o poród do wody powiedziano mi, że nie ma takiej możliwości. - Po porodzie dziecko dostałam dopiero po badaniu, na dosłownie 30 sekund. Urodziłam przed 3 w nocy a córkę uprosiłam dopiero ok 10 rano (przywieziono mi ją nakarmioną sztucznym mlekiem bez mojej wiedzy i zgody), pierwsze karmienie miało miejsce ok godziny 16 a więc ponad 13 h po porodzie! Poród ok ale dopuszczenie do kontaktu matki i dziecka fatalne.

anula
10-02-2013 21:04
Rok narodzin dziecka: 2009

Szpital okropny. Jak tylko pojawiłam się na oddziale kazali położyć się na łóżku i podłączyli KTG. Może oddział jest wyposażony w piłki, drabinki itp ale nie każda może z tego skorzystać. Męża nie chciały wpuścić na oddział, po paru godzinach w końcu dostał zgodę ale przy samym porodzie nie mógł być został wyproszony. Znieczulenie można zapomnieć. Dziecko dostałam po ok 6h.