Szpital Powiatowy w Chrzanowie

Topolowa 16 32-500 Chrzanów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
www.szpital-chrzanow.pl
sekretariat@spch.home.pl

Ordynatorzy: położnictwa – dr n. med. Maciej Bodzek(od 2015), neonatologii – dr n. med. Dorota Sysło-Żurek (od 1995), położne oddziałowe: położnictwa – Maria Lasoń (od 2007), neonatologii –mgr Wioletta Suska (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Put-Bogudzińska, tel.: 667-747-984, sekretariat@spch.home.pl, www.szpital-chrzanow.pl

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego-dokument potwierdzający wskazania do cięcia cesarskiego.  Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C),  wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu.
- na prośbę pacjentki: golenie krocza.

W oddziale porodowym są  2 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat oraz  trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, materace, prysznic.

Plan porodu omawiany jest z położną w izbie przyjęć i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może jeść i pić w trakcie porodu wodę.
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym, w pozycji siedzącej. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do 2 h. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po odpępnieniu. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka, wtedy kiedy chcą tego rodzice,  osoba bliska może być przy tym obecna.  Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się  po 10 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji, wraca na pierś mamy, potem  może być  “kangurowany” przez osobę towarzyszącą lub jest przekazany osobie bliskiej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się kiedy matka tego zechce.

W  oddziale poporodowym jest 8 dwuosobowych sal z bez łazienek. Matki  przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka na prośbę. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych-regulacja standardem opieki okołoporodowej.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 12:00-18:00, w sali, w której leży matka, w miejscu przystosowanym do wizyt.

Brak opłat

- Znieczulenie dolarganem

EwaPeron
27-04-2018 18:19
Rok narodzin dziecka: 2018

Mój drugi poród odbył się 19 kwietnia 2018 przez planowane cesarskie cięcie i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromny wrażeniem profesjonalizmu i zorganizowania zespołu lekarzy, którzy przeprowadzili tę operację. Każdy lekarz się przedstawia, tłumaczy co będzie wykonywał, odpowiada na pytania. Ogromny szacunek dla pacjenta, cięcie wykonywało dwóch lekarzy (jeden to dr Bojar), piękne, estetyczne szycie (poprawione po poprzedniej cesarce) i wesoła atmosfera. Dr Bojar w trakcie doglądał mojego stanu, czułam się na prawdę ważna. Wszyscy bardzo troskliwie się mną zaopiekowali, anestezjolog dobrał odpowiednia formę znieczulenia, tak, ze nie mialam pozniej zadnych bólów głowy. Druga Pani doktor była przy mnie i co mnie juz calkiem rozczulilo głaskala mnie po głowie, uspokajając i tłumacząc co się właśnie wykonuje. Po cięciu chwila wyciszenia w ustronnej salce, gdzie przyniesiono mi córeczke do karmienia i wraz z męzem spedzilismy tam 2 godziny. Pózniej wyjazd do sali poporodowej i odpoczynek. Następnego dnia juz wstawanie, a trzeciego dnia wypis. Jestem bardzo zadowolona i polecam ten szpital. Bardzo dziekuje za takie miłe wspomnienie porodu, które zostanie ze mną do końca życia.

Janinka
24-04-2018 08:43
Rok narodzin dziecka: 2018

Nie polecam... od czego zacząć... Pierwsze dziecko- trauma na całe życie. Personel wogóle nie zdaje sobie sprawy ze kobiety ktore rodzą beda ich pamietac przez cale zycie- zarowno w mily jak i niemily sposob. Nie oczekuje luksosow ale to jest przesada. Badania przez lekarzy to skandal- wydaje im sie ze my kobiety to krowy w ktore mozna wsadzic cala łape.... połozna to samo badanie wykonywala w calkowicie niebolesny sposob. Praktycznie brak informacji od lekarzy. Zwlekanie podczas porodu naturalnego z cesarką chociaż od początku szanse na urodzenie naturalne zerowe- niech sie kobieta meczy, przeciez porod to nie przyjemnosc, musi bolec. Kolejna sprawa warunki na oddziale..... grzyb w łazienkach w szpitalu?? Wogole stan łazienek.... ludzie!!! Mamy XXI wiek! Wyżywienie w szpitalu?? Kobieta w ciazy a pozniej po porodzie dostaje 1 parowke niewiadomego pochodzenia ( gorszej nigdy nie jadlam) 3 kromki chleba, centymert masła. Codziennie podobnie- a gdzie zbilansowana dieta, warzywa jakies? nabiał ? Jedyny plus to położne miłe i kompetentne (choć nie wszystkie) i opieka nad dzieckiem bardzo dobra chociaż przydałoby się wiecej uprzejmosci. Ogolnie to nie polecam

Aneta
10-02-2018 22:42
Rok narodzin dziecka: 2017

Szczerze polecam ten szpital. Podczas porodu, gdy pojawiły się małe komplikacje, decyzje lekarza i położnych były podejmowane szybko i sprawnie. I ja i dziecko otrzymaliśmy bardzo dobrą opiekę po porodzie. A Pan doktor Maciej Bodzek, ordynator oddziału, bardzo dobry specjalista i złoty człowiek.

jolantab
24-01-2018 17:38

Jestem bardzo zadowolona z porodu opiekę miałam dobrą dzieckiem też panie zajmowały się profesjonalnie szczególnie, że miałam poród ze wskazaniem nagłym. Urodziłam wcześniaka i polecam szpital.

Rysia
08-03-2017 14:54

Moja Córcia przyszła na świat 6 grudnia 2016 roku. Jeśli chodzi o porodówkę i Panią Położną to uważam, że lepiej nie mogłam trafić . Swój poród wspominam WSPANIALE !!! Był to wtorek...i do dnia dzisiejszego każdy wtorek jest dla mnie magiczny, i w każdy wtorek wracam do tego co działo się 6 grudnia . Był to poród rodzinny, na rodzinnej sali . Nie pełna 3 godzinki od pierwszego skurczu,a Córcia była już na świecie Bez znieczulenia, bez nacięcia. Wszystko zawdzięczam Wspaniałej Położnej A.G . Poród nie odbywał się na leżąco, miałam do wyboru pozycje, w której chcę rodzić. Jeśli chodzi o Panie położne z położnictwa miłe kobiety, ale Panie od neonatologi...niestety już nie. Jeśli chodzi o pomoc w karmieniu piersią to niestety nie ma co na nie liczyć . Córcia w szpitalu nie chciała piersi, nikt nie umiał mi pomóc...słyszałam tylko ``proszę odrazu powiedzieć,że nie chce Pani karmić,tylko chcę Pani butelkę`` co było nie prawdą. Wróciłyśmy do domu i same poradziłyśmy sobie z karmieniem piersią i Córcia pięknie jadła . Ale podsumowując z porodu jestem na prawdę bardzo zadowolona !

Marzena898
07-02-2017 14:55
Rok narodzin dziecka: 2017

Zdecydowanie nie polecam. "Dzieki" opiece lekarskiej porod skonczyl sie uzyciem vacuum. Mialam tez zapewniona pomoc Pana doktora ktora poskutkowala peknietym zebrem. Na korytarzu oddzialu zimno z racji awarii kaloryferow. Polozne i pielegniarki od noworodkow wspaniale kobiety. Mimo to nie zdecydowalabym sie w zyciu kolejny raz rodzic w Chrzanowie.

mlb
16-01-2017 16:18

Miałam rodzić w Krakowie, gdyż do mnie też dotarły negatywne opinie o szpitalu w Chrzanowie, ale okazały się zupełnie nieaktualne. Początkowo skusiłam się na Szkołę Rodzenia w tej placówce tylko z tego powodu, iż wygodniej mi było uczęszczać na zajęcia w tej lokalizacji. Już po drugich zajęciach przekonałam się - jeśli nie będzie żadnych komplikacji - rodzę w Chrzanowie. Polecam więc Szkołę Rodzenia i sam poród w tym miejscu - w moim przypadku rodzinny, bez lewatywy, bez nacięcia (a to mój pierwszy poród), bez znieczulenia ( gdyż nie było takiej potrzeby). Wszystkie położne podczas porodu (a towarzyszyły mi cały czas cztery) były miłe, dodawały otuchy, wspierały i na bieżąco o wszystkim informowały. W trakcie trwania porodu byłam pod prysznicem, zaproponowano mi również wannę, z której zrezygnowałam. Skorzystałam z gazu, piłki oraz elektrostymulację TENS. W szpitalu byłam 5 dni z powodu żółtaczki,więc zapewne poznałam wszystkie zmiany położnych z neonatologii. Panie służyły radą, dodawały otuchy przy problemach z laktacją, a nawet gdy trzeba było przytulały i pocieszały! Co do personelu - nie mam zastrzeżeń, a wręcz byliśmy z mężem pozytywnie zaskoczeni. Polecam ten szpital, gdyż nie jest się we nim kolejną rodzącą- w odróżnieniu od niektórych krakowskich, przepełnionych placówek. W tym dniu, w którym ja rodziłam, był tylko jeszcze jeden poród, więc trudno mówić tu o "masówce". Jedyny mankament to łazienki, które nadają się ewidentnie do remontu. Może ktoś powinien zorganizować zbiórkę funduszy na ten cel, myślę, że wiele pań rodzących w tym szpitalu i ich rodzin wsparło by taką akcję.

Kasia91
14-12-2016 16:25

Rodziłam dwójkę dzieci w tym szpitalu i jak najbardziej polecam.

Myszaa
07-12-2016 18:21

Wybierając szpital w Chrzanowie miałam wiele obaw. Wkoncu słyszałam sama negatywne opinie na temat tej porodowki. Urodziłam w listopadzie 2016 roku. Jestem bardzo zadowolona poród wspominam bardzo przyjemnie rodzilam z mężem nikt nie miał z tym problemu. Polozne wspaniałe cudowne! Bardzo pomagały przejść przez poród jak najbezpieczniej ! Nawet krocze nie zostalo naciete !:) Polecam ! Jeżeli liczy się dla Ciebie opieka nad Tobą i maluszkiem A nie warunki sanitarne polecam szpital w Chrzanowie ! Jak dla mnie DUŻO LEPSZY niż Ujastek gdzie też rodzilam...

Justyna123
22-11-2016 12:47

Zdecydowanie polecam poród w Chrzanowskim szpitalu, pełna obaw po opiniach krążących w internecie i wśród znajomych rozważałam poród w Krakowie. Ze względu na odległość zdecydowałam się jednak na placówkę bliżej. Nie żałuję, poród odbył się siłami natury w asyście męża (nieoceniona pomoc polecam :)) Sala porodowa przyjemna, do dyspozycji między innymi piłka czy worek sako. Najważniejsza jednak była atmosfera, przemiłe i bardzo pomocne Panie położne, które w moim odczuciu zrobiły wszystko co było w ich mocy aby mój poród przebiegł bez zbędnych komplikacji. Poród był długi i nie należał do lekkich przez ułożenie malucha i powolny rozwój akcji porodowej. Dzięki położnym przebrnęliśmy przez wszystko szczęśliwie. Opieka po porodzie i opieka noworodkowa również bardzo zadowalająca. Nie taki Chrzanów straszny jak go malują ;) minusem brak znieczulenia dostępnego całą dobę liczę, że to się kiedyś zmieni. Mam nadzieję, że moja opinia odczaruje nieco złą sławę szpitala. Ja z pewnością wybrałabym go ponownie.