Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy w Chrzanowie

Topolowa 16 32-500 Chrzanów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 08-10-2014
32 623 94 28
www.szpital-chrzanow.pl
sekretariat@spch.home.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Aleksander Ulfik (od 1989), neonatologii - Dorota Sysło-Żurek (od 1995), położne oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Lasoń (od 2007), pielęgniarka oddziałowa neonatologii – Wioletta Suska (od 2011)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego: II

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Barbara Galus, tel.: 32 624 71 88, www.szpital-chrzanow.pl

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem w ramach zajęć szkoły rodzenia i podczas dni otwartych. Wymagane dokumenty: karta ciąży, oryginalny wynik badania grupy krwi, dowód osobisty, w przypadku wskazań do planowego rozwiązania drogą cięcia cesarskiego – wynik konsultacji specjalistycznej z narzuconym sposobem rozwiązania ciąży. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Rodząca podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda ustna na podanie leku naskurczowego, rozkurczowego.  Zgoda pisemna na interwencje zabiegowe:  instrumentalne kontrole jamy macicy, cięcie cesarskie, nacięcie krocza. Nie ma golenia, lewatywa za zgodą pacjentki. 

Warunki i wyposażenie

5 stanowisk porodowych: 3 w sali porodowej, 1 w oddzialnej sali intensywnego nadzoru i sala jednoosobowa dostępna dla porodów rodzinnych bez opłat. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, materace, TENS.

Poród

Wenflon zakładany w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w Izbie Przyjęć lub w sali porodowej z położną lub lekarzem zależne jest to od tego czy czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną lub lekarza. W trakcie porodu można pić, ale nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: prysznic, piłka, worek sako, TENS;
- farmakologiczne: gaz wziewny , leki rozkurczowe, leki przeciwbólowe, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostepne nieodpłatnie. Wymagana wczesniejsza konsultacja z anestezjologiem. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać. 
Parcie
II okres porodu najczęściej przebiega na łóżku porodowym. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące nacięcia krocza, parcia w wybranej pozycji, etc.) są uwzględniane jeżeli sytuacja na to pozwala.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. Rodzącej nie może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać w sali porodowej 2 godziny po porodzie, a potem ile chce w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe zaraz po przeniesieniu pacjentki z łóżka operacyjnego.

Kontakt z dzieckiem po porodzie

Zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana jest na brzuchu matki przez lekarza neonatologa i położną prowadzącą poród. W trakcie szycia krocza dziecko może być zabrane od matki na jej życzenie. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. 

Po porodzie

Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 20 dla matek z dziećmi w salach dwuosobowych, wyposażonych w TV. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 5 łóżek - węzły sanitarne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie sal. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3-4 dni po porodzie drogami natury, 4 dni po porodzie zabiegowym, 5-6 po cesarskim cięciu. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. W oddziale patologii ciąży i położniczym prowadzone są pogadanki, pokazy dotyczące opieki, pielęgnacji i karmienia piersią. Wszystko w ramach "Szkoły Matek i Ojców" Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią i taki sposób karmienia jest promowany. Można też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem z przyczyn medycznych i na zlecenie lakarza. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem szpitalnym oraz rehabilitantem
Odwiedziny 12-18 (możliwość odwiedzin w innych godzinach, w uzasadnionych sytuacjach) w sali w której leży matka lub w innym miejscu przystosowanym do wizyt.

Opłaty

Nie ma opłat.
 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 28 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
707 Cesarskie cięcia
 
37.00%
Nacięcia krocza
 
47.00% Znieczulenie dolarganem
 
7.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Rysia
08-03-2017 14:54
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Moja Córcia przyszła na świat 6 grudnia 2016 roku. Jeśli chodzi o porodówkę i Panią Położną to uważam, że lepiej nie mogłam trafić . Swój poród wspominam WSPANIALE !!! Był to wtorek...i do dnia dzisiejszego każdy wtorek jest dla mnie magiczny, i w każdy wtorek wracam do tego co działo się 6 grudnia . Był to poród rodzinny, na rodzinnej sali . Nie pełna 3 godzinki od pierwszego skurczu,a Córcia była już na świecie Bez znieczulenia, bez nacięcia. Wszystko zawdzięczam Wspaniałej Położnej A.G . Poród nie odbywał się na leżąco, miałam do wyboru pozycje, w której chcę rodzić. Jeśli chodzi o Panie położne z położnictwa miłe kobiety, ale Panie od neonatologi...niestety już nie. Jeśli chodzi o pomoc w karmieniu piersią to niestety nie ma co na nie liczyć . Córcia w szpitalu nie chciała piersi, nikt nie umiał mi pomóc...słyszałam tylko ``proszę odrazu powiedzieć,że nie chce Pani karmić,tylko chcę Pani butelkę`` co było nie prawdą. Wróciłyśmy do domu i same poradziłyśmy sobie z karmieniem piersią i Córcia pięknie jadła . Ale podsumowując z porodu jestem na prawdę bardzo zadowolona !

Marzena898
07-02-2017 14:55
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Zdecydowanie nie polecam. "Dzieki" opiece lekarskiej porod skonczyl sie uzyciem vacuum. Mialam tez zapewniona pomoc Pana doktora ktora poskutkowala peknietym zebrem. Na korytarzu oddzialu zimno z racji awarii kaloryferow. Polozne i pielegniarki od noworodkow wspaniale kobiety. Mimo to nie zdecydowalabym sie w zyciu kolejny raz rodzic w Chrzanowie.

mlb
16-01-2017 16:18
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Miałam rodzić w Krakowie, gdyż do mnie też dotarły negatywne opinie o szpitalu w Chrzanowie, ale okazały się zupełnie nieaktualne. Początkowo skusiłam się na Szkołę Rodzenia w tej placówce tylko z tego powodu, iż wygodniej mi było uczęszczać na zajęcia w tej lokalizacji. Już po drugich zajęciach przekonałam się - jeśli nie będzie żadnych komplikacji - rodzę w Chrzanowie. Polecam więc Szkołę Rodzenia i sam poród w tym miejscu - w moim przypadku rodzinny, bez lewatywy, bez nacięcia (a to mój pierwszy poród), bez znieczulenia ( gdyż nie było takiej potrzeby). Wszystkie położne podczas porodu (a towarzyszyły mi cały czas cztery) były miłe, dodawały otuchy, wspierały i na bieżąco o wszystkim informowały. W trakcie trwania porodu byłam pod prysznicem, zaproponowano mi również wannę, z której zrezygnowałam. Skorzystałam z gazu, piłki oraz elektrostymulację TENS. W szpitalu byłam 5 dni z powodu żółtaczki,więc zapewne poznałam wszystkie zmiany położnych z neonatologii. Panie służyły radą, dodawały otuchy przy problemach z laktacją, a nawet gdy trzeba było przytulały i pocieszały! Co do personelu - nie mam zastrzeżeń, a wręcz byliśmy z mężem pozytywnie zaskoczeni. Polecam ten szpital, gdyż nie jest się we nim kolejną rodzącą- w odróżnieniu od niektórych krakowskich, przepełnionych placówek. W tym dniu, w którym ja rodziłam, był tylko jeszcze jeden poród, więc trudno mówić tu o "masówce". Jedyny mankament to łazienki, które nadają się ewidentnie do remontu. Może ktoś powinien zorganizować zbiórkę funduszy na ten cel, myślę, że wiele pań rodzących w tym szpitalu i ich rodzin wsparło by taką akcję.

Kasia91
14-12-2016 16:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Rodziłam dwójkę dzieci w tym szpitalu i jak najbardziej polecam.

Myszaa
07-12-2016 18:21
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Wybierając szpital w Chrzanowie miałam wiele obaw. Wkoncu słyszałam sama negatywne opinie na temat tej porodowki. Urodziłam w listopadzie 2016 roku. Jestem bardzo zadowolona poród wspominam bardzo przyjemnie rodzilam z mężem nikt nie miał z tym problemu. Polozne wspaniałe cudowne! Bardzo pomagały przejść przez poród jak najbezpieczniej ! Nawet krocze nie zostalo naciete !:) Polecam ! Jeżeli liczy się dla Ciebie opieka nad Tobą i maluszkiem A nie warunki sanitarne polecam szpital w Chrzanowie ! Jak dla mnie DUŻO LEPSZY niż Ujastek gdzie też rodzilam...

Justyna123
22-11-2016 12:47
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Zdecydowanie polecam poród w Chrzanowskim szpitalu, pełna obaw po opiniach krążących w internecie i wśród znajomych rozważałam poród w Krakowie. Ze względu na odległość zdecydowałam się jednak na placówkę bliżej. Nie żałuję, poród odbył się siłami natury w asyście męża (nieoceniona pomoc polecam :)) Sala porodowa przyjemna, do dyspozycji między innymi piłka czy worek sako. Najważniejsza jednak była atmosfera, przemiłe i bardzo pomocne Panie położne, które w moim odczuciu zrobiły wszystko co było w ich mocy aby mój poród przebiegł bez zbędnych komplikacji. Poród był długi i nie należał do lekkich przez ułożenie malucha i powolny rozwój akcji porodowej. Dzięki położnym przebrnęliśmy przez wszystko szczęśliwie. Opieka po porodzie i opieka noworodkowa również bardzo zadowalająca. Nie taki Chrzanów straszny jak go malują ;) minusem brak znieczulenia dostępnego całą dobę liczę, że to się kiedyś zmieni. Mam nadzieję, że moja opinia odczaruje nieco złą sławę szpitala. Ja z pewnością wybrałabym go ponownie.

Edyta
14-11-2016 20:32
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Witam serdecznie :-) Polecam szpital w Chrzanowie! Rodziłam we wrześniu br. Urodziłam syna z wagą ponad 4 kg. Miałam poród rodzinny. Bardzo dobrze wspominam cały pobyt w szpitalu. Pomocne i miłe zawsze były dla mnie wszystkie Panie Położne, każda z osobna i wszystkie razem :-) Pan Ordynator i zespół lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego to fachowcy z ogromnym doświadczeniem. Do tematu podchodzą z odpowiedzialnością. Odznaczający się wielką cierpliwością i zrozumieniem. Podczas porodu były przy mnie dwie położne. Bardzo pomogły mi w porodzie. Szczególne podziękowania dla Położnej Pani Edyty, która prowadziła mój poród i odbierała maluszka :-) Dzięki tej Pani urodziłam siłami natury. W 100% fachowiec i doświadczona położna :-) a przy tym bardzo miła osoba. Lekarze i Położne z oddziału neonatologii również z ogromnym pokładem doświadczenia. Pomocni na każdym kroku. Wykazujący cierpliwość i służący pomocą. Po porodzie zostałam nauczona przystawiania dziecka do piersi, a także przeszłam szkolenia z zakresu pielęgnacji noworodka. Podczas całego pobytu w szpitalu nie doznałam żadnego negatywnego odczucia. Wręcz przeciwnie, oceniam pobyt bardzo dobrze. Polecam każdej pani przed dokonaniem wyboru porodówki na odwiedzenie szpitala podczas dni otwartych. Myślę, że taka wizyta może pomóc w podjęciu decyzji. Mi pomogło. Bardzo dziękuję wszystkim: Panu Ordynatorowi, Lekarzom i Położnym za pozytywne odczucia i miłe wspomnienia. Pobyt w szpitalu oceniam na wyróżniający. Nie mam żadnych zastrzeżeń. POLECAM serdecznie porodówkę w Chrzanowie!!!

alicja
18-09-2016 15:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Jestem zadowolona z usług szpitala. Położne oraz lekarz odbierający poród bardzo pomocni - reagują na potrzeby rodzącej. Sami proponują różne techniki łagodzenia bólu. Bardzo dobra opieka pielęgniarek z oddziału noworodków - chętnie wszystko tłumaczą i pokazują jak opiekować, pielęgnować i karmić noworodka. Jedyne zastrzeżenie a raczej prośba do położnych to większe zaangażowanie w ochronę krocza rodzącej. Dziewczyny poczytajcie sobie o baloniku epino - naprawdę warto. Urodziłam swoje dziecko siłami natury - bez żadnego nacięcia czy też pęknięcia krocza. Dodam że była to moja pierwsza ciąża.

Basia88
11-06-2016 15:09
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Polecam. Miałam bardzo duże wątpliwości dotyczace porodu w tym szpitalu, bardzo dużo skrajnych opinii, a wiadomo...chciałoby się żeby w tym momencie wszystko było na jak najwyższym poziomie i żeby efekt końcowy czyli dziecko przyszło na świat zdrowe i miało zapewnioną jak najlepszą opiekę. To był mój drugi poród, a więc znacznie szybszy niż pierwszy. Położne bardzo pomocne, same proponowały różne możliwości łagodzenia i radzenia sobie z bólem. Wcześniej rodziłam w Krakowie i choć nie miałam żadnych zastrzeżeń, to muszę przyznać, że z porodu w Chrzanowie byłam bardziej zadowolona. Po porodzie nie potrzebowałam jakiejś specjalnej pomocy, więc trudno mi mówić o opiece poporodowej. Na tyle na ile potrzebowałam, nie było z niczym problemu. Może jedynie panie pracujące na oddziale położniczym mogłyby nieco ciszej komentować zachowania niektórych pacjentek, trochę prywatności, nie musi na przykład cały oddział wiedzieć, że pani w pokoju obok ma problemy z karmieniem. Ogólnie nie mam zastrzeżeń i gdyby przyszło mi rodzić trzecie dziecko wybrałabym szpital w Chrzanowie.

Anka
28-05-2016 12:56
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Nie polecam chrzanowskiego szpitala. O tym co tam przeszłam mogłabym opowiadać godzinami. Poniżające traktowanie w czasie i po porodzie, brak intymności, niemiły personel, brak opieki nad pacjentką po porodzie.To tylko część zarzutów jakie mam do chrzanowskiego szpitala. Do rzeczy...Moje pierwsze dziecko rodziłam w tym szpitalu jakiś czas temu. Trafiłam tam z polecenia mojego ginekologa. Twierdził, że tam się dużo zmieniło, że jest nowy personel, że to zupełnie inny szpital niż kiedyś.... nic bardziej mylnego. Poród był bardzo ciężki od samego początku pod kroplówką więc ból był silniejszy do tego brak możliwości poruszania się. Położna taka sobie ale niestety do niej dołączyła druga... Krzyczały, że mam być ciszej, że muszę się pospieszyć, to wszystko przy mojej drugiej połówce. Na koniec komentarz w stylu nie robiłaś co ci kazałam więc tak się to skończyło. Dramat dodam tylko, że na przebieg porodu nie miałam wpływu....Otwarte drzwi do sali każdy mógł zobaczyć jak rodzę:/ Łazienka na porodówce okropna, otwarte okna zimno itd. Stale nowy lekarz żaden się nie przedstawił, nie informowano mnie o wykonywanych czynnościach. Przerażające. Do dziś nie mogę dojść do siebie mam problemy zdrowotne .... Na oddziale też nie ma miodu... położne biegają jakby miały bardzo dużo pracy, stale podniesionym tonem wydają polecenia pacjentkom (oczywiście miłe Panie też były ale, te pierwsze przyćmiły ich blask) zwracają się do pacjentek na "TY". Wizyty poranne nikomu nie służą chyba tylko ciekawskim lekarzom. Mój stan był coraz gorszy wtedy musiał interweniować mój mąż. Lekarz stwierdził, że jest coraz lepiej choć nigdy wcześniej mnie nie widział. Dziewczyny nie bądźcie głupie nie narażajcie życia swoich dzieci wybierzcie inny szpital. Aż strach pomyśleć jak mógł skończyć się mój poród. Wiem, że są też zadowolone pacjentki ale to kwestia trafienia na położne (niestety tych pijących kawę w godzinach pracy nie brakuje), przebiegu porodu i szczęścia, a to trochę mało.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!