Opis placówki
A A A

Szpital Powiatowy w Chrzanowie

Topolowa 16 32-500 Chrzanów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 18-05-2017
32 624 71 84
www.szpital-chrzanow.pl
sekretariat@spch.home.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – dr n. med. Maciej Bodzek(od 2015), neonatologii – dr n. med. Dorota Sysło-Żurek (od 1995), położne oddziałowe: położnictwa – Maria Lasoń (od 2007), neonatologii –mgr Wioletta Suska (od 2011).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – II.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Anna Put-Bogudzińska, tel.: 667-747-984, sekretariat@spch.home.pl, www.szpital-chrzanow.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu, dodatkowe dokumenty w przypadku planowego cięcia cesarskiego-dokument potwierdzający wskazania do cięcia cesarskiego.  Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HC (badanie w kierunku WZW C),  wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar tętna, ciśnienia i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu.
- na prośbę pacjentki: golenie krocza.

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są  2 sale jednoosobowe, dostępna dla wszystkich, bez opłat oraz  trakt porodowy z 3 stanowiskami podzielonymi na boksy. Do dyspozycji rodzących są dostępne na trakcie i we wszystkich salach jednoosobowych: worki sako, piłki, materace, prysznic.

Poród
Plan porodu omawiany jest z położną w izbie przyjęć i z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 120 minut, trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 120 minut. Rodząca może jeść i pić w trakcie porodu wodę. 
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS).
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na boku na łóżku porodowym, w pozycji siedzącej. Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska, także doula. Osoba towarzysząca nie może przebywać na trakcie porodowym. Osoba bliska może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 30 minut do 2 h. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po odpępnieniu. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w kąciku noworodka, wtedy kiedy chcą tego rodzice,  osoba bliska może być przy tym obecna.  Badanie noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) i po cięciu cesarskim odbywa się  po 10 minutach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji, wraca na pierś mamy, potem  może być  “kangurowany” przez osobę towarzyszącą lub jest przekazany osobie bliskiej w wózeczku szpitalnym. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się kiedy matka tego zechce.

Po porodzie
W  oddziale poporodowym jest 8 dwuosobowych sal z bez łazienek. Matki  przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale porodowym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i  po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności matki. Każdy opiekun jest uczony, jak pielęgnować noworodka. Rodzice najczęściej są informowani o stanie zdrowia dziecka na prośbę. Jedno z rodziców zawsze jest obecne w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym na prośba matki, ze względu na zauważalne trudności w karmieniu (noworodek płacze, jest niespokojny) lub ze wskazań medycznych-regulacja standardem opieki okołoporodowej.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 12:00-18:00, w sali, w której leży matka, w miejscu przystosowanym do wizyt.

Opłaty
Brak opłat 

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 31 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
772 Cesarskie cięcia
 
47.00%
Nacięcia krocza
 
- Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Tak Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Aneta
10-02-2018 22:42
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Szczerze polecam ten szpital. Podczas porodu, gdy pojawiły się małe komplikacje, decyzje lekarza i położnych były podejmowane szybko i sprawnie. I ja i dziecko otrzymaliśmy bardzo dobrą opiekę po porodzie. A Pan doktor Maciej Bodzek, ordynator oddziału, bardzo dobry specjalista i złoty człowiek.

jolantab
24-01-2018 17:38
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Jestem bardzo zadowolona z porodu opiekę miałam dobrą dzieckiem też panie zajmowały się profesjonalnie szczególnie, że miałam poród ze wskazaniem nagłym. Urodziłam wcześniaka i polecam szpital.

Rysia
08-03-2017 14:54
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Moja Córcia przyszła na świat 6 grudnia 2016 roku. Jeśli chodzi o porodówkę i Panią Położną to uważam, że lepiej nie mogłam trafić . Swój poród wspominam WSPANIALE !!! Był to wtorek...i do dnia dzisiejszego każdy wtorek jest dla mnie magiczny, i w każdy wtorek wracam do tego co działo się 6 grudnia . Był to poród rodzinny, na rodzinnej sali . Nie pełna 3 godzinki od pierwszego skurczu,a Córcia była już na świecie Bez znieczulenia, bez nacięcia. Wszystko zawdzięczam Wspaniałej Położnej A.G . Poród nie odbywał się na leżąco, miałam do wyboru pozycje, w której chcę rodzić. Jeśli chodzi o Panie położne z położnictwa miłe kobiety, ale Panie od neonatologi...niestety już nie. Jeśli chodzi o pomoc w karmieniu piersią to niestety nie ma co na nie liczyć . Córcia w szpitalu nie chciała piersi, nikt nie umiał mi pomóc...słyszałam tylko ``proszę odrazu powiedzieć,że nie chce Pani karmić,tylko chcę Pani butelkę`` co było nie prawdą. Wróciłyśmy do domu i same poradziłyśmy sobie z karmieniem piersią i Córcia pięknie jadła . Ale podsumowując z porodu jestem na prawdę bardzo zadowolona !

Marzena898
07-02-2017 14:55
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Zdecydowanie nie polecam. "Dzieki" opiece lekarskiej porod skonczyl sie uzyciem vacuum. Mialam tez zapewniona pomoc Pana doktora ktora poskutkowala peknietym zebrem. Na korytarzu oddzialu zimno z racji awarii kaloryferow. Polozne i pielegniarki od noworodkow wspaniale kobiety. Mimo to nie zdecydowalabym sie w zyciu kolejny raz rodzic w Chrzanowie.

mlb
16-01-2017 16:18
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Miałam rodzić w Krakowie, gdyż do mnie też dotarły negatywne opinie o szpitalu w Chrzanowie, ale okazały się zupełnie nieaktualne. Początkowo skusiłam się na Szkołę Rodzenia w tej placówce tylko z tego powodu, iż wygodniej mi było uczęszczać na zajęcia w tej lokalizacji. Już po drugich zajęciach przekonałam się - jeśli nie będzie żadnych komplikacji - rodzę w Chrzanowie. Polecam więc Szkołę Rodzenia i sam poród w tym miejscu - w moim przypadku rodzinny, bez lewatywy, bez nacięcia (a to mój pierwszy poród), bez znieczulenia ( gdyż nie było takiej potrzeby). Wszystkie położne podczas porodu (a towarzyszyły mi cały czas cztery) były miłe, dodawały otuchy, wspierały i na bieżąco o wszystkim informowały. W trakcie trwania porodu byłam pod prysznicem, zaproponowano mi również wannę, z której zrezygnowałam. Skorzystałam z gazu, piłki oraz elektrostymulację TENS. W szpitalu byłam 5 dni z powodu żółtaczki,więc zapewne poznałam wszystkie zmiany położnych z neonatologii. Panie służyły radą, dodawały otuchy przy problemach z laktacją, a nawet gdy trzeba było przytulały i pocieszały! Co do personelu - nie mam zastrzeżeń, a wręcz byliśmy z mężem pozytywnie zaskoczeni. Polecam ten szpital, gdyż nie jest się we nim kolejną rodzącą- w odróżnieniu od niektórych krakowskich, przepełnionych placówek. W tym dniu, w którym ja rodziłam, był tylko jeszcze jeden poród, więc trudno mówić tu o "masówce". Jedyny mankament to łazienki, które nadają się ewidentnie do remontu. Może ktoś powinien zorganizować zbiórkę funduszy na ten cel, myślę, że wiele pań rodzących w tym szpitalu i ich rodzin wsparło by taką akcję.

Kasia91
14-12-2016 16:25
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Rodziłam dwójkę dzieci w tym szpitalu i jak najbardziej polecam.

Myszaa
07-12-2016 18:21
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Wybierając szpital w Chrzanowie miałam wiele obaw. Wkoncu słyszałam sama negatywne opinie na temat tej porodowki. Urodziłam w listopadzie 2016 roku. Jestem bardzo zadowolona poród wspominam bardzo przyjemnie rodzilam z mężem nikt nie miał z tym problemu. Polozne wspaniałe cudowne! Bardzo pomagały przejść przez poród jak najbezpieczniej ! Nawet krocze nie zostalo naciete !:) Polecam ! Jeżeli liczy się dla Ciebie opieka nad Tobą i maluszkiem A nie warunki sanitarne polecam szpital w Chrzanowie ! Jak dla mnie DUŻO LEPSZY niż Ujastek gdzie też rodzilam...

Justyna123
22-11-2016 12:47
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Zdecydowanie polecam poród w Chrzanowskim szpitalu, pełna obaw po opiniach krążących w internecie i wśród znajomych rozważałam poród w Krakowie. Ze względu na odległość zdecydowałam się jednak na placówkę bliżej. Nie żałuję, poród odbył się siłami natury w asyście męża (nieoceniona pomoc polecam :)) Sala porodowa przyjemna, do dyspozycji między innymi piłka czy worek sako. Najważniejsza jednak była atmosfera, przemiłe i bardzo pomocne Panie położne, które w moim odczuciu zrobiły wszystko co było w ich mocy aby mój poród przebiegł bez zbędnych komplikacji. Poród był długi i nie należał do lekkich przez ułożenie malucha i powolny rozwój akcji porodowej. Dzięki położnym przebrnęliśmy przez wszystko szczęśliwie. Opieka po porodzie i opieka noworodkowa również bardzo zadowalająca. Nie taki Chrzanów straszny jak go malują ;) minusem brak znieczulenia dostępnego całą dobę liczę, że to się kiedyś zmieni. Mam nadzieję, że moja opinia odczaruje nieco złą sławę szpitala. Ja z pewnością wybrałabym go ponownie.

Edyta
14-11-2016 20:32
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Witam serdecznie :-) Polecam szpital w Chrzanowie! Rodziłam we wrześniu br. Urodziłam syna z wagą ponad 4 kg. Miałam poród rodzinny. Bardzo dobrze wspominam cały pobyt w szpitalu. Pomocne i miłe zawsze były dla mnie wszystkie Panie Położne, każda z osobna i wszystkie razem :-) Pan Ordynator i zespół lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego to fachowcy z ogromnym doświadczeniem. Do tematu podchodzą z odpowiedzialnością. Odznaczający się wielką cierpliwością i zrozumieniem. Podczas porodu były przy mnie dwie położne. Bardzo pomogły mi w porodzie. Szczególne podziękowania dla Położnej Pani Edyty, która prowadziła mój poród i odbierała maluszka :-) Dzięki tej Pani urodziłam siłami natury. W 100% fachowiec i doświadczona położna :-) a przy tym bardzo miła osoba. Lekarze i Położne z oddziału neonatologii również z ogromnym pokładem doświadczenia. Pomocni na każdym kroku. Wykazujący cierpliwość i służący pomocą. Po porodzie zostałam nauczona przystawiania dziecka do piersi, a także przeszłam szkolenia z zakresu pielęgnacji noworodka. Podczas całego pobytu w szpitalu nie doznałam żadnego negatywnego odczucia. Wręcz przeciwnie, oceniam pobyt bardzo dobrze. Polecam każdej pani przed dokonaniem wyboru porodówki na odwiedzenie szpitala podczas dni otwartych. Myślę, że taka wizyta może pomóc w podjęciu decyzji. Mi pomogło. Bardzo dziękuję wszystkim: Panu Ordynatorowi, Lekarzom i Położnym za pozytywne odczucia i miłe wspomnienia. Pobyt w szpitalu oceniam na wyróżniający. Nie mam żadnych zastrzeżeń. POLECAM serdecznie porodówkę w Chrzanowie!!!

alicja
18-09-2016 15:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Jestem zadowolona z usług szpitala. Położne oraz lekarz odbierający poród bardzo pomocni - reagują na potrzeby rodzącej. Sami proponują różne techniki łagodzenia bólu. Bardzo dobra opieka pielęgniarek z oddziału noworodków - chętnie wszystko tłumaczą i pokazują jak opiekować, pielęgnować i karmić noworodka. Jedyne zastrzeżenie a raczej prośba do położnych to większe zaangażowanie w ochronę krocza rodzącej. Dziewczyny poczytajcie sobie o baloniku epino - naprawdę warto. Urodziłam swoje dziecko siłami natury - bez żadnego nacięcia czy też pęknięcia krocza. Dodam że była to moja pierwsza ciąża.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!