Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

Bielska 4 43-400 Cieszyn Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-01-2015
www.szpital.netus.pl
sekretariat@szpital.netus.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Tomasz Rutkowski (od 2009), neonatologii – Kazimierz Karczmarczyk (od 2003), położna oddziałowa położnictwa - Beata Kubok (od 2010), pielęgniarka oddziałowa neonatologii - Bernadeta Konieczna (od 2003).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”, rok oceny – 1995, rok reoceny – 2008.

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital prowadzi płatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Joanna Karchut, tel.: 607 445 080, e-mail: szkolarodzenia@szpital.netus.pl.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, dowód ubezpieczenia, karta ciąży, grupa krwi. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi: nacięcie krocza, podawanie leków, cewnikowanie pęcherza moczowego, zakładanie wenflonów. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed wszystkimi zabiegami, których wymaga sytuacja kliniczna (cięcie cesarskie, abrazja jamy macicy itp.). Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

4 sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących bez opłat. Do dyspozycji rodzących: worki sako, piłki, drabinki, fotel i krzesło porodowe.

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną i/lub z lekarzem. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas. Badania wewnętrzne prowadzone są co 2 godziny przez położną, a przez lekarza co 30 mininut.  Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: pozycje wertykalne, imersja wodna, masaż, akupresura;

- farmakologiczne: gaz wziewny, leki rozkurczowe

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wertykalnej. Personel informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach, gdy wymaga tego sytuacja, a także gdy rodząca pyta. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe natychmiast, jak tylko pacjentka znajdzie się w sali wybudzeń.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut. Pierwsze karmienie odbywa się do 30 minut od narodzin. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki wtedy, kiedy chcą tego rodzice. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po 12 godzinach od narodzin w sali rooming-in w towarzystwie matki.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 28 łóżek, z czego 24 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 4 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka, gdy wymaga tego sytuacja i z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Mogą też korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem w takich przypadkach jak: brak pokarmu, choroba matki, ciężki stan dziecka. W oddziale nie ma psychologa, ale jest możliwość konsultacji z psychologiem szpitalnym.

Odwiedziny 14-18 w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Kapiszon
09-01-2017 23:15

Opieka na sali porodowej bardzo dobra dzięki miłym i pomocnym położnym (szczegolnie pani Sylwia - młodziutka położna). Mój poród był bardzo szybki i mało bolesny wiec nie spędziłam tam wiele czasu. Lekarz dyżurujący - dr Tatar MASAKRA. Bardzo niegrzeczny i zadąsany. Bardzo niedelikatny przy badaniu. Na swój sposób jestem mu wdzięczna bo pomógł urodzić się naszemu synkowi, ale myślę że kombajnista miałby więcej empatiiniż on. Opieka na oddziale bardzo dobra znów dzięki położnym. Panie przychodziły na każde wezwanie nie robiąc problemów, pomagały przystawić dziecko do piersi, itd. Obchód na oddziale to jak powiew tsunami. Jeszcze wszyscy lekarze nie weszli do pokoju a dr Rutkowski już był gotów do wyjścia. Zero badania, oględzin rany, dotykania brzucha. (Nie żebym lubiła się obnażać ale jak można bez badania cokolwiek stwierdzić).

Aga19
12-11-2016 00:34

Nie polecam rodzic w Cieszynie. Niestety nie kazdy ma wybor.. Inne najblizsze miejsca to bielsko badz jastrzebie wiec czasami wyboru nie ma... Sama porodowka masakra, czlowiek w bolach musi słuchać jak lekarz mu nadaje.. Nawet nie chce tego wspominac. Niestety trafolam na mlodego lekarza ktory sie wyzywal bo mial gorszy dzien... Polozne na porodowce super- żadnych zarzutow do nich nie mam. Jedyne to noepotrzebne naciecie krocza. Teraz tylko blizna. Nie bede mówić jak szycie bolalo powoli bardziej niz porod.. Lekarz dal kartke do podpisu ze mam prawo pytac o wszystko. Jednak gdy pytalam dostawałam niezbyt fajne odpowiedzi.. Zaluje ze nie wiem jak sie nazywa, nie mial nawet plakietki. Jeżeli chodzi o oddzial noworodkow to juz zależało od poloznych, pielegniarek. Niektore chętnie pomagały inne z mina jak by chcialy zabic.. Brak pomocy w karmieniu piersia... Zadnego doradcy laktacyjnego. Szkoda ze tak wyglądał moj porod. Nigdy więcej nie chce miec dzieci nie wytrzymałabym juz drugi raz... Jestem totalnie zrazona takim traktowaniem..

Cieszynianka
09-07-2016 11:52

Nie wiem kto pisze tutaj pozytywne opinie nt. szpitala w Cieszynie, chyba jego pracownicy. Bo każda mama z Cieszyna i okolic - można poczytać na innych forach, nie poleca tam rodzić i wybiera szpitale w pobliskich miasteczkach lub prywatne kliniki. Personel naganny. Pracują jakby za karę. Często wydaje się że nie wiedzą co robią. Co rusz słyszy się o zaniedbaniach, przez co dziecko jest poszkodowane, niedotlenione, ma wybity obojczyk, wade wzroku, słuchu, itp. Personel na każde tego typu zdarzenie, i poronienie, utratę dzieciątka i inne reaguje "tak bywa". Zero serdecznego podejścia do pacjenta. Badania bolesne. Dużo strachu. Nie polecam i zapraszam na liczne fora, gdzie mamy piszą jak jest. Na pewno szpital ten nie zasługuje na żadne tytuły jakie już ma lub zamierza dostać. Bo po otrzymaniu tytułu sytuacja wraca do normy i jest bardzo niski poziom usług i opieki!

Kamila
12-01-2016 12:03

Zdecydowanie polecam ten szpital. Moją ciąże prowadziła Pani Gibiec i to ona również odbierała poród, dodam że specjalnie została po dyżurze aby mi pomóc za co jestem jej bardzo wdzieczna. W trakcie porodu pomoc i cała opieka była bardzo dobra, miałam bardzo słabe skurcze a Pani Gibiec robiła wszystko aby mi pomóc i przyspieszyć poród, całość trwała 5 godzin i jestem naprawdę zadowolona. Po porodzie synek został od razu położony u mnie na brzuchu i zabrany tylko na osuszenie, zbadanie i ubranie potem już był ze mną cały czas.Pomoc w karmieniu również oceniam bardzo dobrze, panie położne chętnie mi pomagały :)Cały pobyt w szpitalu wspominam bardzo dobrze :)

szczęśliwa mama
23-07-2015 21:13

Szpital w Cieszynie wybraliśmy z mężem z 3 powodów: 1. personel oddziału 2. możliwość porodu z mężem i doulą 3. względy lokalowo-organizacyjne. Choć poród przebiegł inaczej, niż planowaliśmy, uważam, iż ostatecznie był udany. Dlatego z opieki szpitala i douli jesteśmy bardzo zadowoleni! Najważniejsze to określić swoje preferencje, odpowiednio je skomunikować i mieć wokół osoby, które je znają i szanują. Poród to cud. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy do Cieszyna..

szefpingwinek
20-07-2014 22:57

Nie polecam tego szpitala Lepiej nadrobić parę kilometrów i pojechać do Bielska. Ordynator zawiódł na całej linii. Jest otwarty i pomocny tylko wtedy kiedy ma do czynienia ze swoją pacjentką lub pacjenką swojej mamy. Bardzo przykro wspominam czas spędzony w tym szpitalu.. Mają piękne plakaty o szpitalu wspomagającym karmienie piersię, a prawda taka że to tylko reklama. Przez nich miałam ogromne problemy z karmieniem na początku.

Tymianka
02-02-2014 23:30

Rodziłam w tym szpitalu dwa razy - cc oraz sn. Położne bardzo miłe, lekarze również, warunki też bardzo dobre, oddział po remoncie, przyjemnie i czysto. Polecam!

aga
25-01-2014 22:23

Jestem bardzo zadowolona z opieki podczas porodu oraz warunków- sale świetnie wyposażone a możliwość skorzystania z prysznica- zbawienna. Po porodzie już ciut gorzej ale to nie jest aż tak ważne :-)

młoda mama
13-01-2014 21:27

Mój pierwszy poród odbył się w tym szpitalu. Nie miałam "swojego" lekarza, ani nie chodziłam do szkoły rodzenia. Mimo to opieka w trakcie porodu, jak i po była fantastyczna - pomoc na każdym kroku. Warunki również bez zarzutu. Polecam ten szpital :)

Alicja
25-07-2013 17:15
Rok narodzin dziecka: 2012

Witam jestem po pierwszym porodzie w tym,że szpitalu i jeśli chodzi o opiekę wczasie porodu wspominam ją bardzo dobrze.Bardzo mila Pani położna.Jednak jesli chodzi o opis jaki tu widnieje o tym szpitalu to z mojej strony jest on troszke inny ponieważ dziecko bylo badane bez mojej obecności tak samo nie było obecne w trakcie szycia mnie po nacięciu krocza.Dziecko mialam moze przez jakies 5min a następnie zostało mi zabrane i zobaczyłam je po około 2-3 godzinach.Jeśli chodzi o nauke opieki nad dzieckiem(karmienie,kompanie itp) niestety tutaj Panie z oddziłu ginekologicznego BARDZO mnie zawiodły.Okazało się ze dziecko ma "znamie" na plecach i niecałe 24 godziny po porodzie zostalo przewiezione do Katowic,a ja również zostałam wtedy wypisana do domu!!!