Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej

Bielska 4 43-400 Cieszyn Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-04-2017
www.szpitalslaski.pl
sekretariat@szpitalslaski.pl

Ordynatorzy: położnictwa – Tomasz Rutkowski (od 2009), neonatologii – Kazimiera Karczmarczyk (od 2008), położne oddziałowe: położnictwa – Beata Kubok (od 2011), neonatologii – Bernadeta Konieczna (od 2004).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 1995, rok reoceny: 2009

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia.

Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem. Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument potwierdzający ubezpieczenie, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu. W przypadku planowego cięcia cesarskiego – konsultacje specjalistyczne. Wymagane wyniki badań: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), morfologia i badanie moczu z ostatnich 6 tygodni, antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u wszystkich pacjentek przyjmowanych do porodu to zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna, temperatury, ważenie),  badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta. W zależności od decyzji personelu badanie wewnętrzne.

W oddziale porodowym są 4 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są worki sako, piłki, stołki porodowe, prysznic. W niektórych salach dostępne są drabinki.

Plan porodu omawiany jest zawsze z lekarzem w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony przez cały okres porodu, pacjentka leży na łóżku porodowym. Rodząca może pić w trakcie porodu wodę i jasne, klarowne płyny, może też jeść.
- niefarmakologiczne: masaż, kąpiel lub prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, spazmolityki.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne. Pacjentka może poruszać się ze znieczuleniem.
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie w poziomym klęku lub w pozycji siedzącej.

Osoba bliska może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może też towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca nie może zostać przez 2 godziny po porodzie, ale może zostać w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może też zostać w na noc. W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie przez minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się w zależności od aktywności noworodka. W trakcie szycia krocza dziecko prawie nigdy nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie. Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa. Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury oraz zabiegowym (vacuum, kleszcze) odbywa się w kąciku noworodka, w pobliżu matki, najwcześniej po 2 godzinach po narodzinach,  osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Badanie po cięciu cesarskim odbywa się po 5-10 minutach po narodzinach. Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje w kąciku na sali operacyjnej do zakończenia operacji. Pierwsze karmienie piersią zdrowego dziecka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia. Pierwsza kąpiel noworodka w drugiej lub kolejnej dobie życia.

W oddziale położniczym są 4 jednoosobowe sale z łazienkami. Zdrowe matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Kobiety po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki może ona być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 3 dni po porodzie zabiegowym oraz po cięciu cesarskim. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Opiekun najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka po każdym badaniu, zabiegu. Matka zawsze jest obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne, doradcy laktacyjni, neonatolog, pielęgniarki. Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych. Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się dowolnie, o każdej porze w ciągu dnia i nocy, w sali, w której leży matka.

Brak opłat.

rodząca
21-09-2017 23:25
Rok narodzin dziecka: 2017

Szpital nic nie ma wspólnego z rodzeniem "po ludzku". lekarz który mnie przyjmował żachnął się, że chcę ochronić krocze. zbadał mnie, a kiedy okazało się, że moje dziceko może ważyć ok 4,5 kg z ironią powiedział "Nie zgadza się Pani na nacięcie krocza, a zapewne skończy się cesarką!"...Przepłakałam 3 godziny... wszelkie oznaki porodu mi zanikły... POŁoŻNe: Pani ok 60, przyszła z moim planem porodu i zaczeła punkt po punkcie naśmiewać się z niego, mówiąc ze to arogancja z mojej strony, żeby pouczać personel medyczny swoim planem porodu i że te plany porodu są tylko po to, by oskarżyć gdyby poszło coś nie tak... Hitem było dla niej moje oczekiwanie, że chciałąbym rodzić w pozycji pionowej... Zapytała mnie "Jak Pani sobie to wyobraża, że ja z moich chorym kręgosłupem będę od dołu dziecko odbierać?" Po porodzie: nikt przez 3 dni nie zmienia pościeli. Możesz sobie krwawić... Nikt nie spawdza czy nie ma wzmożonego krwawienia. Nie ma wystarczająco dużo becików i ubran dla noworodkow. po 2 godzinach po porodzie musialam wstac gdyz wparowala do mnie polozna ktora zapytala czemu jeszcze nie chodze. zaczela ironizowac ze poruszam sie gorzej niz po cesarce... upodlenie, lęk i rozczarowanie . PRZESTRZEGAM

Justyna
02-08-2017 12:45
Rok narodzin dziecka: 2017

Może opowiem Państwu coś a ocenę sami sobie wyznaczcie po przeczytaniu mojej relacji. Po porodzie zaraz na sali porodowej dziecko otrzymało 1o pkt w skali apgar , Następnie sala poporodowa na sali leżałam sama z dzieckiem, były też dwie pielęgniarki. Nagle dziecko zaczęło dyszeć..jakby ciężko było mu oddychać.. pytając wielokrotnie czy to normalne-to mój pierwszy poród- uzyskiwałam odpowiedz, że tak..to normalne.. Dziecko męczyło się tak przez godzinę..na sali poporodowej, do której nie zajrzał nawet pediatra w celu kontroli. Zostałam przewieziona z dzieckiem po godzinie piętro niżej. Zabrano mi dziecko na dogrzewanie, po czym pojawił się pediatra i stwierdził, że "nie proszę panią, to nie jest normalne, że dziecko tak dyszy".. po dwóch dniach usłyszałam, że trzeba zrobić dziecku usg przezciemiączkowe, sprawdzić czy nie doszło do wylewu śródczaszkowego. Nie będę pisać więcej. Niech sobie wyobrazi każdy z rodziców co się czuje. Minęło sporo czasu. Z efektami tego co się zdarzyło walczymy ciągle. Na sali poporodowej nie było dobrej opieki. Gdy prosiłam o środki przeciwbólowe usłyszałam od pielęgniarki, że już mi się nie należy, na co później lekarze na szczęście zareagowali. Drogie Panie... co mogę powiedzieć.. Krzyczcie gdy tylko czujecie że coś jest nie tak! Nie pozwólcie by stało się wam coś podobnego! Ja ufałam, że jestem w dobrych rękach i że mam do czynienia z rzetelnymi ludźmi. Pielęgniarki w tym szpitalu zostawiają WIELE do życzenia! Nie bójcie się usłyszeć szyderstw na swój temat! chodzi o WASZE DZIECI! O ich przyszłość! Zamknijcie uszy na opinie o tak zwanej "młodej matce" "przeczulonej matce" o "matce nadopiekuńczej" TO WASZE DZIECI Pamiętajcie o tym i nie słuchajcie NIKOGO kto mówi że przesadzacie. Przesadzajcie, bo chodzi o ich przyszłość. O ich życie.

Kapiszon
09-01-2017 23:15

Opieka na sali porodowej bardzo dobra dzięki miłym i pomocnym położnym (szczegolnie pani Sylwia - młodziutka położna). Mój poród był bardzo szybki i mało bolesny wiec nie spędziłam tam wiele czasu. Lekarz dyżurujący - dr Tatar MASAKRA. Bardzo niegrzeczny i zadąsany. Bardzo niedelikatny przy badaniu. Na swój sposób jestem mu wdzięczna bo pomógł urodzić się naszemu synkowi, ale myślę że kombajnista miałby więcej empatiiniż on. Opieka na oddziale bardzo dobra znów dzięki położnym. Panie przychodziły na każde wezwanie nie robiąc problemów, pomagały przystawić dziecko do piersi, itd. Obchód na oddziale to jak powiew tsunami. Jeszcze wszyscy lekarze nie weszli do pokoju a dr Rutkowski już był gotów do wyjścia. Zero badania, oględzin rany, dotykania brzucha. (Nie żebym lubiła się obnażać ale jak można bez badania cokolwiek stwierdzić).

Aga19
12-11-2016 00:34

Nie polecam rodzic w Cieszynie. Niestety nie kazdy ma wybor.. Inne najblizsze miejsca to bielsko badz jastrzebie wiec czasami wyboru nie ma... Sama porodowka masakra, czlowiek w bolach musi słuchać jak lekarz mu nadaje.. Nawet nie chce tego wspominac. Niestety trafolam na mlodego lekarza ktory sie wyzywal bo mial gorszy dzien... Polozne na porodowce super- żadnych zarzutow do nich nie mam. Jedyne to noepotrzebne naciecie krocza. Teraz tylko blizna. Nie bede mówić jak szycie bolalo powoli bardziej niz porod.. Lekarz dal kartke do podpisu ze mam prawo pytac o wszystko. Jednak gdy pytalam dostawałam niezbyt fajne odpowiedzi.. Zaluje ze nie wiem jak sie nazywa, nie mial nawet plakietki. Jeżeli chodzi o oddzial noworodkow to juz zależało od poloznych, pielegniarek. Niektore chętnie pomagały inne z mina jak by chcialy zabic.. Brak pomocy w karmieniu piersia... Zadnego doradcy laktacyjnego. Szkoda ze tak wyglądał moj porod. Nigdy więcej nie chce miec dzieci nie wytrzymałabym juz drugi raz... Jestem totalnie zrazona takim traktowaniem..

Cieszynianka
09-07-2016 11:52

Nie wiem kto pisze tutaj pozytywne opinie nt. szpitala w Cieszynie, chyba jego pracownicy. Bo każda mama z Cieszyna i okolic - można poczytać na innych forach, nie poleca tam rodzić i wybiera szpitale w pobliskich miasteczkach lub prywatne kliniki. Personel naganny. Pracują jakby za karę. Często wydaje się że nie wiedzą co robią. Co rusz słyszy się o zaniedbaniach, przez co dziecko jest poszkodowane, niedotlenione, ma wybity obojczyk, wade wzroku, słuchu, itp. Personel na każde tego typu zdarzenie, i poronienie, utratę dzieciątka i inne reaguje "tak bywa". Zero serdecznego podejścia do pacjenta. Badania bolesne. Dużo strachu. Nie polecam i zapraszam na liczne fora, gdzie mamy piszą jak jest. Na pewno szpital ten nie zasługuje na żadne tytuły jakie już ma lub zamierza dostać. Bo po otrzymaniu tytułu sytuacja wraca do normy i jest bardzo niski poziom usług i opieki!

Kamila
12-01-2016 12:03

Zdecydowanie polecam ten szpital. Moją ciąże prowadziła Pani Gibiec i to ona również odbierała poród, dodam że specjalnie została po dyżurze aby mi pomóc za co jestem jej bardzo wdzieczna. W trakcie porodu pomoc i cała opieka była bardzo dobra, miałam bardzo słabe skurcze a Pani Gibiec robiła wszystko aby mi pomóc i przyspieszyć poród, całość trwała 5 godzin i jestem naprawdę zadowolona. Po porodzie synek został od razu położony u mnie na brzuchu i zabrany tylko na osuszenie, zbadanie i ubranie potem już był ze mną cały czas.Pomoc w karmieniu również oceniam bardzo dobrze, panie położne chętnie mi pomagały :)Cały pobyt w szpitalu wspominam bardzo dobrze :)

szczęśliwa mama
23-07-2015 21:13

Szpital w Cieszynie wybraliśmy z mężem z 3 powodów: 1. personel oddziału 2. możliwość porodu z mężem i doulą 3. względy lokalowo-organizacyjne. Choć poród przebiegł inaczej, niż planowaliśmy, uważam, iż ostatecznie był udany. Dlatego z opieki szpitala i douli jesteśmy bardzo zadowoleni! Najważniejsze to określić swoje preferencje, odpowiednio je skomunikować i mieć wokół osoby, które je znają i szanują. Poród to cud. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wrócimy do Cieszyna..

szefpingwinek
20-07-2014 22:57

Nie polecam tego szpitala Lepiej nadrobić parę kilometrów i pojechać do Bielska. Ordynator zawiódł na całej linii. Jest otwarty i pomocny tylko wtedy kiedy ma do czynienia ze swoją pacjentką lub pacjenką swojej mamy. Bardzo przykro wspominam czas spędzony w tym szpitalu.. Mają piękne plakaty o szpitalu wspomagającym karmienie piersię, a prawda taka że to tylko reklama. Przez nich miałam ogromne problemy z karmieniem na początku.

Tymianka
02-02-2014 23:30

Rodziłam w tym szpitalu dwa razy - cc oraz sn. Położne bardzo miłe, lekarze również, warunki też bardzo dobre, oddział po remoncie, przyjemnie i czysto. Polecam!

aga
25-01-2014 22:23

Jestem bardzo zadowolona z opieki podczas porodu oraz warunków- sale świetnie wyposażone a możliwość skorzystania z prysznica- zbawienna. Po porodzie już ciut gorzej ale to nie jest aż tak ważne :-)