Opis placówki
A A A

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy

Kościuszki 94 64-700 Czarnków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 05-11-2014
67 352 81 70
www.zzozczarnkow.x.pl
sekretariat@zzozczarnkow.x.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Marek Łagan (od 2003), neonatologii – Ryszard Sobczak (od 1986 ), położne oddziałowe: położnictwa – Mirosława Wieczorek (od 2003), neonatologii – Irena Dymek (od 2003).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny – 1994; rok reoceny – 2006.

Stopień oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szkoła Rodzenia

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Hanna Stochaj, tel.: 67 352 81 16.

Izba Przyjęć

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, dokument ubezpieczenia, karta przebiegu ciąży, wynik grupy krwi, inne wyniki badań, będące w posiadaniu pacjentki, karty wypisu z innych szpitali. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje przy przyjęciu do szpitala ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz na poszczególne zabiegi. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed zabiegami. Golenie i lewatywa na prośbę pacjentki.

Warunki i wyposażenie

2 sale jednoosobowe dostępnymi dla wszystkich rodzących bez opłat. Do dyspozycji rodzących worek sako i piłka.

Poród

Wenflon zakładany jest w trakcie porodu lub po, tylko jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest jeśli czas na to pozwala. Zapis KTG prowadzony jest raz na jakiś czas. Nie ma ustalonej częstotliwości badań wewnętrznych. Można pić, nie można jeść. Personel zachęca do aktywności.  
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: TENS, pozycje relaksacyjne, masaż
- farmakologiczne: gaz wziewny, leki przeciwbólowe i rozkurczowe, opiaty
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.
Parcie:
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji wybranej przez pacjentkę. Personel z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu oraz stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Poród z osobą towarzyszącą

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po przywiezieniu pacjentki z sali operacyjnej.

Kontakt z dzieckiem

Brak jednoznacznej informacji na temat długości nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem ''skóra do skóry'' tuż po porodzie. Ważenie i mierzenie odbywa się 5-10 minut po narodzinach. Pierwsze karmienie odbywa się 3-5 minut po narodzinach. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar jest dokonywana na brzuchu matki przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki 5-10 minut po narodzinach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po 8 godzinach od porodu.

Po porodzie

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming-in. W oddziale jest 17 łóżek, z czego 14 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 7 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury, 5 po cesarskim cięciu. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki nie są dokarmiane sztucznym mlekiem. Nie ma możliwości konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny o dowolnej porze, w sali, w której leży matka.

Opłaty

Opłaty od osoby towarzyszacej (np. strój, posiłek) – 60 PLN

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
457 Cesarskie cięcia
 
22.30%
Nacięcia krocza
 
26.00% Znieczulenie dolarganem
 
25.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

zadowolona
14-01-2017 23:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam super położne i bardzo dobra opieka podczas porodu jak i po.:)

kroowka
21-10-2015 15:44
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Podawane dane to bzdura. Położna przyszła z sali obok w fartuchu we krwi i się nie przebrała podczas mojego porodu. Wenflon zakładany na wszelki wypadek,długo rodzisz? Podadzą leki BEZ konsultacji,żeby przyspieszyć akcję. Nie proponują sposobów łagodzenie bólu,W OGÓLE. Pozycja podczas porodu NARZUCONA płasko na plecach...(położna przyciskała mi nogę na siłę do klatki piersiowej).Pęknięcie III stopnia! Nacięcie krocza-rutynowo?Na pewno BEZ UPRZEDZENIA. Położne dokarmiają dzieci,żeby był spokój,wiedza o laktacji chyba znikoma. Chociażby mogły poczytać piękne plakaty o karmieniu piersią wiszące na korytarzach. Minął rok,a dopiero mogę chwilę pomyśleć o moim porodzie. Szkoda,że podczas tamtej chwili godziłam się na to,żeby to tak wyglądało.

błękitna
17-10-2014 14:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!