Opis placówki
A A A

Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy

Kościuszki 94 64-700 Czarnków Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 02-08-2017
67 352 81 14
www.zzozczarnkow.x.pl
sekretariat@zzozczarnkow.x.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

Ordynatorzy: położnictwa – lek. med. Eugeniusz Zworecki (od 2015), neonatologii – dr n. med. Anna Blask-Osipa (od 2015), położne oddziałowe: położnictwa – mgr Hanna Kaźmierczak (od 2015), neonatologii – Irena Dymek (1999).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego – I.

Szpital posiada tytuł: „Szpitala Przyjaznego Dziecku” - rok oceny: 1994. rok reoceny: 2006.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: mgr Patrycja Kolassa, tel.: 673528114, e-mail: sekretariat@zzozczarnkow.x.pl, www.zzozczarnkow.x.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział porodowy przed porodem.  Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs - HBS Ag - badanie w kierunku WZW B - w ciąży, OWA, WR - odczyn Wassermanna - badanie w kierunku kiły, posiew GBS;  wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży oraz zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje np. od okulisty lub kardiologa.
Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek: zbieranie wywiadu, badanie ogólne (tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badania wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta
- w zależności od decyzji personelu: zakładanie wenflonu
- na prośbę pacjentki: lewatywa, golenie krocza
 

Warunki i wyposażenie
W oddziale porodowym są 2 sale jednoosobowe, dostępne dla wszystkich, bez opłat. Do dyspozycji rodzących są dostępne: worki sako, piłki, materace.

Poród
Plan porodu omawiany jest z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 180 minut, trwa ok. 40 minut. Badania wewnętrzne wykonywane są co 180 minut.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę niegazowaną, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły okład, zimny okład, kąpiel/prysznic, przezskórna stymulacja elektryczna (TENS);
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą.  Znieczulenie dolędźwiowe jest dostępne.Pacjentka nie może poruszać się ze znieczuleniem.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie na plecach na łóżku porodowym, na boku na łóżku porodowym.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba bliska. W porodzie może towarzyszyć doula, ale tylko wtedy, gdy kobieta jest sama.
Osoba towarzysząca może zostać przez 2 godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin), może zostać w oddziale położniczym również na noc.
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba bliska nie może być obecna.
Kontakt z dzieckiem
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut do 2 godzin. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po ok. 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się po 11-30 minutach po narodzinach, noworodka po porodzie zabiegowym (vacuum, kleszcze) 5-10 minutach po narodzinach, po cięciu cesarskim po 11-30 minutach po narodzinach.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka wykonywana jest zawsze w pierwszej dobie życia.
 

Po porodzie
W oddziale położniczym są 3 trzyosobowe sale bez łazienki i 1 sala więcej niż trzyosobowa bez łazienki.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 4 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności rodzica. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic najczęściej jest informowany o stanie zdrowia dziecka na każdą prośbę. Opiekun zawsze jest obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad laktacyjnych udzielają położne i pielęgniarki oddziału noworodkowego.. Personel proponuje pomoc w zakresie porady laktacyjnej na życzenie.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma  możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się w godz. 12.00-18.00, w sali, w której matka leży, w miejscu przystosowanym do wizyt, poza salami matek. 
 

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 3 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
432 Cesarskie cięcia
 
25.00%
Nacięcia krocza
 
37.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

zadowolona
14-01-2017 23:12
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2017

Polecam super położne i bardzo dobra opieka podczas porodu jak i po.:)

kroowka
21-10-2015 15:44
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

Podawane dane to bzdura. Położna przyszła z sali obok w fartuchu we krwi i się nie przebrała podczas mojego porodu. Wenflon zakładany na wszelki wypadek,długo rodzisz? Podadzą leki BEZ konsultacji,żeby przyspieszyć akcję. Nie proponują sposobów łagodzenie bólu,W OGÓLE. Pozycja podczas porodu NARZUCONA płasko na plecach...(położna przyciskała mi nogę na siłę do klatki piersiowej).Pęknięcie III stopnia! Nacięcie krocza-rutynowo?Na pewno BEZ UPRZEDZENIA. Położne dokarmiają dzieci,żeby był spokój,wiedza o laktacji chyba znikoma. Chociażby mogły poczytać piękne plakaty o karmieniu piersią wiszące na korytarzach. Minął rok,a dopiero mogę chwilę pomyśleć o moim porodzie. Szkoda,że podczas tamtej chwili godziłam się na to,żeby to tak wyglądało.

błękitna
17-10-2014 14:57
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2014

.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!