Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Marii Panny (ul.Bialska)

Bialska 104/ 118 42-200 Częstochowa Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 28-10-2014
www.szpitalparkitka.com.pl
kancelariawszs@szpitalparkitka.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: położnictwa - Jarosław Strzelczyk, neonatologii – Marian Halkiewicz (od 2009), położne oddziałowe: położnictwa - Lidia Michałowska, neonatologii – Małgorzata Wypych (od 2004).

Szpital posiada tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku” – rok oceny 1998, rok reoceny 2009.

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - II (strania o uzyskanie III stopnia referencyjności)

Szpital współpracuje z płatną szkołą rodzenia. Osoba do kontaktu: Lidia Michałowska, tel.: 507 61 216, e-mail: lmichalowska57@gmail.com

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Wymagane dokumenty przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dowód osobisty, dokument ubezpieczenia. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Kobieta podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie i na poszczególne zabiegi, a także wyraża zgodę pisemną bezpośrednio przed zabiegami (cesarskie cięcie, indukcja porodu). Nie ma golenia, lewatywa na prośbę pacjentki.

Trakt porodowy z 2 stanowiskami, podzielonymi na boksy i sale jednoosobowe dostępne dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka, materac.

Wenflon zakładany jest zaraz po przyjęciu do szpitala. Plan porodu nie jest omawiany. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co godzinę. Badania wewnętrzne wykonywane co 2 godziny, przez lekarza. Można pić nie mozna jeść. Personel zachęca do aktywności .
- niefarmakologiczne: TENS, oddychanie torem brzusznym podczas skurczów, masaż okolicy krzyżowej, korzystanie z natrysku, przyjmowanie dogodnych pozycji wertykalnych.
- farmakologiczne: leki rozkurczowe, gaz wziewny
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji aktywnej - do wyboru przez pacjentkę. Personel informuje o przebiegu porodu i o stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej może teżtowarzyszyć doula, ale jednocześnie szpital deklaruje, że rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba. Osoba towarzysząca może zostać do 2 godzin po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia nie może być obecna ani nie może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi możliwe po przewiezieniu matki z sali cięć.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest kładziony matce na piersi. Brak jednoznacznej informacji dotyczącej długości i przebiegu kontaktu matki z dzieckiem po porodzie. Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie na sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana w sali porodowej przez lekarza neonatologa. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki po co najmniej 30 minutach po porodzie. Osoba towarzysząca może być obecna. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Pierwsza kąpiel po przyjęciu dziecka na oddział rooming- in.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 40 łóżek dla matek z dziećmi. 1 toaleta i 1 prysznic przypadają na 4 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 4 dni po porodzie drogami natury, 5 dni po porodzie zabiegowym, 6-7 po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka z własnej inicjatywy. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych (HIV u matki, czynna gruźlica). Można uzyskać telefoniczną poradę laktacyjną w gabinecie lekarskim tel.: 34 367 35 64. Możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny 10-20, w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

2062 Cesarskie cięcia

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Lena
03-01-2017 20:03

Zalety: dobra pomoc położnych na porodówce. Okazują niesamowite wsparcie, angażują się w poród. Sala porodowa dobrze przystosowana, różne możliwości łagodzenia bólu.Oddział położniczy po remoncie z dobrymi warunkami. Wady: pielęgniarki na oddziale położniczym. Koszmar. Niektóre (szkoda, że nie znam nazwisk) całkowicie minęły się z powołaniem lub wypaliły w zawodzie. Dziwi mnie ich podejście do kobiet obolałych po porodzie, często przytłoczonych nową sytuacją. Zachowują się jakby nigdy nie rodziły i zapomniały jak to jest. Do pacjentek odnoszą się wyniośle, odnosiło się wrażenie jakby były obrażone na swój los a tam odbywały pracę za karę. Rodziłam pierwszy raz CC, nowa sytuacja więc w nocy poprosiłam jedną z nich o pomoc w przyłożeniu dziecka do piersi (bo i skąd człowiek ma wiedzieć przy pierwszym bobasku jak to precyzyjnie robić) a ona z pretensjami do mnie kto mi będzie pomagać po wyjściu ze szpitala ... . Takich sytuacji było wiele. Byłam strasznie zdołowana i chciałam jak najszybciej wyjść do domu. Z tego co słyszałam od innych pacjentek to nie tylko ja odnosiłam o pielęgniarkach takie wrażenie. Opinie są, że ordynator jest bardzo ostry i trzyma personel krótko to fajnie byłoby gdyby również zainteresował się podejściem tych pań bez powołania.

geopeliacuneata
30-08-2016 02:56

Trudny poród, wywoływany (balonik, później oksytocyna), ciąża przenoszona dwa tygodnie, finalnie cesarskie cięcie. Opieka podczas próby porodu SN dość dobra, atmosfera mocno wspierająca, rozluźniająca, próby porodu w dowolnych pozycjach, korzystałam z gazu rozweselającego (z marnym jednak efektem) cały czas był przy mnie partner. Opieka na sali pooperacyjnej doskonała, syn już na sali operacyjnej był ze mną (kontakt skóra do skóry trwał tylko chwilę), natychmiast po przewiezieniu został przestawiony do piersi i przez cały mój pobyt na sali do czasu pionizacji leżał obok mnie w łóżku, co było dla mnie ogromnie pozytywnym zaskoczeniem. Nieoceniona pomoc pielęgniarki na sali, od szukania mojego telefonu w tobołach po umycie mnie po pionizacji, nie pamiętam imienia, ale jeszcze nie spotkałam tak cudownej osoby w służbie zdrowia. ;) Na oddziale warunki bardzo dobre, swobodny dostęp do świeżo wyremontowanych łazienek (w każdej sali), sale 2os, również w dobrym stanie. Opieka na oddziale pozostawia trochę do życzenia, kilka położnych niezbyt przyjemnych, trochę typy kosmitek, aczkolwiek zawsze otrzymałam pomoc bez zbędnych komentarzy, część kobiet bardzo ciepłych i serdecznych, ogromne wsparcie w karmieniu, lekarze w porządku. Obchód neonatologiczny bez zastrzeżeń, dużo rozmów o szczepieniach, polecenie chustonoszenia (!!!). Wypis po CC w piątej dobie. Pomimo wielu mitów krążących o tym szpitalu i faktu, że nie chciałam rodzić w tym miejscu, a zdecydował o tym przypadek, jestem bardzo zadowolona.

Kmm89
15-08-2016 15:34

Pod koniec lipca bieżącego roku rodziłam w tym szpitalu. Warunki lokalowe zadowalające. Widać, że oddział po remoncie, sale dwuosobowe. Lekarze pracujący na porodówce i oddziale położnictwa wspaniali, znający się na rzeczy z ludzkim podejściem do pacjentki, podobnie z położnymi na porodówce. Sam poród przebiegł płynnie, pomimo że zaczęłam rodzić naturalnie i pojawiły się problemy, lekarz interweniował błyskawicznie i przeprowadził cesarkę. Nieco inaczej wygląda sytuacja na oddziale położnictwa. Ludzkich i pomocnych położnych było może ze 4-5, reszta jakby pracowała na tym oddziale za karę. Ogólnie dzięki lekarzom i położnym z porodówki oceniam szpital dobrze, niestety oddział położnictwa przez większość pracujących tam pań pozostawiam bez komentarza.

Kopytko
23-10-2015 13:58

Mieszkam w Częstochowie dopiero 3 lata i o Parkitce słyszałam dużo negatywnych opinni z telewizji, a później wśród ludzi w tym mieście. Bałam się jak przyszło mi leżeć na podtrzymaniu na patologi ciąży. Jednak opieka i stosunek pielęgniarek i lekarzy okazał się zupełnie inny. Obawiałam sie również, że będzie trzeba dać w kieszeń, bo inaczej nikt się mną nie zajmie tak jak trzeba. Nieprawda. Odkąd zmienili tam ordynatora i połaczyli ze szpitalem z Tysiąclecia nic się nie sprawdziło czym mnie straszyli znajomi. Dlatego nie bałam się tu rodzić. Opieka przed i poporodzie bardzo dobra. Wszyscy uprzejmi i okazujący zainteresowanie i troskę, nawet udzielali bezcennych informacji na temat opieki na córką. Dodam jeszcze, że warunki na oddziale poporodowym też bardzo dobre. Po remoncie i odnowione, na jeden pokój przypadają dwie dziewczyny i łazienka. Jedynie patologia ciąży nie jest odnowiona i może odstraszać :) Wystawiam bardzo dobrą opinnie.

iviii
24-09-2015 10:07

ZALETY: Chwalę sobie opiekę po porodzie, położne super. Najpierw leżałam na patologii ciąży i muszę powiedzieć, że personel dzielnie znosił moje lęki (ciąża zagrożona, więc z każdym nawet najmniejszym bólem czy niepokojem zaraz się zjawiałam u nich). Lekarze bardzo kompetentni... tylko, że .... WADY: lekarze mruki, wyciągnąć z nich jakiekolwiek informacje o swoim czy dziecka stanie zdrowia to cud. I stety/niestety stawiają na porody naturalne do tego stopnia, że trzymali mnie godzinami (prawie dobę!!!!) na porodówce i pomimo moich protestów i stanu zdrowia ("niech pani próbuje, może się uda uniknąć cesarki!"), oraz faktu, że w drugiej fazie poród nie postępował (a bóle narastały aż zaczęłam mdleć, szaleć, na koniec już trzęsłam się jak osika) cesarki zrobić nie chcieli. Dopiero gdy już "odlatywałam" jeden się zdecydował. Efektem czego po porodzie czułam wszystkie konsekwencje porodu zarówno cesarskiego jak i naturalnego. poród przypominał mi sadystyczne tortury - "patrzcie na nią, a może jednak jej się uda" (choć 9 miesięcy wmawiano mi, że to na pewno będzie cesarka z uwagi na bardzo zły stan mojego zdrowia). Czy polecam? Mimo wszystko tak. Cały czas mnie monitorowano, często kontakt z lekarzami, miłe położne.Na plus niby jest to, że nie tną bez zastanowienia.

Ola
28-05-2015 07:05

Rodziłam w tym szpitalu 21.05.2015 r i powiem szczerze że jestem bardzo zadowolona. Opieka podczas porodu jak również po nim jest na bardzo wysokim poziomie. Warunki bardzo dobre. Sale dwu osobowe z łazienką. Siostry i położne bardzo sympatyczne. Personel pomaga matkom jak również ich dzieciom. Atmosfera panująca jest bardzo miła. Polecam ten szpital w 100% wszystkim rodzącym mamą.

MAMA ZUZI
27-05-2015 12:26

ROK TEMU URODZIŁAM NA PARKITCE CÓRECZKĘ PRZEZ CC, SAM ZABIEG OK, OPIEKA NA SALI POOPERACYJNEJ RÓWNIEŻ W PORZĄDKU, WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ JAK TRAFIŁAM NA POŁOŻNICTWO, TO BYŁO MOJE PIERWSZE CC, NIE MOGŁAM SIĘ RUSZYĆ WIĘC MAMA POSZŁA DO POŁOŻNYCH Z OGROMNĄ PROŚBĄ ( I DUŻĄ CZEKOLADĄ) ABY ZAJRZAŁY DO MNIE W NOCY BO ŹLE SIĘ CZUJE, NIESTETY, ANI JEDNA NIE RACZYŁA DO MNIE PRZYJŚĆ I ZAPYTAĆ CZY WSZYSTKO OK, JAK POPROSIŁAM O POMOC PANIE OD NOWORODKÓW TO DOSTAŁAM ODPOWIEDŹ, ŻE PRÓCZ MOJEJ CÓRKI NA ODDZIALE JEST JESZCZE 30 INNYCH DZIECI A ONE SĄ TYLKO 2 WIĘC JEŻELI TAK NON STOP POTRZEBUJE POMOCY I MAM PYTANIA TO MUSIAŁABYM WYNAJĄĆ PRYWATNĄ POŁOŻNĄ.GENERALNIE POŁOŻNE BYŁY NIEZBYT MIŁE JAK RÓWNIEŻ NIE BYŁY POMOCNE, W NIEDZIELE POPOŁUDNIU KIEDY WIDZIAŁY, ŻE U PACJENTEK JEST RODZINA TO PYTAŁY CZY WSZYSTKO W PORZĄDKU, STWARZAŁY POZORY, ŻE INTERESUJĄ SIĘ NAMI A TAK NIE BYŁO.... KIEDYŚ CÓRKA PŁAKAŁA 2 GODZ BO MIAŁA ZAGAZOWANY BRZUSZEK ANI JEDNA NIE POFATYGOWAŁA SIĘ ABY PRZYJŚĆ I ZAPYTAĆ CO SIĘ DZIEJE, DOPIERO KIEDY POSZŁAM I PROSIŁAM O POMOC TO Z ŁASKĄ PRZYSZŁA...... GENERALNIE... WARUNKI LOKALOWE SUPER, CZYSTO, SALE DWUOSOBOWE Z ŁAZIENKAMI, LEKARZE GINEKOLODZY I NEONATOLODZY W WIĘKSZOŚCI MILI ALE POŁOŻNE I PANIE OD NOWORODKÓW SWOJĄ PRACĘ WYKONUJĄ JAKBY ZA KARĘ, JAK KTOŚ NIE PROSI O POMOC, CZUJE SIĘ SUPER I WSZYSTKO SAM ROBI PRZY DZIECKU TO BĘDZIE ZADOWOLONY Z TEGO SZPITALA, JA NIESTETY NIE PONIEWAŻ POTRZEBOWAŁAM POMOCY, BYŁO TO MOJE 1 DZIECKO, NIE WIEDZIAŁAM NIC A ONE NIC MI NIE PODPOWIEDZIAŁY.

ewcialinka1988
27-05-2015 10:22

Opieka podczas porodu bardzo dobra, po porodzie różnie bywało ale nie narzekam:) warunki lokalowe super:)

Julita
25-02-2015 09:22

Moim zdaniem dobry szpital. Mówią, że na parkitce to bez koperty nikt nic nie pomoże. Ja nikomu nic nie dałam, a jakoś się mną zajęli. Położne przy porodzie bardzo mi pomogły. Pierwsze doby po porodzie pomagały przy dziecku. Tak więc z czystym sumieniem mogę polecić ten szpital.

Katrinaaa
04-06-2014 10:28

W 100% mogę polecić oddział położniczy w tym szpitalu. Właśnie tam urodziłam swoje pierwsze dziecko bez żadnych komplikacji, personel przesympatyczny, opieka cudowna. Czystko miło i wygodnie. POLECAM!