Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Szczecińska 16 77-300 Człuchów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 15-09-2015
59 834 22 81
www.spzoz-czluchow.pl
ginekologia@spzoz-czluchow.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Dariusz Pigoński, neonatologii – Małgorzata Batruch (od 2011), pielęgniarki oddziałowe: położnictwa – Ewa Wilczyńska,  neonatologii – Jolanta Maćkowiak (od 2007).


Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I


Szkoła Rodzenia


Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Ewa Wilczyńska, tel.: 691 769 733,  e-mail: ewawilczynska@onet.pl


Izba Przyjęć


Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, karta ciąży, grupa krwi, GBS. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje zgodę na poszczególne zabiegi. O goleniu decyduje personel, nie ma lewatywy.


Warunki i wyposażenie 


Trakt porodowy z dwoma stanowiskami przedzielonymi niską ścianką. Do dyspozycji rodzących worek sako, piłka, materace, drabinki. 


Poród 


Wenflon jest zakładany przy przyjęciu do szpitala. Plan porodu omawiany jest z położną w sali porodowej. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest przez cały okres porodu, na łóżku porodowym. Badania wewnętrzne w trakcie porodu wykonywane są przez położną. Można pić ale nie można jeść. Rodzącej podawana jest też kroplówka nawadniająca. Personel zachęca do aktywności.


Dostępne sposoby łagodzenia bólu:


- niefarmakologiczne: masaż pleców, ćwiczenia na piłce;


- farmakologiczne: gaz wziewny, leki rozkurczowe. 


Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne. 


Parcie:


II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji leżącej. Personel, z własnej inicjatywy informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.


Poród z osobą towarzyszącą


Możliwy poród z osobami towarzyszącymi. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecko po porodzie. Brak informacji po jakim czasie od cesarskiego cięcia jest możliwe przystawienie dziecka do piersi. 


Kontakt z dzieckiem 


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Ojciec może przeciąć pępowinę. Ocena Apgar dokonywana jest w sali porodowej przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko nie jest zabierane od matki. Mierzenie i warzenie odbywa się po 2 godzinach od narodzin w kąciku noworodka w pobliżu matki. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel wykonywana jest 4 godziny po narodzinach.


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. Na oddziale jest 13 łóżek dla matek z dziećmi. 1 w.c. przypada na 4 łóżka, 1 prysznic na 6 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3 dni po cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) może być obecna w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych – zły stan zdrowia matki lub dziecka. Doradca latkacyjny nie jest dostępny. Możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny dowolnie, o każdej porze, w sali w której leży matka.


Opłaty


Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
352 Cesarskie cięcia
 
40.00%
Nacięcia krocza
 
30.00% Znieczulenie dolarganem
 
10.00%
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

kajab8484
17-05-2015 23:37
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2009

Urodziłam w tym szpitalu moje pierwsze dziecko.Przyjechałam przerazona,pani która mnie przyjmowała była bardzo sympatyczna, uspokoiła mnie,tak samo położne będące przy porodzie:miłe, sympatyczne, delikatne i pomocne.Super opieka.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!