Opis placówki
A A A

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Szczecińska 16 77-300 Człuchów Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 07-12-2017
59 834 22 81
www.spzoz-czluchow.pl
sekretariat@spzoz-czluchow.pl


Opis opracowany na podstawie danych pozyskanych od szpitala w trybie dostępu do informacji publicznej w roku 2016, statystyki medyczne za rok 2015.

 Ordynatorzy: położnictwa- : Dariusz Pigoński  (od 2012), neonatologii - Ewa Wilczyńska (od 2003), położne oddziałowe: położnictwa- Małgorzata Batruch ( od 2010), neonatologii -  Jolanta Maćkowiak(od 2007).

Stopień referencyjności oddziału położniczego i  neonatologicznego- I.

Szkoła Rodzenia
Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Kontakt do szkoły rodzenia: Ewa Wilczyńska, tel. 598342281 w 333, e-mail :spzoz_czluchow@wp.pl, www.spzoz-czluchow.pl

Izba Przyjęć
Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem.
Dokumenty wymagane przy przyjęciu do szpitala: karta ciąży, dokument tożsamości, skierowanie do szpitala, wypisy z poprzednich pobytów w szpitalu oraz plan porodu.
Wyniki badań wymagane przy przyjęciu do szpitala: grupa krwi Rh z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał), antygen HBs- HBS Ag- badanie w kierunku WZW B- w ciąży, OWA, WR- odczyn Wassermanna- badanie w kierunku kiły, badanie na nosicielstwo wirusa HIV, przeciwciała anty-HCV (badanie w kierunku WZW C), zaświadczenia od innych lekarzy specjalistów jeśli były przeprowadzane konsultacje, np. od okulisty lub kardiologa. Plan porodu jest dołączony do dokumentacji medycznej.
Czynności wykonywane w izbie przyjęć u pacjentek przyjmowanych do porodu:
- u wszystkich pacjentek:  zbieranie wywiadu, badanie ogólne ( tj. pomiar ciśnienia, tętna i temperatury, ważenie), badanie wewnętrzne, badanie KTG, badanie USG, zakłądanie wenflonu, zaznajomienie pacjentki z prawami pacjenta.
- w ogóle nie są wykonywane: lewatywa i golenie krocza.

Warunki i wyposażenie 
W oddziale porodowym jest sala wieloosobowa (trakt)  z  dwoma miejscami oddzielonymi niską ścianką. Do dyspozycji rodzących są dostępne: worki sako, piłki, materace, wanna.

Poród 
Plan porodu omawiany jest zawsze z położną w izbie przyjęć. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 30 minut, trwa ok 35 minut. Szpital nie podał jak często przeprowadzane są badania wewnętrzne.
Rodząca może pić w trakcie porodu wodę, nie może jeść.
Dostępne sposoby łagodzenia bólu:
- niefarmakologiczne: masaż, praca z oddechem, ciepły lub zimny okład,kąpiel/prysznic.
- farmakologiczne: gaz wziewny, petydyna.
Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe jest niedostępne.
Parcie:
Najczęściej stosowane pozycje w czasie II okresu porodu to parcie  na plecach na łóżku porodowym oraz  w pozycji siedzącej.
Rodząca jest zawsze informowana o stosowanych podczas porodu środkach, badaniach i zabiegach.

Poród z osobą towarzyszącą
Osoba towarzysząca może przebywać z kobietą przez cały czas trwania porodu. Rodzącej nie może towarzyszyć więcej niż jedna osoba towarzysząca, ale w porodzie może towarzyszyć doula zarówno rodzącej jak i jej partnerowi. Osoba bliska nie może przebywać na trakcie porodowym, o ile pozostałe rodzące wyrażą zgodę.
Osoba towarzysząca może zostać przez dwie godziny po porodzie, w oddziale położniczym (w godzinach odwiedzin).
W trakcie planowego cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna.

Kontakt z dzieckiem 
Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie minimum 2 godziny. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po porodzie drogami natury odbywa się nie później niż po około 2 godzinach. W trakcie szycia krocza dziecko w zależności od sytuacji jest lub nie jest zabierane od matki. Osoba towarzysząca może przeciąć pępowinę, jeśli wyrazi takie życzenie.
Ocena w skali Apgar po porodzie fizjologicznym jest dokonywana na brzuchu matki przez lekarza neonatologa.
Ważenie i mierzenie zdrowego noworodka po porodzie naturalnym  odbywa się w kąciku noworodka w pobliżu matki, po 31 minutach do 2 godzin po narodzinach. Badanie po porodzie zabiegowym i po cięciu cesarskim odbywa się od 11 - 30 minut po porodzie.
Po zbadaniu przez lekarza, zdrowy noworodek urodzony drogą cesarskiego cięcia zostaje przekazany osobie bliskiej w wózeczku szpitalnym lub przewieziony na oddział noworodkowy. Pierwsze karmienie piersią zdrowego noworodka po cięciu cesarskim odbywa się w ciągu 2 godzin od urodzenia.
Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się zawsze w pierwszej dobie życia.

Po porodzie
W oddziale położniczym jest 1 sala jednoosobowa, 3 sale dwuosobowe bez łazienki, 2 sale trzyosobowe, wszystkie bez łazienek.
Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, matki po cięciu cesarskim mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli noworodek z powodów zdrowotnych znajduje się osobno od matki matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce.
Pobyt na oddziale położniczym trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i po porodzie zabiegowym, 3 dni po cięciu cesarskim.
Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane w obecności opiekuna. Każda matka jest uczona, jak pielęgnować noworodka. Rodzic zawsze może być obecny w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka, najczęściej jest informowany o stanie zdrowia noworodka w czasie obchodu.
Kobieta otrzymuje poradę laktacyjną na życzenie. Porad udzielają położne.
Noworodki są dokarmiane mlekiem modyfikowanym ze wskazań medycznych.
Kobieta ma możliwość konsultacji z psychologiem.
Odwiedziny odbywają się o każdej porze dnia w sali, w której leży matka. 

Opłaty
Brak opłat

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 2 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
315 Cesarskie cięcia
 
49.00%
Nacięcia krocza
 
20.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

kajab8484
17-05-2015 23:37
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2009

Urodziłam w tym szpitalu moje pierwsze dziecko.Przyjechałam przerazona,pani która mnie przyjmowała była bardzo sympatyczna, uspokoiła mnie,tak samo położne będące przy porodzie:miłe, sympatyczne, delikatne i pomocne.Super opieka.

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!