Szpital Specjalistyczny im Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej

Szpitalna 13 41-300 Dąbrowa Górnicza Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 09-04-2015
www.szpital-dg.pl
szpital@szpital-dg.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2015.
Szpital nie prowadzi statystyk na temat nacięć krocza oraz znieczulenia dolarganem.

Ordynatorzy: oddziału położniczo-ginekologicznego – Zbigniew Radecki (od 2001), neonatologii – Małgorzata Pacula (od 2012), pielęgniarki oddziałowe: położnictwa – Halina Wilczyńska (od 2002), neonatologii – Elżbieta Flasza (od 1982).

Stopień referencyjności oddziału położniczo-ginekologicznego i neonatologicznego - I

Szpital nie prowadzi szkoły rodzenia.

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem jeśli kobieta wyraża taką chęć. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, ewentualnie plan porodu. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie oraz pisemną zgodę na poszczególne zabiegi. Wyraża pisemną zgodę bezpośrednio przed zabiegami operacyjnymi, cięciem cesarskim, znieczuleniem, punkcją, badaniami radiologicznymi z kontrastem, wyłyżeczkowaniem jamy macicy. Nie ma golenia, a lewatywa  na prośbę pacjentki.

Oddział dysponuje dwustanowiskowym traktem porodowym. Łóżka porodowe oddzielone są parawanem. Do dyspozycji rodzących: worek sako, piłka.

Wenflon jest zakładany w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu jest omawiany różnie, zależy czy czas na to pozwala. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, zgodnie z obowiązującymi standardami. Badania w trakcie porodu wykonywane są każdorazowo w zależności od potrzeb i przebiegu porodu przez położną i/lub lekarza. Można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.

- niefarmakologiczne: prysznic, spacer, masaż

- farmakologiczne: leki przeciwbólowe

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.

Brak informacji w jakiej pozycji najczęściej przebiega II okres porodu. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane w większości sytuacji.

Możliwy poród z jedną osobą towarzyszącą. Jednocześnie szpital informuje, że rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać 2 godziny po porodzie, a na oddziale położniczym ile chce. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna, ale może kangurować dziecko w zależności od sytuacji i stanu dziecka.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 5 do 30 minut. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana w sali porodowej przez lekarza neonatologa lub ginekologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Ojciec może przeciąć pępowinę. Mierzenie i ważenie odbywa się w sali noworodków na oddziale neonatologicznym, po 30 minutach do 2 godzin po porodzie. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po porodzie tylko u noworodków zabrudzonych krwią i zielonymi wodami płodowymi.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem, jeśli kobieta wyrazi taką chęć. Oddział pracuje w systemie rooming–in. Na oddziale jest 25 łóżek położniczo-ginekologicznych oraz 20 łóżek neonatologicznych w tym: 15 łóżek dla noworodków i 5 inkubatorów. 1 w.c. przypada na 5 łóżek i 1 prysznic przypada na 6 łóżek. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 3 dni po porodzie drogami natury i porodzie zabiegowym, zaś po cesarskim cięciu – 4 dni. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) może być obecna (obecny) w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Nie mogą skorzystać z porady doradcy laktacyjnego, oddział nie prowadzi poradni laktacyjnej. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem na prośbę matki lub ze wskazań medycznych np. niemożność karmienia z powodu zdrowia matki. Istnieje możliwość konsultacji z psychologiem na oddziale.

Odwiedziny w sali, w której leży matka o każdej porze.

Nie ma opłat.

- Znieczulenie dolarganem

Nie Znieczulenie gazem wziewnym

Nie

koralik
29-11-2016 13:13

Niestety nie mogę polecić tego szpitala.... Opieka w czasie porodu fatalna, warunki mimo remontu też nie najlepsze :( jedyny plus to Panie opiekujące się mamami i dziećmi już po porodzie. A dwie łazienki na cały oddział to porażka....

Paulina_G
11-11-2016 10:31
Rok narodzin dziecka: 2012

Po pierwszym porodzie w Szpitalu nr 1 w Sosnowcu miałam straszna traumę, ale opieka i serce personelu przywróciło mi wiarę w ludzi i drugi poród też się odbył w tym szpitalu

Paulina_G
11-11-2016 10:28

Jestem bardzo zadowolona z opieki nade mną i dzieckiem. Wygląd oddziału może nie jest super ale pracujący tam ludzie są na prawdę bardzo oddani. Rodziłam tam 2 razy i trzeci poród też odbędzie się w tym szpitalu.

ginekologia
22-07-2016 06:34

Placówka super. Pielęgniarki i lekarze nie zastąpieni:):):)

bestyjka
25-01-2014 23:17
Rok narodzin dziecka: 2008

Szpital jak i cała opieka medyczna okropna.... zaczynając od bezczelnych uwag lekarzy kończąc na samym porodzie i "opieką" nad dzieckiem. Rodziłam tam pierwsze dziecko, nikt nic po porodzie mi nie wytłumaczył, dziecko z każdym kąpaniem przychodziło z nowym siniakiem,a kiedy zapytałam panią od noworodków czy mogę zobaczyć jak kąpie się malucha to pani powiedziała, że w domu będę inaczej kąpać więc nie ma takiej potrzeby, problem z laktacją 3 dni prosiłam się o pomoc oczywiście każdy odsyłał mnie do kogo innego. Nie wspomnę o przedawkowaniu szczepionki. Jednym słowem omijać z daleka!!!!!!

pieruszka
26-11-2013 13:30

Jeśli słucha się położnych i wykonuje polecenia to poród powinien przebiec bardzo szybko. Mój poród od momentu akcji porodowej trwał 15min !! Dzięki instrukcja Pań położnych i Pani doktor wszystko szybko się skończyło i mogłam cieszyć się maleństwem :) zszyta po rozcięciu zostałam bardzo ładnie. Warta polecenia jest też Pani neonatolog, świetna kobieta i dobry lekarz :) Najwięcej zastrzeżeń mam to sióstr zajmujących się dziećmi. Na 5dni pobytu były tylko 4siostry które można było poprosić o pomoc czy o cokolwiek zapytać. Co do laktacji to ja nie miałam problemu z karmieniem ani przystawieniem, jedynie przy nawale było źle ale siostra od laktacji doradziła, pomogła i było wszystko w pożądku. Moim zdaniem siostry powinny przynajmniej raz pokazać nam mamom, jak kąpać bobasa bo to jest bardzo ważne, tak jak karmienie :) Jak na państwową instytucje jest naprawdę dobrze ;)

anna
18-11-2013 21:01

sama opieka w czasie porodu super, polozna pani Zosia super kobieta, co chwile podchodzila do mnie pytala pani aniu wszystko w parzadku, pokazywala jak lezec czy stac zeby bylo lepiej, wygodniej, sprawdzala na ktg tez czesto jak tam tętno płodu, a gdy nie moglam urodzic, skurcze slably reakacja tez byla blyskawiczna, do kroplowki lekarz szybko kazal dodac jakis lek i po tym szybko urodzilam. po urodzeniu lekarz mowil co bedzie robil, musial mnie wyczyscic i zszyc.natomiast jak trafilam na sale to byl koszmar dla mnie. po 1 lezalysmy w 3, goraco tam bylo, polozne od noworodkow mialy wszystko gdzies, bardzo rzadko przychodzily, musialam sie prosic zeby mi dziecko dokarmiali bo ja nie mialam pokarmu dosc dlugo. dostalam ochrzan ze zle dziecko przewinelam a nie umialam tego robic i nikt mi nie raczyl pomoc, nie powiedzialy od razu co zrobic zeby przyspieszyc laktacje tylko po 3 dniach meczarni zeby pic bawarkę, itp. ja tam prawie depresji sie nabawilam a lezelimy tam 6 dni.

mamusia
14-12-2012 11:29
Rok narodzin dziecka: 2010

Opieka w trakcie porodu super. Położna P. Mariola wspaniała kobieta, pragnie jak najbardziej kobiecie pomóc. Po porodzie położne chodziły i pytały czy czegoś nie potrzeba. W tym czasie co leżałam było bardzo duże obłożenie, więc wiadomo, że nie miały tyle czasu żeby każdemu poświęcić dużo czasu. Porada laktacyjna niestety bardzo słaba. Po powrocie do domu położna pokazała mi dopiero jak najwygodniej będzie mi karmić po cesarce i jak to robić żeby nie sprawiało bólu. Córcia miała żółtaczkę, więc była naświetlana. Cały czas sama musiałam przy niej czuwać. Dzień i w nocy. Byłam wykończona i dopadła mnie depresja. Gdyby nie to pewnie lepiej wspominałabym pobyt w tym szpitalu. Jeszcze dodam, że zostałam bardzo ładnie zszyta i blizny po cięciu prawie nie widać. Nie było także żadnych komplikacji.

Dorka78
19-11-2012 08:42
Rok narodzin dziecka: 2012

Witam serdecznie, mimo iż ten szpital ma niechlubna opinie, jednak poleciłabym go innym. Rodziłam w nim trójkę dzieci,(w latach 2006,2010,2012) każdy z porodów oczywiście różnił się, lecz pomoc ze strony położnych czy lekarza była na 100%.Może warunki lokalowe nie są jak w hotelu, ale to nie jest najważniejsze. Co mi było po pięknej sali gdybym nie miała wykwalifikowanego personelu i nie mogłabym liczyc na pomoc. A tu w szpitalu można, jak w trakcie porodu jak i po.

martas84
18-11-2012 11:44
Rok narodzin dziecka: 2011

Szpital i warunki w nim panujące są tragiczne! Lekarze kompletnie nie biorą pod uwagę dobra pacjenta. Rodziłam w tym szpitalu 1,5roku temu i do tej pory mam komplikacje po porodowe dzięki lekarzowi który nie miał ochoty mnie dobrze pozszywać po porodzie. Opieka matki po porodzie nie istnieje. Noworodki są pod w miarę dobrą opieką. Natomiast w szpitalu nie ma odpowiednich warunków sterylnych i higienicznych przez co ponad 70% noworodków łapie bakterię od położnych. W 100% nikomu nie polecam. Omijać szerokim łukiem. P.S Co do tzw "wykwalifikowanej" kadry, pracuje tam lekarz który miał zakaz wykonywania zawodu bo była duża śmiertelność noworodków. Uważajcie dziewczyny!!!