Opis placówki
A A A

Zespół Opieki Zdrowotnej

Szpitalna 1 33-200 Dąbrowa Tarnowska Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 20-02-2018
14 642 28 31
www.zozdt.pl
sekretariat@zozdt.pl


Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Piotr Kras (od 2013), neonatologii – Maria Dyrkacz (od 1992), położne oddziałowe: położnictwa – Agnieszka Saraj (od 2011), neonatologii – Celina Gołębiowska (od 1992).


Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I


Szkoła Rodzenia


Szpital nie prowadzi i nie współpracuje z żadną szkołą rodzenia.


Izba Przyjęć


Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem Wymagane dokumenty: karta ciąży, dowód osobisty, oryginalny wynik grupy krwi. Plan porodu jest dołączany do dokumentacji. Przy przyjęciu do szpitala rodząca podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Wyraża zgodę pisemną bezpośrednio przed lewatywą, goleniem, kroplówką naskurczową, nacięciem krocza. Golenie wykonuje się po konsultacji z rodzącą, tylko w miejscu ewentualnego nacięcia krocza. Lewatywa tylko za zgodą rodzącej.


Warunki i wyposażenie


Trakt porodowy z 3 stanowiskami oddzielonymi niską ścianką. Do dyspozycji rodzących: worek sako i piłka. 


Poród


Wenflon zakładany w trakcie porodu lub po porodzie, jeśli sytuacja tego wymaga. Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z położną. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest raz na jakiś czas, średnio co 2-3 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez położną. W trakcie porodu można pić i jeść. Personel zachęca do aktywności.


Dostępne sposoby łagodzenia bólu:


- niefarmakologiczne: prysznic, masaż;


- farmakologiczne: gaz wziewny i leki rozkurczowe 


Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nie jest dostępne.


Parcie:


II okres porodu najczęściej przebiega w pozycji dowolnie wybranej przez rodzącą. Personel informuje z własnej inicjatywy o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące nacięcia krocza, parcia w wybranej pozycji, etc.) są uwzględniane w większości sytuacji. 


Poród z osobą towarzyszącą


Możliwy poród z osobami towarzyszącymi, jeżeli inne rodzące na trakcie porodowym wyrażą na to zgodę. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać jak długo chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecka po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po przewiezieniu z zali operacyjnej.


Kontakt z dzieckiem po porodzie


Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie powyżej 30 minut, jednocześnie oddział neonatologiczny informuje, że mierzenie i ważenie noworodka odbywa się po 10-30 minutach od narodzin w oddziale noworodkowym (osoba towarzysząca może być przy tym obecna). Ojciec może przeciąć pępowinę. Pierwsze karmienie odbywa się nie później, niż po 2 godzinach od narodzin. Ocena Apgar dokonywana jest w sali porodowej przez położną. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki.. Pierwsza kąpiel po upływie 6 godzin od narodzin.


Po porodzie


Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale jest 11 łóżek, w tym 7 dla matek z dziećmi. 1 w.c. i 1 prysznic przypadają na 4 łóżka. Matki przebywają dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka pod opiekę personelu na kilka godzin. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, kiedy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury,  3 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka jest uczona pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel informuje o stanie zdrowia dziecka, gdy sytuacja tego wymaga. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem tylko ze wskazań medycznych (duży spadek masy ciała, brak pokarmu u matki). Nie ma możliwości konsultacji z doradcą laktacyjnym. Możliwość konsultacji z psychologiem.


Odwiedziny w sali, w której leży matka, o dowolnej porze.


Opłaty 


Nie ma opłat.

Opinie

Warunki lokalowe:
Opieka w czasie porodu:
Opieka po porodzie:
Polecałabym ten szpital:
Ogółem z 1 ocen:


Rodziłaś tu? Oceń ten szpital.

Dane statystyczne

Liczba porodów
 
474 Cesarskie cięcia
 
41.00%
Nacięcia krocza
 
10.00% Znieczulenie dolarganem
 
-
Znieczulenie zwenątrzoponowe
 
Nie Znieczulenie gazem wziewnym
 
Tak

Komentarze

Joanna
17-12-2016 16:52
Zaloguj się aby wysłać wiadomość.
Rok narodzin dziecka: 2016

Wszystko na najwyższym poziomie Polecam!

Dodaj opinię

Szukaj

Wesprzyj nas!