Zakład Opieki Zdrowotnej w Dębicy

Krakowska 91 39-200 Dębica Pokaż na mapie Ostatnia aktualizacja: 12-12-2014
www.zoz-debica.pl
info@zoz-debica.bazy.pl

Dane dotyczące oddziału położniczego i neonatologicznego otrzymane od szpitala w roku 2014.

Ordynatorzy: położnictwa – Bogusław Gawlik (od 2013),  neonatologii – Bernadetta Palczny (od 1999), pielęgniarki oddziałowe: położnictwa – Małgorzata Szpunar (2014),  neonatologii – Grażyna Korus (2004)

Stopień referencyjności oddziału położniczego i neonatologicznego - I

Szpital prowadzi bezpłatną szkołę rodzenia. Osoba do kontaktu: Bogusław Gawlik, tel.: 14 6808328

Można obejrzeć oddział położniczy przed porodem jeśli jest taka możliwość. Dokumenty potrzebne przy przyjęciu do szpitala: dowód osobisty, aktualne ubezpieczenie, karty informacyjne dotyczące wcześniejszych hospitalizacji, grupa krwi. Plan porodu nie jest dołączony do dokumentacji. Rodząca, przy przyjęciu do szpitala, podpisuje ogólną zgodę na proponowane leczenie. Zgoda pisemna bezpośrednio przed zabiegami operacyjnymi i ginekologicznymi, znieczuleniem, przetaczaniem krwi. Nie ma golenia, o lewatywie decyduje personel.

Trakt porodowy podzielony na 3 boksy i sala jednoosobowa dostępna dla wszystkich rodzących, bez opłat. Do dyspozycji rodzących: worek sako i piłka. W sali jednoosobowej przebiega tylko I okres porodu, II okres porodu (parcie) odbywa się na trakcie porodowym.

Wenflon jest zakładany tylko jeśli sytuacja tego wymaga (w trakcie porodu lub po). Plan porodu omawiany jest w sali porodowej z lekarzem. Zapis KTG w porodzie niskiego ryzyka prowadzony jest co 2 godziny. Badania wewnętrzne wykonywane są co 2 godziny przez lekarza położnika. Nie można pić ani jeść, podawana jest kroplówka nawadniająca. Personel zachęca do aktywności. Dostępne sposoby łagodzenia bólu:

- niefarmakologiczne: muzykoterapia, masaż wodny;

- farmakologiczne: gaz wziewny, znieczulenie zewnątrzoponowe, leki przeciwbólowe.

Wszystkie metody łagodzenia bólu są omawiane z rodzącą. Znieczulenie dolędźwiowe nieodpłatne ze wskazań medycznych. W znieczuleniu pacjentka może się poruszać.

II okres porodu najczęściej przebiega w dowolnej pozycji. Personel, z własnej inicjatywy, informuje rodzącą o przebiegu porodu i stosowanych środkach i zabiegach. Obecność studentów tylko za zgodą rodzącej. Życzenia rodzącej (dotyczące ochrony krocza, parcia w wybranej pozycji etc.) są uwzględniane, ale gdy sytuacja na to pozwala.

Możliwy poród z osobą towarzyszącą. Rodzącej i jej partnerowi może towarzyszyć doula. Osoba towarzysząca może zostać ile chce, również w oddziale położniczym. W trakcie cesarskiego cięcia osoba towarzysząca nie może być obecna ale może kangurować dziecko po porodzie. Przystawienie dziecka do piersi jest możliwe po przewiezieniu pacjentki do  oddziału położniczego.

Po porodzie zdrowy noworodek kładziony jest matce na piersi i pozostaje z nią w nieprzerwanym kontakcie od 1 do 5 minut. Pierwsze karmienie odbywa się jeszcze w sali porodowej. Ocena Apgar dokonywana na trakcie porodowym w kąciku noworodka przez lekarza neonatologa. W trakcie szycia krocza dziecko jest zabierane od matki. Ojciec może przeciąć pępowinę. Mierzenie i ważenie odbywa się w kąciku noworodka po 5-10 minutach. Osoba towarzysząca może być przy tym obecna. Pierwsza kąpiel po 24 godzin od narodzin.

Można obejrzeć oddział neonatologiczny przed porodem. Oddział pracuje w systemie rooming –in. W oddziale są 22 łóżka i 7 inkubatorów. 1 w.c. przypada na 4.5 łóżka i 1 prysznic przypada na 6 łóżka. Matki przebywają ze zdrowymi dziećmi przez całą dobę, ale mają możliwość oddania dziecka na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko z powodów zdrowotnych znajduje się osobno, to matka może być z nim bez ograniczeń, gdy tylko chce. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni po porodzie drogami natury i 3 dni po porodzie zabiegowym i cesarskim cięciu. Na prośbę kobiety jest możliwy szybszy wypis ze szpitala. Matka uczona jest pielęgnacji dziecka, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w jej obecności. Personel z własnej inicjatywy informuje o stanie zdrowia dziecka. Matka (lub ojciec) mogą być obecni w trakcie badania lekarskiego i szczepień dziecka. Matki uczone są jak karmić piersią. Noworodki są dokarmiane sztucznym mlekiem ze wskazań medycznych na zlecenie lekarza. Matki mogą korzystać z porad laktacyjnych udzielanych przez personel. Możliwość konsultacji z psychologiem. Odwiedziny o dowolnej porze w sali, w której leży matka.

Nie ma opłat.

ela
20-01-2017 20:14

Z pierwszą ciążą trafiłam do dębickiego szpitala, nie wiedziałam jak jest, słyszałam tylko opinie i sama się przekonałam:( Bardzo bardzo złe warunki, opieka na poziomie bardzo słabym, lekarzy nie będę nawet oceniać. Nigdy w życiu nie chciałabym tu trafić ponownie.

sylwia
15-12-2016 13:48

Masakra!

xago
15-03-2015 17:13

Jak na polskie realia to warunki w tym szpitalu są dosyć dobre. Rodziło mi się miło i przyjemnie, panie położne zarówno na porodówce jak i na położnictwie są bardzo życzliwe i pomocne, lekarze również w porządku. Przestrzega się tu praw wynikających z obecnych standardów, choć niektóre życzenia są traktowane trochę jak głupi kaprys (np. brak zgody na nacięcie krocza) jednak są respektowane. Podczas porodu mogłam się poruszać, zmieniać pozycje, piłam wodę, mogła być przy mnie bliska osoba. Po porodzie od razu przystawiłam dziecko do piersi. Minus za połączone korytarzem położnictwo i salę porodową, ponieważ leżąc na oddziale słychać wszystkie krzyki rodzących, co nie jest zbyt przyjemne. Do personelu noworodkowego również nie mam uwag. Ogółem jest OK - polecam. Nie ma potrzeby szukać daleko lepszej porodówki.

nipotek
27-08-2014 17:38

Mimo dość kiepskich warunków lokalowych (o których wiedziałam już przed porodem), byłam dość miło zaskoczona opieką. Idealnie co prawda nie było (nie pozwolono mi pić w trakcie porodu - o jedzenie nie śmiałam spytać, ale nawet głowy do tego nie miałam, przez ponad 1,5 godziny w momencie najbardziej dokuczliwych skurczy byłam podłączona pod KTG , bo akurat była zmiana personalu i chyba o mnie zapomnieli, kontakt z dzieckiem "skóra do skóry" trwał może z minutę), ale wszyscy byli dla mnie mili i myślę, że jak na państwową placówkę, starali się robić, co mogli. Poród odbył się bez większych komplikacji, lekarz, który pełnił dyżur został w pracy dłużej po swoich godzinach, aby odebrać poród, drugi lekarz, który mnie zszywał wszystko dokładnie i cierpliwie tłumaczył. I o ile przed porodem przerażała mnie myśl o pobycie w szpitalu, tak po fakcie okazało się, że nie było to jakieś traumatyczne przeżycie. Przede wszystkim miło wspominam opiekę na Położnictwie i Noworodkach. Zdecydowana większość personelu (oczywiście były wyjątki polecające wybudzanie dziecka przez zatykanie mu nosa) była bardzo miła i pomocna. Kiedy była potrzebna pomoc, pielęgniarki zjawiały się w kilka sekund po wezwaniu, dość cierpliwie wszystko tłumaczyły. Lekarze również zachowywali się bardzo profesjonalnie (zwłaszcza u neonatologów było widać odpowiednie podejście do pacjentów). Także podsumowując... może nie tyle polecam, co uspokajam przed lękiem rodzenia w tym szpitalu:)

ja
25-01-2014 12:50
Rok narodzin dziecka: 2011

rodziłam prawie 3 lata temu. nie wspominam tego pozytywnie. co prawda poród był szybki bo trwal tylko godzine i Synek byl na swiecie ale... no wlasnie ale!! podano mi kroplowke i zostawiaono sama sobie- dodam ze byl to moj 1porod! nic nie nie wytlumaczono nikogo nie bylo-powiedziano mi tylko ze urodze za jakies 4-5 godzin!! kiedy w koncu nie wytrzymywalam z wiadomego bolu i zaczelam krzyczec przyszla Pani ktora sprzata po porodach i zapytala co sie dzieje zagladnela pod przescieradlo glowka synka byla juz widoczna- nagle wielkie poruszenie i przybieglo 3 polozne. mdlalam podczas porodu. kiedy synek sie urodzil tylko mi go pokazali i zabrali- lezalam 2 gdziny na sali porodowej i sluchalam innych rodzacych kobiet. kiedy przeniesiono mnie na sale maz musil chodzic i prosic o dziecko. synek byl calkowiecie zdrowy a ja nie moglam go dostac! kiedy pytalam jak karmic powiedziano mi ze matka sama wie jak to robic Synek nie umial zlapac brodawki przez co przez 2 dni nic nie jadl- ja dostalam okropnego nawalu pokarmu kiedy poprosilam polazna mowic ze cos jej nie tak wycisnela jak cytryne moja obolala piers mowic co ty kobieto mowisz patrz ile masz pokarmu karm dziecko!!! dostalam 40 stopni goraczki zapalenie piersi i tak spedzilam kolejna dobe w szpitalu :( nie chce juz tam rodzic!!!

martaup12
17-02-2013 17:56
Rok narodzin dziecka: 2012

nie polecam tego szpitala ja przeszlam tutaj pieklo.jezeli macie mozliwosc to jedzcie do innego szpitala

usiaczek
30-12-2012 21:36
Rok narodzin dziecka: 2012

Personel jest dobrze przygotowany aczkolwiek położnych jest zbyt mało ( lub chowają się po kątach) co skutkuje marną opieką poporodową... W trakcie porodu zarówno lekarz jak i położne byli profesjonalni. Brakowało mi jednak bardzo pomocy w odnalezieniu się w nowej sytuacji, pomocy przy dziecku, choć to zależy na jaką położną trafimy. Jeśli chodzi o lekarzy to byłam zadowolona ze wszystkich.